09100776969
0

زبان بدن چیست

زبان بدن چیست

زبان بدن (Body Language) شامل یکسری از حرکات بدن و حالات صورت است که در ارتباطات ما به صورت جنبه غیرکلامی ما شناخته می شود. این حرکات می تونه مربوط به وضعیت قرارگیری دستها، پاها، نحوه نشستن، حالات ایستادن، نحوه راه رفتن، حالات چهره، طرز نگاه و … باشه.

به عبارت دیگه، زبان بدن ابزاری برای برقراری ارتباط بدون استفاده از کلمات است.

شاید ما نتوانیم ذهن افراد دیگه رو بخوانیم، اما با استفاده از زبان بدنِ آنها می توانیم تا حد خیلی زیادی متوجه بشیم که در حال حاضر چه حسی دارند و به چه چیزی فکر می کنند.

زبان بدن خیلی از افراد بصورت ناخودآگاه به وجود می آید و دقیقا آنچه را که در ذهن دارند و یا آن حسی که در آن لحظه دارند را با زبان بدن خودشان بروز می دهند.


مثلا شخصی که واقعاً عصبانی هست، این عصبانیت در چهره و حرکات بدنش مشخص است، حتی اگه بگه من عصبانی نیستم باز هم زبان بدنش به این موضوع اشاره داره که عصبانی هست.

فرض کنید به شرکتی رفتیم تا با آنها یک قرارداد کاری ببندیم، زمانی که وارد اون شرکت میشیم، اولین شخصی که باهاش ملاقات می کنیم منشی اون سازمان هست و وقتی منشی با ما صحبت می کنه به جای اینکه به ما توجه کنه و به ما نگاه کنه همش درگیر کار هست و به صفحه مانیتور نگاه می کنه.

این طرز از زبان بدن به احتمال خیلی زیاد باعث می شه که ما اصلا از همون ابتدا به اون مجموعه حس خوبی پیدا نکنیم و یا شاید هم دیگه اصلا تمایل نداشته باشیم با اون شرکت قراردادی ببندیم.

شاید نگاه منشی این باشه که من خیلی کار دارم و باید سریع انجامش بدم و کاملا هم حق رو به خودش بده، اما از نظر ما این طرز برخورد و این زبان بدن باعث شد که ما حسه خوبی نداشته باشیم.

یا مثلا در جلسه ای نشستیم و در حال صحبت کردن هستیم و طرف مقابل بصورت نیم خیز روی صندلی نشسته، در زبان بدن این حرکت به این معنی هست که طرف مقابلمون عجله داره و میخاد که زودتر بره.

اگر ما متوجه این موضوع نشیم و همینطور به صحبت هامون ادامه بدیم به احتمال زیاد باعث می شه که اون شخص عصبی بشه و یا کلا به صحبت های ما گوش نکنه و در کل اثرات خوبی نخواهد داشت، مخصوصا اگه در اون جلسه ما قصد داشته باشیم که کالا یا خدماتی را به ایشان معرفی کنیم احتمالش زیاد هست که دیگه سمت ما و مجموعه ما نیاد.


نقش زبان بدن در ارتباطات

پروفسور آلبرت محرابیان استاد دانشگاه UCLA و کارشناس موضوعات روانشناسی با رویکرد ارتباطات کلامی و غیرکلامی که در یک خانواده ارمنی در ایران متولد شده است، ایشان در تحقیقات خود به موضوع بسیار جالب و همینطور تأمل برانگیزی رسیده اند و اشخاصی همچون برایان تریسی نیز به نتیجه این تحقیق استناد کرده و در کتاب هایش آن را بیان کرده اند.

پروفسور آلبرت محرابیان در نتیجه بررسی های خود به این موضوع اشاره کرده که میزان اثرگذاری در ارتباطات ما به سه قسمت کلی تقسیم می شوند.

  1. کلام و استفاده از واژگان
  2. لحن صدا
  3. زبان بدن

 

و موضوع بسیار جالب در میزان تأثیرگذاری هر کدام از این سه بخش است که بسیار متحیر کننده است.

خیلی از افراد، متخصصان و سخنرانان بیشتر بر روی انتخاب مناسب جملات و واژگان تأکید دارند، اما با توجه به تحقیقی که پروفسور آلبرت محرابیان انجام داده است، کلمات و واژگان کمترین تأثیرگذاری را بر روی افراد دارد، یعنی سهم آن از تأثیرگذاری روی افراد فقط 7% است در صورتیکه لحن صدا 38% و نقش زبان بدن 55% است.

خب این اعداد و ارقام واقعا حیرت آور هستند و کاملا با اون چیزی که بیشتر ما تصور می کردیم 180 درجه اختلاف دارند.

  1. کلام و استفاده از واژگان 7%
  2. لحن صدا 38%
  3. زبان بدن 55%

 

بنابراین ما با این توضیحات متوجه میشیم که چرا ترجیح میدهیم به جای صبحت با تلفن، رو در رو صحبت کنیم.

و چرا ترجیح میدیم به جای اینکه به رادیو گوش دهیم، تلوزیون تماشا می کنیم.

و به جای اینکه روزنامه یا کتاب بخوانیم ترجیح می دهیم به رادیو گوش کنیم.

 

حالا با این تفاصیر سخنرانی که پشت تریبون میرود و یا به عبارتی پشت تریبون سنگر می گیرد واقعا درصد بسیار زیادی از تأثیرگذاری را در مخاطب از دست می دهد.


اگر به نوشته ها و آموزش های این سایت علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم در خبرنامه سایت ثبت نام نمایید تا از انتشار مقالات و مطالب آموزشی آن در ایمیلِ خود مطلع شوید.

و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

دانلود PDF مقاله “زبان بدن چیست”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *