0

قضاوت کردن

قضاوت کردن

با اینکه همه ما می دانیم قضاوت کردن بر رفتار و گفتار دیگران از زشت ترین و آزار دهنده ترین ناهنجاری های رفتاری ما است اما بیشتر اوقات آگاهانه یا ناآگاهانه مرتکب آن می شویم و موجب آزردگی خاطرشان می شویم، بعضی وقت ها بعد از ملاقات کردن یک شخص، تاثیری که در افکارمان می گیریم او را در ذهنمان قضاوت می کنیم.

همه انسان ها می دانند قضاوت کردن همدیگر هنجاری زشت است اما با وجود آن همدیگر را قضاوت می کنیم یا اینکه بعضی اوقات همدیگر را ندیده اید یا فقط تلفنی صحبت کردید یا نقل قولی که از دیگران شنیده اید و سریع به ذهنتان رجوع کردید و با افکاری که در ذهنتان می باشد طرف مقابل را به هر شکلی که خودتان دوست دارید با انرژی منفی در ذهنتان قضاوت می کنید.


از خود سوال کنید آیا این نوع فکر کردن در مورد دیگران درست می باشد

به عنوان مثال اگر شخصی را می بینید که ظاهر شاداب و خنده رو و پر از انرژی دارد زود قضاوت نکنید که او چقدر خوشبخت است به یاد داشته باشید که افراد قوی انرژی مثبت دارند و هیچ گاه انرژی منفی را به خود راه نمی دهند و سعی می کند که همیشه شاداب باشند.

 

 از زود قضاوت کردن پرهیز کنید

 

 اگر شخصی خنده رو شاداب است یا اگر اخمو و ناراحت ، بر اساس افکارمان اشتباه قضاوت نکنیم.

شده تا به حال با دوستانتان، خانواده، همکاران، همسر و فرزندان  تماس بگیرید و اگر پاسخگو نبودند و زود قضاوت کردید، افکارتان را تغییر دهید تمرین کنید که قضاوت غلط در مورد اطرافیانتان نداشته باشید تا بهتر و با آرامش زندگی کنید.

قضاوت کردن
قضاوت کردن

تصمیم بگیرید که از همین حالا اول افکارتان را تغییر دهید و بعد مثبت فکر کنید و بعد از جذب انرژی مثبت، دیگر در مورد دیگران قضاوت نکنید. افکارتان را بزرگ کنید.   


تا حالا شده از روی حسادت به دیگران در مورد آن ها زود قضاوت کنید

 همیشه سعی کنید بزرگ بیندیشید و تلاش کنید و مثبت فکر کنید که باعث پیشرفت شما باشد. خیلی از افراد با تلاش زیاد و سختی، کاری که دارند را به دوش کشیده. هدف آن ها این است: به اوج قدرتی که می خواهند برسند و به قله نهایی فکر می کنند. تلاش می کنند و قطعا به اوجی که می خواهند می رسند اما بعضی افراد شخصیت و تلاششان را با بیهوده گویی و قضاوت نادرستی که در مورد آن ها دارند موجب ناراحتی خود و اطرافیان می شوند.

وقتی افکار بزرگی پیدا کردید، دیگر در مورد دیگران قضاوت نمی کنید چون شخصیت خود را فراتر از آنچه که هستید می بینید و در شان و منزلت خود نمی دانید که حتی در مورد دیگران فکر کنید چه برسه قضاوت کنید.


می توانید با افکار مثبت دیگران را قضاوت کنید 

وظیفه ما نیست خطای دیگران را جستجو کرده و دیگران را قضاوت کنیم. تمام نیروی خود را برای بهبود افکار خود تغییر دهید.

قضاوت و پیش داوری درباره یک شخص مشخص نمی کند او کیست، مشخص می کند شما چه کسی هستید. پس بیاید افکار و ذهنتان را مثبت کنید.

چطور برای خودتان خوب می خواهید و دوست دارید تا دیگران شما را مثبت قضاوت کنند شما هم برای دیگران همین افکار را داشته باشید.

به یاد داشته باشید انسان های قوی و با اعتماد به نفس بالا همیشه مثبت فکر می کنند و دیگران را بهتر قضاوت می کنند.

قضاوت کردن
قضاوت کردن

یادمان باشد که هیچ کس در این دنیا کامل نیست. اگر بخاطر قضاوت اشتباه از افراد دوری کنید همیشه تنها خواهید ماند پس کمتر قضاوت کنید و بیشتر عشق بورزید تا به آرامش برسید.

اگر با کسی هم صحبت شده اید و در مورد دیگران قضاوت می کرد با او برخورد کرده و بگویید که این کار زشت و دور از ادب است.

بعضی مواقع هم طرف مقابل از روی حسادت در مورد شما قضاوت می کند یا شما در مورد دیگران حسادت می کنید.

که این کاملا اشتباه است وقتی هر انسانی به این فکر کند که در چه خانواده ای و با چه تلاشی و در کل با چه موقعیتی زندگی کرده و چه دورانی داشته و الان به چه موقعیتی رسیده و در حال زندگی کردن است پس با حسادت کردن فقط خود را آزار می دهد فقط با تلاش کردن است که به هر آنچه که می خواهید می رسید نه با قضاوت کردن دیگران.

با تلاش واقعی به هر آنچه که می خواهید میرسید پس مثبت فکر کنید تلاش کنید و حسادت را از خود دور کنید چون حسادت باعث می شود که شما به هدف خود نرسید.  

این را در نظر بگیرید که شما در مسابقه ای شرکت کردید که الان پایین کوه ایستادید و می خواهید با هر سختی ای که هست به قله کوه برسید چون هدف بزرگی دارید سعی کنید و تلاش زیادی کنید برای اینکه به قله کوه برسید و هر موانعی که باشد، با انرژی مثبت برطرف می کنید و به اوج می رسید و مدال قدرت خود را کسب کرده. اما کسانی که با شما همراه هستند و شاید نتوانند آن سختی که در راه بوده را تحمل کنند و کمتر تلاش کرده اند و به آن اوج قدرت نرسیده اند و در مورد کسی که مدالش را گرفته و تلاش زیاد کرده قضاوت می کنند.   


افکار منفی و حسادت کردن باعث می شود دیگران را قضاوت کنید

با تلاش کردن به موفقیت شغلی بزرگی می رسید و یا حتی با رفتار مناسب می توانید زندگیتان را به بهترین شکل اداره کنید و حسادت کردن که باعث قضاوت کردن نادرست می شود معنی پیدا نمی کند.


قضاوت کردن زود هنگام

بعضی موقع از عدم درک کردن و فهمیدن از حرف دیگران باعث قضاوت زود هنگام می شود و نسنجیده حرفی زده می شود که به گوش طرف مقابل رسیده و باعث ناراحتی او می شود که دیگر پشیمانی سودی ندارد.

بیایید از همین حالا روی افکار خودتان تغییرایجاد کنید و برای نسل آینده تان تاثیر گذار باشید و تاثیر گذار روی دوستانتان و اطرافیانتان. یاد بگیرید و یاد دهید که قضاوت نکنید چون در حدی نیستید که بخواهید در مورد دیگران فکر کنید و حکم صادر کنید.


توجه به ظاهر دیگران موجب قضاوت می شود

ظاهر بدن افراد بسیار تحت تاثیر شرایط زندگی آن ها است. از ساختار ژنتیکی و بیماری و کسب وکار گرفته تا شرایط ظرفیت های روحی و روانی آن ها مثل استرس و افسردگی.

در نتیجه نظر و قضاوت شما در مورد ظاهر یک فرد به راحتی می تواند تبدیل به یک آزار بشود.

همچنین در جامعه ای بزرگ شدیم که فشار و تمرکز بر روی ظاهر افراد بسیار زیاد است.

نمیدانم چرا انقدر خود را کامل می دانید و می توانید بر اساس ظاهر دیگران قضاوت کنید آیا خود کامل هستید آیا می دانید قضاوت کردن در مورد دیگران گناه است و یک گونه غیبت حساب می شود پس غیبت کردن گناه دارد و قضاوت کردن چه عواقبی به جا می زارد.

واقعا بیاید افکارتان را تغییر دهید

مثبت بیندیشید و بدانید در چه خانواده ای و با چه تلاشی به موفقیت رسیده اید و اینکه هیچ وقت در مورد ظاهر دیگران قضاوت نکنید شاید آن ها بهتر از شما باشند.

انسان ها اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشند هیچ وقت صفات خوب را نمی بینند و زود قضاوت می کنند.


نمونه ای از صفات خوب

  • چوش چهره
  • زیبا
  • خوش صدا
  • خوش هیکل
  • مهربان
  • با گذشت
  • دانا
  • عاقل و….

به یاد داشته باشید خداوند همه چیز را یکجا به انسان نمی دهد پس خود را با دیگران مقایسه نکنید.

یاد بگیریم که دیگران را قضاوت نکنیم و همچنین اجازه ندهیم تا دیگران هم ما را قضاوت کنند.

 

روزگارتان زیبا و در پناه خدا باشید

میترا مهدی پور

 

 

دانلود PDF مقاله “قضاوت کردن” [member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *