0

مصاحبه امیر مصطفی با خبرگزاری تسنیم – ضعف در فن بیان

مصاحبه امیر مصطفی با خبرگزاری تسنیم / ضعف در فن بیان

فن بیان در مدارس آموزش داده شود/ ضعف استارت‌آپ‌های نوظهور به دلیل معرفی ضعیف / ضعف در فن بیان

ضعف در فن بیان مهمترین عامل پیشرفت نکردن بسیاری از افراد در محیط کار و ناتوانی در تعامل با دیگران است.بنابراین سخنوری قبل از اینکه هنر باشد، یک مهارت است به همین دلیل راهنمایان گردشگری و صاحبان ایده باید درصدد تقویت مهارت سخنوری باشند.

امیر مصطفی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، با اشاره به اینکه بسیاری از افراد تحصیل کرده و توانمند باوجود پتانسیل و ظرفیت‌های بالایی که برخوردارند ولی به دلیل ضعف در فن بیان هیچگاه نمی توانند داشته‌های خود را معرفی کنند، اظهار داشت: البته همین امر باعث شده این افراد نتوانند در حد و اندازه توانمندی‌های خود پیشرفت کنند.

ضعف در فن بیان
ضعف در فن بیان

وی تصریح کرد: افراد فراوانی وجود دارند که علی رغم ضعف تحصیلی و حتی مهارتی، تنها به دلیل فن بیان قوی و توانمندی در متقاعد کردن دیگران مرتب درحال رشد و پیشرفت هستند که این موضوع بیانگر اهمیت توجه به مقوله سخنوری است.

مشاور روانشناس و نویسنده مجموعه کتاب های فن بیان و مذاکره با اشاره به اینکه بیان، ویترین هر فردی است، افزود: تبلور اندیشه و درون مایه آدمی در کلام او هویدا است به همین دلیل افراد، نحوه برخورد و میزان اعتماد با دیگران را براساس گفتار مشخص می‌کنند و هر چقدر سطح مهارت سخنوری بالاتر باشد میزان تاثیرگذاری و نفوذ در دیگران بیشتر و عمیق‌تر خواهد بود.

وی ادامه داد: در طول روز ده‌ها استارت‌آپ نوظهور با وجود داشتن محصول جذاب و کارآمد تنها به دلیل ضعف در معرفی و ناتوانی در متقاعد کردن سرمایه گذار، ورشکسته و از چرخه اقتصادی خارج می شوند درحالیکه برخی از ایده‌ها و محصولات اگرچه ممکن است از کیفیت بالایی نیز برخوردار نباشند ولی به دلیل معرفی مناسب توانستند افراد زیادی را مجذوب محصول خود کنند.

وی با بیان اینکه مهارت فن بیان باید در مدارس آموزش داده شود، افزود: زندگی مدرن شهری، تک فرزندی و گرایش کودکان به بازی‌های رایانه‌ای باعث شده تا بسیاری از دانش آموزان نتوانند در محیط مدرسه با هم کلاسی‌ها و حتی برخی از معلمان خود ارتباط برقرار کنند به همین دلیل یادگیری این مهارت می‌تواند تا حدود زیادی آنها را از انزوا خارج و باعث پیشرفت تحصیلی آنها شود.

این مشاور روانشناس ابراز کرد: فن بیان فقط به استفاده از جملات زیبا در گفتار خلاصه نمی‌شود بلکه داشتن لحن، مکث و تأکید بجا، توانایی در بالا و پایین بردن صدا، قدرت بیان آواها، استفاده از واژه‌های قابل تصویر‌سازی و بهره گیری از زبان بدن از جمله عواملی است که باعث انتقال صحیح بیان می شود.

امیر مصطفی خاطر نشان کرد: سخنرانی قبل از اینکه هنر باشد، یک مهارت است به همین دلیل کارمندان، صاحبان ایده، بازاریابان، فروشنده‌ها، راهنمایان گردشگری و حتی نخبگان هر حوزه پیش از ارائه محصول و یا درخواست خود باید درصدد تقویت مهارت سخنوری باشند در این صورت می‌توانند میزان موفقیت خود را به شکل قابل توجهی افزایش دهند.


توضیحات بیشتر برای مخاطبان وب‌سایت گروه آموزشی امیر مصطفی – فن بیان

سخنوری قبل از اینکه یک هنر باشد، یک مهارت است.
این موضوع را انکار نمی‌کنم که یکسری افراد ذاتاً خوب و جذاب صحبت می‌کنند، اما سخنوری یک مهارت است و به این معنی است که ما می‌توانیم آن را به‌خوبی یاد بگیریم، و زمانی که به آن مسلط شدیم می‌توانیم هنر‌نمایی کنیم.
برای اینکه بتوانیم سخنرانی جذابی ارائه کنیم نیاز هست، ابتدا تمام مواردی که در هنگام صحبت کردن و زبان بدن ما وجود دارد را برای خودمان به یک عادت تبدیل کنیم.
مثال رانندگی کردن می‌تواند یک مثال عالی برای این مطلب باشد.
اگر گواهینامه رانندگی داشته باشید، احتمالاً در ابتدا که پشت فرمان می‌نشستید، جای دنده، کلاچ، گاز و ترمز را گم می‌کردید، باگذشت زمان و تمرین کردن رانندگی، خیلی خوب توانستید پارک دوبل انجام دهید، دنده را در زمان مناسب تعویض کنید یا برای کاهش سرعت دنده‌معکوس بکشید و الان هم می‌توانید به‌خوبی در شهر و جاده رانندگی کنید.
عوامل زیادی در جذاب صحبت کردن دخیل هستند که به چند موردش اشاره می‌کنم:

  • داشتن لحن، مکث و تأکید بجا و مناسب در جمله
  • توانایی بالا و پایین بردن صدا
  • داشتن صدایی پُرقدرت و با انرژی
  • بیان کردن واضح کلمات (از لحاظ آوایی)
  • فراموش نکردن واژه‌ها و جملات
  • استفاده از واژه‌هایی که قابل تصویر‌سازی هستند
  • داشتن جمله‌بندی‌های روان
  • داشتن زبان بدن حرفه‌ای، بجا و قابل‌اعتماد
  • و در انتها هم داشتن محتوایی گیرا و دوست‌داشتنی برای مخاطب می‌تواند سخنرانی ما را بسیار جذاب کند.

درست هست که محتوای صحبت، حرف اصلی را برای یک ارائه حرفه‌ای و جذاب می‌زند.
چه‌بسا یک لطیفه را از زبان دو نفر شنیده‌اید؛ شخصی آن لطیفه را آن‌قدر بی‌روح و بی‌مزه تعریف می‌کند که هیچ‌کس به آن نمی‌خندد اما همان لطیفه را شخص دیگری بیان می‌کند و همه از خنده به خودشان ریسه می‌روند.
در اینجا محتوای لطیفه فرقی نکرده است و فقط در ارائه آن تفاوت وجود دارد.
تمام این‌ها را گفتم تا بگویم، برای جذاب ارائه دادن سخنرانی بهتر است که تمام نکات آن را برای خودمان به یک عادت و مهارت تبدیل کنیم تا نیازی نباشد مدام به ریزه‌کاری‌ها فکر کنیم، چون در اینصورت صحبت کردن از دست ما خارج می‌شود.
ما در لحظه، باید حواسمان به لحن، مکث، تأکید، جمله‌بندی، واژگان، محتوا، عکس‌العمل مخاطب‌ها، کنترل صدا و زبان بدن باشد.
به‌عبارت‌دیگر، ما باید بدون فکر کردن از لحن، صدا و … مناسب استفاده کنیم.
این کار شدنی نیست، مگر با تمرین، تکرار و به عادت تبدیل کردن آن‌ها برای خودمان.
پیشنهاد می‌کنم، هر روز دقایقی را به تمرین کردن اختصاص دهید، یک صحبت سه چهار دقیقه‌ای را آماده کنید و صدا یا فیلم خودتان را ضبط کنید و بعد به آن گوش دهید و ایرادات احتمالی که در صحبت کردنتان وجود دارد را برطرف کنید و آن‌ها را به نقاط قوت خودتان تبدیل کنید.
راز داشتن فن بیان جذاب و حرفه‌ای داشتن پشتکار و تداوم در انجام این تمرین است.

روزگارتان زیبا و در پناه خدا باشید
امیر مصطفی

دانلود PDF مقاله “مصاحبه امیر مصطفی با خبرگزاری تسنیم / ضعف در فن بیان”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *