0

اهداف در زندگی

اهداف  در  زندگی

در این مقاله درباره تعیین اهداف در زندگی و رسیدن به آن ها می پردازیم. چرا باید اهداف را در زندگی تعیین کنیم و درحالی که آن ها را تعقیب می کنیم چه قواعدی را باید به خاطر داشته باشیم؟

اهداف در زندگی عواملی هستند که باعث ادامه حیات ما می شوند. چند مرتبه شنیده ایم که کسی بعد از چهل سال کار باز نشسته شده ولی در عرض چند ماه مرده است.

وقتی سرعت حرکت خود را از دست می دهیم، وقتی جهت خود را از دست می دهیم، دچار دردسر می شویم. آیا توجه کرده اید که در بحبوحه یک پروژه احساس می کردید که خوشبخت ترین فرد هستید اما پس از اتمام آن چنین احساسی نمی کردید؟ آیا تا به حال پی برده اید که به محض تمام کردن یک پروژه، به اطراف خود نگاه می کنید؟

“هدف داشتن در فطرت ما نهفته است”.

بدون هدف نمی توانیم زندگی کنیم یا حداقل به مدت بسیار طولانی نمی توانیم. بنابراین اگر اکنون فهرستی از اهداف برای خودتان ندارید، به آن نیاز دارید.

“تا وقتی که هدفی دارید، آن قدر اهمیت ندارد که آن هدف چه باشد”.

بعضی ها آنچه را که دوست دارند در زندگی شان انجام دهند، دائما به تاخیر می اندازند. آن ها تردید دارند که آیا هدفی که در ذهنشان دارند برایشان هدف عالی است یا نه، بنابراین هیچ کاری برای رسیدن به آن انجام نمی دهند.


پیشروی

“پیشروی، اصلی است که اطمینان می دهد علاوه بر خود هدف حقیقی، چیزهای بسیار دیگری هم به دست می آوریم. درحقیقت،  مسئله رسیدن به هدف نیست بلکه این است که چه یاد می گیریم و در طی مسیر چقدر رشد می کنیم.

هنگام دست به کار شدن برای پیگیری هدفی، ارزش دارد تا به خاطر داشته باشید که کارها در این کره خاکی چگونه انجام می گیرند.

اهداف در زندگی

هیچ چیزی در خط مستقیم حرکت نمی کند و هیچ هدفی بدون مشکلات به دست نمی آید.

وقتی دریا در حال مد است، کمی به جلو می آید و کمی به عقب می رود، ولی سرانجام به تدریج راه خود را باز می کند و پیشروی را آغاز می کند.

وقتی درختی رشد می کند، گاهی برگ هایش را از دست می دهد ولی هر بار کمی رشد کرده و کمبودهایش را جبران می کند. نتیجه نهایی این است که درخت بزرگ تر می شود اما این بزرگ تر شدن بدون تلاش و کمبود انجام نمی گیرد.

روشی که کارها بر اساس آن در این کره خاکی انجام می گیرد این است که موانع و مشکلات، جزئی از برنامه کارهاست.

متاسفانه بعضی ها بر این باورند که پیشرفت شخصی خودشان باید کلیه قوانین جهان هستی را نقض کند.

این را بدانید که به  وسیله اصلاح مداوم به اهدافمان دست پیدا می کنیم. ما از مسیر خارج شده، آگاه شده و اصلاح می شویم و دوباره به مسیر برمی گردیم.

کشتی ها همین کار را می کنند. راکت ها و موشک ها هم همین کار را می کنند.

“اصلاح “. “اصلاح”. “اصلاح”


دلیل دیگری برای هدف داشتن

اگر چند هدف مشخص در ذهن داشته باشید، افکارتان کمک خواهند کرد تا شما را به آن ها برسانند چون معمولا روی اهدافتان متمرکز هستید. اگر هدفی نداشته باشید، افکارتان باز هم شما را به طرف آنچه بیشتر فکر می کنید خواهند برد. ذهنتان افکار غالب شما را گرفته و شما را به آن جهت سوق خواهد داد، با این فرض که افکار غالبتان اهداف شما هستند.


مزایای داشتن هدف در زندگی

تمرکز بهتر و بیشتر

امروزه زندگی انسان ها با ۱۰۰ سال پیش قابل قیاس نیست، وجود هزاران هزار وسیله ی که برای راحتی انسان ها اختراع و تولید شده است، وجود اینترنت، شبکه های اجتماعی، تلفن های همراه، هزاران اپلیکیشن و وسایلی که برای تفریح و سرگرمی انسان ها ساخته شده است، تبلیغاتی که برای خرید کالاها و داشتن زندگی بهتر از تلویزیون، ماهواره، رادیو، بیلبوردهای شهری و … توجه ما را به خود جلب می کند.

اکثر ما در یک گیجی مبهم و حاصل از این همه اطلاعات و فن آوری گرفتار شده ایم، دوست داریم همه این موارد را تجربه کنیم، همه این وسایل را داشته باشیم و البته هر روز هم به تعداد آن ها افزوده می شود، اما باید بدانیم امکان اینکه به همه این خواسته ها برسیم وجود ندارد زیرا ما انسان ها در داشتن خواسته، سیری ناپذیر هستیم و هیچ وقت نمی توانیم به پای آن برسیم.

بنابراین یا باید در حسرت داشتن آن ها زندگی مان را سپری کنیم یا اینکه تصمیم بگیریم بیشتر این خواسته ها را فدای خواسته های بهتر و مهم تر کنیم، در این حالت شاید به همه خواسته های خود که نامحدود و همیشه در حال افزایش است نرسیم ولی مطمئنا می توانیم به مهم ترین آن ها برسیم و برای این کار باید قدرت تمرکز بالایی داشته باشید و داشتن هدف به شما قدرت تمرکز می دهد.

پیشرفتی بیشتر

همان طور که اشاره شد، شرایط امروزه خیلی فرق کرده است و خواسته های ما بیشتر شده است و از طرفی همین خواسته ها و هزاران عوامل حواس پرتی دیگر باعث شده است که ما قدرت تصمیم گیری مان را تا حدود خیلی زیادی از دست بدهیم، اینکه اگر نتوانیم تصمیم بگیریم چه خواسته هایی را انتخاب کنیم و کدام ها را فدا کنیم باعث می شود هیچ وقت دست به عمل نزنیم و نتوانیم به خواسته خود برسیم.

اما وقتی هدف خودمان را قطعی انتخاب می کنیم و برای رسیدن به آن متعهد می شویم، آن وقت است که برای رسیدن به آن هدف برنامه ریزی کرده و دست به عمل می زنیم و در نهایت شروع به پیشرفت کردن می کنیم پس داشتن هدف در زندگی می تواند به شدت روی پیشرفت ما تاثیر بگذارد.

کارایی کار آمد

وقتی بدانید چه می خواهید و چه کارهایی را باید انجام دهید، این کار باعث می شود فقط روی کارهایی که برای رسیدن به آن هدف نیاز است متمرکز شود، بنابراین کارایی شما به شدت افزایش می یابد، وقتی هم که کارایی تان بالا باشد شروع به پیشرفت می کنید، پیشرفت کردن باعث می شود شاد شوید و روحیه تان هم بالا برود، البته ممکن است یک نفر خوش گذرانی کند و او هم شاد باشد ولی مطمئن باشید شادی که از رسیدن به یک هدف سخت و مهم به دست می آید با خیلی چیزها قابل قیاس نیست.


اهدافتان را یادداشت کنید

وقتی خرید می روید، فهرستی تهیه می کنید. این کار را انجام می دهید تا آنکه با تمام چیزهایی که می خواستید و لازم داشتید از فروشگاه تهیه کنید.

یک فهرست، شما را در مسیر صحیح حفظ می کند. اگر برای ناهار خوردن از خانه خارج شوید، نمی خواهید به خانه برگشته و با خودتان بگوئید:”این پیچ گوشتی دست من چکار می کند؟من بیرون رفتم که یک همبرگر بخرم”.

تهیه کردن فهرست، نه تنها کاری است که باید انجام دهیم، بلکه به ما روش و ساختاری را عرضه می کند که آنچه از زندگی می خواهیم را به دست می آوریم.

در طی زندگی برای اکثر مسائل می توانیم فهرست داشته باشیم، مثلا برای برنامه های روزمره یک فهرست تهیه می کنید و آن ها را به موقع انجام می دهید تا از قلم نیفتد.

اما برای اهداف خود هیچ گونه فهرستی تهیه نمی کنید تا به هدف خود برسید.

بهترین راه این است که همواره فهرستی از اهداف خود داشته باشید و همچنین آن ها را در ذهن خود پرورش دهید و مطمئن باشید که وقتی هدف شما یک نظم و برنامه ریزی خاصی داشته باشد، تلاش کردن شما بی فایده نخواهد بود و همسو با آن اهداف پیش خواهد رفت.

چشم انداز داشتن در زندگی و داشتن یک همت والا از سمت شما برای رسیدن به مقصد خیلی مهم است.


خلاصه

اهداف ابزارهایی هستند که با آن ها می توانیم شخصی باشیم بیش از آنچه اکنون هستیم.

ما به اهداف نیاز داریم، نه تنها به خاطر آنچه می توانند برای ما به دست بیاورند بلکه به خاطر آنچه که آن ها برای ما انجام می دهند.

روزگارتان زیبا و در پناه خدا باشید
موسی فخیر

دانلود PDF مقاله “اهداف در زندگی” [member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *