0

آداب صحبت در جمع

آداب صحبت در جمع

آداب صحبت در جمع یکی از مواردی هست که می بایست به آن دقت داشته باشیم.

آداب صحبت در جمع هم دقیقا مثل آداب معاشرت می ماند، اگر ما ندانیم که در جمع چطور رفتار کنیم و چطور صحبت کنیم به احتمال زیاد شخصیت و حرفه ما زیر سوال برود.

دورانی که در اون زندگی می کنیم آداب صحبت در جمع جزو یکی از نیازها و مهارت های اصلی هر فردی است که می خواهد در اجتماع حضور داشته.

به عبارت دیگر اگر ما مهارت و آداب صحبت در جمع را ندانیم به احتمال زیاد پیشرفتی نخواهیم داشت.

فرض کنید یک مهندس که در کارش خبره است و ایده های خیلی خوبی را در ذهن دارد نهایتا می تواند در یک شرکت بعنوان کارشناس آن مجموعه فعالیت کند، اما اگر مهارت و آداب صحبت در جمع را بداند و فن بیان خوبی داشته باشد می تواند به درجات بسیار بالاتری مثل مدیر آن بخش یا حتی مدیرعامل یا رییس هیئت مدیره آن مجموعه باشد.

یا حتی می تواند مجموعه خودش را راه اندازه کند.

اما اگر این فرد مهارت و آداب صحبت در جمع و خوب سخن گفتن را نداند پیشرفت هایش محدود خواهد بود.

بنابراین مهارت و آداب صحبت در جمع می تواند یکی از اساسی ترین مهارت های هر فرد باشد.


نپریدن در صحبت دیگران

اولین موردی که لازم دیدم اشاره کنم برای آداب صحبت در جمع این است که میان صحبت دیگران نبپریم، خیلی حرفه ای تر هست که صبر کنیم دو یا چند نفری که باهم در حال صحبت هستند، صحبت هایشان را تمام کنند و بعد ما شروع به صحبت کنیم.

متاسفانه در خیلی از مکان ها و مجموعه های بسیار سطح بالا و با پرستیژ شاهد این موضوع هستم که چند نفر باهم در حال صحبت هستند و یک نفر خارج از جمع وارد میشه و میپره وسط صحبت این افراد. 😐

فرقی نمیکنه که اون شخصی که در حال صحبت هست بزرگتر از ما هست یا کوچکتر از ما، سِمَتش پایین تر از ما هست یا بالاتر، به هر حال ما می بایست آداب صحبت در جمع را به جا بیاوریم و به دیگران احترام بگذاریم.


نگاه کردن به چشم دیگران

یکی دیگه از آداب صحبت در جمع این هست که در زمانی که برای جمع صحبت می کنیم باید به تمام افرادی که در آن جمع حضور دارند و به صحبت های ما گوش می دهند ارتباط چشمی داشته باشیم.

[quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: ارتباط چشمی موثر[/quote]

اگه ما نتوانیم با دیگران ارتباط چشمی خوبی در زمان صحبت کردن برقرار کنیم، به احتمال خیلی زیاد این افراد رو در زمان صحبت کردن از دست خواهیم داد، به عبارت دیگه این افراد زمانیکه ما در حال صحبت هستیم اصلا به صحبت های ما گوش نمی دهند و ذهنشان در جای دیگر خواهد بود و یا اگر ما به افراد حاضر در جمع نگاه نکنیم و با اونها ارتباط چشمی نگیریم ممکن است که به خود بگویند “سخنران (شخصی که در جمع حرف میزنه) حتی یک نگاه هم به ما نمی کنه ولش کن بابا واسه خودش داره صحبت می کنه معلوم نیست چی میگه”

پس اگر ما به افرادی که به صحبت های ما گوش می دهند نگاه نکنیم احتمال دارد که آنها را از دست بدهیم و نگاه نکردن و برقرار نکردن ارتباط چشمی با افراد حاضر در جمعی که به صحبت های ما گوش می دهند خارج از آداب صحبت در جمع است.


انتقاد نکردن در جمع

انتقاد نکردن در جمع هم یکی دیگه از آداب صحبت در جمع است.

متاسفانه یکسری از افراد برای اینکه خود نمایی کنند شروع می کنند به انتقاد کردن از شخصی که صحبت می کنه، و یا اگر هم ما بعنوان سخنران هستیم بهتر است که انتقادی از شخصی انجام ندهیم.

منظور من این نیست که اصلا هیچ انتقادی وجود نداشته و ما نباید از کسی انتقاد کنیم، آداب صحبت در جمع می گوید که بهتر است اگر از شخصی انتقادی داریم، آن انتقاد را در جمع بیان نکنیم.

من خودم تا آنجا که امکان داره انتقاد نمی کنم، چون شخصی که زیاد انتقاد می کند، شخص غٌرغُرویی شناخته می شود که این اصلا خوب نیست.

خیلی از افراد هستند که فقط منتظرند تا کاری انجام شود و شروع به غُر زدن و انتقاد کردن از زمین و زمان کنند، افراد مثبت نگر معمولا سعی می کنند که از این افراد دوری کنند و تا اونجا که بتونند با این افراد معاشرت نداشته باشند.

[quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: چگونه انتقاد کنیم[/quote]

انتقاد کردن راه و اصول خودش را دارد که من به طور مفصل در مقاله بالا آن را آموزش داده ام.

مطمئن باشید خیلی از افرادی که می گویند من انتقاد پذیر هستم، باز هم از انتقاد فراری اند، انتقاد شنیدن هر چقدر هم که به حق باشه باز هم برای ما دردآور هست، اما چیزی که این درد و رنج رو برای شخصی که می گوید من انتقاد پذیر هستم و به انتقادات گوش می دهد، در واقع نتیجه آن انتقاد است.

یعنی اگر واقعا انتقاد سازنده ای بیان شود که موجب پیشرفت آن فرد شود، نتیجه اش برایش دلپذیر خواهد بود و بخاطر همین پیشرفت ها است که بسیاری از افراد به انتقاد دیگران خوب گوش می دهند و از انتقاد فراری نیستند.


به نظر دیگران احترام بگذاریم

اگر در جمعی حاضر هستیم و افرادی نظرشان با ما در مورد موضوع خاصی متفاوت است، اصلا نیازی نیست که اعلام کنیم و جار بزنیم که من نظرم مخالف شماست و بخواهیم با طرف مقابل کلی بحث کنیم تا بهش ثابت کنیم نظر و عقیده ما صحیح است.

یکی دیگر از آداب صحبت در جمع این است که به نظر دیگران احترام بگذاریم.

در بعضی از مواقع افرادی در زیر پست اینستاگرام بنده به آدرس https://instagram.com/AmirMostafaCom که در آن مطالب آموزشی منتشر می کنم، نظرات مخالف من می دهند و در مواقع افراد نادری هم بی احترامی می کنند (که البته این مورد خیلی کم است)

در بیشتر موارد که نظرشان را مخالف من اعلام می کنند و در قسمت کامنت ها یادداشت می کنند انتظار دارند که من وارد یک بحث و جدال شوم، اما تنها کاری که من میکنم در جواب این افراد می نویسم که “نظر شما هم برای من محترم است و هر شخصی می تونه نظراتی متفاوت و مخالف من داشته باشه” و جالب اینجا هست یکسری افرادی که در زیر پُست ها بنده بی احترامی می کنند بعد از دادن این پاسخ عذرخواهی می کنند.

البته که من نیاز به عذرخواهیشون ندارم اما این افراد با عذرخواهیشون نشان می دهند که فردی با اخلاق هستند و به هر حال در یک لحظه احساساتی شده اند و یک بی احترامی در زیر مطالبی که بنده در اینستاگرامم منتشر می کنم نوشته اند.

پس در جمع اگر شخصی نظرش با ما متفاوت بود اصلا نیازی نیست که بخواهیم با اون شخص وارد جر و بحث بشیم تا ثابت کنیم که نظر شما اشتباه است و نظر من درست است.


روان صحبت کردن

یکی دیگه از آداب صحبت در جمع هم این است که روان صحبت کنیم.

فرض کنید شخصی بخواهد برای جمعی صحبت کند و همش در طی صحبتش بگوید، عه ععععه اممممممممم و همش تپق بزند و مکس های بیجا کند.

به احتمال زیاد اشخاصی که در اون جمع هستند صحبت های این شخص رو جدی نمیگرند و همینطور ممکن است که شخصیت این فرد زیر سوال برود.

بنابراین اگر قرار است که در جمعی صحبت کنیم می بایست روان این کار را انجام دهیم و بدون هیچ تپقی صحبت های خودمان را بیان کنیم.

[quote]پیشنهاد می کنم به رادیو بیان شماره ۱۲ گوش بدهید: تپق زدن[/quote]

[quote]پیشنهاد می کنم به رادیو بیان شماره ۳۶ گوش بدهید: چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم[/quote]


آداب صحبت در جمع چگونه به دست می آید؟

آداب صحبت در جمع در ابتدا با تمرین و تکرار و همچنین حضور داشتن در جمع های رسمی و یا خانوادگی به وجود می آید.

به شما پیشنهادی می کنم که از مطالب قبلی این سایت (http://AmirMostafa.com)  دیدن بفرمایید و همچنین مطالب جدید ما را در سایت دنبال نمایید.

پیشنهاد دیگر هم این است که محصولات موجود در سایت را تهیه بفرمایید تا به طور تخصصی تر و حرفه ای بیان خود را تقویت کنید.

دانلود PDF مقاله “آداب صحبت در جمع”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *