0

کلام شیرین

کلام شیرین

جان تازه می گیرم وقتی می بینم که شخصی با کلام شیرین خود، دیگران را سر ذوق می آورد و انگیزه آن فرد را برای رسیدن به هدف زیاد می کند.

اگر سخنان شما شیرین باشد، به دل مخاطبین می نشیند و افراد از هم کلام شدن با شما بسیار خوشحال می شوند و به حرف زدن با شما در کمال میل و اشتیاق ادامه می دهند و حتی سعی می کنند بیشتر یک فرد شنونده باشند.

بارها برای شما پیش آمده است که برای اینکه حال خوبی پیدا کنید به دل طبیعت یا دریا و کوه و …. می زنید.

کلام شیرین
کلام شیرین

و حال دلتان خوب می شود و ته دلتان غنج می رود برای اینکه به چنین مکان هایی سر بزنید.

یک سوال از شما دارم :

برای اینکه حال کلامتان خوب بشود چه راهکارهایی در پیش گرفتید؟

حال کلام شما با یک بیان شیرین خوب می شود و اینکه چه باید کرد که در سخنان خود شیرینی خاصی داشته باشیم.

در هنگام حرف زدن سخنان شما می تواند به دل بنشیند و این امر فقط با یک کلام شیرین امکان پذیر است.

برای برقراری یک ارتباط موثر در هنگام صحبت کردن باید یک کلام خوب و شیرین داشته باشید، تا بتوانید مخاطبین را شیفته بیان خود کنید.

کلام شیرین تاثیر به سزای در جذب افراد از طریق صحبت کردن دارد، شما خیلی خوب با داشتن یک بیان شیرین افراد را مجذوب خود می کنید تا در رضایت کامل و از روی میل و اختیار و با اشتیاق به حرف های شما گوش فرا دهند.

کسانی که لحن زیبا و شیرین دارند، دارای انرژی مثبت هستند و افراد زیادی را به سمت خود جذب می کنند.


 کلام تلخ

ما درباره کلام شیرین، سخن گفتیم و در حال حاضر می خواهیم  به جنبه عکس کلام شیرین  بپردازیم یعنی کلام تلخ و بیانی که با تلخی همراه است  حتی فکر کردن به همچنین کلامی دیگران را آزار می دهد.

خیلی از افراد در طی زندگی روزمره با کسانی روبرو می شوند که کلام تلخی دارند و این امر باعث می شود که افراد به دنبال راهی برای امتناع کردن از گفتگو با چنین شخصیت هایی باشند.

زخم زبان زدن یکی از مشخصه هایی است که  بعضی از افراد در سخنان خود می آورند و باعث تلخی کلام آن ها می شود.

تیکه انداختن و مسخره کردن و زخم زبان زدن به دیگران انسان ها را از صحبت با شما دور می کند، اینکه فردی مورد تمسخر واقع شود برای هیچ یک از ما قابل تحمل نیست.

انسان ها دارای ویژگی ها و خصوصیات خاصی هستند به عنوان مثال : ممکن است از لحاظ ظاهری شخصی چاق و دیگری لاغر باشد یا قد بلند و قد کوتاه باشند و از لحاظ خصوصیات یک سری ویژگی مختص خود را داشته باشد، تمسخر هر یک از این اشخاص کار ناپسندی است.

کلام شیرین
کلام شیرین

در صورتی که در هنگام حرف زدن مخاطب خود متوجه شوید که در بین سخنانش فردی دیگر را مسخره می کند و یا نقطه ضعف هایش را نمایان می کند، برای شما ناخوشایند است و این نوع حرف زدن به شما حس بدی می دهد.

در پاراگراف قبل کلام تلخ را در صحبت کردن عامیانه و رفتارهای دوستانه و غیر دوستانه بررسی کردیم، اگر کلام تلخی داشته باشید، رفتار دیگران را به خود عوض می کنید.

پس بهتر است به کلام تلخ نه بگویم.


فن بیان خوب بیان را شیرین می کند

اگر به دنبال کلامی شیرین هستید تا دیگران را در هنگام صحبت کردن جذب کنید تا حس خوبی از سخنان شما بگیرند پیشنهاد می کنم موارد زیر در هنگام حرف زدن یا گفتگو با دیگران خیلی رعایت کنید.

۱-از کلمات و سخنانی استفاده کنید که به فرد انگیزه می دهد و موجب می شود که فرد هدف خاص خود را بهتر دنبال کند و گام های محکم و بلندی در جهت رسیدن به آن بردارد، ممکن است یک جمله از سوی شما انرژی فرد را دوچندان کند.

به طور مثال :

  • احسنت به شما
  • تو بهترین هستی
  • تبریک میگم
  • در کنارتان هستم
  • هدف خوبی دارید

شما با یک جمله کوتاه به آن فرد انگیزه داده اید و علاوه بر آن باعث شیرین شدن سخن خود شده اید.

از یاس و نا امیدی حرف نزنید و از شکست سخن نگوید بلکه  از آن برای موفقیت های آینده درس بگیرید.

۲- در هنگام صحبت کردن واضح و شمرده حرف بزنیم.

تند حرف زدن عادت مناسبی نیست و بهتر است که آن را از خود دور کنید.

وقتی شخصی خیلی تند حرف می زند مفهوم بیان و کلام خود را نمی تواند برساند و اینکه فرصتی به دیگران برای حرف زدن نمی دهد، و دیگران از صحبت کردن با این شخص  گریزان می شوند چون متوجه حرف های این فرد نمی شوند.

پس بهتر است که درک خود را از کلمات بالا ببرید و آن ها را شمرده و واضح بیان کنید.

کلام شیرین
کلام شیرین

نکته

واضح و شمرده صحبت کردن با شل حرف زدن فرق می کند شما قرار نیست حرف های خود را شل یا کشیده بیان کنید بلکه باید آن ها را قاطع، محکم و واضح ادا کنید.

۳- دایره لغات خود را افزایش دهید.

افزایش دایره لغات باید در ذهن شما شکل بگیرد و لغاتی که یاد دارید را پرورش دهید و آن ها را منسجم کنید.

افزایش دایره لغات باعث می شود در کلام خود از لغات تکراری استفاده نکنید و تنوع فراوانی در استفاده از کلمات داشته باشید و طیف گسترده ای از واژگان را در ذهن داشته باشید تا از آن ها در سخنان خود استفاده کنید و به فن بیان خوبی دست پیدا کنید.

وقتی از کلمات متنوع بهره بگیرید، علاوه بر اینکه کلام شیرین خواهید داشت، فن بیان منحصر به فردی نیز به دست خواهید آورد.

پیشنهاد ویژه: دوره ویدئویی ” افزایش دایره لغات”

۴- اعتماد به نفس خود را در صحبت ارتقا دهید.

وقتی با اعتماد به نفس سخن می گویید دیگران را شیفته کلام خود می کنید راه های بالا بردن اعتماد به نفس را در حرف زدن پیدا کنید و در آن را قدم بگذارید.

 

حتما این مقاله را بخوانید: صحبت کردن با اعتماد به نفس بالا در جمع

 

۵- بداهه گویی را تمرین کنید.

یک تمرین خوب برای صحبت کردن و داشتن یک کلام شیرین بداهه گویی است، یک شی را در نظر بگیرید و ۳ دقیقه در مورد آن شی بداهه گویی کنید تا بتوانید با این تمرین در جاها مختلف و در فضاهای گوناگون راحت حرف بزنید تا سخن شما به دل بشیند.

اگر در خانواده و بستگان خود کودکی دارید که به تازگی زبان باز کرده است، و به گفتگوهای دیگران که در آن جمع هستند گوش فرا دهید، چندین بار خواهید شنید که می گویند این بچه چقدر شیرین زبونه.

گاها این کودک حرف هایی می زند که باعث شادی بقیه می شود و از این کودک تعریف می کنند.

شما هم در هر سنی که هستید می توانید شیرین بیان باشید و دیگران از گفتگو با شما خوشحال باشند و همچنین انگیزه ای  برای زندگی بهتر بگیرند.

شما با یک کلام شیرین در هنگام صحبت کردن با افراد مختلف می توانید روحیه آن ها را در فعالیت روزمره بالا ببرید تا سرشار از انرژی باشند .

فن بیان خوب در هنگام سخن گفتن کلام شما را شیرین خواهد کرد و نه تنها این کلام شیرین کسی را گوش زده نمی کند بلکه الگویی برای بیان خوب آن ها می شوید.

زندگی شیرین است ، با کلام خود شیرین ترش کنید.

روزگارتان زیبا و در پناه خدا باشید

موسی فخیره

دانلود PDF مقاله “کلام شیرین” [member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *