0

چگونه با افراد لجباز برخورد کنیم

چگونه با افراد لجباز برخورد کنیم

این که چگونه با افراد لجباز برخورد کنیم شاید خیلی موضوع پیچیده ای باشه و احتمالا تصور کنید که ارتباط برقرار کردن با افراد لجباز انقدر سخت هست که سعی می کنید با این افراد کم تر رفت و آمد کنید و دورو برشون نباشید.

اما اگر نکاتی که در ادامه بیان کرده ام را بدانید و به آن عمل کنید به راحتی می توانید با افراد لجباز برخورد کنید و با این افراد یک ارتباط موثر برقرار کنید.


نمیدونم تا حالا به روستا رفتید یا نه؟ منظورم روستاهایی هست که رودخانه دارند.

دقت کردید وقتی که میخان از رودخانه رد بشند چجوری رد میشند؟

روستایی ها متوجه شدند که وقتی میخان از رودخانه رد بشند نباید با رودخانه لجبازی کنند و الکی در برابر جریانِ آب مقاومت کنند.، چون میدونند خودشون خسته میشند و کم میارند.

در روستا وقتی میخان از رودخانه رد بشند در برابر جریانِ آب مقاومتی نمیکنند، مثلاً وقتی میخاند به نقطه D در اون طرف رودخانه برسند یکم میآن بالاتر مثلاً در نقطه A در این سمتِ رودخانه قرار میگیرند و همینجوری با جریانِ آب حرکت میکنند تا به نقطه D برسند.

ما هم میتونیم از همین روش برای ارتباط با آدم ها الگو بگیریم. اصلاً لازم نیست با کسی لجبازی کنیم و الکی وقت و انرژیِ خودمون رو هدر بدیم یا اعصابمون رو خُرد کنیم، فقط کافیه که یکمی نرم تر و با فکر عمل کنیم، اونوقته که می بینیم کارهامون خیلی راحت و بی دردسر انجام میشه و به اون هدفی که میخایم رسیدیم.


یک مثال عینی برای اینکه چگونه با افراد لجباز برخورد کنیم

مثلاً چند سال پیش در شرکتی کار میکردم و رییس جدیدی داشتم که خیلی رو اعصاب بود، همش غُرهای الکی میزد، میخاست ثابت کنه که رییسه و حرف حرفِ خودشه.

خب اینجا من دوتا راه داشتم، یا جلوش باید قد علم میکردم و هر چی میگفت جوابش رو میدادم، یا نه، مثل رد شدن از رودخانه باهاش رفتار می کردم.

قبل از همه اینها اول من باید هدفم رو مشخص میکردم که اصلا من چرا باید زیر دستِ ایشون کار کنم و غُرهای الکی و لجبازی اش رو تحمیل کنم. با خودم رو راست بودم، به خودم گفتم واقعاً هدفت از اینجا موندن چیه؟

هدفِ من مشخص بود، چون کارم رو دوست داشتم، دوست داشتم که کار یاد بگیرم، دوست داشتم که پیشرفت کنم و … .

وقتی هدفم رو مشخص کردم دیگه همه چیز برام شفاف بود، به جای اینکه بیام با رییس جَر و بحث کنم، به حرف هاش گوش میدادم، ی جاهایی تأییدش میکردم یا یک جاهایی سکوت میکردم، اگر عصبانی میشد جوابش رو نمیدادم، چون میدونستم همه اینها میگذره و در آخر من هستم که پیشِ خودم برنده هستم و به اون هدف هایی که میخاستم رسیدم.

[quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: نحوه رفتار با افراد حسود[/quote] [quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: نحوه برخورد با همکار زیرآب زن[/quote] [quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: نحوه رفتار با همکاران در محیط کار[/quote] [quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: نحوه رفتار با افراد مسخره کننده[/quote] [quote]پیشنهاد می کنم به این رادیو بیان گوش دهید: طرز برخورد با افراد دروغگو[/quote]

یک مثال فرضی برای اینکه چگونه با افراد لجباز برخورد کنیم

فرض کنید یک فروشنده سمج و لجباز میخاد به شما پیراهن بفروشه، به شما گیر داده که از این نوع پیراهن بخرید.

فروشنده به ما میگه، رنگ زرشکی این پیراهن فوق العاده است و خیلی بهتون میاد، جنس این پیراهن عالیه، خلاصه با سماجت و لجبازی میخاد این پیراهن رو به ما بفروشه.

حالا ما اینجا سه تا راه داریم:

۱- با یک برخورد تند و زننده با فروشنده برخورد کنیم

۲- بالاخره فروشنده موفق میشه که اون پیراهن رو به ما بفروشه

۳- از تکنیک رد شدن از رودخانه استفاده کنیم

 

اگر مورد یک را انجام دهیم، یعنی با فروشنده برخورد تند و زننده داشته باشیم، قطعا ما نمی توانیم با این فرد یک ارتباط موثر برقرار کنیم و ممکنه که این برخورد ما با این شخص لجباز به جر و بحث و کشمکش ختم بشه.

اگر مورد دو را انجام دهیم، یعنی فروشنده موفق بشه با لجبازی پیراهن رو به ما بفروشه، اینجا ما در این مذاکره، میدان را به فروشنده داده ایم و تسلیم شدیم.

اما اگه از مورد سوم یعنی “تکنیک رد شدن از رودخانه” استفاده کنیم، بدون هیچ جر و بحثی ما می توانیم با افراد لجباز برخورد کنیم .

در همین مثال می تونیم به اون فروشنده لجباز که میخاد یک پیراهن زرشکی به ما بفروشه (البته فروشنده و پیراهن اینجا فقط یک مثال هست) بگیم:

# این پیراهن واقعا چه جنس خوبی داره و چقدر خوش دوخته، میشه بهم رنگ بنفش این پیراهن رو بدید (می دونیم که رنگ بنفش نداره)

@ فروشنده میگه بنفشش رو ندارم

# و ما میگیم اگه بنفشش رو داشتی ازت میخریدم


ما در موقعیت های مختلف باید بتونیم بدون اینکه با دیگران بحث و جدل داشته باشیم با لجبازی این افراد برخورد کنیم.

[quote]پیشنهاد می کنم به این رادیو بیان گوش دهید: چگونه جواب رد بدهیم[/quote]

همونطوری که خدمتتون عرض کردم، اصلا نیاز نیست کلی وقت و انرژی خودمون رو برای اینجور افراد صرف کنیم و پافشاری کنیم که اون چیزی که اونا میگن درست نیست، در ابتدا کمی باهاشون همراه میشیم و بعد مثل تکنیک رد شدن از رودخانه باهاشون برخورد می کنیم.

در اینجور موارد نه تنشی به وجود میآد، نه ناراحتی بین طرفین به وجود میآد و نه لجبازی طرف مقابل موجب آزار و اذیت ما میشه.

بنابراین با کمی فکر کردن و هیجانی تصمیم نگرفتن میشه بدون دردسر به هدف هایی که میخایم برسیم.

 

پیشنهاد می کنم همین حالا:

اسم چند نفر از افرادی رو که در حال حاضر دارن با ما لجبازی می کنند بنویسیم و در کنارش هدفمون از این لجبازی رو هم بنویسیم و در آخر تصمیمی که میشه راحتر به هدفمون رسید و این لجبازی رو خنثی کرد بنویسیم و بهش عمل کنیم.


اگر به نوشته ها و آموزش های این سایت علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم در خبرنامه سایت ثبت نام نمایید تا از انتشار مقالات و مطالب آموزشی آن در ایمیلِ خود مطلع شوید.

و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

دانلود PDF چگونه با افراد لجباز برخورد کنیم “

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *