0

چگونه شمرده صحبت کنیم

چگونه شمرده صحبت کنیم

خیلی از افرادی که صحبت هایشان واضح نیست این سوال برایشان ایجاد می شود که چگونه شمرده صحبت کنیم .
در خیلی از مقالات، کتاب ها و یا آموزش ها مشاهده می کنم که برای شمرده صحبت کردن می گویند باید سرعت صحبت کردنمان را پایین بیاوریم، خیلی با ملایمت و آرامش صحبت کنیم و در کل اینکه سرعت صحبت کردن ما باید پایین باشد تا مخاطب ما جذب صحبت های ما شود.
اما در حال حاضر و در واقعیت این طور نیست، شاید ۲۰ سال پیش این توصیه ها و راه حل ها مناسب بودند اما با توجه به پیشرفت ما انسان ها و همچنین تغییر سبک زندگی ما باید راه حل های جدیدتر و تأثیرگذارتری را جایگزین کرد.


اگر تاکنون در دوره رایگان چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم شرکت نکردید پیشنهاد می کنم همین حالا و در کمتر از چند ثانیه در این دوره ثبت نام کنید و از آموزش های آن بهره ببرید، فقط کافیست فرم زیر را پُر کنید:

دوره هدیه

در این مقاله باهم بررسی می کنیم که چگونه شمرده صحبت کنیم .


کلمات را ازلحاظ آوایی واضح بیان کنید

ما برای اینکه بتوانیم شمرده صحبت کنیم می بایست کلمات را ازلحاظ آوایی واضح بیان کنیم.
به عبارت دیگر ما باید تلفظ صحیح کلمات را بگوییم (البته اگر لهجه نداشته باشیم، وگرنه با همان لهجه ای که داریم تلفظ صحیح را بیان کنیم) و از طرفی هم کلمات را به اصطلاح نخوریم.
وقتی که ما کلمات را ازلحاظ آوایی واضح بیان کنیم و مخاطب ما کلمات و جملات ما را واضح بشنود می توانیم بگوییم که ما شمرده صحبت می کنیم.
یک تمرین برای اینکه ما شمرده تر صحبت کنیم و همین طور کلمات را ازلحاظ آوایی واضح تر بیان کنیم این است که تمرین مشدد خوانی را انجام دهیم.
تمرین مشدد خوانی، برای این انجام می شود که ما بتوانیم کلمات و جملات خودمان را واضح تر و شمرده تر بیان کنیم.
این تمرین به دلیل اینکه عضلات لب، زبان و فک ما را درگیر می کند باعث می شود که آن ها برای صحبت کردن تقویت شوند و درنتیجه کلمات ما ازلحاظ آوایی واضح تر و شمرده تر شنیده می شوند.
تمرین مشدد خوانی به این صورت انجام می شود:
روزی دومرتبه یک پاراگراف از کتابی را به این صورت که روی هر کلمه تشدید می گذاریم و آن را باکمی اغراق و صدایی نسبتا بلند می خوانیم.
برای اینکه بهتر این تمرین را درک کنید به شما پیشنهاد می کنم رادیو بیانی را که با نام راه های تقویت فن بیان ضبط کرده ام را گوش کنید.

حتما این رادیو بیان را گوش کنید: راه های تقویت فن بیان


تنفس مناسب داشته باشید

ما برای اینکه بتوانیم شمرده صحبت کنیم می بایست تنفس صحیح و مناسبی داشته باشیم.
اگر نحوه نفس کشیدن ما صحیح نباشد صحبت ما بریده بریده می شود این موضوع باعث می شود که از جذابیت صحبت کردن ما کاسته شود و مخاطب به ما گوش ندهد و از آن بدتر اینکه بریده بریده صحبت کردن به منزله عدم اعتماد به نفس است.

من همیشه سعی کرده ام در آموزش هایی که ارائه می دهم راه حل های علمی و عملی را داشته باشم تا همه افراد بتوانند از آن استفاده کنند تا خودشان را به وسیله این تمرینات رشد دهند.
شاید سوال شما این باشد که چگونه تنفس مناسبی برای شمرده صحبت کردن داشته باشیم.
در اصل نحوه تنفس صحیح برای شمرده و درست صحبت کردن این است که ما باید تنفس دیافراگمی داشته باشیم.
تنفس دیافراگمی تنفسی است که از طریق شش ها انجام می شود، اگر نحوه تنفس نوزاد ها را دیده باشید، این همان تنفس صحیح دیافراگمی است.
نوزاد ها وقتی می خواهند نفس بکشند شکمشان بالا و پایین می رود، خیلی از ما با گذشت زمان این نحوه تنفس را فراموش می کنیم و کم کم به جای هدایت هوا به شش ها، هوا را به سینه خودمان هدایت می کنیم و یک تنفس ناقض انجام می دهیم.
پس برای اینکه تنفس صحیحی داشته باشید می بایست تنفس شما به وسیله دیافراگم و شش ها باشد.
این طرز نفس کشیدن باعث می شود تا موقع صحبت کردن نفس کم نیاوریم و خیلی روان صحبت خودمان را انجام دهیم.


سرعت صحبت کردن خودتان را کنترل کنید

سرعت صحبت کردن ما برای جذب مخاطبمان بسیار مهم است. همان طور که در ابتدا بیان کردم خیلی از مقالات و آموزش ها می گویند که باید سرعت صحبت کردن شما آرام باشد تا طرف مقابلتان بتواند آن را درک کند.
اما این موارد شاید ۲۰ سال پیش درست بوده باشد، ولی با توجه به تغییر سبک زندگی ما آرام صحبت کردن در خیلی از جاها مخصوصا در ملاقات کاری و یا سخنرانی ها اصلا مناسب نیست.
چند سالی است که سرعت همه چیز در دنیا چند برابر شده، زمان پخت وپز غذا، زمان ارسال و دریافت پیام، سرعت اینترنت، سرعت جابجایی پول و خیلی چیزهای دیگه.

حتی اگر در تبلیغات و یا موزیک های تلوزیونی هم دقت کنید یک تصویر را بیشتر از چند ثانیه نشان نمی دهند و این کارشان فقط یک دلیل دارد و آن هم جذب مخاطب به صفحه نمایش است.
حالا شما تصور کنیم که در دنیای امروز و بااین همه وسایل حواس پرت کن مثل موبایل بخواهیم با سرعتی آرام با مخاطب خودمان صحبت کنیم.
منظور من این نیست که خیلی سریع و تند تند صحبت کنیم، توصیه من به عنوان مدرس فن بیان این است که سرعت صحبت کردن ما می بایست یک پله از سرعت افراد معمولی بالاتر باشد.
شاید فکر کنید که اگر سرعت صحبت کردن ما بالاتر برود ما نمی توانیم واضح و شمرده صحبت کنیم.
من در پاسخ می گویم که می شود هم سرعت مناسبی در صحبت کردن داشت و هم ادای کلمات و جملات ما خیلی شمرده و واضح باشد.
اگر تمریناتی که در دو تیتر قبلی بیان کردم را در برنامه خودتان بگذارید و آن را انجام دهید می توانید هم با سرعت مناسب صحبت کنید که دیگران جذب شما شوند و هم شمرده و واضح صحبت کنید.

جهت یادآوری تمریناتی که بیان کردم این ها بودند:

  • تمرین مشدد خوانی
  • تمرین برای داشتن تنفس دیافراگم

پس توصیه من به شما برای داشتن سرعت صحبت کردن مناسب این است که سرعت صحبت شما بهتر است یک پله از عموم مردم بالاتر باشد.

اما یک نکته را توجه کنید، افرادی که در شمال و جنوب کشور عزیزمان ایران زندگی می کنند معمولا سرعت صحبت کردنشان نسبت به افراد شهر های دیگر خیلی بیشتر است، مثلا اگر یک شخص شمالی به تهران بیاید و با همان سرعتی که در شهر خودشان صحبت کند، به احتمال خیلی زیاد افرادی که در تهران هستند به سختی می توانند متوجه صحبت آن فرد شوند.
در اینجاست که باید سرعت صحبت کردن خودتان را کنترل کنید، برای این کار به سرعت صحبت کردن مردمان آن شهر دقت کنید و شما هم سعی کنید که خودتان را با سرعت این افراد تطبیق دهید.


به حالت بدن خود دقت کنید

نحوه صحیح ایستادن و نشستن هم تا قسمتی به شمرده و واضح صحبت کردن ما کمک می کند.
اگر ما در حالت نامناسب بدنی قرار داشته باشیم به احتمال خیلی زیاد نمی توانیم شمرده و واضح صحبت کنیم.
فرض کنید که نشسته ایم و برای قرار دادن جسمی جهت تراز شدن میز تلوزیون خم شده ایم، در این حالت صحبت کردن ما با دشواری همراه خواهد بود و به احتمال زیاد نمی توانیم خیلی شمرده، جذاب و واضح صحبت کنیم.
در مورد حالات بدن در هنگام سخنرانی و یا صحبت کردن مقاله مفصلی نوشته ام که پیشنهاد می کنم حتما آن را مطالعه کنید.

حتما این مقاله را مطالعه کنید: طرز صحیح ایستادن و راه رفتن سخنران


داشتن صدای رسا بسیار مهم است

همیشه بیان کرده ام که داشتن صدای رسا می تواند یکی از عوامل کلیدی در خوب صحبت کردن و سخنرانی های ما باشد.
اگر ما نتوانیم کلمات و جملاتی که در ذهنمان هست را با صدایی رسا بیان کنیم، آن کلمات و جملات هرچقدر هم زیبا باشند شنیده نخواهند شد.

و مثالی که بیان می کنم این است که اگر صدای رسایی نداشته باشیم مانند این است که آب در هاونگ می کوبیم.
از طرفی هم اگر ما صدای نازیبایی داشته باشیم نمی توانیم آن طور که بایدوشاید روی مخاطب خودمان تأثیر بگذاریم.
این موضوع را در جامعه و اطرافیانم زیاد مشاهده کرده ام که به دلیل صدای زننده و یا ایراداتی که در صدای شان دارند باعث شده که خیلی از موقعیت ها را از دست بدهند.
فرض کنید شخصی خیلی کلمات و جملات عالی بیان می کند، خیلی خوب و شمرده صحبت می کند، تیپ عالی دارد، اما صدایش خیلی تودماغی و یا زنگ گونه است، و فقط به خاطر همین یک مورد هیچ کس حاضر نیست که پای صحبت های این شخص بنشیند و به صحبت هایش گوش کند.


اما این پایان راه نیست، خوشبختانه برای برطرف کردن مسائلی که در صدا وجود دارد راه حل هایی هست که می توانیم از آن ها استفاده کنیم و صدا و حنجره خودمان را پرورش دهیم.
اگر در صدایتان مسئله ای وجود دارد به شما توصیه می کنم حتما روی صدایتان کار کنید و پیشنهاد من به شما شرکت کردن در دوره غیرحضوری، جامع صداسازی است.

پیشنهاد ویژه: دوره جامع صداسازی


کلام پایانی

پاسخ به سوال اینکه چگونه شمرده صحبت کنیم این است که ما باید از لحاظ آوایی و تلفظ کلمات و همچنین صدای خودمان کار کنیم، از هم نحوه نشستن و ایستادن ما و همچنین نحوه صحیح تنفس برای شمرده صحبت کردن بسیار مهم هستند.

روزگارتان زیبا و دلتان شاد

با احترام – امیر مصطفی

 

دانلود PDF مقاله “چگونه شمرده صحبت کنیم؟”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *