09100776969
0

نحوه برخورد با همکار زیرآب زن

نحوه برخورد با همکار زیرآب زن

زیرآب زنی به معنی بد گفتن از شخصی به اشخاص دیگه است، حالا این بد گفتن می تونه گفتن حقایق باشه و یا اینکه دروغگویی و تهمت زدن به اون فرد باشه.

دلایل زیرآب زنی می تونه بخاطر حسادت و یا کینه به وجود بیآد، البته در مواردی هم افرادی هستند که انگار مریضند و از این کار لذت می برند، و یا افرادی هم هستند که پیش مدیران و یا افراد با نفوذ و رده بالا، زیرآب دیگران رو به راحتی می زنند تا خودشون عزیز و محبوب بشند.

زیرآب زنی معمولا در شرکت ها و یا سازمان ها به وجود میآد و دلیلش هم اینه که افراد زیرآب زن میخواهند خودشان را با این کار به رده های بالاتر سازمانی برسانند و خودشان را پیش مدیران، خوب جلوه دهند و نورچشمی شوند.


افراد موزی را شناسایی کنیم

در این میان افراد موزی وجود دارند که شناختن این افراد به عنوان فرد زیرآب زن خیلی سخته.

افراد موزی نسبت به زیرآب زننان معمولی، خیلی خطرناک ترند، چون این افراد با موزی گری تمام به ما نزدیک می شند و خودشون رو یک دوست تمام عیار نشان می دهند و با همین ترفند، از کار ما و موضوعات شخصی ما با خبر می شند و در یک زمان مناسب زیرآب ما را از بیخ و بُن می زنند.

من چندین سال قبل در شرکتی مشغول به کار بودم، یک همکار بسیار موزی داشتم که عزیز دوردونه مدیران بود و البته خودش رو هم در دل کارمندان دیگه جا کرده بود. انقدر قشنگ نقشش رو بازی می کرد که اصلا کسی شک نمی کرد که فلانی یک زیرآب زن قهار و موزی باشه.

ایشون هر سال ترفیع می گرفت، حقوقش زیادتر از بقیه می شد (البته چون من کارمند حسابداری بودم از حقوق ایشون اطلاع داشتم، اما هیچکس بجز من و مدیرمالی و مدیرعامل از حقوق ایشان خبر نداشت) و پاداش های خوبی هم می گرفت.

وقتی رفته رفته روی رفتار ایشون بیشتر دقت کردم متوجه شدم که ایشون یک زیرآب زن قهار و موزی هستند و فوق العاده قشنگ زیرآب اشخاصی رو که دوست نداشتند و ازش خوشش نمیآمد، از بیخ و بُن می زدند.

چون من و مدیرمالی در یک اتاق بودیم، یکی دو مرتبه دیدم که چقدر قشنگ و حرفه ای زیرآب افراد رو میزنه.

شگرد ایشون این بود که اطلاعات واقعی رو از کسی که میخواست زیرآبش رو بزنه جمع آوری می کرد و در یک زمان مناسب این موارد رو انقدر با ظرافت، با کمی اقراغ و عالی بیان می کرد که آدم تصور می کرد ایشون یک فرشته است و اون شخصی که داره زیرآبش رو میزنه یک شیطان به تمام معناست.

البته از حق هم نگذریم چند جا این زیرآب زنی های این طرف باعث شد که شرکت از ضررهای حتمی نجات پیدا کنه، چون افرادی در مجموعه ما حضور داشتند که پنهانی برای خودشون شرکت ثبت کرده بودند و به عنوان رقیت شرکت ما محسوب می شدند و این افراد هر جا که برای معرفی محصولِ ما میرفتند شرکت ما رو زیر سوال می بردند و محصول خودشون رو ارائه می دادند 😐

شاید اگر جایگاه ما عوض بشه و یا با یک عینک دیگه به موضوع زیرآب زنی نگاه کنیم شاید این موضوع اصلا رنگ و بوی دیگه ای به خودش بگیره و خیلی هم شخصی که زیرآب زنی میکنه شخص مهم و محترمی به حساب بیآد.

دقیقا اگر ما از دید یک مدیر به این موضوع نگاه کنیم همینطور خواهد بود.

در مورد همکار موزی که در قسمت قبل خدمتتون بیان کردم، دلیل اینکه ایشون انقدر پیش مدیران محبوب بود همین اطلاعاتی بود که از کارمندان به مدیران می داد.

و اینکه یک شخص زیرآب زن دقیقا به همین خاطر محبوب میشه و ترفیع درجه پیدا می کنه همینه، چون بیشتر مدیران دوست دارند که از داخل سازمانی که در اون مشغول به کار هستند اطلاعات کسب کنند، چون مدیران معمولا یا خارج از سازمان هستند و یا مشغله های دیگه ای دارند که نمی توانند از داخل شرکت اطلاعی داشته باشند.


زیرآب زنی خوب است یا بد؟

کاری نداریم که زیرآب زنی خوب هست یا بد، این مورد در بین همکاران ما کم یا زیاد وجود داره، این ما هستیم که نباید کاری کنیم که بعدا نگرانش بشیم.

شاید هم خودِ ما اگر متوجه موضوعی از همکارمون بشیم که برای شرکت و مجموعه باعث خسارت و زیان بشه، زیرآب همکارمون رو به مدیرمون بزنیم، چون اینجا دیگه فردیت و منیت وجود نداره و حیات سازمان و مجموعه ای که در آن مشغول به کار هستیم در اولیت هست.

اما در زمان هایی که بخاطر حسادت و یا کینه، شخصی زیرآب می زند واقعا کار زشت و بدی کرده است.


پیشگیری از زیرآب خوردن

چند مورد خدمتتون عرض می کنم که برای پیشگیری از زیرآب خوردن ما توسط همکاران ما می تونه مفید باشه:

بیان نکردن رازهای خود با همکاران

قطعا یکی از موارد مهم برای اینکه آتو دست همکاران خود ندیم اینه که رازهای زندگی شخصی و کاری خودمون رو با کسی در میان نذاریم.

[quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله داشته باشید: نحوه رفتار با همکاران در محیط کار[/quote]

شاید شما هم مثل چند سالِ قبله من بگید که، نه فلانی رفیقمه و قطعا چیزی رو برعلیه من استفاده نمیکنه، ما این چیزا رو با هم نداریم، همه جیک و پوکمون با همه.

اما…

اما هر چقدر هم که اینطور باشه، هر چقدر هم که همکارمون آدم خوب و قابل اعتمادی باشه بهتره که ما مسائل زندگی شخصی خودمون رو باهاش در میان نذاریم.

چند سال پیش همکاری داشتم که فوق العاده انسان شریف، محترم و قابل اعتمادی بود و هست، تمام مسائل و رازها رو با هم در میان میزاشتیم.

اما یک روز که ایشون داشتند با مدیرعامل صحبت می کردند و به صورت خیلی ناخوادآگاه رازی رو از من به مدیرعامل گفتند که اصلا دوست نداشتم کسی بدونه. البته این راز چیزی نبود که بخواد واسه من خیلی گرون تموم بشه، ولی اونجا متوجه شدم که حتی با نزدیکترین دوستان و همکاران هم نباید رازی رو در میون گذاشت، چون احتمال داره مثل این دوستم چیزی که نباید از دهنش بپره و کسی که نباید اون حرف رو بشنوه.

بنابراین سعی کنیم رازهامون رو در محیط کار با شخصی در میان نذاریم چون ممکنه که بعدا بصورت ناخودآگاه و یا خیلی آگاهانه از اطلاعات ما سوء استفاده کنند.


نوشتن گزارش کار روزانه

پیشنهاد می کنم که برای خودتون یک گزارش کاری روزانه تهیه کنید و هر روز بعد از اینکه کاری رو انجام دادید و یا آخر وقت این گزارش رو بنویسید و در اختیار مدیر مستقیمتون قرار بدید تا مدیر شما از کارهایی که انجام میدید با خبر باشه و از طرفی هم پیشگیری می کنیم که همکار ما، زیرآب ما را به دلیل کم کاری نمی زنه.


در میان گذاشتن اطلاعات با مدیر خود

پیشنهاد می کنم با مدیر مستقیمتون مواردی رو که ممکنه بعدا برای شما مشکل ساز بشه در میان بذارید.

به عبارت دیگه بهتره، چیزی رو از مدیرمون پنهان نکنیم و هر چیزی که مربوط به کار هست به طور کامل توضیح بدیم، چون اگر شخص دیگه ای متوجه موضوع ما بشه احتمال داره که بخواد از این موضوع سوء استفاده کنه.

اگر بتونید با مدیرتون یک ارتباط موثر خوب داشته باشید و بتونید خیلی راحت موارد و مسائلی که براتون پیش میاد بگید خیلی خوبه (البته به شرط آنکه مدیر ما هم لیاقت در میان گذاشتن مسائل رو داشته باشه)

یادم میآد مدیر مستقیمی داشتم که مثل برج زهرمار بود و نهایت صحبتی که من با ایشون میکردم سلام و خداحافظی و چشم انجامش میدم بود.

اگر موضوعی رو بهش می گفتم انقدر بد برخورد می کرد و سوال و جواب های زیاد و تحقیرآمیزی می پرسید که اصلا پشیمون می شدم با ایشون صحبت کردم.

امیدوارم شما همچین مدیرانی نداشته باشید.

البته اگر مدیر مستقیم شما مثل مدیر بنده بود، پیشنهاد می کنم که یکسری موارد مهم رو با مدیر ارشد تر در میان بذارید تا حداقل یک مدیر از مواردی که باید مطلع باشه.

[quote]پیشنهاد می کنم به این رادیو بیان گوش دهید: نحوه رفتار با مدیر بد اخلاق[/quote]

خیلی خوب میشه که بعضی از مدیران آداب معاشرت و نحوه رفتار در محیط کار رو بیشتر بهش آگاه بشند.


انجام ندادن یکسری از کارها

ما باید حواسمون در محل کار باشه که یکسری از کارهایی که ممکنه برای ما موجب دردسر بشه پرهیز کنیم و انجامشون ندیم.

مثلا :

 • زیاد شوخی کردن با همکاران (مخصوصا همکاران جنس مخالف)
 • بیان نکردن رازهای خودمان
 • غر زدن از کار و یا همکاران دیگه
 • گله و شکایت در مورد حقوق یا مسئولیت ها
 • و …


درست انجام دادن مسئولیت ها

ما در هر کاری که هستیم می بایست 100% مسئولیت کارمون رو بر عهده داشته باشیم و باید تمام تلاشمون رو بکنیم کارهای خودمون رو با کیفیت مناسب و عالی در زمان مقررش انجام بدیم.

اگر غیر از این باشه اولا از لحاظ شرعی و دوما از لحاظ حرفه ای اصلا قابل قبول نیست و ما شخصی از زیر کار در رو خواهیم بود.

و طبعات بعدی درست انجام ندادن مسئولیت های ما میتونه خوردن زیرآب ما توسط همکارامون باشه.


نحوه رفتار با برخورد با همکار زیرآب زن بعد از خوردن زیرآب ما

بسیار خب. پیشنهاد می کنم بعد از اینکه زیرآب شما به هر دلیلی خورده شد به موارد زیر توجه داشته باشید:

خیلی صادقانه موضوع را برای مدیرتان شرح دهید

اگر همکارتان زیرآب شما را پیش مدیرتان زده است، خوبه که اون موضوع را خیلی صادقانه با مدیرتون در میان بذارید و از پنهان کاری و گفتن دروغ پرهیز کنید، چرا که یا مدیر ما متوجه میشه ما داریم دروغ میگیم و یا بعدا دروغ ما بر ملا میشه.

پس تصور نکنید که با دروغ گفتن میشه سر و ته موضوع رو هم آورد.


نقطه ضعف خودتان را پیدا کنید

پیدا کردن نقاط ضعف خودمون یک نقطه قوت هست که می تونه به پیشرفت ما کمک کنه.

اگر همکار ما به دلیل موضوعی زیرآب ما را زد، خوبه به جای اینکه دنبال کینه توزی و جنگ و دعوا با طرف مقابلمون باشیم به این فکر کنیم که ما کجا رو اشتباه کردیم و نقطه ضعف ما چی بوده که باعث شده کسی زیرآب ما رو بزنه.

بنابراین نقات ضعف خودمون رو پیدا کنیم و کاری نکنیم که از یک سوراخ دو بار گزیده شیم.


رو در رو بشید

اگر همکار شما زیرآب تان را به دروغ زده است از مدیرتان بخواهید تا شما را با هم رو به رو کند و ازش مدرک بخواهید.

در بیشتر موارد که افراد باهم رو در رو میشند و نمی توانند مدرکی برای اثبات دروغشان ارائه دهند همه چیز برعکس و به نفع شما می شود.

[quote]پیشنهاد می کنم به این رادیو بیان گوش دهید: طرز برخورد با افراد دروغگو[/quote]

در زمان کار و بعد از این موضوع هم سعی کنید که کار خودتون رو با همکار زیرآب زنتون بصورت روتین انجام بدید و کاری نکنید که بخاطر ناراحتی شما کار روی زمین بمونه و انجام نشه.


اگر به نوشته ها و آموزش های این سایت علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم در خبرنامه سایت ثبت نام نمایید تا از انتشار مقالات و مطالب آموزشی آن در ایمیلِ خود مطلع شوید.

و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

 
دانلود PDF مقاله “نحوه برخورد با همکار زیرآب زن”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
 • elahe 12 ژوئن 2017

  درود بر شما و خسته نباشید.
  مقاله مثل همیشه عالی و پربار ممنون

  • امیر مصطفی 12 ژوئن 2017

   سلام و درود بر شما سرکارخانم elahe ارجمند
   سپاسگزارم از لطف و محبت شما
   در پناه خدا باشید

 • حمیدرضا 11 جولای 2017

  سلام.
  واقعا استادی.یك دنیا ممنون.
  خیلی روشن و با بیان ساده.

  • امیر مصطفی 17 جولای 2017

   درود بر شما حمیدرضا ارجمند
   سپاسگزارم از لطف و محبتتون. 🙂
   در پناه خدا باشید

 • حامد 16 سپتامبر 2017

  سلام. داداش من اهل اصفهانم . چیزی هم که باعث شده بیام اینجا خب طبعا همین زیر آب زنی همکارم بوده. من 22 سال سن دارم و در یک شرکت خصوصی کار میکنم. البته شیف شب هم با دوتا همکار دیگه. از قضا همین دیشب به شکل ناخواسته در کارم مشکل بزرگی پیش اومد . و همکارانم متوجه شدن . خودم صبح زنگ زدن به سرپست دوم و ماجرا رو گفتم و اون گفت که خودم درستش میکنم و مشکلی نیست. الان متوجه شدم یکی از همکارام زنگ زده به مسئول و به دروغ و تهمت گفته من کد (شناسمه و ادرس محصول) رو با یکی دیگه عوض کردم و یعنی مثلا من محصول خراب رو با تولیدکننده دیگه جابه جا کردم . خلاصه من ثابت کردم و قسم خوردم که این کار رو نکردم. ولی امشب میخام با این همکار زیرآب زد خیلی بد حرف بزنم و علتش رو بپرسم

  • امیر مصطفی 24 سپتامبر 2017

   درود بر شما حامد عزیز و ارجمند
   وقتت بخیر باشه.
   از طریق ایمیل باهم هماهنگ شدیم.
   خوشحالم که تونستی با مدیریت مسائلت رو به خوبی حل کنی.
   آفرین بر شما و بهتون تبریک عرض می کنم
   در پناه خدا باشید 🙂

 • محمد 26 فوریه 2018

  سلام

  نمیدونم باید از کدوم قسمت شروع کنم
  کار بنده شیفتی و چرخشی هست . هر شیفت 3 نفر وجود داره برای کار
  مسئول شیفتی که بنده کار میکنم خودم هستم
  برای اینکه شیفت مرتب و صحیح تحویل داده بشه باید کلی کار کرد که متاسفانه یکی از همکارم فقط مدام پای اینترنت و گوشی و … و کلا آدم بی خیالیه برای همین بیشتر کار روی ما دو نفر دیگه سواره

  از طرفی متاسفانه برتری کارمند پیش رئیسمون توی جوک های بی خود و غیر اخلاقی گفتن و کلیپ و عکس بی خود دیدنه !!!؟؟؟ و مشکل اساسی بنده با نوع مدیریت ایشون چون اگه رئیس با این دسته افراد درست برخورد میکرد اوضاع اینطور نمیشد.

  حتی کار به جایی کشیده که یه کارگر روزکار تونسته انقدر باهاش صمیمی بشه که راحت بهش فحش میده و مثلا خیلی باهم صمیمی اند. بیشتر صحبات هاشون هم چرندیاته که هیچ ربطی به کار نداره … یه وقتایی هم کارهایی به رئیس پیشنهاد میدن که اصن نیازی به انجامش نیس … چند سری این پیشنهاد هایی که صرفا جهت خودشیرینی شون بوده رو جلوی خود رئیس و همون فرد براشون توضیح دادم که نیازی به این کار نیست و یه وقتایی رئیس قانع میشه…

  با این همه تفاسیر محیط کار واسه اونا که حتی مرتبه شغلیشون از بنده پایین تره ولی صرفا خودشیرین ترند خیلی راحت تر بی قید تر هست تا منی که همه سعی ام اینه که کارم درست انجام بشه

  به اینکه قسمت دیگه شرکت مشغول بشم هم فکر کردم متاسفانه همه قسمت ها همینطوره
  منم نمیتونم مثل بقیه شون بشم و بشم دستمال بدست رئیس
  من فقط وظیفه کاریم رو انجام میدم

  باید چه کنم؟ یه وقتایی واقعا خسته میشم

  • امیر مصطفی 27 فوریه 2018

   در جایی که هیچکس
   حتی رییس هم کارش رو درست انجام نمیده
   دلسوزی و وظیفه شناسایی شما اضافه و بیهوده است ?

   همرنگ جماعت شو و اگر شکایتی کردند بهشون توضیح بده

   • محمد 28 فوریه 2018

    آخه شدیدا مقید به لقمه حلال هستم
    نمیتونم همرنگ بشم 🙁 ، چندباری خواستم اینطور بشم ولی نمیتونم این لقمه رو سر سفره زن و بچه ام ببرم

 • mohammad 13 آوریل 2018

  سلام، ممنونم از این مطلب کامل شما. واقعا همیشه برام سوال بوده چرا یه عده عاشق زیرآب زنی هستن و بدتر ازون مدیرانی که به حرف های زیرآب زن ها گوش میدن، اگر یکبار فقط یکبار مدیر هر دو طرف رو در رو کنه و به حرف دوتاشون گوش کنه، مسئله زیرآب زنی تو اون شرکت به کل منتفی خواهد شد.

  • امیر مصطفی 13 آوریل 2018

   سلام بر شما mohammad عزیز
   متشکرم بابت اظهار لطفتون
   همونطور که در مقاله بیان کردم زیرآب زنی دلایل مختلفی داره.
   به قول شما اگه مدیر هر دو طرف رو باهم رو به رو کنه این مسئله کلا منتفی می‌شه..
   فقط باید دید که مدیر چه برنامه‌ای داره. آیا زیرآب زنی به نفعش هست یا خیر :-\

 • پونه 22 آگوست 2018

  سلام
  من درگیر یک مشکل دیگه شدم. که البته خیلیش تقصیر خودم. من جانشین مدیر یک بخش از یک سازمان دولتی هستم. چند ماه پیش یکی از آقایان همکار یک راز شخصی از یک خانم رو که من و دو نفر دیگه میدونستیم علنی کرد و مطابق با قوانین اداری باید برای ایجاد اختلال در محیط کار به کمیسیون تخلفات می رفت و قطعا با توجه به شرایط سازمان در اون موقع و نوع قراردادش اخراج میش. ایشون متاهلند و یک بچه دارند. سنشون هم بالاتر از سن استخدام و اگر اخراج بشن شانس استخدام ندارند. بعد از کلی صحبت و ابراز پشیمانی ازم خواستند که کمکشون کنم. و من قضیه رو جمع کردم تا کسی متوجه مشکل نشه و اون خانم هم راضی کردم که از شکایتشون صرفنظر کنند. حالا اون آقا رفتند و گفتند که همه اون قضایا رو من خودم پخش کردم و بهشون تهمت زدم و …. و بعد از اون شروع به سم پاشی و دروغ گویی کردن و نصف بیشتر سازمان رو با من بد کردند.
  این دوستان چند ماه برای من دردسر درست کردند ولی به طرز عجیبی یکی از دروغهاشون لو رفت و کم کم مشخص شد که همه چیز دروغ وبوده ولی هرگز آبروی رفته من برنمی گرده و اعصاب خرابم درست نمیشه. حتی اگر اون آقا اخراج بشن که البته فعلا حق ورود به سازمان ندارند و اون خانم هم درج در پرونده شدن.
  الان بعد این داستانها چطور باید با اون آدم ها و بقیه همکارا که ندونسته رفتار بدی نشون میدادن برخورد کرد؟
  با اونهایی که رفتارشون و عوض کردند و باعث رنجش شدند؟

  • امیر مصطفی 26 آگوست 2018

   سرکارخانم پونه سلام و وقت‌بخیر
   قدیم‌ها خیلی عالی بیان کرده‌اند که طلا که پاک است چه منتش به خاک است.
   شما هم اصلا نیاز نیست رفتارتون رو عوض کنید.
   شخص دیگه‌ای خلاف کرده، دروغ گفته و تهمت زده،
   مثلا وقتی به یک معتاد می‌گویند که تو معتادی سریع عصبانی می‌شود، اما اگه به یک فرد سالم بگویند تو معتادی خیلی راحت ازش میگذره
   بنابراین هر جقدر اینجا شما بخواهید ثابت کنید که حق با شما است برعکس عمل می‌کند.
   با همکارانتون هم رفتارتون مثل سابق باشه.
   خوشبختانه ما آدم‌ها خیلی چیزها رو فرامومش می‌کنیم. این نباید باعث بشه که شما ذهن‌تون از سمت کار و مثبت‌نگر بودنتون کنار بره.
   سرکارخانم پونه آیا به جواب سوالتان رسدید؟ چون احساس می‌کنم سوالتون کمی هنوز برایم گنگ است. اگر فکر می‌کنید که باز هم نیاز به توضیح دارد سوالتون رو یک‌باره دیگه با یک سبک دیگه بپرسید.

 • فرشته 5 سپتامبر 2018

  من توی حکم انتقالم مدیر یه قسمت شدم ولی وقتی به اون قسمت اومدم دوست صمیمی مدیرم زیرآب منو زد و بعد از 6 ماه هنوز حکم م تغییر نکرده این موضوع به شدت آزارم میده
  مدیرم آدم محافظه کاریه و به من می گه صبر کن
  حتی توی کارهایی که به من می سپارن محافظه کاری می کنند توی این اوضاع کاری من نمی دونم چکار کنم
  از اول مدیرم خیلی منو قبول داشت الانم می گه قبول دارم ولی عملا نمی بینم کاری کنه که ازم حمایت کنه

  • امیر مصطفی 7 سپتامبر 2018

   درود بر شما فرشته گرامی
   به شما پیشنهاد میکنم یک مروری روی کارهای خودتان بکنید و برای خودتان تحلیل کنید.
   چه کارهایی را می‌توانستید عالی انجام دهید که انجام نداده‌اید
   مدیر شما انتظار چه چیزهایی را داشته‌اند که برآورده نشده.
   و از این به بعد این فاصله را باید سعی کنید که پر کنید.

 • ش 16 نوامبر 2018

  سلام ممنون بابت مقالتون نکات خوبی بود ولی من به شخصه با جونوری یا بهتر بگم حیوونی تو محل کارم روبرو شدم که با دروغاش و پاپوش درست کردناش زیرآب همه رو میزد. اینقد حرفه ای بود که محال بود کسیو به عنوان سوژه در نظر بگیره و نتونه ز بنیاد زیرآبشو بزنه. رفتارای فاحشه وارش هم باعث شده بود مدیرمون از چشماش بیشتر بهش اعتماد داشته باشه… اینجور آدما اگه تو محیطی باشن بهترین راه ترک اون محیطه چون فقط یه روح و روان زخمی برای آدم باقی میذارن. آدما خیلی پیچیده تر از اونی هستن که شما دسته بندیشون کردین بعضیا حیون اسم حیوانه که بخواد روشون باشه چون حیوان عقل نداره و چنین رفتارایی داره… من اگه مجتهد بودم ریختن خون این افرادو واجب میکردم…

  • امیر مصطفی 17 نوامبر 2018

   سلام و وقتتان بخیر
   در مورد آدم‌ها همینطوره، خیلی پیچیده هستند و رفتار آدمی هیچ قاعده و قانونی نداره.

   روزگارتان شاد و در پناه خدا باشید

 • زهرا 18 ژانویه 2019

  ممنونم از مقاله خوبتون. من و همکار زیرآب زنم هر دو در یک سمت و در یک اتاق شاغل هستیم اما کار من مهمتر و کلیدی تر و سابقه من هم بیشتر از اون خانم بود. دیروز از مرخصی زایمان به اداره برگشتم، دیدم جای منو گرفته و خیلی ریلکس جای خودش رو برام گذاشته. بعدم رئیسم گفت بخاطر اینکه شما دیگه بچه داری، تصمیم گرفتیم کارتونو جابجا کنیم!!!! منم مخالفت مردم ولی در نهایت مجبورم قبول کنم !همکارم از اون آدمایی هست که همیشه از زیادی کارش شکایت میکرد و فکر میکرد من کلا بیکارم!الان نمیدونم باهاش چه برخوردی بکنم! با این حس نفرتم بهش چطوری باهاش تو یه اتاق کار کنم؟؟؟؟

 • احسان 26 ژانویه 2019

  ببخشید تو این مطلب هم که شما گذاشتید اولش گفتید ک مسائل شخصیتون رو نگید حالا اگه گفته بشه و بعد همکار موزی خود رو شناخته باشیم حالا باید چیکار کنیم

  • امیر مصطفی 27 ژانویه 2019

   سلام بر شما احسان عزیز
   به هر حال آبی که ریخته شد برنمیگرده.
   سعی کنید از این به بعد مسائل خصوصی خودتون که ممکنه برای شما دردسرساز بشه را بیان نکنید

 • مسعود 11 جولای 2019

  خیلی عالی بود. راستش من چند موردی که گفتید تو محیط کار نباید انجام بدید رو دقیقا انجام میدادم.
  الان متوجه شدم که علت مشکلاتم توی تمام محیط های کاریم همین موضوع بوده.
  آیا الان که کار از کار گذشته و من تمام رفتارهای غلط رو داشتم با تغییر رفتار محیط کار رو برای خودم بهتر کنم؟
  ممنون.

  • امیر مصطفی 12 جولای 2019

   سلام
   سپاسگزارم
   بله در خیلی از موارد می‌توانید از بروز یکسری مشکلات بعدی جلوگیری کنید و سعی کنید که سیاست جدید را در پیش بگیرید.
   https://amirmostafa.com/workplace-policy/

 • Samir 31 جولای 2019

  سلام
  من 23 سالم هست و در یک شرکت نرم افزاری خصوصی مشغول به کارم (خدمت هم رفتم) اما خب چون این اولین تجربه حضور من توی یک مکان کاری حرفه ای هستش یکمی اوضاع قاطی شده اوایل همه چی عالی بود بخاطر مهارت هام همه تعریف می کردن ازم اما کم کم بخاطر یسری از فراموش کاری ها و البته خود شرینی های یکی از همکار هایی که با من و در پست مشابه من اسخدام شده بود احساس می کنم که مدیرم بد داره با من رفتار می کنه و گاهی حتی رفتارش تحقیر کنندس به عنوان مثال با اینکه مسئول بخش منم اما یسری از کار هایی که من باید انجام بدم رو وسط کار ازمن می گیره و میده به اون خانم (این رو هم بگم اون خانم از من 7 سال بزرگ تر هستش) و خب قاعدتا تمام زحماتم حروم میشه یا مزد اضافه کاری های من رو درست محاسبه و یا تایید نمی کنه و براش علت های مختلفی میاره ؛ خلاصه خواستم ازتون کمک بخوام تا بتونم از این بحران عبور کنم ممنون میشم بهم راهنمایی بدید
  با تشکر

  • امیر مصطفی 13 آگوست 2019

   سلام بر شما دوست عزیز
   چون من به تمام زوایا این موضوع واقف نیستم و از طرفی به هر حال اطلاعات محدودی از این موضوع دارم شاید نتونم درست راهنماییتون کنم.
   به نظرم خودتان بهترین کسی هستید که می‌تونه برای خودش راه‌حل پیدا کنه.
   همیشه اطلاعات کافی در تصمیم گیری و ایجاد راه‌حل نقش اساسی داره.

 • مرواريد 10 سپتامبر 2019

  با سلام من همكار خانومي دارم كه از روز اولي كه به شرمت اومدم شديدا به من حسادت ميكرد و ميكنه چون من فوق ليسانس هستم و اون ديپلم و من شدم كارمند ايشون چون سابقش از من بيشتر بود و الان نزديك يك سال و نيم هست كه اونجا هستم و همه جوره نسبت به من حسادت ميكنه و همش فكر ميكنه ميخوام جاش رو بگيرم يا حقوقم بيشتره همه جوره منو اذيت ميكنه و كارهاي سخت رو به من ميده و كلا ادم بسيار دروغگويي هست نميدونم چطوري باهاش رفتار كنم لطفا راهنمايي كنيد

  • امیر مصطفی 10 سپتامبر 2019

   سلام بر شما.
   سعی کنید روحیه شاد خودتون رو داشته باشید.
   چرا که نه.
   کارهای سخت رو شما انجام بدید.
   آدم‌ها با کارهای سخت است که ساخته می‌شوند.
   احتمالا همین کارهای سخت باعث بشند که شما در آینده پیشرفت چشمگیری داشته باشید.
   اصلا هم نیاز نیست به این موضوع فکر کنید که داره به شما حسادت می‌کنه (چه بهتر، حتما عالی هستید که بهتون حسادت می‌کنه)
   تمرکزتون روی کار و داشتن حس خوب باشه.

 • مهرسا 17 اکتبر 2019

  خیلی ممنون از متن خوبتون
  اگر این اتفاق در زندگی شخصی ما پیش بیاید
  مثلا چند نفر با هم دست به یکی بکنند و بی دلیل سعی در تخریب وجهه یک شخص کنند و مدام برای آزار روحی فرد نقشه بکشن باید چیکار کرد؟
  ممنون میشم پاسخگو باشید

  • امیر مصطفی 21 اکتبر 2019

   سلام بر شما
   پیشنهاد من این است که کارهایشان را فیلتر کنید.
   هرچقدر شما بیشتر اذیت بشید، دوست دارند که بیشتر اذیتتان کنند. اما اگر بی تفاوت باشید این کار دیگر برایشان لذتی ندارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *