0

فن بیان یک فروشنده 

فن بیان یک فروشنده 

رعایت اصول فن بیان با مشتری تاثیر زیادی روی برند شما می گذارد و هیچ چیز مانند ارتباطی خویشاوند موجب رضایت مشتری شما نمی شود  .

اما ما در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه برخورد با مشتری و چگونگی گفتگو با آن صحبت می کنیم.

اگر می خواهید در کاری که هستید موفق بشوید حتی اگر از یک مغازه کوچک شروع کرده اید با فن بیان خوب و راهکار های آن می توانید موفق بشوید و از یک باب مغازه کوچک به فروشگاه بزرگ تبدیل شده و حتی برند شوید.

انسان های موفق قطعا با تلاش کردن و امید داشتن از راه های کوچک استفاده می کنند و به هدف های بزرگشان دست پیدا می کنند.

اگر تازه مغازه ای گرفتید و دارید با سختی که در راه است کار می کنید و در آن راستای کار شما چند مغازه مشابه شما می باشد نگران نباشید که در کنار شما رقیب سخت و قدری وجود دارد با کمی تامل می توانید این مشکل را حل کنید و به آن موفقیت مالی که می خواهید برسید و با آرامش می توانید مشتری خود را جذب کرده و بر اساس رقابتی بودن کار باید تلاش کرد بعضی موقع از جلوی درب مغازه ای رد می شوید و می بینید آن مغازه ظاهر خیلی مناسبی ندارد اما به قول معروف جای سوزن انداختن نیست اما کناری همان مغازه با دیزاین خیلی عالی و شیک و با وسایل مرغوب تر اما خلوت است به قول معروف پرنده پر نمیزنه شما با دیدن این منظره چه نتیجه ای می گیرید.

فن بیان یک فروشنده 
فن بیان یک فروشنده

شاید به این بیندیشید که جنس های آن مغازه ارزان تر است.

یا اینکه مرغوب تر اما وقتی داخل مغازه وارد می شوید با برخورد خوب و فن بیان عالی و دل نشین مواجه می شوید که شما هم تصمیم می گیرید از مغازه اول خرید کنید با روحیه عالی و شاد و احترامی که با بیانشان به شما می گذارند حتی اگر ساعت ها منتظر خرید کردن باشید تا نوبتتان شود.

این کسب وکار برای شما دل نشین تر می شود چون مشتری شما رضایت کامل از برخورد شما پیدا می کند و حتی از شما تعریف و تمجید می کند به خاطر فن بیان زیبا و دل نشین شما و با شنیدن این تمجید ها شما راغب تر می شوید که امروز بهتر از دیروز شوید و انرژی مثبت و انگیزه پیدا می کنید.

در این نوع کسب وکارها دائما می پرسند:

  • مشتری چه نوع محصولی از شما می خواهد
  • مشتری چه انتظاری از شما دارد
  • مشتری با چه امتیازهایی خوشحال می شود

دوستان عزیز با ما همراه باشید تا با فن بیان عالی بتوانید مشتری خود را جذب کنید.

زمانی که مشتری وارد مغازه یا فروشگاه شما می شود با وجود خستگی یا مشکلات شما با انرژی زیاد باید خنده و حس خوب روی ممیک صورت شما پدیدار شود و حس خوبی  به مشتری بدهید تا اول آرامش ذهنی پیدا شود و بعد احترام و لحن خوب از اینکه بفرمایید دوست عزیز در خدمت شما هستم یا اینکه می توانم کمکتان کنم با یک لحن و حس خوب می توانید ارتباطتان را با مشتری برقرار کنید و از کلمات مثبت افکار مشتری را برای خرید کردن تغییر داده ولی بعضی از افراد در کاری که هستند لذت نمی برند و باعث می شود رفتارشان و فن بیانشان نسبت به مشتری عوض شود یا اینکه نمی توانند مشکلات خود را مدیریت کرده و ناراحتی و حس بد خود را به مشتری انتقال می دهند و زمانی که مشتری وارد مجموعه کاری شما می شود با حس منفی به مشتری می گویند خب بفرمایید و یا ممکن است سرشان در کار خودشان قرار داده و بی توجه به مشتری باشند یا سر در تلفن همراه باشند و با بی توجهی بگویند چیزی می خواستید؟؟ با رفتار بد مشتری دیگر در فروشگاه یا مغازه شما حضور پیدا نمی کند.

در نتیجه فن بیان دل نشین و حس خوب داشتن باعث می شود مشتری به فروشگاه یا مغازه شما جذب شود.

سعی کنید با مشتریان به موقع ارتباط برقرار کنید اجازه بدهید بعد از اینکه اجناس را دیدند با فن بیان خوب و حس خوب به مشتری، پاسخگو سوالات آن باشید.

چنانچه شخصی به فروشگاه می آید و شما این شخص را می شناسید و فامیلی او در ذهنتان است بهتر این است که هنگام صحبت کردن نام یا فامیلی آن شخص را بیان کنید چون نشان می دهد این فرد برای شما اهمیت داشته است و از مشتریان ویژه شماست و برای شما مهم هست، به آن فرد انگیزه می دهد و خوشحال می شود که از اهمیت زیادی در این فروشگاه برخوردار است.

سعی کنید لحن یکنواختی برای صحبت کردن نداشته باشید وقتی لحن شما جذاب تر می شود مخاطب بیشتر جذب بیان شما می شود و توضیح شما را کاملا گوش می دهد و با لحن دل نشین شما جذب آن محصول شده و خریداری می کند.

زمانی که شما با ملاحظه و استفاده از روش خاصی اطلاعات را به مشتری منتقل می کنید یا از آن ها حس خوبی می گیرید بازدهی بسیار بهتری را در کسب و کار خود مشاهده خواهید کرد.

فن بیان یک فروشنده 
فن بیان یک فروشنده

سعی کنید شناخت ادبیات مشتریان خود را پیدا کرده و با لحن خوب آن ها صحبت کنید.

اجازه دهید مشتریان سوالات متداولی از آن محصول بپرسند و با آرامش پاسخگو سوالاتشان باشید و حس خوبی دارند از اینکه برایشان وقت بزارید و بهشان توجه دارید.

اگر تیم فروشنده ای دارید سعی کنید آموزشی من باب اینکه با مشتریان چگونه رفتار کنند را داده تا یک تیم فوق العاده ای داشته باشید تا مختلی پیش نیاید.

با مشتریان خود ماشینی و کشیده صحبت نکنید سعی کنید وقت زیادی از آن ها گرفته نشود.

رعایت حد شوخی را داشته باشید تلاش کنید تا با صحبت کردن مناسب و ارتباط دوستانه، مخاطب از هم صحبتی با شما خسته نشود یا کسل کننده نباشد و انرژی فوق العاده ای بگیرد.

زمان مشتری را در نظر گرفته و با زیاده گویی ذهن مشتری را خسته نکنید و زمانش را در نظر بگیرید.

همان طور که پیش تر اشاره کردیم ارائه خدمات خوب به مشتریان یکی از عوامل اصلی موفقیت شما هستند و نحوه برخورد با مشتری نیز یکی از فاکتورهایی ارائه خدمات خوب به مشتری می باشد.

با دیگران همان طور برخورد کنید که دوست دارید با شما برخورد شود .

اگر این اصل را در ذهن خود و کارکنان مجموعه تان جا بیندازید مطمئن باشید که به نتایج بسیار خوبی دست پیدا می کنید.

لحن مکالمه را در زمان صحبت کردن حفظ کنید، یک لحن خاص برای مشتریان خود پیدا کنید وسعی کنید به کارکنان خود بیاموزید و از تمام مکالمات خود استفاده کنند.

مدیریت مکالمات سخت و دشوار است و گاهی اوقات ممکن است بخواهید خبر بدی به مشتریان خود بدهید در این هنگام باید بدانید با چه روش های می توانید مشتریان را کنترل کنید و راضی نگه دارید.

خوشحال کردن در هنگام صحبت کردن با مشتریان و دور کردن حس منفی وظیفه فروشنده می باشد.

از لحن منفی استفاده نکنید به عنوان مثال اگر سفارشی می دهند و شما آن را در مغازه ندارید می تواند با لحن اینکه در انبار موجود است تا هفته آینده برای شما تهیه می کنیم حس خوبی به مشتری بدهید.

  • مختصر صحبت کنید نه خشن
  • واضح صحبت کنید و با عجله حرف نزنید

امیدوارم با خواندن این مقاله به بهبود رفتار یک فروشنده نسبت به مشتری کمک کرده باشم.

روزگارتان زیبا و در پناه خدا باشید

میترا مهدی پور

 

 

دانلود PDF مقاله “فن بیان یک فروشنده ” [member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *