0

موقع حرف زدن سرخ میشم – علت و راه‌حل‌های سرخی صورت

موقع حرف زدن سرخ میشم

اگر شما هم جز افرادی هستید که می گویید موقع حرف زدن سرخ میشم ، به احتمال زیاد خجالتی هستید.
یادم می آید حدود ۱۲ سال قبل که به تازگی در یک شرکت استخدام شده بودم، تا دو سه ماه وقتی با افراد جدید آن شرکت روبرو می شدم و می خواستم حرف بزنم صورتم سرخ می شد.
آن زمان ها من پسری خجالتی، کم حرف و گوشه گیر بودم.
چون کارم بیشتر با کامپیوتر بود، کمتر با افراد معاشرت داشتم، از ساعت ۸ صبح که به محل کارم می رفتم تا شب فقط با تعدادی محدودی از افراد ارتباط داشتم.

موقع حرف زدن سرخ میشماما اگر نیاز بود برای کاری به واحد دیگر بروم و با آن افراد در مورد موضوعی صحبت کنم این موضوع دوباره برایم پیش می آمد.
به عبارت دیگر وقتی با افراد جدید یا نسبتا جدید برخورد می کردم و می خواستم حرف بزنم صورتم از خجالت سرخ می شد و به سختی می توانستم صحبت کنم.
این موضوع نه تنها برای من بلکه برای خیلی از افراد دیگر مثل هم پیش می آید که عمده دلیل آن خجالتی بودن است.
وقتی ما در جمع های جدید حضور پیدا می کنیم و یا می خواهیم برای جمعی صحبت کنیم صورتمان سرخ می شود، نفسمان به زور در می آید، قلبمان تند تند می زند و جملات از یادمان می رود.
اما به راستی برای حل این مسئله چه کاری می توانیم انجام دهیم؟
در ادامه راهکارهایی را خدمتتان بیان می کنم که اگر در موقع حرف زدن سرخ می شوید بتوانید آن را حل کنید.


راه حل – موقع حرف زدن سرخ میشم

قبل از اینکه بخواهم راه حل اینکه موقع حرف زدن سرخ میشم را خدمتتان بیان کنم، ادامه تجربه من را بخوانید.
با توجه به اینکه متوجه این نقطه ضعفم شدم سعی کردم که خجالتی بودنم را یک بار برای همیشه تحت کنترل بگیرم و رفعش کنم.
چون خجالتی بودنم مانع بسیار بزرگی برای رسیدن به هدف ها و خواسته های من بود.
ازآنجاکه من فردی درون گرا بودم سعی کردم که بیشتر با افراد جدید برخورد داشته باشم، با افراد بیشتر صحبت کنم و روابط عمومی ام را بالاتر ببرم.

حتما این مقاله را مطالعه کنید: درون گرا کیست و درون گرایی چیست

آن زمان تازه به دانشگاه می رفتم، و با توجه به هدفی که داشتم، دانشگاه نقطه شروع خوبی برای برقراری ارتباط با افراد جدید و حضور داشتن در جمع ها بود.
من در ترم اول هنوز با حال و هوای دانشگاه آشنا نبودم اما از ترم دوم به بعد نماینده کلاس شدم و با اساتید بیشتر ارتباط برقرار کردم، علاوه بر آن چون نماینده کلاس هم بودم با تک تک دانشجویان به نوعی ارتباط برقرار می کردم و اگر دانشجویی درخواستی داشت از طریق من پیگیری می کرد و همین مورد باعث شد که نمودار درون گرایی من به سمت برونگرایی پیش برود، اما به هرحال ذات من درون گرا بود و زمانی که با افراد صحبت می کردم و در جمع ها حضور پیدا می کردم انرژی زیادی از من گرفته می شد.
همین طور که به ترم های بالاتر می رفتم سطح من هم از لحاظ روابط عمومی بیشتر می شد به طوری که در ترم سوم، چهارم و پنجم دبیر انجمن رشته ای که در آن مشغول به تحصیل بودم شدم، به عبارتی با تمام دانشجویان کاردانی و کارشناسی ارتباط داشتم، تمام اساتید را می شناختم و در مورد بهتر شدن وضعیت انجمن و کارهای این چنینی صحبت می کردم، با رئیس دانشگاه ملاقات می کردم، یکسری همایش ها که مربوط به رشته ما بود را برگزار می کردم… .
من دیگه امیرِ ترم اول نبودم، خیلی از دانشجویان را که ترم اول دیده بودم با ترم آخرشان هیچ تفاوتی نکرده بودند، سر ساعت می آمدند، سر ساعت می رفتند، اما من از یک فرد خجالتی درون گرا که وقتی می خواست با دیگران حرف بزند صورتش سرخ می شد، به یک فرد با روابط عمومی بالا تبدیل شدم.

موقع حرف زدن سرخ میشماین اتفاقات و پیشرفت ها در زندگی روزمره و ارتقاء شغلی من هم نقش خیلی زیادی داشت.
موقع حرف زدن سرخ نمی شدم، نفسم بند نمی آمد، دست و پام را گم نمی کردم و می توانستم خیلی خوب و با اعتماد به نفس با دیگران صحبت کنم و ارتباط بگیرم، در کارم پیشرفت کردم و از یک اپراتور ساده به یک کارشناس تبدیل شدم.


چرا موقع حرف زدن سرخ میشیم

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا موقع حرف زدن سرخ میشیم، چرایی اصلی سرخ شدن صورت داشتن استرس است.
زمانی که ما در یک موقعیت جدید حضور داریم استرس پیدا می کنیم و مغز ما تصورش این است که این موقعیت برای ما خطرناک است وقتی استرس می گیریم عضلات ریه ما منقبض می شوند و به خاطر همین موضوع اکسیژن کمتری به سمت مغز ما هدایت می شود، و همین طور که می دانید اکسیژن از طریق خون به مغز هدایت می شود و به خاطر همین موضوع، خون بیشتری به سمت سر و صورت ما جریان پیدا می کند که باعث می شود صورت ما سرخ شود و از طرفی هم چون دمای سر و صورت ما به خاطر گردش بالای خون بالا می رود بدن با عرق کردن می خواهد این دما را پایین بیاورد و عرق می کند.
حالا اگر بتوانیم این موقعیت ها را برای خودمان عادی سازی کنیم خیلی راحت تر می توانیم سرخ شدن صورت و عرق کردنمان را مدیریت کنیم.

موقع حرف زدن سرخ میشمبه عبارت دیگر باید تلاش کنیم در جمع ها حضور داشته باشیم، با افراد جدید بیشتر ارتباط بگیریم و اگر از صحبت در جمع وحشت داریم این تابو را هم برای خودمان بشکنیم و به دلش هجوم ببریم.


افزایش حجم ریه

و اما یک تمرین برای افزایش حجم ریه به شما می دهم که می توانید با انجام این تمرین حجم ریه خودتان را بیشتر کنید و در هنگامی که در موقعیت های استرس زا حضور پیدا می کنید بتوانید اکسیژن مورد نیاز بدنتان را تامین کنید تا نفس کم نیاورید و یا اینکه صدایتان موقع حرف زدن نلرزد.

حتما این مقاله را مطالعه کنید: علت و درمان کم آوردن نفس هنگام صحبت کردن

به شما پیشنهاد می کنم حتما مقاله ای که در بالا خدمتتان معرفی کردم را مطالعه کنید و تمرینش را انجام دهید.
و علاوه بر این سعی کنید که در طول روز حدود دو دقیقه نفس عمیق شکمی (دیافراگمی) انجام دهید تا حجم ریه شما افزایش پیدا کند که در هنگام صحبت کردن صدایتان نلرزد و یا نفس کم نیاورید.


جمع بندی

در این مقاله با عنوان موقع حرف زدن سرخ میشم در مورد تجربه ای که خودم در سال ها قبل داشتم صحبت کردم، بیان کردم که چطور در موقعیت های مختلف و در هنگام ملاقات با افراد جدید سرخ می شدم و رشته کلام از دستم در می رفت و چطور توانستم بر این موضوع غلبه کنم و به عبارتی چطور توانستم یک چالش را برای خودم به یک فرصت تبدیل کنم.
من با حضور در جمع های جدید، صحبت کردن با افراد و با به وجود آوردن روابط جدید توانستم کم کم از یک فرد درون گرای خجالتی به یک فرد با روابط عمومی بالا تبدیل شوم.


دیگر، موقعیت های جدید برای من یک خطر محسوب نمی شد.
دیگر، ارتباط برقرار کردن و صحبت کردن با افراد جدید یک چالش نبود.
دیگر، موقع حرف زدن سرخ نمی شدم.
دیگر، یک پسر خجالتی کم حرف نبودم (البته پُر حرف هم نیستم).
دیگر، یک شخص گوشه گیر نیستم.
و اما شما دوست عزیزم،
به شما پیشنهاد می کنم برای اینکه بتوانی از این چالش ها، فرصت های جدید خلق کنی باید دست به عمل بزنی، باید دل را به دریا بزنی، باید به ترس ها و موقعیت های استرس زایی که داری حمله کنی تا بتوانی پیروز شوی.
خیلی از این ترس ها ساخته ذهن ما هستند، ما باید بتونیم با ذهن خودمان بجنگیم و پیروز شویم.

موقع حرف زدن سرخ میشم

پیشنهاد ویژه: دوره غیرحضوری رفع کم حرفی و خجالت

تا زمانی که در حصار محدودیت های خودمان باقی بمانیم هیچ اتفاق خوبی برای رخ نخواهد داد.
همان طور که من توانستم، شما هم می توانید.

برایتان بهترین ها را آرزو دارم
روزگارتان زیبا و در پناه خدا باشید – امیر مصطفی

دانلود PDF مقاله “موقع حرف زدن سرخ میشم”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
 • سجاد ۸ آذر ۱۳۹۸

  سلام ، ممنون بابت اطلاعاتی که به رایگان قرار میدید اما متاسفانه تمام وب سایت هایی ایرانی پره از تعریف داستان و خبری از راه حل نیست و من از شما واقعا ممنونم که راه حلی ارائه دادید .

  من هم اتفاقا الان ترم یک هستم و واقعا از دست خودم عصبانی ام چه دلیلی داره قرمز شدنم از اینکه کنترل ندارم روی خودم حس بدی دارم .

  • امیر مصطفی ۳ اسفند ۱۳۹۸

   سجاد عزیز
   فقط سعی کن که در موقعیت‌های اینچنینی زیاد قرار بگیری تا برات عادی بشه.

 • پسرخجالتی شده ۱ فروردین ۱۳۹۹

  سلام من این مشکل و جدیدا پیدا کردم یعنی حدود یک ساله من الان ترم چهارم و از ترم دو ک بقیه بچه ها به روم اوردن دیگه این مشکل و حس میکنم قبلا هم بوده مثلا شاید کلا ۲/۳ بار شده بود ک به روم بیارن ولی منی ک خیلی پررو بودم دیگه گوشه گیر شدم حتی جلو خانوادمم سرخ میشم‌دارن به روم میارن پس قبلا جلوی فامیل نمیشدم ک کسی قبلا چیزی نمیگفت واقعا دارم دیوونه میشم منی ک اونهمه پررو بودم دارم گوشه گیر میشه اگه میشه کمکم کنید منتظر ایمیلتون هستم

 • م ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

  سلام
  شما قرمزیت ب خاطر استرس نیست ،منم مث شما بودم از ی جایی ب بعد زندگیم تا میومدم حرف بزنم مث لبو میشدم در حالیک اصلا خجالتی نبودم ، خیلی دنبال راه حل بودم تا ی نفر گفت ی چیزی تو بدنم کم شده اینطوری شدی، کپسول امگا سه بذر کتان بخورید برای من ک حکم معجزه داشت

  • امیر مصطفی ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

   مرسی که تجربه‌ات رو با ما در میون گذاشتی 🙂

  • Shiwa ۹ دی ۱۴۰۱

   سلام توروخدا از کجا تهیه کردید و چگونه مصرف میکردید؟

 • H. karimi ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

  من جدیدا این مشکلو پیدا کردم خیلی اذیتم میکنه نمیدونم چیکار کنم واقعا🥺😭من خجالتی نیستم و جلو خانوادمم سرخ میشم دلیلش چیه
  من خیلی میخوام جلوشو بگیرم ولی نمیتونم خیلی رو شخصیتم داره تاثیر میذاره اعتماد به نفسم خیلی اومده پایین به دارویی چیزی این مشکل نیاز داره؟؟

  • امیر مصطفی ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

   درود بر شما.
   اگر خجالتی نیستی پس نگران نباش.
   هر شخصی مکننه توی موقعیت‌های مختلف به خاطر یکسری مسائل صورتش قرمز شه. مثلا وقتی عصبانی هستید. یا شرایط دیگه.
   لطفا دارو مصرف نکنی به خاطر این موضوع.

 • سینا ۱ آبان ۱۴۰۰

  سلام متاسفانه پزشکی نوین پدر سلامتی مردم رو دراورده جوابش برای تمام بیماری ها اینه که یا باهاش کنار بیا چون اکثرا این مشکلو دارن یا اینکه این قرصو تا آخر عمرت بخور تا بدتر نشه…
  تمام افراد موقع استرس واکنشای متفاوتی داران مثلا یکی میلرزه یکی عرق میکنه یکی رنگش میپره و…. که تمام ایناهم دلیل داره نه به خاطر اینکه بگیم ژنتیکیه پس اوکیه کاریش نمیشه کرد
  دلیل سرخ شدن افراد هم غلبه دم(خون) در صورت هست که با ویزیت یک طبیب سنتی اوکی میشه 😏

  • محدثه مظلوم ۱۹ آبان ۱۴۰۰

   ممنون از اطلاعات خوبتون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *