0

در جواب تعریف و تمجید چه بگوییم

در جواب تعریف و تمجید چه بگوییم

تعریف و تمجید کردن از دیگران یک مرز باریک با تملق و چاپلوسی دارد و اگر نتوانیم درست این کار را انجام دهیم احتمال دارد طرف مقابل برداشت خوبی از ما نداشته باشد.
علاوه بر نحوه تعریف و تمجید کردن نیز، نحوه جواب تعریف و تمجید نیاز بسیار مهم است، چرا که اگر شخصی از ما تعریف و تمجید کند و ما نتوانیم پاسخ مناسبی به آن شخص دهیم، احتمال دارد که طرف مقابل برداشت سوء از این موضوع داشته باشد، مثلا شاید طرف فکر کند که ما شخص مغروری هستیم، درصورتی که اصلا اینطور نیست و دلیلش این است که نتوانستیم یک پاسخ خوب به طرف مقابلمان بدهیم و خیلی سرسری از آن پاسخ گذشته ایم.
اما من امیر مصطفی، مدرس سخنرانی، فن بیان و مذاکره، در این نوشته قصد دارم بگوییم که در جواب تعریف و تمجید می توانیم از چه واژه ها یا جملاتی استفاده کنیم که بهتر از قبل در این موقعیت ظاهر شویم.
با من همراه باشید.

حتما این مقاله را بخوانید: در جواب انجام وظیفه بود چه بگوییم


در جواب تعریف و تمجید چه بگوییم

در حالت کلی تعریف و تمجیدی که به شکل طوطی وار بیان شود مانند تعارفات روزمره است و همانطور که بیان کرده ام ما می توانیم در جواب تعارفات از یکسری واژه ها و کلیشه ها استفاده کنیم و پاسخ دهیم.
در جواب تعریف و تمجید می توانیم بر اساس موقعیت این موارد را در جمله به کار بگیریم:
• ممنون از لطف شما
• ممنون از محبت شما
• متشکرم خیلی لطف دارید
• سپاسگزارم بزرگوار هستید
• مرسی از دقتتون
• ممنونم، ولی چوبکاری می فرمایید
• متشکرم اینطورها هم که می فرمایید نیست
• متشکرم از شما
• مرسی که بهم یادآوری کردید
• مرسی از تعریفتون
• خوشحالم که اینو می شنوم

این جواب ها بیشتر در زمانی استفاده می شود که بخواهیم پاسخی کوتاه و همچنین کلیشه ای به طرف مقابلمان بیان کنیم.
اما اگر بخواهیم پاسخ چشمگیر و متفاوت تری بدهیم چه باید بگوییم؟

در جواب تعریف و تمجید چه بگوییم
در جواب تعریف و تمجید چه بگوییم

در جواب تعریف و تمجید در زمانیکه می خواهیم پاسخی به غیر از آن موارد کلیشه ای دهیم می توانیم:
می توانیم ما نیز تعریف و تمجیدی که مناسب با طرف مقابل و موقعیتمان هست بیان کنیم.
آن شخص با تعریف و تمجید کردن از ما قصد داشت که یک حس خوب به ما منتقل کند و ما نیز می توانیم در جواب یک حس خوب به شخص مقابلمان بدهیم.
فراموش نکنید که داشتن یک حس خوب در ارتباطات و صحبت هایی که با دیگران انجام می دهیم بسیار مهم و ضروری است، چرا که اگر ما نتوانیم حس خوبی را به دیگران بدهیم، آن ها دیگر ما را دوست نخواهند داشت و به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه از ما دوری خواهند کرد.


حالا چطور این حس خوب را به طرف مقابلمان انتقال دهیم؟

همانطور که بیان کردن، تعریف و تمجید کردن از دیگران مانند یک تیغ دو لبه می ماند و اگر مرز را رد کنیم ممکن است به عنوان یک فرد چاپلوس شناخته شویم.
معمولا اشخاصی که چاپلوس هستند حس خوبی را در دیگران ایجاد نمی کنند و کاملا مشخص است که آن شخص در حال تملق گویی و چاپلوسی است و تمام تعریف و تمجید هایی که انجام می دهد فقط به خاطر سود و منفعتی است که به آن می اندیشد.

پس یک اصل مهم در تعریف و تمجید کردن از دیگران این است که صادقانه و به دور از بزرگنمایی یک خصوصیت خوب آن طرف را بازگو کنیم.
از آنجا که مقاله مفصلی در این باره نوشته ام ترجیح می دهم که آن مقاله را بخوانید تا بتوانید اطلاعات بهتر و سودمندتری را درباره و نحوه تعریف و تمجید کردن بدانید.

حتما این مقاله را بخوانید: چگونه از دیگران تعریف کنیم

با خواندن این مقاله که در بالا لینکش را برایتان گذاشته ام می توانید در هنگام تعریف کردن از دیگران حس خوبی را به آن شخص بدهید و از طرفی هم مرز چاپلوسی و تملق گویی را رد نکنید.


جمع بندی

ایجاد حس خوب در دیگران کار بسیار ظریفی است که می توانیم آن را با تعریف و تمجید کردن از دیگران و همچنین دادن پاسخی مناسب در جواب تعریف و تمجید به دیگران بدهیم و آن را القاء کنیم.
حس خوب را جدی بگیرید.

روزگارتان زیبا و در پناه خدا باشید
امیر مصطفی

دانلود PDF مقاله “در جواب تعریف و تمجید چه بگوییم”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

دیدگاه کاربران
  • ندا ۲۱ شهریور ۱۴۰۱

    مفید بود سپاس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *