0

طرز برخورد با افراد منفی گرا

طرز برخورد با افراد منفی گرا

کم و بیش افراد منفی گرا در بین هر شخصی وجود داره و این ما هستیم که با دانستن و عملی کردن طرز برخورد با افراد منفی گرا می توانیم آن را مدیریت کنیم.

معمولا وقتی با افراد منفی گرا برخورد داشته باشیم اصلا حس خوبی نسبت به این افراد و یا حتی حس خوبی نسبت به خودمون نمی گیریم.

خیلی مواقع پیش اومده که شخصی رو ملاقات می کنیم و وقتی از برنامه هایی که توی ذهنمون داریم براش با ذوق و شوق تعریف می کنیم انقدر پالس های منفی میفرسته که از صحبت کردن باهاش پشیمون میشیم و یا اصلا کاری می کنه که ما از تصمیم و برنامه خودمون هم زده بشیم.

همنشینی با افراد منفی گرا می تونه خیلی تبعات زیادی داشته باشه.

معمولا افراد منفی گرا به دلیل اینکه خودشون نتونستند به جایی برسند سعی می کنند دیگران رو هم با خودشان همراه کنند و همش ساز مخالف بزنند.

افراد منفی گرا همش منتظرند که کسی کاری انجام بده و اونها نظرات منفی خودشون رو اعلام کنند.

شاید کارتون “سفر‌های گالیور” رو به خاطر داشته باشید. تو این کارتون شخصیتی به نام “گلام (Glum)” بود که همیشه سازِ مخالف میزد و همیشه با تصمیمات جمع مخالفت می‌کرد و فوق العاده هم منفی گرا بود، تیکه کلامش هم این بود “من میدونم، کارمون تمومه” ? ?

در خیلی از موارد اصلا به صحبت های گلام گوش نمیدادند و کاری رو که می دونستند درست هست انجام میدادند.

برای مثال: میخواهیم یک کار جدید شروع کنیم و با یک فرد منفی گرا صحبت می کنیم و به جای اینکه تشویقمون کنه به انجام اون کار، کاری می کنه که اصلا اون کار رو انجام ندیم (من می دونم، تو از پسش بر نمیای/ تو این کاره نیستی/ از تو گنده تراش هم توی این کار موندن/ تو بی تجربه ای نمی تونی این کارو انجام بدی)

من پیشنهاد می کنم اگه قصد مشورت در مورد موضوع خاصی رو داریم، بهتره که بریم سراغ افرادی که تجربه اون کار رو داشتند و در اون کار موفق بودند.

وقتی برای مشورت کردن پیش یک شخص که هیچ تجربه ای نداره میریم احتمالش زیاده که اولا درست راهنمایی نشیم، دوما ممکنه اون شخص بخواد کاری کنه که ما از اون کار دست بکشیم.


طرز برخورد با افراد منفی گرا

طرز برخورد با افراد منفی گرا می تونه بر اساس موقعیتی که دراش حضور داریم و همینطور با توجه به خصوصیات طرف مقابل به یک سبک انجام بشه.

با هم چند مورد رو بررسی می کنیم:

فیلتر کردن فرد منفی گرا

در بیشتر موارد می تونیم شخصی که منفی گرا هست رو به کل کنار بذاریم و دیگه ارتباطی باهاش نگیریم یا حداقل اینکه وجودش رو در زندگیمون کمتر کنیم.

وقتی فرد منفی گرا رو از زندگیمون فیلتر می کنیم، یا بهتره بگم از زندگیمون حذف می کنیم، می تونیم با خیال راحتر و تمرکز بیشتر و با یک فکر مثبت تر به هدف هایی که در زندگی داریم برسیم.

دیگه کسی نیست که بگه تو نمی تونی/ تو از پسه این کار برنمیآیی/ و …

به جاش بیشتر با افراد مثبت نگر رفت و آمد می کنیم و با افرادی که با ما هم مسیر هستند آشنا میشیم و سعی می کنیم که از این افراد انرژی بگیریم و مسائلی که در مسیرمون هست رو با کمک هم حل کنیم.

البته در انتخاب افرادی که هم مسیر ما هستند باید دقت کنیم که یک موقع این افراد رغیب ما به حساب نیایند. چون در این صورت شاید به فکر حذف شما باشند تا کمک به شما.

[quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: نحوه رفتار با افراد حسود[/quote]

پس در این مورد هم دقت بفرمایید.


ارتش یک نفره باشیم

راستی در خیلی از موارد هم اصلا نیاز نیست که ما همسفری داشته باشیم تا به ما انرژی بده.

ارتش یک نفره به این معنی هست که:

ما بتوانیم تمام کارهایی که برای رسیدن به هدفمون نیاز هست رو خودمون انجام بدیم،

خودمون به خودمون انرژی بدیم،

اگه نیاز باشه در کلاس های آموزشی شرکت کنیم و خودمون رو ارتقاء بدیم تا به بتونیم از پسه کارهای خودمون بر بیاییم.

ارتش یک نفره یعنی اینکه ما یک تنه تمام موانع رو پشت سر بذاریم و بدون اینکه از کسی بخواهیم توی این مسیر به ما کمک کنه به جلو پیش بریم، البته منظور این نیست که خیلی خود سر کارهای خودمون رو انجام بدیم، اگر نیاز به مشورت کردن با افراد اهل فن بود این کار رو حتما انجام بدیم اما در آخر این ما هستیم که تمام مسئولیت کاره خودمون رو به عهده میگیریم.

پس این طرز فکر که خیلی از افراد تصور می کنند باید دیگران بهشون کمک کنند تا بتونند به هدفشون برسند زیاد صحیح نیست.

اگر همراهی نداریم که هم دل و همراه ما در مسیرمون باشه، پس خودمون میشیم ارتش یک نفره و از پسه تمام موانع راه و هدفمون بر میاییم.


یک گوش در و یک گوش دروازه

یکی موارد دیگه که برای طرز برخورد با افراد منفی گرا می تونیم بهش اشاره کنیم این هست که، یک گوش در باشه و گوش دیگه دروازه.

چون اگه نتونیم شخصی رو از زندگیمون فیلتر کنیم یک راهکار جایگزین این مورد می تونه باشه.

چون ما آگاه هستیم که این شخص، فردی منفی گرا هست و با آگاهی از این موضوع باهاش ارتباط برقرار می کنیم، پس به صورت کاملا خودآگاه حرف هایی که به ما میزنه رو نادیده می گیریم و به قول قدیما یک گوشمون در میشه و گوشه دیگمون دروازه میشه.


نیازی به مقابله با افراد منفی گرا نیست

به نظر من بحث و جدال با یک آدم منفی نگر هیچ فایده ای نداره.

اگر بخواهیم به طرف مقابل ثابت کنیم حرف هایی که میزنی درست نیست احتمالا به هیچ نتیجه ای نخواهیم رسید و تنها چیزی که در انتها نصیب ما میشه بحث و جدل و کشمکش های بی نتیجه است که آخرش هم به دعوا و دلخوری از هم تموم میشه.

پس هیچ نیازی نیست که به طرف مقابل اثبات کنیم طرز فکر شما غلط هست یا حداقل اینکه بهش بگیم شما خیلی منفی نگر هستی.

[quote]پیشنهاد می کنم نگاه به این مقاله بیاندازید: چگونه با افراد لجباز برخورد کنیم[/quote]

به نظر من طرز فکر هر کس برای خودش محترم هست.

هنری فورد جمله بسیار زیبایی داره که میگه:

چه فکر کنی که می توانی، یا چه فکر کنی که نمی توانی، در هر صورت فکرت درست است.

پس اگه طرف مقابل فکر می کنه که کاری رو میشه انجام داد و یا نمیشه انجام داد در هر صورت فکرش درسته.


بیانی قاطع داشته باشیم

برای طرز برخورد با افراد منفی گرا می توانیم خیلی قاطعانه بیان کنیم که:

  • لطفا بحث را عوض کنیم.
  • ممنون میشم در مورد این موضوع صحبت نکنیم.
  • من تمایلی ندارم در مورد این موضوع صحبت کنیم.

وقتی قاطعانه در مورد موضوعی صحبت می کنیم و یا درخواستی می کنیم علاوه بر اینکه هیچ بی احترامی به طرف مقابل نمی کنیم باعث میشه که طرف مقابل متوجه بشه که واقعا این موضوع ما رو اذیت می کنه و هیچ تمایلی نداریم در مورد این موضوع صحبتی انجام بشه.

[quote]پیشنهاد می کنم به این رادیو بیان گوش دهید: چگونه قاطعانه صحبت کنیم[/quote]

در هر صورت جهت طرز برخورد با افراد منفی گرا می توانیم از این موارد استفاده کنیم تا کمتر در گزند این افراد باشیم.

البته منفی نگری اونقدرها هم بد نیست.

اگه ما قراره که کاری رو شروع کنیم خوبه که به عواقب منفی اون کار هم توجه کنیم و بعد با توجه به بررسی تمام جوانب شروع به انجام اون کار کنیم و احتمالات منفی که قرار هست پیش بیاد رو برای خودمون در نظر بگیریم تا بتونیم از وقوع یکسری مسائل جلوگیری کنیم.

پس کمی منفی نگر بودن در هر کاری باعث میشه تا ما موارد منفی اون کار رو متوجه بشیم و با کمی تفکر کاری کنیم تا اون مسائل برای ما به وجود نیاد.


و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

دانلود PDF طرز برخورد با افراد منفی گرا”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *