0

نحوه برخورد با افراد مسخره کننده

نحوه برخورد با افراد مسخره کننده

خیلی وقت ها نحوه برخورد با افراد مسخره کننده می تونه باعث خار و کوچیک شدنِ ما بشه. معمولا افرادی که مسخره می کنند چشم دیدن موفقیت دیگران رو ندارند و قصدشون از  مسخره کردن دیگران اینه که، اونها رو هم سطح خودشون کنند و پایین بکشند.

بیشتر مواقع مورد تمسخر واقع شدن بسیار دردناک و زجر آوره، خیلی از ما در زمان بچگی این تجربه رو داشتیم که از طرف گروهی از بچه ها مورد تمسخر قرار گرفتیم و از همون بچگی طعم تلخ مورد تمسخر قرار گرفتن رو چشیدیم.

البته بعضی از مواقع هم وجود داره که افرادیکه مسخره می کنند قصدشون نقد کردن هست، و این افراد واقعا به درستی نمی دونند که چگونه باید از دیگران انتقاد کنند تا انتقادی خوب و سازنده داشته باشند.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: چگونه انتقاد کنیم

و در بعضی از مواقع هم افراد وقتی کسی رو مسخره می کنند، در اصل میخوان ازش تعریف و تمجید کنند، اما متاسفانه نمی دانند که چطور این کار رو انجام بدند.

فرض کنید این افراد از شخصی که خیلی باهوشه میخوان تعریف کنند:

بابا دکتر دمت گرم، تو دیگه کی هستی… 😐

اما وقتی به این شکل از کسی تعریف می شه، خیلی از افراد ناراحت میشند.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: چگونه از کسی تعریف کنیم

بنابراین خیلی خوبه که بدونیم از دیگران چطور انتقاد کنیم و یا چطور تعریف کنیم که سوء تفاهمی پیش نیاد و طرف مقابل این برداشت رو نداشته باشه که مورد تمسخر قرارش دادیم.

این موضوع زمانی خیلی حاد می شه که در جمع کسی رو مورد تمسخر یا انتقاد قرار بدیم.

اما به هر حال و به هر دلیلی مورد تمسخر دیگران قرار گرفتید، پیشنهاد می کنم از تکنیک های زیر بهره ببرید:

 

با تمسخر کردن متقابل، تلافی نکنیم

همونطور که خدمتتون عرض کردم، افرادی که دیگران رو مورد تمسخر قرار می دهند، افردی هستند که عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی دارند و همینطور افرادی هستند که چشم دیدن موفقیت، زیبایی، رشد و ترقی دیگران رو ندارند و می خواهند که با تمسخر کردن دیگران، آنها رو هم شأن خودشون کنند.

این افراد با موج منفی که به دیگران، هنگام تمسخر کردنِ آنها میدهند، می خواهند مرحمی بر شکست های خودشون بزارند و جلوی پیشرفت دیگران رو با تمسخر کردن بگیرند.

جمله ی قشنگی در مورد غیبت کردن دیدم که می گفت:

افرادی که پشت سر شما حرف می زنند، بی اعتنا باشید، آنها دقیقا به همانجا تعلق دارند، یعنی دقیقا پشت سر شما…

بنابراین اصلا نیازی نیست که ما با تمسخر کردن متقابلِ آنها بخواهیم کارِ زشت این افراد رو تلافی کنیم.


این افراد رو ترک کنید یا آنها را فیلتر کنید

پیشنهاد می کنم اگر افرادی که رفتارشان به این صورت است، یعنی شما و یا افراد دیگر رو به هر دلیلی مسخره می کنند (شاید دلیل مسخره کردنِ شما یا دیگران بخاطرِ خنداندن دیگران و سوژه قرار دادن شما باشد.) ترک کنید.

ما برای رسیدن به هدفی که داریم و در مسیری که هستیم از خیلی از چیزها، موانع و یا افراد باید به سادگی بگذریم و یا آنها را ترک کنیم، وگرنه این افراد با منفی بافی هایی که می کنند، موج های منفی که می دهند و با تمسخرشان باعث میشوند که ما در همان جایی که هستیم بمونیم و همونطور که خدمتتون عرض کردم افراد مسخره کننده می خواهند نگذارند ما پیشرفت کنیم و از آنها جلو بزنیم، چرا که چشم دیدن رشد ما رو ندارند. وقتی که ما مورد تمسخر قرار می گیریم و دیگران ما رو سوژه قرار می دهند، اگر نتونیم از پس این موضوع بر بیاییم به احتمال خیلی زیاد عزت نفس و اعتماد به نفس خودمون رو بعد از مدتی از دست میدیم. و اگر ما عزت نفس و اعتماد به نفس نداشته باشیم دیگه کارمون تمومه.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: اعتماد به نفس چیست

شاید براتون جای سوال باشه که اگر این افراد از اطرافیان نزدیکم باشه باید چیکار کنم؟ من که نمی تونم این افراد رو ترک کنم.

اگر احتمالا افرادی که شما رو مورد تمسخر قرار می دهند و شما رو تحقیر می کنند از بستگان، نزدیکان یا همکارانتون هستند و نمی توانید اون ها رو ترک کنید، اون ها رو فیلتر کنید.

برای فیلتر کردن این افراد فقط کافیه که به حرف هایی که می زنند هیچ توجهی نکنیم، به قولی یک گوش در باشه و یک دروازه.

اجازه بدید هر چقدر که می خواهند به تمسخر کردنِ ما ادامه بدهند. بالاخره خسته می شند و اگر هم خسته نشدند اصلا اهمیتی نداره، ما به کار و تلاش خودمون ادامه می دیم.


سوخت گیری با تمسخر

اگر ما در مسیری هستیم که افراد زیادی ما رو مورد تمسخر قرار می دهند و با این کارشون سنگ اندازی می کنند که ما به هدفی که در ذهنمون هست نرسیم، باید بگم که این عااااااااااااااااااااالیه.

بیایید با خودمون رو راست باشیم و به هدف و مقصدی که داریم فکر کنیم.

با خودمون قرار بزاریم که توی این مسیر پر پیچ و خمی که داریم از افراد منفی بافی که می گن تو نمی تونی انجامش بدی یا تو از پسش بر نمیآیی و یا ما رو مسخره می کنند انرژی بگیریم و به خودمون بگیم که:

من می تونم و انجامش می دم و به خودم و شما ثابت می کنم که من می تونم.

 

ماهاتما گاندی به زیبایی بیان کرده که:

اول نادیده ات می گیرند، بعد مسخره ات می کنند، سپس با تو می جنگند، اما در نهایت پیروزی با توست

بنابراین ما زمانیکه مورد تمسخر دیگران قرار می گیریم و کار و عملکرد ما رو مسخره می کنند، سوخت گیری می کنیم و تصمیم خودمون رو برای رسیدن به مقصدمون مصمم تر و تلاشمون رو هم مضاعف می کنیم.


تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت

اگر کسی ما رو به خاطر نقطه ضعفی که داریم مورد تمسخر قرار داده، می تونیم با کمی فکر و تلاش اون نقطه ضعف رو برای خودمون به نقطه قوت تبدیل کنیم و ما باید از افرادی که ما رو مورد تمسخر قرار می دهند تشکر کنیم.

در بعضی از موارد ما خودمون از نقاط ضعفی که داریم مطلع نیستیم و این افراد با ریز بینی به نقطه ضعف ما پی می برند و ما رو مورد تمسخر قرار می دهند.

بنابراین خیلی خوبه که ما زمانی که مورد تمسخر قرار می گریم سریعا واکنش نشون ندیم و ناراحت نشیم، کمی روی این موضوع فکر کنیم و نقطه ضعف خودمون رو شناسایی کنیم و اونها رو رفع کنیم.

اگر هم نقاط قوت ما رو مورد تمسخره قرار دادند باید اون نقطه قوت خودمون رو باز هم تقویتش کنیم و نذاریم که با تمسخر و منفی بافی ها نقاط قوت خودمون رو از دست بدیم.

بنابراین با کمی تأمل و احساسی تصمیم نگرفتن می تونیم از تهدید هایی که علیه ما انجام می شه فرصت ایجاد کنیم.


شاید واقعا منظوری نداشته باشند

اگر هم بخواهیم که نگاهی مثبت به تمسخر کردنِ دیگران داشته باشیم، میشه گفت که شاید کسی که ما رو مسخره کرده واقعا منظوری نداشته و همونطور که در ابتدا عرض کردم شاید ایشون قصد تعریف کردن یا شاید هم انتقاد کردن از ما رو داشتند و نتونستند که منظور خودشون رو به خوبی بیان کنند.

در بعضی از موارد بد نیست که از شخصی که ما رو مورد تمسخر قرار داده بپرسیم که واقعا منظورش از این حرفی که زده است چیه؟

شاید برای خودِ ما هم پیش اومده باشه که داریم در مورد موضوعی صحبت می کنیم و بدون داشتن هیچ قصد و قرضی به شخصی توهین می کنیم و طرف مقابل رو تحقیر می کنیم.

پس خوبه که در مورد صحبت های دیگران زود قضاوت نکنیم و ناراحت نشیم.


اگر به نوشته ها و آموزش های این سایت علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام نمایید تا از انتشار مطالب آن مطلع شوید.

و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

دانلود PDF مقاله “نحوه برخورد با افراد مسخره کننده”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
 • مريم زينلي ۵ فروردین ۱۳۹۶

  تبریک میگم کتاب تان راخواندم:شیک
  جالب بود وتقریبابه خیلی مواردمهم اشاره کرده بودین فقط یه نکته:درصفحه١٨۵که ازافرادتاثیرگذاردرسخنرانی صحبت کرده بودید،ازاستیوجابز هم نام برده بودین درکنار هیتلروگاندی/بنظرتون استیوجابز درسخنرانی فردموثری بود ؟تصویری که من ازشون دارم اینه که خیلی خجالتی بود ونه تاثیرگذار/بهرحال من یک سخنرانی درپیش دارم ومشکلم استفاده ازمثال وداستان درسخنرانیه برای این مساله ایاراهکاری داریداستاد مصطفی؟بااینکه خیلی اهل کتاب ومطالع هستم ولی نمیدونم چطوری از مثال وداستان بهره ببرم در صحبتهام

  • امیر مصطفی ۵ فروردین ۱۳۹۶

   درود بر شما سرکارخانم زینلی ارجمند
   همانطور که فرمودید استیو جابز کاملا خجالتی بود و نمی توانست در جمع خوب سخنرانی کند.
   اما کم کم و با داشتن یک مربی حرفه ای به یکی از افراد تأثیر گذار در سخنرانی و همچنین پرزنتیشن های معرفی محصولات اپل تبدیل شد.
   کتابی هست به نام: اسرار سخنرانی و ارائه استیو جابز که یکی از کتاب های پر فروش دنیا در زمینه سخنرانی است
   https://taaghche.ir/book/15734/%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%88-%D8%AC%D8%A7%D8%A8%D8%B2

   برای استفاده از داستان و مثال در سخنرانیتون، می تونید یک بارشِ فکری از داستانها و مثالهای که مرتبط با موضوعتون هستند بنویسید و بعد چندتا از بهترین هاش رو انتخاب کنید و در سخنرانیتون استفاده کنید.
   بعد از اینکه انتخاب داستانتون نهایی شد در نقشه ذهنیِ خودتون بگنجانید و بعد شروع به تمرین سخنرانی کنید.
   همونطور که در کتاب خدمتتون عرض کردم تمرینات رو انجام بدید و از اول تا آخرِ سخنرانی، یک تمرین را انجام بدید.
   برای تقویت داستان گوییتون هم لطفا داستانتون رو چندین مرتبه ضبط کنید و بشنوید تا در آخر بتونید به داستان دلخواهی که دارید برسید.
   منبع داستانهای شما می تونه خاطرات شما و یا اطرافیانتون باشه یا کتابهایی که مطالعه می کنید.

   همچنین شما می تونید کل یا قسمتی از سخنرانی خودتون رو برای من به آدرس ایمیل info@AmirMostafa.com ارسال کنید تا تجزیه و تحلیلش کنم تا نکاتی رو خدمتتون عرض کنم.

   سرکارخانم زینلی بزرگوار، براتون بهترین ها رو آرزو دارم
   مطمئن هستم با تمرین و پشتکار یک سخنرانی حرفه ای ارائه خواهید داد

   • سلام ۴ مرداد ۱۳۹۸

    با تشکر از استاد
    که این مطالب مفید رو رایگان در اختیار ما قرار میدهند
    خدا جای دیگه براتون جبران کنه

    • امیر مصطفی ۵ مرداد ۱۳۹۸

     سپاسگزارم از شما دوست عزیزم 🙂

     • سید فراز ملایری ۷ خرداد ۱۳۹۹

      عالیه متشکرم شما واقعا استادید

      • امیر مصطفی ۸ خرداد ۱۳۹۹

       ارادتمندم.
       محبت دارید 🙂

 • الناز ۲۴ فروردین ۱۳۹۶

  سلام تشکر میکنم‌ از بابت آموزش های شما

  • امیر مصطفی ۲۴ فروردین ۱۳۹۶

   سرکارخانم الناز گرانقدر
   وقتتون بخیر
   ممنونم. لطف دارید.

 • علی ۲۵ فروردین ۱۳۹۶

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم شما دوره ای یا کلاسی هم برگزار میکنید؟؟
  اگر همچین برنامه دارید زمانبندی و آدرس برگزاری کلاس هاتون به چه صورت هستش؟؟

  • امیر مصطفی ۲۵ فروردین ۱۳۹۶

   درود بر شما علی ارجمند
   شروع دوره های بنده در سال جدید احتمالا اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد ماه خواهد بود.
   قطعا و حتما شروع دوره ها، از طریق سایت و شبکه های اجتماعی بنده به سمع و نظرتون خواهد رسید
   علی بزرگوار، مشتاق دیدار شما و دیگر دوستان در دوره ها و همایش هایم هستم.
   در پناه خدا باشید

 • علی ۱۱ شهریور ۱۳۹۶

  خوبه روش فیلتر خوب جواب میده ولی اگه قرار باشه هر دفه بصورت روزانه باهاش سرکله بزنیم، اونموقع دیگه کلافه کننده میشه و باید یک برخورد قاطعانه و زور صورت بگیره…. بنظر من باید شرایطو درک کرد با کسی که میدونید از اطرافیانتان است و یا باهاش زیاد سرکار دارید از همون ابتدا قاطعانه رفتار کنید که پیشگری خیلی بهتره… وگرنه تمسخر شما میشه سرگرمی برای دیگران نظر شما چیست در اینباره؟

  • امیر مصطفی ۲ مهر ۱۳۹۶

   درود بر شما علی عزیز و ارجمند
   وقتت بخیر باشه.
   من هم با نظر شما موافقم
   البته اینکه هر دفعه بخواهیم باهاش برخورد کنیم اصلا خوب نیست. یکی دو مرتبه بصورت قاطعانه بیان می کنیم و اگر تکرار شد دیگه به صحبت هاش توجه نمی کنیم و دایورتش می کنیم 🙂

   • فاطمه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

    سلام. من هیجده سالمه و یکی از همکلاسیام هست که توی مدرسه خیلی منو اذیت میکنه این اذیت هاش از سال دهم حدود دو سال پیش شروع شد ایشون آدم خیلی دورویی هست و معلم ها و مدیر و تعداد کثیری از بچه ها حرفش رو قبول دارن همیشه به من تیکه میندازه من نمیدونم کمبود اعتماد به نفس دارم یا نه ولی سعی میکنم آدم متواضعی باشم ،بهش اصولا حرفی نمیزنم خیلی کم پیش میاد که تلافی کنم یا اصلا بخوام تلافی کنم اذیت هاش از پارسال خیلی بیش تر شد که برای اردو به مشهد رفته بودیم من اون جا سرما خوردم در سرد ترین ماه سال که سرما خوردگی طبیعی بود و به جرئت میتونم بگم بدترین سرماخوردگی عمرم بود دوست نزدیک نداشتم که ازم مراقبت کنه و هم اتاقیام هم میگفتن چرا این تو اتاق ما هستش حتی مادر هاشون زنگ زدن به مدیر گفتن بچه ی مریض انداختین رو دوش بچه های ما خلاصه ازین که بگذریم ایشون و چند تا از دوستای گروهش بعد از چند مرتبه بیرون رفتن و حرم رفتن و خرید رفتن و اب بازی سرما خوردن و تو کل بچه ها ی مدرسه جا انداختن که ایشون(یعنی من) اون ها رو مریض کردم با این که میتونستن از هر جایی سرما خورده باشن مخصوصا که حرم میرفتن و قضیه ادامه پیدا کرد تا جایی که من به خاطر حال بدم یک روز توی هتل موندم و با بچه ها بیرون نرفتم تنها کسی بودم که تو اون طبقه ی هتل مونده بود تا غروب تنها بودم پدرم باهام تماس گرفت تا حالم رو بپرسه و منم گفتم که تنهام از صبح و ایشون زنگ زد به مدیر و گفت که حداقل یه ماشین بفرستید برای بچه ی من و مدیر مدرسه که از بیرون بردن بچه ها خسته شده بود همین قضیه رو بهانه کرد و گفت برای فلان دانش آموز که تو هتل مونده مجبوریم برگردیم هتل در حالی که می تونست به راحتی ماشین برای منم بفرسته و جلوی صد ها دانش آموز برگردوندنشون به هتل رو تقصیر من انداخت این قضایا باعث شد من از طرف همه ی دانش آموز های مدرسه برای مدت ها اذیت بشم متلک بخورم تیکه بشنوم تا امسال که قضیه کمی بهتر شده ولی ایشون هنوز آزار هاش رو به من میرسونه حتی تو تدریس های آنلاین با رفتار های آزار دهنده طوری که همه متوجه میشن مقصودش فقط منم نمیدونم چکار کنممم😭

 • علی ۲۷ شهریور ۱۳۹۶

  سلام.امیدوارم حاله هم خوب باشه…
  اقایون و خانوما .بنده از ایل قشقایی هستم .ترک هستم.میخواستم بدونم با کسایی که ترکها رو مسخره میکنن چطور برخورد کنم چون واقعا برام شده یه علامت سوال بزرگ
  ممنون میشم از راهنمایی هاتون

  • امیر مصطفی ۲ مهر ۱۳۹۶

   درود بر شما علی ارجمند
   وقتت بخیر
   پیشنهاد می کنم به این رادیو بیان گوش دهی:
   چگونه قاطعانه صحبت کنیم

   یک یا حداکثر دو مرتبه به صورت قاطعانه درخواستت رو به افرادی که مسخره ات می کنن بیان کن و دیگه کاری باهاشون نداشته باش.
   اما این رو در نظر داشته باش که هر چقدر بیشتر حساس شی بیشتر اذیت میشی، پس بهتره که زیاد خودت رو اذیت نکنی و ازش رد شی.
   ترک و فارس و لر و کرد … همه انسانیم و همه ایرانی هستیم … ایران را دوست میدارم
   برات بهترین ها رو آرزو دارم 🙂

   • ساناز ۶ بهمن ۱۳۹۶

    واقعا عالی پاسخ میدین????????

    • امیر مصطفی ۱۰ بهمن ۱۳۹۶

     چون شما هم سوالات خوبی مطرح میکنید ???

   • آیناز ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

    لهجه داشتن یه تُرک،کُرد،لُر و..خنده دار نیست.خنده دار اینه که کسی با تسلط توی یه زبون به کسی که دوتا زبون بلده بخنده:)
    درواقع کسی که چندتا زبون بلده یک نفر نیست.چند نفره
    اصلا ناراحت نباشید…اتفاقا خیلی خوبه که مثل بعضی ها زور نمیزنید ادای کسایی رو در بیارید که فارسی روان صحبت میکنن.خودتون باشید از بودنتون لذت ببرید:)شما از بچگی همین بودید.مثل من و امثال ماها که زبان مادریمون فرق میکنه

 • میلاد ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

  سلام خسته نباشید می خواستم بدونم اگه کسی فامیلی مارو مسخره کنه چه برخوردی باید باهاشون کرد؟!

  • امیر مصطفی ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

   سلام بر شما دوست ارجمند و گرامی
   بستگی به موقعیت و طرف مقابل داره
   شاید اگه خودتون هم یک موردی از فامیلی خودتون پیدا کنید و سوژه قرار بدید و متوجه شند که شما روی این مسئله حساس نیستید کم کم این موضوع براشون عادی میشه.
   در زمان مدرسه فامیلی من رو هم خیلی به مسخره می گرفتن و بچه ها می گفتن که اسمت مصطفی هست یا فامیلیت
   منم می گفتم که فامیلیم مصطفی هست اما شما هر کدومو دوست داشتی صدا کن

   حتی اگه فامیلی شما معنی مشخصی داره می تونید بگید که فامیلی من به معنی … است.
   سعی نکن که جپهه بگیری و گرنه ازت نقطه ضعف پیدا می کنند.

 • یه نفر ۶ اسفند ۱۳۹۶

  سلام,قد من کوتاهه و بقیه بهم تیکه میندازن,چیکارکنم?چه برخوردی داشته باشم?

  • امیر مصطفی ۸ اسفند ۱۳۹۶

   سلام بر شما دوست عزیز
   بهترین راه اینه که اهمیتی به این موضوع ندید

   نمیشه با همه درگیری لفظی داشت اما میشه بهشون بی اعتنا شد

   شوخی و خنده رو هم اگه بتونید گزینه خوبی میتونه باشه

 • یاس کبود ۸ اسفند ۱۳۹۶

  سلام ممنون از مقاله خوبتون . اما من متاسفانه همسرم اعضا خانوادم را گاهی مسخره می کنه خصوصا بچه های خواهرهام را که با توجه به توضیحتون گاهی حالت انتقاد داره و گاهی تمسخر که خودمم فکر می کنم می خواد اونها را کوچک نشون بده . در این شرایط چگونه باید رفتار کنم . با توجه به اینکه فیلتر کردم اما اون رفتارش را ادامه داد و نهایتن من نتونستم سکوت کنم. تشکر

  • امیر مصطفی ۸ اسفند ۱۳۹۶

   بصورت صادقاته و منظقی با همسرتون صحبت کنید و ازش بخواهید که کسی رو مسخره نکنه

 • سجاد ۱۸ اسفند ۱۳۹۶

  سلام من امروز یه مساله ای رو خواستم پایه تخته حل کنم که متوجه شدم چندتا از دختر پسرا پشت سرم دارن میخندن مطمئن هم هستم که به من میخندیدن….خیلی ناراحت شدم و این از صبح شده یه سوال بزرگ برام که به چی من می خندیدن و براشون مسخره بود…خودم به هیچی نمیرسم …حالا اگه یه نفر میخندید میگفتم طرف مریضه بیخیالش میشدم….ولی اینکه چن نفر باهم خندیدن یعنی یه ضعفی در من هست…این خیلی رو اعتماد بنفسم تاثیر بدی گزاشته در حالی که چن روز بعد یک ارائه شفاهی هم دارم و میترسم اونجاهم همینطور مضحک باشم…

  • امیر مصطفی ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

   سلام بر شما سجاد عزیز
   این موارد معمولا در ظاهر پیش میاد.
   شاید پیراهنتان از شلوارتان بیرون بوده، یا هر چیز دیگه ای. اگر دوست نزدیکی در کلاس دارید ازش سوال کنید تا متوجه بشید که موضوع چی هست و بعد سعی کنید که مدیریتش کنید.
   اگر نتونستید به جواب برسید اصلا هم مهم نیست.
   شخصیت شما پایدار است، این شخصیت اون افراد هست که مشکل دارد و دنبال چیزهای الکی برای خندیدن و مسخره کردن هستند.
   با انرژی و قوی برو برای ارائه کنفرانست شما می تونی از پسش بر بیایی

 • فائزه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶

  سلام بسیار ممنون از راهنماییتون. شاید خنده دار باشه ولی من اغلب موارد به دلیل شغلم مورد استهزا قرار میگیرم. من پزشکم. تو هر مجلس یا بحث حقوق رو میکشن وسط و بد و بیراه میگن یا خطای پزشکی یا هرچیز دیگه ای. تو خونه ام به عنوان ناسزا استفاده میشه. مثلا فلانی که کار اشتباهی رو انجام میده بهش میگن دکتر. متاسفانه سکوت من باعث گستاخی اطرافیان شده. چندبار قاطعانه برخورد کردم که محکوم شدم به بی جنبگی. و متاسفانه این رفتار از کودکی من بوده. یه مدت تیزهوشانی فحش روتین خانواده بود به هر کس که کودن بود. یه مدت المپیادی و الانم دکتر. همزمان با ورود من به هر مقطع تغییر میکرده. مطمئن نیستم که بری از هر نوع اشتباهم و حتی شاید رفتارای من باعث این واکنش شده. و چندبار خواستم رک بگن مشکل چیه که متاسفانه نتیجه بخش نبود. ممنون میشم راهنماییم کنید

  • امیر مصطفی ۲۰ اسفند ۱۳۹۶

   سلام بر شما
   پیشنهاد بنده اینه که این موارد رو همونطور که در مقاله بیان کردم فیلتر کنید.

 • دانیال دانیالی ۲۵ اسفند ۱۳۹۶

  سلام بر شما استاد راستش من یه مشکلی برام پیش اومده راستش من یه دوستی داشتم که اصلا نه اداب معاشرت بلده نه رفتار با دوست و اصلا با هیچکی دوست نیست و به همه زور میگه دو سالم از من و دوستام بزرگ تره و همه رو میزنه و همه باهاش قهرن و هر کی که باهاش قهر میکنه رو هم میزنه و خلاصه با همه درگیره و منم باهاش قهر کردم و حتی کارمون به دعوا هم کشید الان که با هم قهریم هر دفعه که از کنار هم رد میشیم یه متلک میندازه موندم چیکار کنم ?

  • امیر مصطفی ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

   با این اوضاعی که بیان کردید از ایشون جدا بشید خیلی بهتره.
   اما اگر نمی تونید مثلا همکار یا فامیلتون هست و نمی تونید ازش کات کنید و مجبور هستید که ادامه بدید بهتون پیشنهاد می کنم به حرف هایی که میزنه توجهی نکنید و به قولی فیلترش کنید.
   مثل بالن عمل کن.
   برای اوج گرفتن چیزهای اضافه رو بنداز بیرون.

 • سید رضا موسوی ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

  من چهارده سالمه و اصلا فوتبال بلد نیستم و به خاطر تمسخر توسط دیگران ازش متنفرم.بارها توسط همکلاسی ها و هم مدرسه ای ها مورد تمسخر قرار گرفتم.حتی بارها بهم گفتن تو دختری.بارها به فکر خود کشی افتادم.حتی بابام مسخرم میکنه و میگه تومثل دخترایی و مریضی که فوتبالو دوست نداری.من دانش آموز تیزهوشانم و فکر میکنم داره به درسم لطمه میخورم.من اعتماد به نفسم نابود شده و همیشه ناراحتم چند تا تست هم دادم گفتن افسردگی داری.حالا نمیدونم چه کار کنم .آخه کی دیده پدر پسرو مسخره کنه؟تو رو خدا کمک کنین

  • امیر مصطفی ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

   سلام آقای موسوی عزیز.
   وقتتون بخیر باشه.
   من هم توی مدرسه اصلا فوتبال بازی نمیکردم، خیلی هم توپول بودم 🙂
   اصلا نیاز نیست که خودت رو نگران کنی.
   تنها کاری که انجام میدی این باشه که حرف اطرافیانت رو هنگام مسخره کردنت فیلتر کنی.
   اصلا مهم نیست که دیگران در مورد تو چی فکر می‌کنند. تو به هیچ‌کس توجه نکن.
   سعی کن که شادتر باشی.
   ببین از چه کاری خوشت میآد برو اون کار رو انجام بده و لذت ببر. اجازه نده که کسی شادی تو رو خراب کنه.
   به خودت انرژی بده و به خودت اعتماد کن.
   من می‌دونم که تو از پسش بر میآیی.
   پس پرقدرت جلو برو.

  • رضا ۶ آبان ۱۳۹۷

   سلام منم کلا فوتبالم افتضاح بوده اتفاقا همه هم مسخره ام می کردند همیشه یا دفاع بودم یا دروازه بان دروازه هم که بودم توپی رو رد نمی کردم همش توی گل بود . اوایل خیلی اذیت می شدم ولی بعد یه مدت منم شروع کردم خندیدن به این موضوع با بقیه حتی خودمم گاهی میگفتم کل دبستانم ۵ سال سالی یه گل زدم . ببین ادم که نباید تو همه موضوع ها استعداد داشته باشه میتونم واست اسم کلی ادم رو ببرم که فوتبال بلد نیستن . یعنی اونا هم دخترن . به طور مثال من تو کاراته استعداد داشتم . حالا می خوام ببینم اونی که بهت میگه استعداد فوتبال هر کی نداره دختره بیاد جلوی من تا بهش ثابت کنم کی مرد تره :)))) به هر حال شما هم اونقد باهوشی که تیزهوشانی پس ببین خدا چه استعدادی بهت داده .
   طولانی شد ببخشید

   • امیر مصطفی ۶ آبان ۱۳۹۷

    سلام بر شما رضا عزیز
    ممنونم از اینکه دیدگاه و تجربه خودتون رو با ما در میان گذاشتید 🙂

 • زهرا ۱۴ مرداد ۱۳۹۷

  سلام
  راستش من یه خواهر دارم که ۱۰ سال از من بزرگتره و از بچگی خیلی رو تصمیماتم چه بزرگ چه کوچیک و همین طور روی اعتماد بنفسم و شخصیتم خیلی تاثیر گذاشته
  من برخلاف ۳ فرزند خانوادم شبیه مامان و دختر داییم هستم و خیلی از ویژگی های اونارو به ارث بردم بطوری که بین ۵ نوه خانواده پدریم من خیلی متفاوتم
  ویژگی هایی که از مادرم به ارث بردم هرکدوم جدا از هم زیاد جالب نیستن اما با این حال من بین ۵ نوه متفاوت و کمی هم برتر محسوب میشم از نطر دیگران
  اما به تازگی از طرف خواهرم خیلی از ویژگی هام مورد تمسخر و تحقیر واقع میشه و چون نظرات خواهرم از بچگیم روم خیلی تاثیرگذار بود حالا هم تاثیر میذاره
  وقتی یک اشتباه جزئی میکنم خیلی گیر میده و مسخرم میکنه
  یا وقتی با اعتماد بنفس در بین مردم راه میرم یا شخصیت جدی و محکم و همین طور کاریزماییم رو بیرون از خونه نشون میدم تو خونه مسخرم میکنه
  البته میدونم که یقین دارن که اونجوریم اما باز مسخره کردناش روم تاثیر داره
  بتازگی متوجه شدم بین اشنایان و دوستان خیلی روی حرفش حساب میکنن و خواهرم از این برای بیان عیب های طرف استفاده میکنه و فقط عیب گیری میکنه و با لحن بدی اونو بیان میکنه حتی در بین دیگران
  و وقتی باهاش حرف میزنم و سعی میکنم عیباهای خودشو بهش بگم سپری مقابلم میگیره و اصلا حاضر نیست قبول کنه شاید از طرف من
  من واقعا نمیدونم چطور برخورد کنم و حرف بزنم که به حرفای منم اهمیت بده و سعی نکنه که فقط عیباهای ادمو دربیاره چه بزرگ چه کوچیک

  • امیر مصطفی ۱۶ مرداد ۱۳۹۷

   درود بر شما زهرا گرامی
   معمولا آدم‌ها چیزهایی رو که دوست دارند داشته باشند اما ندارند را وقتی در دیگران می‌بینند مسخره میکنن.
   احتمالا خواهر شما هم دوست داره که شخصیت کاریزماتیک شما را داشته باشه.
   اما چون نداره مسخره میکنه.
   شاید کمی سخت باشه که بخواهید خواهرتون رو فیلتر کنید اما لطفا سعی کنید که حرف هایش را نشنیده بگیرید.
   بعد از یک مدت که اهمیتی به صحبت‌هاش ندهید و در مقابلش حرف‌ها و مسخره کردناش واکنش ندید خودش خسته میشه و ادامه نمیده.
   وقتی به یک آدم معتاد می‌گویند معتاد هستی سعی داره که به شما اثبات کنه که معتاد نیست.
   اما یک آدم سالم وقتی بهش میگن معتاد خیلی راحت ازش میگذره.
   پس شما هم نیاز نیست اصلا سر به سر خواهرتون بذارید.
   شما خودتون باشید و کارهایی که دوست دارید را انجام دهید و کاری هم با ایشان نداشته باشید.
   با این کار بعد از یک مدت خودش خسته میشه و دست از این حرف‌هاش بر میداره.
   براتون بهترین‌ها رو آرزو دارم 🙂

 • فرگل ۲۶ مهر ۱۳۹۷

  سلام وقتتون به خیر
  ببخشید فامیلی من جوریه که همه وقتی میشنوند میخندن و حتی لبشونو گاز میگرند که مثلا کلمه زشتیه در حالی که نیست و من همیشه از این که بخوام خودمو معرفی کنم عذا میگیرم و با خودم میگم چرا من؟!نمیدونم باید چیکار کنم منم باشون بخندم یا اینکه جدی برخورد کنم

  • امیر مصطفی ۲۶ مهر ۱۳۹۷

   سلام و وقت‌بخیر.
   چند راهکار خدمتتان بیان می‌کنم:
   ۱- فامیلی خودتان را عوض کنید
   ۲- با این افراد بخندید
   ۳ – با این افراد بخندید و معنی فامیلی خودتان را بگویید

 • ناشناس ۲۳ آبان ۱۳۹۷

  سلام خسته نباشید ؛ ابتدا خیلی ممنون از سایت خوبتون و مقاله های ارزندتون گه واقعا خیلی تاثیر داشته.
  من یه مشکلی دارم ، یه پسر ۱۶ ساله که توی مدرسه دوستای دورم فقط مسخرم میکنم. ببینید من دقیقا هم قد و هم شکل اونام و شاگرد اولم – از سال اول که وارد این مدرسه شدم (هفتم بودم) دوستای زیادی پیدا کردم + یک اکیپ صمیمی ؛ خلاصه ما دو ماه اول خوب بود روابطن ولی کم کم دیدم ار طرف همه‌ی کلاس دارم مسخره میشم و به حساب نمیام. تا ابنکه حتی دوستای خیلی صمیمی خودمم میخندیدن. من همیشه بهشون کمک کردم و حتی موقع هایی مسخره میشدن ، از اون مخمصه نجاتشون میدادم. حالا سال نهمم نگاه که میکنم الآن همه بهم میخندن + تحویل نمیگیرن + به حساب نمیام حتی منی که فوتبالم خوبه رو بازی نمیدن یا ازشون سوال میپرسم با اخم و عصبانیت جواب نمیدن و حتی یدونه وقتی میگم سلام سوژه‌ی دو ماه مدرسه میشه. کم کم دارم منزوی میشم و مدریه رفتن کابوس شده برام. چیکار کنم؟

  • امیر مصطفی ۲۶ آبان ۱۳۹۷

   سلام و وقتت بخیر
   اگر بتونی ریشه این مسئله رو پیدا کنی خیلی راحتر می‌تونی حلش کنی.
   اما اگر نه بهت پیشنهاد می‌کنم اصلا سخت نگیر.
   تنها باش، تکو تنها،
   اصلا اون افراد مهم نیستند.
   نذار که کسی آرامش و شادی‌ات رو بهم بریزه.
   چند سال دیگه اصلا این افراد رو نمیبینی
   کاری کن که بقیه بخان با تو دوست بشن
   پس اصلا به این موارد فکر نکن و سعی کن که خودت رو از لحاظ شخصیتی ارتقا بدی

 • امین ۱۰ آذر ۱۳۹۷

  سلام جناب مصطفی ، خسته نباشید ، بنده ۱۶ سال دارم و کلاس ۱۰ هستم ، همه دانش آموزان کلاس مرا به تمسخر میگیرند و بازیچه خودشان میکنند و من بینی نسبتا بزرگی دارم که یا آن را مسخره میکنند یا فحش های ناموسی و …
  قبلا من خیلی در کار دیگران دخالت میکردم و هرکسی چیزی میگفت اظهار نظر میکردم ، اما الآن با اصلاح رفتار خود نه تنها این مشکل مسخره کردن رفع نشده بلکه بیشتر هم شده است ، خیلی کم در کلاس دخالت میکنم وحرف میزنم تا به من گیر ندهند ، واقعا از دستشون خسته شدم و چند بار به معاون مدرسمون گفتم و اونا تقریبا آدم شدن ولی دوباره شروع کردن ، در مدرسه هیچ دوستی ندارم که بشه روش حساب کرد و در نیمکت دو نفری تک میشینم ، هیچ کس مرا دوست ندارد بجز خانواده و فامیل اما این اصلا برای من مهم نیست من به هدفم فقط فکر میکنم و از شما میخوام چند تا راهکار موثر بکید تا بنده انجام بدم بلکه این افراد دست از سر من بردارند.،برای مثال من چیزی میگویم در کلاس و دانش آموزان مرا هووو میکنند یا مرا مسخره میکنند در صورتی که اگه این جمله ای که من در کلاس گفتم رو یکی دیگه از بچه ها بگه هیچکس جیکش در نمیاد تازه تشویقش هم میکنن با تشکر از جنابعالی

  • امیر مصطفی ۱۹ آذر ۱۳۹۷

   سلام بر شما امین عزیز
   همانطور که بیان کردید این افراد هیچ اهمیتی ندارند.
   پس نیاز نیست خودت را به خاطر هیچی اذیت کنی.
   یکی دو سال دیگه این افراد از زندگی تو خارج می‌شوند و به دانشگاه می‌روی
   آنجا دیگر این موراد نخواهد بود.
   اما به طور کلی اگه کسی با دماغت شوخی کرد شما هم دماغتو دست بگیر و بگو بخند.
   مثلا دماغ من بزرگه.
   بعضی وقتا میگم نگاه کن دماغم کل صورتمون گرفته. عجب دماغی دارما. خدا بیشترش کنه.
   ازت میخام خیلی پرانرژی این یکی دو سال را بگذرونی.
   عوض کردن رفتار تک‌تک افراد کار بسیار سختی است.
   نگرش خودت را عوض کن و این حرف‌های پوچ دیگران را به باد بسپار

 • Ff ۱۸ آذر ۱۳۹۷

  سلام.

  من کلاس یازدهمم و بچه های کلاس دوازدهم یه لقب روی من گذاشتن و اون لقب الان توی کل کلاسمون پیچیده و همه ی بچه های کلاسمون من رو مسخره میکنند و هر چی هم بهشون میگم شوخی نکن بی فایدس گوش نمیکنند و جلوی دبیرها و معاون ها و بچه های مدرسه و …. اون لقب رو میگن و میخندن من دیگه واقعا اعتماد به نفسم رو از دست دادم خواهش میکنم کمکم کنید از روش بی توجهی استفاده کردم اما جواب نداد

  • امیر مصطفی ۱۹ آذر ۱۳۹۷

   سلام بر شما دوست گرامی
   به شما پیشنهاد می‌کنم از روش خندیدن به آن استفاده کنید.
   ما نمی‌توانیم رفتار تک‌تک افراد را کنترل کنیم.
   اما می‌توانیم رفتارهایی انجام دهیم که خودمان اذیت نشویم.
   شما هر چقدر از این موضوع فرار کنید و به دیگران بگویید که فلان لقب را نگو بدتر می‌کنند.
   به اون موضوع با بچه‌های دیگه بخند و سعی کن حساسیت دیگران از روی این موضوع برداشته شه.
   درواقع اون افراد نقطه ضعف شما را پیدا کرده‌اند و شما باید به دیگران با رفتارت بگویی که این نقطه ضعف من نیست.

 • کیان ۲۹ آذر ۱۳۹۷

  با سلام ممنون از مطالب خوب شما شرکت کیان پارسhttps://kianparsco.com/

 • علی ۱۷ فروردین ۱۳۹۸

  با سلام
  من الان ۲۱سالمه و کلاس دوم هنرستان که بودم بادوتا از دوستام خیلی خوب بودم یه نفر هی میومد ما سه نفر رو اذیت میکرد معلوم بود ازش از لحاظ عقلی کم داره من تاب نمیاوردم و باهاش درگیر میشدم و همیشه هم من میزدمش گذشت تا امروز که من مغازه زدم و دیدم یه روز از در مغازمون رد شد هیکلی شده بود جوری که فکر نکنم دیگه زورم بهش برسه اگه یدفه اومد منو دید و گفت یادته چقد اذیتتون میکردم چی بگم تو جواب بهش؟؟بگم نمیشناسمت یا بگم من که همیشه تورو میزدم و باهاش درگیر بشم؟؟؟
  توروخدا به راه حلی بگین بهم ممنونم ازتون

  • امیر مصطفی ۱۸ فروردین ۱۳۹۸

   علی عزیز
   سلام و وقت‌بخیر
   نیازی به وانمود کردن اینکه یادتون نمیاد آن شخص کیست، نیست.
   فقط کافیه بگید که اون موقع سن‌تون کمتر بود و آن کار هم جزو شیطنت‌های آن سن بود.
   ازش ساده بگذرید.

 • غمگین و تنها ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

  سلام. امروز که این مطلب رو مینویسم هیچ انگیزه ای برای ادامه زندگی ندارم چون بچه نیستم که بگم هنوز خیلی از تجربه های زندگی رو نمیدونم. من ۳۰سالمه بدون حتی یه دوست.باورتون میشه؟!لیسانس روانشناسی دارم خیلی از روشهارو امتحان کردم ولی نمیشه بخدا اصلا من درست شدم که بدبخت باشم. من کارمندم هر جا که میرم اولین چیزی که میشنوم میگن چقد مظلومه .انگار اصلن من تو جمع وجود ندارم اگه حرفی هم بزنم اصلا برا کسی مهم نیست. ولی همون حرفو اگه یه همکاره دیگه بگه همه به به و چه چه میکنن.کتاب خوندم. که باید با دیگران ارتباط برقرار کنی ولی به خدا همش دروغه چون وقتی ی کم باهاشون میخواستم خودمونی بشم همه با یه حالت تمسخر آمیز جواب میدادن و یا چون میدونستن من خیلی ساده و زود باورم منو دست مینداختن و تا به خودم میومدم میدیدم اگه همون حالت رسمیه خودم رو حفظ میکردم خیلی کمتر مسخره میشدم .به ناچار مجبور میشدم با عصبانی شدن و حرف بد زدن بهشون خودمو خلاص کنم.که ازم فاصله بگیرن ولی بعدش مثل یه غریبه بودم همه باهم میخندیدن ولی من تک و تنها.میخواستم با کمک کردن و دلسوزی یه جوری خودمو نشون بدم ولی چی میگفتن ولی چقدر مظلومه چقدر ساده س .کارشون که تموم میشد دیگه به من محل نمیزاشتن .اقای مصطفی به قرآن درد من از سرطان بدتره چون هیچ دارویی نداره. دارم نابود میشم من به جز مرگ به هیچی فکر نمیکنم.به خدا من پسر بدی نیستم ولی چرا خدایا….به خدا دقیقا مثل کسی که پیسی گرفته هیچکس به من نزدیک نمیشه

  • امیر مصطفی ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

   سلام و وقت‌بخیر.
   لطفا با مجموعه من برای یک جلسه رایگان هماهنگ شو.
   info@amirmostafa.com

 • amanda ۸ خرداد ۱۳۹۸

  سلام منم برای عیبی که توصورتم دارم بعضی وقتا تحقیر میشم . سعی کردم با چیزای دیگم اونو بپوشونم . ولی الان یکی اصلا حرف میزنه راجبش عصبی میشم و نقطه ضعفم شده داره دیوونم میکنه به جراحی نیاز دارم خانوادم چون زیباییه ساپورتم نمیکنن. تو زندگیم لذتی ندارم معاشرت ندارم با کسی خیلی .
  الان درسم تموم شده شهر دیگه برگشتم شهرستان . ولی نه میخوام کار کنم. دوست ندارم پیش خانوادم زندگی کنم .

 • MAHSA ۹ شهریور ۱۳۹۸

  روش فیلتر خیلی پاسخ خوبیه😊ممنون استاد عزیز خیلی مفید و کار آمد بود

  • امیر مصطفی ۹ شهریور ۱۳۹۸

   ممنون از شما 🙂

 • ارین پورفلاح ۲۳ شهریور ۱۳۹۸

  بسیار عالی من این کارو سر دوستم انجام میدم و همیشه سعی میکنم مورد تمسخر نباشم

  • امیر مصطفی ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

   بسیار عالی 🙂
   مانا باشید

 • محسن ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

  سلام استاد
  خواهشا کمک کنید مشکلمو حل کنم . من چند ساله مسخره میشم و عذاب میکشم
  این سه ماهه ولی خیلی فشار روم بیشتر شده
  قضیه اینه که اونطرف خونه ما چند تا خونه پایین تر یه خونه ای مستاجر جدیدی هستن اومدن توش (شروع مشکلات این سه ماهم) یه پسری دارن ۱۱ساله که میاد بیرون بازی میکنه یه روز از اونجا رد شدم با دوستاش بود(حدودا پنج نفر) من یکیشون رو میشناختم و سلامش کردم اونم جواب داد .ولی بعدش این پسره که جدید اومده به اونا گفت ((این باید دماغشو عمل کنه چقد بزرگه) منم شنیدم ناراحت و عصبانی شدم و گوششو گرفتم ولی ترسیدم بزنمش و فقط گفتم بار اخرت باشه
  هر وقت از خونه میرم بیرون شروع میکنه به مسخره کردن من، اون پنج سال از من کوچیک تره ،منم زورش میام ولی نمیشه زدش، میگن بچس چرا زدیش .این ده باره تهدیدش میکنم که میام در خونتون یا میزنمت ،ولی فایده نداره .هروقتم چند نفر دورش جمع میشن اوناهم با خودش دعوت میکنه به مسخره کردن من .من ادم فوق استرسی هستم ،کم کم دارم از دست این قضیه فشار خون میگیرم .من همش ۱۶ سال دارم اخه چه گناهی کردم .خودمم میدونم نباید از روز اول که اون بچه حرف زد نباید بهش اهمیت میدادم ولی اخه اون توی کوچه ماست میترسم آشنا یا فامیلی از اونجا رد بشه و بشنوه .من حتی نمیخواستم پدر و مادرم هم بفهمن که اون چی میگه .سه -چهار بار مجبور شدم با این سنم به مامان بابام بگم که اون بد و بیراه میگه ولی اونا میگن عیب نداره سرتو بنداز پایین اون بچس. چند بارم رفتیم در خونشون ولی بازم تدبیری نشد .الانم نه جرئت دارم برم نانوایی نه جای دیگه ای همش ترس دارم یکی بهم بگه برام خرید کن منم توی راه خرید کردن اون پسره رو ببینم و یه اشنایی رد بشه و بشنوه که اون چی میگه .حتی برم یه شهر دیگه هم ترس از مسخره شدن توسط فرد دیگه ای رو دارم .الانم آخرای ماه شهریوره داره مدرسه شروع میشه با ترس و لرز میخام برم مدرسه. ترو خدا حالا که حرفامو شنیدین چند تا سوال کنم
  ۱-از روز اول که اون بچه حرف زد من باید چه عکس العملی نشون میدادم و چه میگفتم؟آیا باید لبخند میزدم و سکوت میکردم؟
  ۲-اگه یه پسری سنش از من پایین تر بودو توی مدرسه مسخره کرد چکار کنم و چی بگم؟با سکوت و لبخند ایا حل میشه؟
  ۳-اگه همکلاسیم مسخره کرد چی بگم؟
  ببخشید زیاد شد اینا سوالاتین که چند ماهه با خودم وقتی از خواب پا میشم میپرسم .خیلی اعتماد بنفسم پایینه خیلی (پایین تر از یه بچه پنج ساله توجمع) و با یک روح پر از استرس و خسته .فقط وقتی بخوابم خوبم وقتی بلند میشم دوباره استرس شروع میشه .من بیشتر از این میترسم که یکی دیگه بشنوه و اونم یه مشکلی برامن تو کوچه ما برام درست کنه (میدونم نمیشه اخلاق همه رو عوض کرد و میخام خودمو قوی تر کنم ولی چجوری؟نمیدونم)
  متشکرم ازتون لطفا جواب بدید

  • امیر مصطفی ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

   درود بر شما محسن عزیز
   وقتت بخیر باشه

   کاری با مگس‌های دوروبرت نداشته باش.
   بزار اونها وز وز کنن.

   قطعا در شان شما نیست که بخواهی باهاشون دهن به دهن کنی.
   صبوری رو تمرین کن.

 • زهرا ۶ آبان ۱۳۹۸

  سلام
  یه برادر دارم که خون منو تو شیشه کرده چپ و راست گیر میده منو با لقب صدا میکنه سنشم ۲۱ خودم ۱۹ از بچکی همین طور هستیم من یه آدم محتاط و با فکر و آروم ولی اون نه خسته شدم به فکر خودکشی افتادم از یه سنی کلا باهاش قهر کردم ولی خیلی سخته با یه آدم تو یه خونه ۶ سال قهر باشی لطفا کمکم کنید اصلا نمیخوام ببینمش جلوی کل فامیل منو دست میگذره جلوی فامیل باهم دعوا کردیم منو کوچیک میکنه اعتماد به نفس نموده برام از تمام مردا و پسرا بدم اومده فقط بعضی وقتا میگم چی میشه که ازش جدا شم یا ناپدید بشه حتی به خاطر اون میخوام یه شهر دیگه برم برای دانشگاه کمکم کنین

  • امیر مصطفی ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

   درود بر شما زهرا عزیز
   شاید در خانواده سخت باشه که بخواهی کسی رو نادیده بگیری یا اخلاقش را عوض کنی.
   از پدر یا مادرت در این زمینه کمک بگیر. چون برادرت را بهتر می‌شناسند و احتمالا هم رویش نفوذ دارند.
   این روزها به هر حال دیر یا زود می گذره.
   صبور باش.

 • یوسف ۱۵ آذر ۱۳۹۸

  مامانم منو مسخره میکنه من که نمیتونم فیترش کنم😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢

  • امیر مصطفی ۳ اسفند ۱۳۹۸

   اینجا احتمالا شوخی با موضوعی که ما را مسخره می‌کند می‌تواند راهکار خوبی باشد.

 • امیرعباس ۱۸ بهمن ۱۳۹۸

  سلام
  زمانی که من سن خیلی پایینی داشتم حالا از رو بچگیم زیاد به خودم نمی رسیدم درس نمی خوندم و کاملا چاق بودم اما وقتی بزرگ تر شدم و عقلم رسید خوب خیلی درس خون شدم و حتی لیسانسمم دارم دانشگاه دولتی میگیرم لاغر کردم و بیشتر به چهره خودم میرسم و تو جامعه و دوستانم از جایگاه خیلی خوبی برخوردارم اما یه پسر داییم دارم که حدود ۱۰ سال از من بزرگتره و بی سواده و حالا نمی دونم از روی حسادته یا از روی خود نمایی کردن منو که در بچگی دیده بود الان دائم منو تو جمع های فامیلی مسخره میکنه و هی مشکلاتی که در قبل داشتمو حالا هی به رخ میکشه و کل فامیلم از جمله مادرم بهم میخندن جوری که الان یه جورایی تو نظر افراد جدید فامیلمون (داماد ها و عروس ها ) من یه شخص اَنَک جلوه میکنم و با اینکه حتی یک بارم تو بچگی منو ندیدن مسخره ام میکنن و این قضیه هی داره دامنه اش بزرگ تر میشه بار ها هم از همشون خواهش کردم این کار رو نکنن چرا که باعث ناراحتیم میشه اما اصلا فایده نداره و میگن منظوری نداریم و دوباره بهشون میگم بابا من از این کار ناراحت میشم اما بازم تو جمع های بعدی به کارشون ادامه میدن چند باری هم تصمیم گرفتم ازشون فاصله بگیرم اما فاصله گرفتن من برا اونا زیاد اهمیتی نداشت و فقط این وسط من بودم که منزوی شدم پس از اینکار دست کشیدم وحالا واقعا نمی دونم چیکار کنم حالا از شما خواهش میکنم که یه راهی جلوی پام بزارید تا از این مشکل دربیام

  • امیر مصطفی ۲۳ بهمن ۱۳۹۸

   سلام بر شما امیر عباس عزیز
   وقتتون بخیر
   با توجه به توضیحاتی که فرمودید من به شما پیشنهاد می‌کنم که دیگه در اینجوری مواقع گارد نگیرید.
   در عوض یکی دو عامل از بچگیتون که می‌تونه موقعیت طنزی باشه خودتون دست بگیرید و به اون بخندید.
   وقتی که خودتون گاردی در این مورد نداشته باشید می‌توانید به راحتی آن را مدیریت کنید.
   لطفا لطفا این موضوع را برای امتحان کنید.
   البته نه یک بار، بلکه چندین با به طرق مختلف انجامش دهید.
   مطمئن هستم به نتایج خوبی دست خواهید یافت.

 • امید ۱۵ اسفند ۱۳۹۸

  سلام من هفتم بودم خیلی جلف بازی در می اوردم با لباسای نامرتب میرفتم مدرسه و بقیه مسخره میکردن و خیلی کمبود محبت داشتم و هی از این و اون خواهش میکردم خلاصه شخصیتمو کوچیک کرده بودم. الان هشتمم و دوستام هنوز منو مسخره میکنن با اینکه ایرادات قبلو نداشتم و هی ارزو میکنم برگردم از روز اول شروع کنم. میخوام تو مدرسه خاص باشم و تو چشم بیام به نظرتون دیگرانو تحویل نگیرم یا…
  نمیدونم به من بگید چی کنم که یه آدم محبوب باشم

  • امیر مصطفی ۱۷ اسفند ۱۳۹۸

   سلام بر شما امید عزیز
   سعی کنید یک یا دو دوست نزدیک برای خودتون پیدا کنید که در هنگام زنگ تفریخ و … با ایشان در ارتباط باشید.
   اگر هم خیر.
   اصلا نیازی نیست سعی کنید دیگران را مجذب خودتان کنید.
   کم کم این چیز‌ها را یاد خواهید گرفت اما پیشنهاد می کنم که آموزش خودتان را در اولویت قرار دهید.
   نهایتا تا چند سال دیگر این افراد را نخواهید دید.
   پس نگران نباشید.

 • فاطمه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

  راستش من وقتی بخوام با کسی درگیر شم ادرنالینم زیاد میشه قلبم تند میزنه دست و پام میلرزه این نقطه ضعفم تو دعوا کردنه پس چی کار میکنم یا محل نمیدم یا میخندم اما بعضی جاها باید جوابشو بدی نمیدونم چطوری حل کنم این قضیرو

 • آرش ۲۲ خرداد ۱۳۹۹

  سلام
  من همیشه مورد تمسخر افراد اقوام قرار میگیرم.همه به راه های مختلف منو مسخره میکنند و این افرادم خونشون نزدیک خونه ماست و بیشتر اوقات همو میبینیم و همشم مسخرم میکنن مث خاله هام داییم پدر بزرگم دختر داییم و شوهرش.همش بخاطر چاق بودنم مسخرم میکنن و به مامانمم که میگم میگه دارن باهات شوخی میکنن به دل نگیر

  • ناشناس ۲۵ خرداد ۱۳۹۹

   سلام، دقیقا مشکلی که من تو بچگی داشتم همین بود، با اضافه وزنی که داشتم از سن ۸ سالگی به بعد دیگه اعتماد به نفسم رو در مدرسه و در جمع های فامیلی از دست دادم اونم فقط به خاطر این بود که فامیلهامون حتی خاله و دایی و… مسخره میکردن منو، دوست داشتم رفت و آمد کنم ولی بخاطر همین کارها از جمع فراری بودم ترجیح میدادم فقط تنها باشم، تو مدرسه باعث شده بود نتونم دوست زیادی داشته باشم فقط با یک نفر دوست بودم که اونم بنا به دلایلی از محل ما رفت و دوران راهنمایی و دبیرستان زنگهای تفریح همیشه تنها بودم همش فکر میکردم همه دارن من رو مسخره میکنن، جوری شده الان هم که ازدواج کردم باز هم از جمع فراری هستم و به شدت خجالتی، نمیتونم رو در رو به کسی نگاه کنم تو حرف زدم هم دچار مشکل هستم، اینها همش از بچگی من و با مسخره کردن اطرافیان شروع شد خیلی دارم رنج میبرم از این موضوع

 • علیرضا ۴ تیر ۱۳۹۹

  لطفا برای من هم کمک کنین اکثر فامیل هامون منو مشخره میکنن و میگن که تو لاغری نمیدونم حسادت میکنن یا مسخرم میکنن لطفا به من کمک کنین من همیشه هم میگم که من هر چقدر هم بخورم چاق نمیشم من ژنتیکم اینطوریه ولی بازم میگن که من لاغرم و باید چاق باشم

 • کار هوشمندانه ۷ تیر ۱۳۹۹

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این
  خوبی سپاسگزارم

 • ملیکا ۱۴ مهر ۱۳۹۹

  منم عاشق یه پسر بودم و رفتم بهش گفتم اما اون همه جا رفته بود پشت سر من گفته بود این دختره خیلی قیافش زشته و… در حالیکه من واقعا چهره خوبی دارم خیلی ناراحت شدم اینو شنیدم به نظرم بعضی آدما که فکر می‌کردیم چه موجودات خاصین یهو یه جا بی ارزشیشون رو اثبات میکنن

  • موسی فخیره ۲۹ مهر ۱۳۹۹

   درود برشما ملیکا خانم گرامی
   بعضی از روابط تا زمانی که در کنارشان هستید برایشان مهم و ارزشمند هستید
   در روابط خود آدم ها و افراد را خوب بشناسید و بعد ادامه دهید
   در حال حاضر برایتان مهم نباشد چون آن فرد ارزش خودش را کم کرده نه شما را
   و از دست دادن شما برایش سخت بوده برای همین اینگونه صحبت کردند.
   زیاد اهمیت ندهید و توجه نکنید و به خودتان و اهدافتان فکر کنید
   مثبت اندیش باشید

 • مینو ۱ آبان ۱۳۹۹

  سلام من نمیدونم چی کار کنم که دوستم منو کوچیک و خودخواه و مغرور فرض نکنه 😔
  دوست من جورایی خیلییییییی مغرور هست چون سر یه مسئله ی کوچیک منو بلاک میکنه
  یا تهدید میکنه که بلاکت میکنم.
  ولی تا معلممون ازش یه سئوال بپرسه وندونه میاد از من میپرسه
  تا من بهش بگم جواب چیه .
  اما وقتی من یه سئوال ازش بپرسم میگه نمیدونم یا نمی خوام بگم خانم این سئوال رو از تو پرسیده.
  تازه خیلی راحت وقتی دوست نداشته باشه یه کاری رو انجام بده نه میگه.
  اما وقتی من نه بگم باهام قهر میکنه.
  نمیدونم چه رفتاری باهاش داشته باشم که اون بیاد کارمن تمنا بکشه و من تهدید کنم به بلاک کردن😤
  ممنون میشم کمکم کنید😔

  • موسی فخیره ۲ آذر ۱۳۹۹

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   همیشه سعی کنید با اشخاصی باشید که برای خودتون ارزش قائل هستن نه دانش و پول و شهرت شما
   به نظر بنده یک بار امتحان کنید و جواب سوال را ندهید بهش قاطعانه نه بگوید
   حتی اگر شده شما قهر کنید و بگید بهش که بلاکش می کنید واقعا اگر دنبال شما نیاد مطمئن باشید که ارزشی برای خودتان قائل نیست
   و به نظر بنده باید به نبال کسی باشید که خودتان را بخواد و به فکر سود دهی برای خودش نباشد

   یک بار با این شخص قهر کنید و نترسید
   اگر شما را واقعا دوست داشته باشد سمت شما می آید وگرنه اصلا طرف شما نمی آید

 • حسین ۱۵ آبان ۱۳۹۹

  سلام اقا امیر عزیز
  من ۱۶ سالمه تو دبیرستان مسخره میکنن هم همسن خودم هم بعضی از معلم ها تیکه میندازن و بی رحمن و هم فامیل ها ب خاطر بینی عقابی و سن بلوغ ب من رحم نمیکنن از هم چیز هم بدشانسم‌ واقعا از اینده میترسم ک نکنه من بعد از سن بلوغ زشت تر شم پدر مادرم ازدواج فامیلی کردن و اجزای صورت هماهنگ نیست کمک کنید من میترسم واقعا زجر اوره در کودکی پدر مادر بزرگم نکردن پیش دایم با پسر عمو وحشیم بزرگ شدم هروز اذیت میکرد و در آخر از همه خواهش میکنم ازدواج فامیلی نکنین مخصوصا دختر خاله پسر خاله اگر کردین به فرزندتون اهمیت بدین و بهش توجه کنین با تشکر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *