0

همین الان زندگی کنید

همین الان زندگی کنید

تمام آنچه که در اختیار دارید اکنون است، میزان آرامش ذهن و مقدار تاثیر گذاری شخصی ما به  وسیله اینکه چقدر قادر هستیم در لحظه حال زندگی کنیم تعیین می شود. گذشته از اینکه دیروز چه اتفاقی افتاده و فردا چه پیش خواهد آمد، اکنون جایی است که شما در آن هستید از این دیدگاه، شاه کلید خوشبختی و خشنودی، تمرکز اذهان ما روی لحظه حال است.

یکی از چیزهای زیبا در مورد کودکان این است که آن ها خودشان را به طور کامل در لحظه حال غرق می کنند آن ها از عهده این کار برمی آیند که در هر کاری که انجام می دهند به طور کامل درگیر بمانند، خواه تماشا کردن یک سوسک باشد و خواه، کشیدن یک تصویر، ساختن یک قلعه ماسه ای در کنار دریا یا هر چیز دیگری که دوست دارند انرژی خود را صرف آن کنند.

همین الان زندگی کنید

وقتی فرد بزرگ سالی می شویم، بسیاری از ما عمل فکر کردن و نگران شدن درباره چندین چیز به طور همزمان را یاد می گیریم ما قادریم اجازه دهیم که مشکلات گذشته و نگرانی های آینده چنان در زمان حال ما را به خود مشغول کنند، که احساس بدبختی کرده و کارآیی خود را از دست بدهیم.

ما همچنین یاد می گیریم که لذت ها و خوشبختی خود را به تاخیر بیندازیم، اغلب با این توجیه که سرانجام در آینده بهتر از الان خواهد شد.

تحقیقی نشان داد که پدر طبقه سوم معمولی هر روز به مدت سی و هفت ثانیه وقت مفید را با فرزندش سپری می کند. بدون تردید بسیاری از این پدران برنامه های مهمی برای گذراندن وقت با افراد محبوبشان داشتند«وقتی خانه ساخته شد»، «وقتی فشار کاری کاهش یافت»

نکته مهم این است که هیچ کدام از ما نمی توانند تضمین کند که فردا در این دنیا خواهیم بود. اکنون آن چیزی است که در اختیار داریم.

زندگی کردن در «هم اکنون» همچنین به این معناست که باید از هر کاری که انجام می دهیم به خاطر خود از آن کار لذت ببریم، نه فقط به خاطر نتیجه نهایی آن.

زندگی کردن در لحظه حال یعنی گسترش آگاهی مان تا به جای آنکه خود را از لحظه جاری دور نگه داریم آن را لذت بخش تر کنیم.

هر کدام از ما در لحظه این انتخاب را در پیش روی خود داریم که آیا واقعا زندگی می کنیم و توجه دیگران را به خود جلب کنیم و به خودمان این امکان را بدهیم که تحت تاثیر قرار بگیریم و محبوب دیگران واقع شویم یا نه.


زمان

زمان به معنای واقعی وجود ندارد، فقط مفهومی انتزاعی در ذهن شماست. لحظه حال تنها زمانی است که در اختیار دارید، از این لحظه نهایت استفاده را ببرید.

«مارک تواین» یک بار خاطر نشان کرد که در زندگیش با مسائل وحشتناکی برخورد کرده بود که بعضی از آن ها واقعا اتفاق افتاده بودند، آیا حرفی از این درست تر وجود دارد؟

گرایش ذهنی ما می تواند در ذهن ما جهنمی به پا کند، یعنی مدام در فکر این باشیم که چه اتفاقی ممکن است پیش بیاید اگر فقط به زمان حال نگاه کنیم.

زمانی که منتظر می مانیم تا نامه ای برسد یا در ایستگاه اتوبوس منتظر رسیدن اتوبوس هستیم زمان خیلی دیر می گذرد و شاید هم آن نامه نرسد یا اتوبوس خیلی دیر برسد.

همین الان زندگی کنید

خوب است به خاطر داشته باشیم که ما نمی توانیم چیزی را جانشین یک امر پوچ کنیم.

چنانچه نگرانی هایی در ذهن خود داشته باشید، از قبیل اینکه اتومبیلتان  داغون شده است یا شغلتان را از دست داده اید یا همسرتان شما را ترک کرده است، کار آسانی نیست که فقط ذهن خود را تخلیه کنید و به آرامش برسید.

آسان ترین راه برای بهبود حالت ذهنیتان این است که اقدامی دیگر انجام دهید، درگیر شوید و دخالت کنید. کاری بکنید! هر کاری شد.


خلاصه

از هر فرصتی برای زندگی کردن استفاده کنید، در زمان حال زندگی کنید.

در  حالی که در انتظار هستید کاری اتفاق بیفتد، به کار دیگری مشغول شوید.

اگر در انتظار هستید تا دنیای سینما استعدادهای تحسین برانگیز شما را کشف کند، در عین حال در یک کلاس سبد بافی شرکت کنید.

اگر نامزدتان برای بردن شما به گردش دیر کرده است، مطالعه کنید، آلبوم عکس خود را مرتب کنید یا یک کیک را بپزید تا او برسد.

با انجام دادن این کارها، وابسته نبودن به نتیجه نهایی را به نمایش می گذارید.

«رها شدن» از موقعیت مربوط ، نتایج را سرعت می بخشد.


عفو کردن

دیگران اگر خطایی می کنند آن ها را ببخشید تا بتوانید خودتان را ببخشید، سرزنش کردن دیگران ما را به جایی نمی رساند. اگر کاری انجام شده، دیگر انجام شده و گذشته است. شاکی بودن از آن هیچ چیز را تغییر نمی دهد. سرزنش کردن آب و هوا هرگز به هیچ کس کمک نکرده است، همین مطلب در مورد سرزنش کردن سایرین هم صدق می کند.


بخشیدن خودمان

چنانچه بخشیدن دیگران مشکل باشد، بخشیدن خودمان حتی از آن هم مشکل تر است. عده بسیاری به خاطر آنچه که معتقدند نقاط ضعف خودشان می باشد تمام زندگی شان را صرف می کنند تا از لحاظ ذهنی و فیزیکی خود را تنبیه کنند.

بعضی ها پرخوری می کنند و بعضی ها کم خوری می کنند، بعضی ها به موارد درون گرا پناه خواهند برد تا همه چیز را به فراموشی بسپارند، عده ای به طور منظم تمام روابط خود با دیگران را به هم می زنند و برخی هم سراسر زندگی شان را با فقر یا بیماری سپری می کنند.

چنانچه احساس گناه می کنید باید به شما بگویم که دیگر کافی است و دیگر به این وضع ادامه ندهید.

اگر قرار باشد که یکی دو سال دیگر هم به این وضع ادامه دهید و احساس گناه کنید، ه‍یچ کمکی به اوضاع حال حاضر نخواهید کرد.

گناه خود را دور بیندازید، درست است که دور انداختن این گناه کار آسانی نیست اما غیر ممکن نیست و شدنی است.

حفظ سلامتی ذهن مثل حفظ سلامتی جسم به تلاش زیادی نیاز دارد، ولی ارزش تلاش را دارد.

مراقب سلامتی ذهن خود باشید.

روزگارتان زیبا و در پناه خدا باشید

موسی فخیره

دانلود PDF مقاله “همین الان زندگی کنید” [member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *