0

مهارت سخنرانی در جمع

مهارت سخنرانی در جمع

عوامل و مهارتهای زیادی هستند که برای ایجاد و بهبود یک کسب و کار و همچنین بهبود و رشد فردی لازم هستند، مهارت سخنرانی در جمع و تأثیر گذاری روی مخاطبین یکی از مهمترین و ضروری ترینِ اونهاست.

اگر بخواهیم یک خصیصه و یک مهارتِ مشترک رو در بین قدرتمندترین و تأثیر گذارترین افرادِ جهان نام ببریم، سخنرانی کردن و تأثیرگذار بودنِ سخنرانی این افراد هست.

مثلاً: استیوجابز، هیتلر، ماهاتما گاندی و … .

و همینطور اگر کمی بر روی افرادِ سطحِ بالای هر سازمان نگاهی بیاندازیم، مدیران هر سازمان هم از این مهارت بی بهره نیستند.

فرض کنیم ده نفر دارای تخصصِ عالی در یک رشته هستند و قرار باشه از این ده نفر، شخصی به عنوان مدیر انتخاب بشه، بدون شک شخصی انتخاب میشه که توانایی سخنوری و سخنرانی بهتری داشته.

وقتی اسم سخنرانی به میون میاد ممکنه خیلی از ماها  فکر کنیم که باید بریم پشتِ تریبون و به همراه اسلاید برای ۱۰۰ نفر یا بیشتر صحبت کنیم. اما شاید به خودمون بگیم که: من که هیچ وقت و هیچ جا سخنرانی ندارم، اگر ی همچینن موردی برام پیش بیاد میپیچونمش.

اما چیزی که ما بیشتر با اون در طول روز سروکار داریم صحبت کردن های روزانه، کاری و در بین جمع هست. درواقع ما در این زمان ها هم در حال سخنرانی هستیم، در حالِ تأثیر گذاشتن روی مخاطب، متقاعد کردنش و یا هر چیز دیگه که هدفِ ما از اون صحبت یا سخنرانی باشه.

ما زمانیکه سخنرانی میکنیم و سخنرانی حرفه ای ارائه میدیم، بدونِ شک درهای جدیدی برای ما و پیشرفت ما باز خواهند شد، در واقع این روابطِ ما با دیگر افراد و همچنین اعتبارِ ما هست که میتونه ما رو بالا بکشونه.

از یک فردِ ثروتمند پرسیدند: اگر ما الان تمام دارایی های شما رو بگیریم و در جایی شما رو حبس کنیم، آیا باز هم میتونید به این ثروت برسید؟

ایشون گفتند که بله، فقط به من یک خط تلفن بدهید.(دلیل: بخاطر روابط و اعتباری که در بین افراد داره)


مهارت سخنرانی و ترس از شروع

بد نیست بدونیم که بیشترِ سخنران های حرفه ای دنیا، اولش خوب نبودند، افتضاح بودند.

اگر ترسی در مورد سخنرانی وجود داره، بهتره که کاری باهاش نداشته باشیم، در واقع این ترس همیشه و در هر زمان و برای هر کس وجود داره، چه سخنرانان تازه کار، چه سخنرانان حرفه ای، در یکی کم و در یکی زیاد، اگر این ترس رو نداشته باشیم باید شک کنیم، وجودِ این ترس در وجودِ ما الزامیه، اگر ترس در وجودِ ما نبود سخنرانی، سخنرانی نمی شد.

بنابراین برای ابتدا فقط شروع کنیم.

یک جمله خیلی زیبا هست که میگه:

برای شروع کردن نباید عالی باشی، برای عالی بودن باید شروع کنی

[quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: چگونه سخنرانی را شروع کنیم[/quote]

از هر فرصتی که برامون پیش میاد سخنرانی کنیم، منظور این نیست که خیلی پُر حرف باشیم و هر جا میریم بقیه از دستِ صحبت های ما عاصی بشن و بگن باز این اومد، به قول هیتلر: سخن هر چه کوتاه تر به هدف نزدیکتر 😉


مراحل یادگیری و آموزش سخنرانی

خوشبختانه سخنرانی هم یک مهارت است، مثل مهارت رانندگی، در کنار یک مربی و دانستن یکسری موارد و اصولِ سخنرانی فقط باید تمرین کنیم، تمرین کنیم و تمرین کنیم.

این یک واقعیته که سخنرانی کردن و یا داشتنِ فن بیان قوی یک شبه به وجود نمیآد و برای اینکه بتونیم با دیگران ارتباط موثر تری برقرار کنیم باید پشتکار داشته باشیم و روزانه کارها و تمرینات زیادی رو انجام بدیم، انقدر این تمرین‌ها رو انجام بدیم که جزئی از وجود ما بشه و بتونیم به راحتی در هر جا و هر موقعیتی که هستیم خوب صحبت کنیم.

برای یاد گرفتنِ هر مهارتی پنج مرحله وجود داره:

  1. نمی دونیم که نمی دونیم
  2. می دونیم که نمی دونیم
  3. می دونیم اما نمی تونیم
  4. می تونیم اما ناشیانه
  5. با تمرین می تونیم و حرفه ای انجامش میدیم

خیلی پیچیده شد نه، خودمم هنگ کردم 😐

 

۱- نمی دونیم که نمی دونیم:

زمانی که ندونیم چیزی رو نمیدونیم بنابراین هیچی نمیدونیم، یعنی به اون ضعف مون پی نبردیم که بخواهیم بر طرفش کنیم.

 

۲- می دونیم که نمی دونیم:

توی این مرحله متوجه شدیم که چیزی رو باید بدونیم اما  نمی دونیم.

 

۳- می دونیم اما نمی تونیم:

در اینجا می دونیم باید چیکار کنیم و علمش رو پیدا کردیم، اما هنوز نمی تونیم انجامش بدیم.

 

۴- می تونیم اما ناشیانه:

توی این مرحله می تونیم انجامش بدیم اما خیلی ناشیانه

 

۵- می تونیم و حرفه ای انجامش میدیم:

به خودمون و کسایی که تونستند تا این مرحله برسند تبریک میگم، ما تونستیم با تمرین و پشتکار به اون مهارتی که میخاستیم برسیم.

 

بنابراین ما اگر بخواهیم مهارت سخنرانی در جمع را داشته باشیم باید این مراحل را بگذرونیم. البته این مراحل اونقدرها هم پیچیده نیستند. اگر اولین قدم را برداریم و کمی پشتکار و نظم در کارهامون داشته باشیم بعد از مدتی می تونیم به مهارت سخنرانی در جمع برسیم و به راحتی در بین افراد صحبت کنیم.


اگر به نوشته ها و آموزش های این سایت علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم در خبرنامه سایت ثبت نام نمایید تا از انتشار مقالات و مطالب آموزشی آن در ایمیلِ خود مطلع شوید.

و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

 
دانلود PDF مقاله “مهارت سخنرانی در جمع”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *