0

فن بیان خوبی ندارم – چگونه خوب صحبت کنیم

فن بیان خوبی ندارم

عموما، وقتی می گویند که فن بیان خوبی ندارم منظور این است که:
• من نمی توانم خوب صحبت کنم
• من نمی توانم با دیگران خوب ارتباط برقرار کنم
• من نمی توانم دیگران را خوب متقاعد کنم
• من نمی توانم جلوی جمع خوب صحبت کنم
• من نمی توانم تاثیرگذار صحبت کنم
افرادی که می گویند فن بیان خوبی ندارم به دنبال برقرار کردن یک ارتباط خوب با دیگران هستند و احتمالا دغدغه شان این باشد که بتوانند به خوبی با دیگران صحبت کنند و حرف هایشان دلنشین و اثرگذار باشد.
قبل از اینکه ادامه این نوشته را مطالعه کنید به شما پیشنهاد می کنم حتما در دوره رایگان “چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟” شرکت کنید، شما می توانید با کلیک بر روی لینک زیر به صفحه مربوط به این دوره هدایت می شوید.

پیشنهاد ویژه: دوره رایگان “چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟”

اگر ما قصد داریم که فن بیان خوبی داشته باشیم و یکی از نگرانی هایمان این است که می گوییم فن بیان خوبی ندارم ، این موضوع می تواند دلایل زیادی داشته باشد.
به طورکلی اگر می گوییم فن بیان خوبی ندارم، دو دلیل اصلی دارد:
۱- قوی نبودن ذهن برای صحبت کردن
۲- نداشتن توانایی کافی برای ادای آوای مناسب جملات

اگر بتوانیم این دو نقاط ضعف را به نقاط قوت خودمان تبدیل کنیم، می توانیم فن بیان خوبی در هنگام صحبت کردن داشته باشیم.


۱- قوی نبودن ذهن برای صحبت کردن

احتمالا افرادی را دیده اید که خیلی پُرحرف هستند و اتفاقا خیلی هم فن بیان خوبی دارند، (البته کسی که پُرحرفی و پرچانگی می کند الزاما شخصی نیست که فن بیان خوبی داشته باشد.)

حتما این مقاله را مطالعه کنید: فن بیان چیست

این افراد چون آن قدر صحبت کرده اند، ذهنشان برای این کار تقویت شده است و می توانند به راحتی در مورد هر موضوعی ساعت ها صحبت کنند، فقط کافی است که ما بگوییم “فـــــــــ” تا فرحزاد می روند و بر گردند.

فن بیان خوبی ندارم
فن بیان خوبی ندارم

حالا اگر ما هم بتوانیم ذهنمان را برای صحبت کردن تقویت کنیم می توانیم به راحتی در مورد هر موضوعی که بخواهیم شروع به صحبت کنیم، به هرحال داشتن اطلاعات کافی درباره موضوع صحبت تقریبا الزامی است.
وقتی ذهنمان برای صحبت کردن تقویت شود یا به عبارتی ذهنمان را برای صحبت کردن تربیت کنیم، می توانیم جملات خوبی را بیان کنیم، همش دنبال واژه ها نمی گردیم، از واژه های خوب و تأثیرگذار استفاده می کنیم، صحبت هایمان را فراموش نمی کنیم، روان صحبت می کنیم، تپق نخواهیم زد، خواهیم توانست لحن ها، تاکید ها و مکث های مناسبی در صحبتمان استفاده کنیم و خیلی کارهای دیگر که باعث می شود ما بتوانیم فن بیان خوبی داشته باشیم را دریافت می کنیم.
به این نکته دقت کنید که ما باید تمام کارهایی که برای صحبت کردن نیاز است را برای خودمان به یک مهارت تبدیل کنیم، یعنی بدون اینکه به کارهایی که می خواهیم انجام دهیم فکر کنیم آن ها را انجام دهیم.
دلیلش این است که ما نمی توانیم در یک لحظه به تمام جزییاتی که باید در صحبت کردنمان رعایت کنیم، فکر کنیم.
من همیشه در مورد مهارت ها، مثال رانندگی کردن را بیان می کنم.
اگر گواهی نامه رانندگی داشته باشید به احتمال خیلی زیاد در روزهای اول، ذهنتان به شدت درگیر می شد که چه زمانی دنده را عوض کنید، چه زمانی باید گاز دهید، چه زمانی باید ترمز کنید، در این بین باید از طریق آینه، عقب و بغل ماشین را هم چک کنید، علاوه بر این باید حواسمان به سرعت مجاز باشد، برای تغییر مسیر دادن باید راهنما بزنید یا اگر اتفاقی در روبروی خودروی ما افتاد سریع فلاشر را بزنید و کلی کار ریز و درشت را در یک لحظه باید انجام دهید.
احتمالا روزهای اول چون ذهنتان خیلی درگیر این کارها و ترتیب درست انجام دادنش بود خیلی خسته می شدید، یا حتی اگر تازه گواهی نامه گرفته باشید و به ندرت پشت فرمان می نشینید، بعد از چند ساعت رانندگی بیشتر از یک راننده تاکسی که حداقل ۱۰ ساعت پشت فرمان بوده است خسته شده اید.
دلیل تمام این خستگی ها و آشفتگی ها این است که هنوز رانندگی جزئی از وجود شما نشده است، به عبارت دیگر، رانندگی هنوز برای شما به یک مهارت تبدیل نشده است که بتوانید بدون فکر کردن آن را انجام دهید.
افرادی که چندین سال است چند بار در هفته رانندگی می کنند، انرژی خیلی کمتری نسبت به افرادی که تازه کار هستند انرژی صرف می کنند.
برای مثال اگر در یک اتوبان باشند، خیلی راحت می توانند با بغل دستی شان حرف بزنند، صدای ضبط را کم یا زیاد کنند، دنبال آهنگ مورد علاقه خودشان در بین هزاران آهنگ بگردند و خیلی کارهای دیگر می توانند انجام دهند، اما شخصی که تازه کار است اگر بغل دستی اش شروع به صحبت کند حواسش پرت می شود.
جمله من رانندگی خوبی ندارم با جمله من فن بیان خوبی ندارم مشترکات زیادی دارد.
چون برای اینکه بخواهیم فن بیان خوبی داشته باشیم باید موارد زیادی را در لحظه رعایت کنیم و تا زمانی که آن کارها برای ما به یک مهارت تبدیل نشود نمی توانیم آن را به خوبی انجام دهیم.
به عبارت دیگر وقتی حواسمان را به پیدا کردن جملات خوب جمع می کنیم، موارد دیگر مثل لحن مناسب، تاکید یا بالا و پایین بردن صدایمان و موارد دیگر را از دست می دهیم.

برای تقویت ذهنمان جهت داشتن فن بیان قوی حتما مقاله را که در زیر لینکش را به اشتراک می گذارم بخوانید.

حتما این مقاله را بخوانید: تقویت ذهن برای صحبت کردن


۲- نداشتن توانایی کافی برای ادای آوای مناسب جملات

بعدازاینکه توانستیم به خوبی مهارت های ذهنی را برای صحبت کردن تقویت کنیم حالا باید توانایی این را کسب کنیم که بتوانیم کلمات را با آوایی مناسب بیان کنیم.
چون یک قسمتی از صحبت های ما جملات و کلماتی است که بیان می کنیم و قسمت دیگر هم صدای ما و نحوه ادا کردن آن واژه و جمله است که باعث می شود ما فن بیان خوبی داشته باشیم.
اگر ما نتوانیم آوای مناسب را برای هر جمله و کلمه بر زبان جاری کنیم، هر چقدر هم جملات زیبایی بیان کنیم، اگر شنیده نشود یا صدای ما واضح نباشد به هیچ دردی نخواهد خورد.

فن بیان خوبی ندارم
فن بیان خوبی ندارم

پس، فن بیان خوبی ندارم فقط به بیان جملات خوب ختم نمی شود، ما باید بتوانیم از لحاظ آوایی آن ها را خوب ادا کنیم.

حالا برای اینکه بتوانیم آوای مناسبی در صحبت کردن داشته باشیم لینک چند مقاله مهم را در زیر با شما به اشتراک می گذارم تا با خواندن آن و انجام تمریناتش بتوانید آوای مناسبی را در صحبت های خود به کار ببرید.

حتما این مقاله را بخوانید: چگونه کلمات را درست ادا کنیم

حتما این مقاله را بخوانید: چگونه کلمات فارسی را درست تلفظ کنیم

حتما این مقاله را بخوانید: لحن صحیح و مناسب صحبت کردن

اگر می خواهید روی صدای خودتان بیشتر کار کنید و صدایتان را پرورش دهید، دوره جامع صداسازی می تواند صدای شما را به بهترین صدای خودتان تبدیل کند.

پیشنهاد ویژه: دوره جامع صداسازی


جمع بندی

فن بیان خوبی ندارم در خیلی از جهات شبیه به جمله رانندگی خوبی ندارم است، چون همان طور که در رانندگی نیاز است تا ما کم کم مهارت رانندگی را کسب کنیم، در صحبت کردن و داشتن فن بیان خوب هم نیاز است که ما کم کم یکسری از مهارت ها را برای صحبت کردن یاد بگیریم و در زندگی روزمره خودمان استفاده کنیم.
همانطور که بیان کردم، اگر می گویید فن بیان خوبی ندارم دو دلیل دارد که با کار کردن بر روی آن دو دلیل می توانید تا حد قابل قبولی فن بیان خودتان را رشد دهید.

من جمله ای دارم که می گویم، حتی قطرات لطیف آب هم می توانند با پشتکار و مداومت دل سنگ را بشکافند.
ما هم با پشتکار و مداومت در هر کاری می توانیم خودمان را رشد دهیم.

با آرزوی بهترین ها برای شما
در پناه خدا باشید – امیر مصطفی

دانلود PDF مقاله “فن بیان خوبی ندارم”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
 • راحله ۸ فروردین ۱۳۹۸

  سلام خدمت آقای امیر مصطفی. خواستم ازتون بپرسم جاهایی هست که مثلا مثل روانشناس تایم مشاوره بزاره برای فن بین و مهارت های ارتباطی؟ واضح تر بگم من میخوام با یک متخصص رو در رو صحبت کنم در مورد افزایش مهارت های ارتباطیم که این مسئله در تخصص روانشناس ها نیست اما نمیدونم چنین جایی وجود داره یا نه؟! منظورم کلاس های گروهی نیست بلکعگه فردی هست

  • امیر مصطفی ۱۸ فروردین ۱۳۹۸

   راحله عزیز
   سلام و وقت‌بخیر
   خودم به شخصه روانشناسی را ندیده‌ام که به صورت تخصصی در این حیطه باشد.
   شما می‌توانید با موسسه ما به صورت خصوصی در مورد مسائل خودتون صحبت کنید و راهکار دریافت کنید.

 • لیلا ۵ شهریور ۱۳۹۸

  سلام ، من در محل کارم در جمع ، موقع صحبت کردن ضربان قلب شدید دارم و صدام می لرزه و قدرت صحبت ندارم و تازه چیزی که می خواستم بگم ممکنه در اثر این حالات فراموش کنم یا مثلا اگه موضوع رو یادم نره کلماتی که نیاز دارم باهاش مطلب رو برسونم یادم می ره و اینقدر از درون حس لرزش و ترس دارم که نمی دونم چکار کنم . خیلی ناراحتم دارویی هست که حال آدم رو کمی بهتر بکنه تا بتونیم به شکل روحی و روانی روی خودمون کاربکنیم وقتی خانم های دیگه خیلی راحت تو جمع صحبت می کنند ناراحت می شم که را من نمی تونم . حتی وقتی به اتاق مدیر عامل شرکت می رم پاهام منقبض میشه خودکار توی دستم محکم فشار میدم و صدام انگار از ته چاه در میاد . خسته شدم از این حالت انگار نه انگار چند سال هست که دارم کار می کنم از کسی که تازه وارد جامعه شده هم بدتر هستم .

  • امیر مصطفی ۵ شهریور ۱۳۹۸

   سلام بر شما
   وقتتون بخیر
   این موارد با تمرین و تکرار می‌تواند به خوبی رفع شود.
   اگر تهران تشریف دارید بهتون پیشنهاد می‌کنم در کارگاه‌های بنده حضور پیدا کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *