0

چگونه جذاب باشیم

چگونه جذاب باشیم

جذابیت و دوست داشتنی بودن چیزی بیشتر از زیبایی ظاهر است. شاید کسی صورت زیبایی نداشته باشه، اما بسیار جذاب و دوست داشتنی باشه، یا ممکنه بسیار زیبا و جذاب باشه، اما اصلاً جذابیت بیانی، رفتاری و باطنی نداشته باشه.

همه ما تمام موارد ظاهری رو رعایت می کنیم تا جذاب تر و دوست داشتنی تر به نظر بیاییم، اما معمولا فراموش می کنیم که این نوع جذابیت ها کاملا ظاهری و گذرا هستند و چیزی که باعث می شه ما بیشتر و طولانی تر جذاب و دوست داشتنی بمونیم، بیان و رفتاریه که از سوی ما ارائه می شه و صد در صد این نوعِ ارتباطِ ما با دیگران است که می تونه به ظاهر ما اعتبار ببخشه. حتما خیلی ها رو دیدیم که ظاهر بسیار زیبا و جذابی دارند و ما خیلی سریع جذب ظاهرشون می شیم و پیشِ خودمون می گیم عجب آدم با حال و دوست داشتنی ای هست، اما وقتی که باهاشون ارتباط می گیریم، خیلی زود متوجه می شیم که این آدم اصلاً اونجور که فکر می کردیم نیست و حتی این آدم رو یک لحظه هم نمی شه تحمل کرد.

بنابراین:

[quote]بیان و رفتار ما می تونه خیلی مهم تر و تأثیرگذارتر از ظاهرمون باشه[/quote]


اما، آیا میشه جذاب و دوست داشتنی شد؟

جذاب بودن و جذاب شدن، یک مهارت است، مثل تمام مهارت هایی که ما می تونیم اون ها رو یاد بگیریم، جذابیت و دوست داشتنی بودن را هم می تونیم با تمرین و تمرین و تمرین یاد بگیریم.

مثلا یکی از مهارت هایی که اکثر ما روزانه باهاش در ارتباط هستیم مهارت خواندن و نوشتن هست، یادتونه وقتی کلاس اول و دوم ابتدایی بودیم چقدر سخت بود از روی متن بخوانیم و بنویسیم، اما با گذشت سال ها و تمرین مداوم و زیاد توانستیم خواندن و نوشتن رو جزوی از وجودمون کنیم.

[quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: چگونه جذاب صحبت کنیم[/quote]

یا مهارت دیگه ای که باز اکثر ماها باهاش سر و کار داریم، مهارت رانندگی است، اگر یادتون باشه روزهای اول آموزش رانندگی چقدر برامون سخت بود که این کارو انجام بدیم، همش جاهای پدال ها یا دنده رو قاطی می کردیم، اما بعد از تمرین و گذشت زمان، هر روز بهتر و بهتر شدیم.


جذابیت یعنی چی؟

جذاب بودن هم دقیقا مثل بعضی مفاهیم دو قطبی در دنیا است. برای مثال ما هیچوقت نمی توانیم روشنایی را بدون دانستن تاریکی تعریف کنیم. وقتی که چیزی همیشه وجود داشته باشه ما نمی توانیم عدم وجود اون رو خیلی راحت اثبات کنیم. مثلا تا زمانی که بدی وجود نداشته باشه ما خوبی رو نمی توانیم درک کنیم، یا مثلا اگر همیشه شب باشه، ما نمی توانیم روز را اثبات کنیم و ما متوجه وجود اون نمی شیم، سفیدی بدونِ وجودِ سیاهی هیچ معنی و مفهومی نداره، جذابیت هم همینطور، اگه کسل کننده و خسته کننده بودن وجود نداشته باشه ما متوجه جذابیت نمی شیم.

شاید براتون جالب باشه که:

[quote]بسیار از انسان ها خسته کننده و کسل کننده اند، اما خودشون متوجه نیستند و در عین حال فکر می کنند بسیار جذاب و دوست داشتنی اند، در صورتی که بقیه مجبورند اون ها رو تحمل کند.[/quote]

بنابراین باید بدانیم که چطور می توانیم فرد کسل کننده ای نباشیم.

افراد زیادی هستند که به نظر خودشون خیلی جذاب و دوست داشتنی هستند، ولی وقتی از اطرافیانشون یک نظر سنجی می کنیم، متوجه می شیم که واقعاً انقدر هم که خودشون فکر می  کنند، جذاب ودوست داشتنی نیستند. بنابراین امکان داره جذاب که نباشیم هیچ، کسل کننده هم باشیم، اما خودمون خبر نداشته باشیم. L

[quote]هر کسی ممکنه در جاهای مختلف جذاب تر و یا کسل کننده تر باشه[/quote]

یک مثال صادقانه از خودم براتون بگم، خودِ من زمانی که در کنار فامیل هستم اصلا شخصیت جذابی ندارم و اتفاقا خیلی هم ساکت و کسل کنده هستم، اما زمانی که در کلاس ها و یا سمینارها و برنامه های مختلف شرکت می کنم افراد زیادی هستند که می خواهند باهام در ارتباط باشند، خیلی خوشحالم که این موضوع رو متوجه شدم و می توانم مدیریتش کنم.

بنابراین باید یادمون باشه وقتی در محیط کار جذاب هستیم ممکنه در جاهای دیگه جذابیت نداشته باشیم، هر جایی ممکنه این ویژگی ها فرق کنه و شرایط مکانی در این زمینه تأثیر گذار باشه.

[quote]پیشنهاد می کنم به این رادیو بیان گوش دهید: چطور صحبت کنیم تا جذاب شویم[/quote]

منظور از جذابیت و دوست داشتنی بودن ((ارتباطات بلند مدت)) هست، اینکه اطرافیانمون  و کسانی که باهاشون ارتباط داریم ما رو دوست بدارند، از کنار ما بودن لذت ببرند و خوشحال باشند و همینطور ما هم حس خوبی نسبت به دیگران داشته باشیم.

درسته که شیک پوشی و خوش لباسی و آراستگی نشون میده که ما به خودمون احترام قائلیم، اما فقط این چیزها به تنهایی موفقیت ما رو تضمین نمی کنه. علاوه بر این ها باید در طرز صحبت کردنمون و نوع رفتارمون با افراد هم حرفه ای ابشیم.

[quote]جذابیت و دوست داشتنی بودن چیزی فراتر از زیباییِ ظاهر است[/quote]

 

رالف والدو امرسون (Ralph Waldo Emerson)، شاعر و نویسنده آمریکایی:

[quote]”رفتارهای شما همیشه تحت نظر مردم است و هر لحظه، زمانی که اصلا ً توقعش را ندارید، ممکن است این هیئت منصفه بابت رفتارهایتان به شما امتیاز بدهند یا از شما امتیازی کسر کنند، چیزی که بهای هنگفتی برایتان دارد.”[/quote]

مودب بودن و داشتن رفتارهای خوب و عالی فقط برای مهمانی های رسمی، ملاقاتهای کاری مهم و یا برای ملاقات های سیاسی افراد بلند مرتبه نیست. رفتارهای خوب و عالی هر روز و هر ساعت و در هر جایی برای ما لازم هستند.

آیا شما از بی ادبی و بی تفاوتی نسبت به خودتون خوشتون میآید؟

هیچکس خوشش نمیاد که باهاش بی ادبانه رفتار کنن، پس بهتون پیشنهاد میکنم، با اطرافیانتون همونطوری که دوست دارید با شما رفتار بشه، رفتار کنید.

به نظر من برای شروع انجام رفتارهای محترمانه، از خونه خودتون و اطرافیان خودتون استفاده کنید، مثل پدر، مادر، فرزند، خواهر و برادر و یا شاید هم الان به دور از خونه هستید میتونید این رفتارها رو با هم خانه های خودتون و اطرفیان خودتون انجام بدید.

ممکنه که الان یکم نگران باشید چون احتمال داره که از تغییر رفتار شما کمی شکه بشند ، حق رو به شما میدم، توی زندگی های روزمره ای که داریم، افرادی که بیشتر باهاشون در ارتباطیم و احساس راحتی میکنیم اونقدر ها اون احترامات و رفتارهای خوب رو از خودمون بروز نمیدیم و یا شاید هم کمی بهشون بی احترامی کنیم، خوده من هم زمانی با اطرافیانم همینطور بودم، پس نگران نباشید، با کمی تمرین و صرف وقت همه چیز عالی میشه.

این کار علاوه بر اینکه باعث رشد رفتارهای زیبای شما میشه، باعث میشه شما در خانواده روابط بهتر، صمیمی تر، اثر بخش تری داشته باشید، در نتیجه آرامش و رضایتی هم از خودتان و خانواده خودتان خواهید داشت.

چند نمونه از رفتارهایی که میتونیم داشته باشیم رو براتون لیست میکنم:

 • همونطور که با مهمانتون رفتار میکنید، با افراد خانواده تون هم رفتار کنید
 • از افراد اهل منزل حسن جویی کنید
 • فضولی نکینم و تو حریم خصوصی اهل منزل سرک نکشیم

میخام ازتون خواهش کنم به ۵تا چند تا از رفتارهایی که تا به امروز داشتید از ۱ تا ۱۰ نمره بدید:

 • چه جاهایی میتونستید که این رفتارها رو بهتر کنید:
 • بعد از این رفتارها چه احساسی داشتید:
 • آیا گفتار و رفتارتون رو تحسین می کنید؟
 • آیا در شرایطی الکی واکنش نشون داید و زود عصبانی شدید؟

 

ی دوستی داشتم که بهم میگفت اگه میخای واقعا ادب و نزاکت کسی رو ببینی که واقعا چجوریه، ببین آیا با زیر دستاش، با گارسون رستوران، با رفتگر محله خوب رفتار میکنه؟ اگه خوب رفتار میکنه پس آدم خوب و با نزاکتی هست، اگر نه پس داره پیش شما و یا بالا دستی هاش نقش بازی میکنه.

شک نکنید کسی که با افراد زیر دست خودش خیلی محترمانه صحبت میکنه، این شخص دارای اعتماد به نفس و عزت نفس بسیار بالاییه. وگرنه همه میتونن بدون احترام با افراد زیردست صحبت کنند.

رفتار ما نشان شخصیت ماست، درسته که ساختن یک شخصیت خوب و جذاب و قابل اعتماد کمی زمان میبره، اما رفتارهای کوچکی که در کمترین زمان آنها را انجام میدیم باعث ساخته شدن این شخصیت میشه.

[quote]رفتارهای خوب و زیبا هیچ چیز پیچیده ای ندارند، اینها چیزی جز عقل و منطق سلیم نیست.[/quote]

ما رفتارمون انقدر باید خالص باشه که بدون اینکه بخایم فکر کنیم و یا خیلی مصنوعی به نظر برسه رفتار کنیم. این کار هم جز تمرین کردن چیز دیگه ای نیاز نداره.

این نکته رو همیشه برای خودتون در نظر داشته باشید که “برای اولین تأثیر گذاری بر روی افراد، فرصت دومی وجود ندارد” مردم در اولین ثانیه ها و دقایق ملاقات با شما، شما را مورد قضاوت قرار میدند و در واقع ظاهر، بیان و رفتار شما تصویری کلی از شخصیت و توانایی های شما را شکل میدهد.

در منزل:

به کار بردن عبارات ساده و مودبانه در منزل به داشتن خانه ای امن و بدون استرس و به دور از مشاجرات روزمره خیلی کمک مینکه، وقتی دارید از جملات مودبانه استفاده میکنید خساست به خرج ندید، یکسری از آدما هستن که انگار وقتی دارن از کسی تعریف میکنن دارن انگار از گوشت تنشون میکنن یا دارن پول نقد رو از جیبشون میزارن، 😐 مطمئنم که شما اینجوری نیستید.

چندنمونه از جملات خوبی که می تونیم بیان کنیم:

 • عزیزم میشه خواهش کنم اون ظرف میوه رو به من بدی
 • ممنونم ازت که بهم کمک کردی
 • عزیزم امروز هم مثل همیشه قشنگ شدی
 • مامان جون بی زحمت در رو میبندی

اصلا میتونید یک سری جملات رو از این قبیل روی کاغذ بنویسید و بذارید توی کت همسرتون و ازش تشکر کنید و یا تمجید کنید.

 

[quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: چگونه از دیگران تعریف کنیم[/quote]

 

بعد از اینکه ی همچین رفتارهایی کردید منتظر واکنش ها و رفتارهای محبت آمیز از طرف خانواده است باشید.

رفتار مودبانه مثل خمیازه و یا حتی مثل یک ویروس مسری یه.


اگر به نوشته ها و آموزش های این سایت علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم در خبرنامه سایت ثبت نام نمایید تا از انتشار مقالات و مطالب آموزشی آن در ایمیلِ خود مطلع شوید.

و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

 
دانلود PDF مقاله “چگونه جذاب باشیم”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
 • اسرین ۸ آذر ۱۳۹۶

  سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون خسته نباشید

  • امیر مصطفی ۱۲ آذر ۱۳۹۶

   درود بر شما اسرین عزیز
   ممنون از حمایت شما 🙂

 • chibekhoonam.net ۲۷ دی ۱۳۹۸

  خسته نباشید ممنون به خاطر این وبسایت فوق العاده

  • امیر مصطفی ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

   ممنون از شما بزرگوار به خاطر حضورتون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *