09100776969
0

چگونه جذاب باشیم

چگونه جذاب باشیم

جذابیت و دوست داشتنی بودن چیزی بیشتر از زیبایی ظاهر است. شاید کسی صورت زیبایی نداشته باشه، اما بسیار جذاب و دوست داشتنی باشه، یا ممکنه بسیار زیبا و جذاب باشه، اما اصلاً جذابیت بیانی، رفتاری و باطنی نداشته باشه.

همه ما تمام موارد ظاهری رو رعایت می کنیم تا جذاب تر و دوست داشتنی تر به نظر بیاییم، اما معمولا فراموش می کنیم که این نوع جذابیت ها کاملا ظاهری و گذرا هستند و چیزی که باعث می شه ما بیشتر و طولانی تر جذاب و دوست داشتنی بمونیم، بیان و رفتاریه که از سوی ما ارائه می شه و صد در صد این نوعِ ارتباطِ ما با دیگران است که می تونه به ظاهر ما اعتبار ببخشه. حتما خیلی ها رو دیدیم که ظاهر بسیار زیبا و جذابی دارند و ما خیلی سریع جذب ظاهرشون می شیم و پیشِ خودمون می گیم عجب آدم با حال و دوست داشتنی ای هست، اما وقتی که باهاشون ارتباط می گیریم، خیلی زود متوجه می شیم که این آدم اصلاً اونجور که فکر می کردیم نیست و حتی این آدم رو یک لحظه هم نمی شه تحمل کرد.

بنابراین:

[quote]بیان و رفتار ما می تونه خیلی مهم تر و تأثیرگذارتر از ظاهرمون باشه[/quote]


اما، آیا میشه جذاب و دوست داشتنی شد؟

جذاب بودن و جذاب شدن، یک مهارت است، مثل تمام مهارت هایی که ما می تونیم اون ها رو یاد بگیریم، جذابیت و دوست داشتنی بودن را هم می تونیم با تمرین و تمرین و تمرین یاد بگیریم.

مثلا یکی از مهارت هایی که اکثر ما روزانه باهاش در ارتباط هستیم مهارت خواندن و نوشتن هست، یادتونه وقتی کلاس اول و دوم ابتدایی بودیم چقدر سخت بود از روی متن بخوانیم و بنویسیم، اما با گذشت سال ها و تمرین مداوم و زیاد توانستیم خواندن و نوشتن رو جزوی از وجودمون کنیم.

[quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: چگونه جذاب صحبت کنیم[/quote]

یا مهارت دیگه ای که باز اکثر ماها باهاش سر و کار داریم، مهارت رانندگی است، اگر یادتون باشه روزهای اول آموزش رانندگی چقدر برامون سخت بود که این کارو انجام بدیم، همش جاهای پدال ها یا دنده رو قاطی می کردیم، اما بعد از تمرین و گذشت زمان، هر روز بهتر و بهتر شدیم.


جذابیت یعنی چی؟

جذاب بودن هم دقیقا مثل بعضی مفاهیم دو قطبی در دنیا است. برای مثال ما هیچوقت نمی توانیم روشنایی را بدون دانستن تاریکی تعریف کنیم. وقتی که چیزی همیشه وجود داشته باشه ما نمی توانیم عدم وجود اون رو خیلی راحت اثبات کنیم. مثلا تا زمانی که بدی وجود نداشته باشه ما خوبی رو نمی توانیم درک کنیم، یا مثلا اگر همیشه شب باشه، ما نمی توانیم روز را اثبات کنیم و ما متوجه وجود اون نمی شیم، سفیدی بدونِ وجودِ سیاهی هیچ معنی و مفهومی نداره، جذابیت هم همینطور، اگه کسل کننده و خسته کننده بودن وجود نداشته باشه ما متوجه جذابیت نمی شیم.

شاید براتون جالب باشه که:

[quote]بسیار از انسان ها خسته کننده و کسل کننده اند، اما خودشون متوجه نیستند و در عین حال فکر می کنند بسیار جذاب و دوست داشتنی اند، در صورتی که بقیه مجبورند اون ها رو تحمل کند.[/quote]

بنابراین باید بدانیم که چطور می توانیم فرد کسل کننده ای نباشیم.

افراد زیادی هستند که به نظر خودشون خیلی جذاب و دوست داشتنی هستند، ولی وقتی از اطرافیانشون یک نظر سنجی می کنیم، متوجه می شیم که واقعاً انقدر هم که خودشون فکر می  کنند، جذاب ودوست داشتنی نیستند. بنابراین امکان داره جذاب که نباشیم هیچ، کسل کننده هم باشیم، اما خودمون خبر نداشته باشیم. L

[quote]هر کسی ممکنه در جاهای مختلف جذاب تر و یا کسل کننده تر باشه[/quote]

یک مثال صادقانه از خودم براتون بگم، خودِ من زمانی که در کنار فامیل هستم اصلا شخصیت جذابی ندارم و اتفاقا خیلی هم ساکت و کسل کنده هستم، اما زمانی که در کلاس ها و یا سمینارها و برنامه های مختلف شرکت می کنم افراد زیادی هستند که می خواهند باهام در ارتباط باشند، خیلی خوشحالم که این موضوع رو متوجه شدم و می توانم مدیریتش کنم.

بنابراین باید یادمون باشه وقتی در محیط کار جذاب هستیم ممکنه در جاهای دیگه جذابیت نداشته باشیم، هر جایی ممکنه این ویژگی ها فرق کنه و شرایط مکانی در این زمینه تأثیر گذار باشه.

[quote]پیشنهاد می کنم به این رادیو بیان گوش دهید: چطور صحبت کنیم تا جذاب شویم[/quote]

منظور از جذابیت و دوست داشتنی بودن ((ارتباطات بلند مدت)) هست، اینکه اطرافیانمون  و کسانی که باهاشون ارتباط داریم ما رو دوست بدارند، از کنار ما بودن لذت ببرند و خوشحال باشند و همینطور ما هم حس خوبی نسبت به دیگران داشته باشیم.

درسته كه شيك پوشي و خوش لباسي و آراستگي نشون ميده كه ما به خودمون احترام قائليم، اما فقط اين چيزها به تنهایی موفقیت ما رو تضمين نمي كنه. علاوه بر این ها باید در طرز صحبت کردنمون و نوع رفتارمون با افراد هم حرفه ای ابشیم.

[quote]جذابیت و دوست داشتنی بودن چیزی فراتر از زیباییِ ظاهر است[/quote]

 

رالف والدو امرسون (Ralph Waldo Emerson)، شاعر و نويسنده آمريكايي:

[quote]”رفتارهاي شما هميشه تحت نظر مردم است و هر لحظه، زماني كه اصلا ً توقعش را نداريد، ممكن است اين هيئت منصفه بابت رفتارهايتان به شما امتياز بدهند يا از شما امتيازي كسر كنند، چيزي كه بهاي هنگفتي برايتان دارد.”[/quote]

مودب بودن و داشتن رفتارهاي خوب و عالي فقط براي مهماني هاي رسمي، ملاقاتهاي كاري مهم و يا براي ملاقات هاي سياسي افراد بلند مرتبه نيست. رفتارهاي خوب و عالي هر روز و هر ساعت و در هر جايي براي ما لازم هستند.

آيا شما از بي ادبي و بي تفاوتي نسبت به خودتون خوشتون ميآيد؟

هيچكس خوشش نمياد كه باهاش بي ادبانه رفتار كنن، پس بهتون پيشنهاد ميكنم، با اطرافيانتون همونطوري كه دوست داريد با شما رفتار بشه، رفتار كنيد.

به نظر من براي شروع انجام رفتارهاي محترمانه، از خونه خودتون و اطرافيان خودتون استفاده كنيد، مثل پدر، مادر، فرزند، خواهر و برادر و يا شايد هم الان به دور از خونه هستيد ميتونيد اين رفتارها رو با هم خانه هاي خودتون و اطرفيان خودتون انجام بديد.

ممكنه كه الان يكم نگران باشيد چون احتمال داره كه از تغيير رفتار شما كمي شكه بشند ، حق رو به شما ميدم، توي زندگي هاي روزمره اي كه داريم، افرادي كه بيشتر باهاشون در ارتباطيم و احساس راحتي ميكنيم اونقدر ها اون احترامات و رفتارهاي خوب رو از خودمون بروز نميديم و يا شايد هم كمي بهشون بي احترامي كنيم، خوده من هم زماني با اطرافيانم همينطور بودم، پس نگران نباشيد، با كمي تمرين و صرف وقت همه چيز عالي ميشه.

اين كار علاوه بر اينكه باعث رشد رفتارهاي زيباي شما ميشه، باعث ميشه شما در خانواده روابط بهتر، صميمي تر، اثر بخش تري داشته باشيد، در نتيجه آرامش و رضايتي هم از خودتان و خانواده خودتان خواهيد داشت.

چند نمونه از رفتارهايي كه ميتونيم داشته باشيم رو براتون ليست ميكنم:

 • همونطور كه با مهمانتون رفتار ميكنيد، با افراد خانواده تون هم رفتار كنيد
 • از افراد اهل منزل حسن جويي كنيد
 • فضولي نكينم و تو حريم خصوصي اهل منزل سرك نكشيم

ميخام ازتون خواهش كنم به 5تا چند تا از رفتارهايي كه تا به امروز داشتيد از 1 تا 10 نمره بديد:

 • چه جاهايي ميتونستيد كه اين رفتارها رو بهتر كنيد:
 • بعد از اين رفتارها چه احساسي داشتيد:
 • آيا گفتار و رفتارتون رو تحسين مي كنيد؟
 • آيا در شرايطي الكي واكنش نشون دايد و زود عصباني شديد؟

 

ي دوستي داشتم كه بهم ميگفت اگه ميخاي واقعا ادب و نزاكت كسي رو ببيني كه واقعا چجوريه، ببين آيا با زير دستاش، با گارسون رستوران، با رفتگر محله خوب رفتار ميكنه؟ اگه خوب رفتار ميكنه پس آدم خوب و با نزاكتي هست، اگر نه پس داره پيش شما و يا بالا دستي هاش نقش بازي ميكنه.

شك نكنيد كسي كه با افراد زير دست خودش خيلي محترمانه صحبت ميكنه، اين شخص داراي اعتماد به نفس و عزت نفس بسيار بالاييه. وگرنه همه ميتونن بدون احترام با افراد زيردست صحبت كنند.

رفتار ما نشان شخصيت ماست، درسته كه ساختن يك شخصيت خوب و جذاب و قابل اعتماد كمي زمان ميبره، اما رفتارهاي كوچكي كه در كمترين زمان آنها را انجام ميديم باعث ساخته شدن اين شخصيت ميشه.

[quote]رفتارهاي خوب و زيبا هيچ چيز پيچيده اي ندارند، اينها چيزي جز عقل و منطق سليم نيست.[/quote]

ما رفتارمون انقدر بايد خالص باشه كه بدون اينكه بخايم فكر كنيم و يا خيلي مصنوعي به نظر برسه رفتار كنيم. اين كار هم جز تمرين كردن چيز ديگه اي نياز نداره.

اين نكته رو هميشه براي خودتون در نظر داشته باشيد كه “براي اولين تأثير گذاري بر روي افراد، فرصت دومي وجود ندارد” مردم در اولين ثانيه ها و دقايق ملاقات با شما، شما را مورد قضاوت قرار ميدند و در واقع ظاهر، بيان و رفتار شما تصويري كلي از شخصيت و توانايي هاي شما را شكل ميدهد.

در منزل:

به كار بردن عبارات ساده و مودبانه در منزل به داشتن خانه اي امن و بدون استرس و به دور از مشاجرات روزمره خيلي كمك مينكه، وقتي داريد از جملات مودبانه استفاده ميكنيد خساست به خرج نديد، يكسري از آدما هستن كه انگار وقتي دارن از كسي تعريف ميكنن دارن انگار از گوشت تنشون ميكنن يا دارن پول نقد رو از جيبشون ميزارن، 😐 مطمئنم كه شما اينجوري نيستيد.

چندنمونه از جملات خوبی که می تونیم بیان کنیم:

 • عزيزم ميشه خواهش كنم اون ظرف ميوه رو به من بدي
 • ممنونم ازت كه بهم كمك كردي
 • عزيزم امروز هم مثل هميشه قشنگ شدي
 • مامان جون بي زحمت در رو ميبندي

اصلا ميتونيد يك سري جملات رو از اين قبيل روي كاغذ بنويسيد و بذاريد توي كت همسرتون و ازش تشكر كنيد و يا تمجيد كنيد.

 

[quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: چگونه از دیگران تعریف کنیم[/quote]

 

بعد از اينكه ي همچين رفتارهايي كرديد منتظر واكنش ها و رفتارهاي محبت آميز از طرف خانواده است باشید.

رفتار مودبانه مثل خميازه و يا حتي مثل يك ويروس مسري يه.


اگر به نوشته ها و آموزش های این سایت علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم در خبرنامه سایت ثبت نام نمایید تا از انتشار مقالات و مطالب آموزشی آن در ایمیلِ خود مطلع شوید.

و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

 
دانلود PDF مقاله “چگونه جذاب باشیم”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
 • اسرین 29 نوامبر 2017

  سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون خسته نباشید

  • امیر مصطفی 3 دسامبر 2017

   درود بر شما اسرین عزیز
   ممنون از حمایت شما 🙂

 • chibekhoonam.net 17 ژانویه 2020

  خسته نباشید ممنون به خاطر این وبسایت فوق العاده

  • امیر مصطفی 3 فوریه 2020

   ممنون از شما بزرگوار به خاطر حضورتون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *