0

موقع حرف زدن کلمات یادم میره – فراموشی کلمات

موقع حرف زدن کلمات یادم میره

وقتی در کارگاه هایم هنرجویان با من ملاقات می کنند در اکثر مواقع می گویند که موقع حرف زدن کلمات یادم میره ، این مسئله برای خیلی از افراد وجود دارد که در هنگام صحبت کردن کلمات، اسم ها و یا حتی نام ساده ترین وسایل را فراموش می کنند.
احتمالا این حس را پیدا کرده باشید که مسئله ای در ذهن شما به وجود آمده است که بعضی از مواقع نمی توانید حتی ساده ترین و دم دستی ترین اسم ها را به یاد بیاورید.
اما من این اطمینان را به شما می دهم که هیچ مسئله حاد و خاصی وجود ندارد.
اگر دغدغه شما هم این جمله است که می گویید: موقع حرف زدن کلمات یادم میره در ادامه این مقاله می خواهم اصلی ترین دلایل این موضوع و همین طور اصلی ترین راه حل ها را به شما بگوییم.
با من همراه باشید.


زیاد حرف می زنیم

یکی از دلایلی که ما کلمات یا شاید جملات یا کلا حرفمان را فراموش می کنیم این است که زیاد حرف می زنیم.
معمولا افرادی که زیاد صحبت می کنند چون همش از این شاخه به اون شاخه می پرند، رشته کلام از دستشان در می رود و هر چیزی که به ذهنشان می رسد را بیان می کنند و با این کار به احتمال زیاد از موضوع اصلی که می بایست در مورد آن صحبت کنند دور و دور تر می شوند و کم کم فراموش می کنند که اصلا در مورد چه چیزی صحبت می کردند.

موقع حرف زدن کلمات یادم میره
موقع حرف زدن کلمات یادم میره

پس اگر کلمات، یا در یک سطح وسیع تر کلا حرف و موضوع را یادتان می رود به شما پیشنهاد می کنم که حرف هایتان را خیلی صریح، واضح، روشن و کوتاه بیان کنید تا در گرداب زیاد حرف زدن و فراموشی حرف های اصلی نیافتید.
از شما می خواهم از افراد نزدیک خودتان این سوال را بپرسید که آیا شما وقتی با شخصی صحبت می کنید، زیاد از حد صحبت می کنید و این شاخه و آن شاخه می پرید یا خیر؟
اگر جواب مثبت بود بنابراین سعی کنید در صحبت های روزمره خودتان حواستان به این مورد باشد.


حس و حال نداریم

من، شما و خیلی از افراد دیگر ممکن است در شرایطی قرار داشته باشیم که خیلی خسته باشیم یا حس و حال انجام هیچ کاری حتی حرف زدن را هم نداشته باشیم و در موقع حرف زدن کلمات یادمان برود.
این مسئله ای کاملا طبیعی است و اصلا نیازی به نگران شدن در مورد آن نیست.
خیلی از مواقع که حس و حال نداریم ممکن است این مسئله برای حرف زدن ما به وجود بیآید.

موقع حرف زدن کلمات یادم میره
موقع حرف زدن کلمات یادم میره

فرض کنید آخر شب است و شما کل عصر تا شب را در جاده و ترافیک بوده اید و خیلی خسته شده اید و موقع حرف زدن کلمات را فراموش می کنید یا جملات را پس وپیش بیان می کنید اما شب را به خوبی می خوابید و صبح هم یک دوش حسابی می گیرید اما دیگر سرحال شدید و این مسئله برایتان رفع می شود.
در نتیجه جای هیچ نگرانی وجود ندارد تنها با کمی استراحت کردن و سرحال شدن این مسئله حل خواهد شد.
مضطرب هستیم
یا حتی مواقعی هست که مضطرب هستیم و اینجا استرس و نگرانی است که باعث می شود ما نتوانیم به خوبی صحبت کنیم و باعث شود بگوییم که موقع حرف زدن کلمات یادم میره .
در خیلی از مواقع و در خیلی از افراد، مضطرب شدن باعث می شود که ما از حالت طبیعی خارج شویم و کارهایی که شاید نیاز به فکر کردن داشته باشد نتوانیم خوب انجام دهیم.
به احتمال خیلی زیاد برای شما یکی از این کارهایی که نیاز به فکر کردن داشته حرف زدن است.
و زمانی که مضطرب هستید نمی توانید به خوبی صحبت کنید و یا موقع حرف زدن کلمات یادتان می رود.
باز هم این مورد جای نگرانی ندارد و در ادامه این مقاله راهکارهایی را خدمتتان بیان می کنم تا بتوانید در هنگام مواجهه با استرس بتوانید بدون اینکه کلمه ای را فراموش کنید یا جملات را پس وپیش بیان کنید به خوبی حرف بزنید و از پس این مشکل به خوبی بربیایید.


مشغولیت ذهنی

مورد دیگر که افراد بیان می کنند موقع حرف زدن کلمات یادم میره این است که مشغولیت ذهنی دارند.
برای مثال در حال فکر کردن به برنامه فردایشان هستند و غرق در افکارشان شده اند و از آن طرف یکی ازشان سوالی می پرسد و در اینجاست که ذهن آن شخص که مشغول به چیز دیگری است کلمات و جملات را پیدا نمی کند.
این مسئله بیشتر در آقایان رخ می دهد و دلیلش این است که آقایان در یک لحظه فقط می توانند به یک چیز واحد فکر کنند و اینکه بخواهند سریع روی موضوع دیگری سوئیچ کنند برایشان کمی دشوار است.


شخص مقابل ما بسیار بالاتر از ما است

یا حتی در خیلی از مواقع دیده ام که افراد وقتی با شخصی که از لحاظ اجتماعی از آن ها بالاتر هستند به تِ تِ پِ تِ می افتند و کلا حرف زدن یادشان می رود.

حتما این مقاله را مطالعه کنید: اعتماد به نفس چیست و اعتماد به نفس در سخنوری

 


ذهن ما برای صحبت کردن تقویت و تربیت نشده

و برای دلیل آخر هم که می توانم برای مسئله ی موقع حرف زدن کلمات میره ، بیان کنم این است که ذهن ما برای صحبت کردن تقویت و تربیت نشده است.
ذهن برای صحبت کردن دقیقا مثل عضلات بدن ما است و اگر تقویت نشود نمی تواند به خوبی از پسِ کارش بربیایید و معمولا اگر از شرایط عادی خارج شویم، برای مثال در هنگام داشتن استرس، نمی توانیم به خوبی صحبت کنیم و کلمات از یادمان می رود.
یک نکته که لازم می بینم بیان کنم این است همیشه عادت ها در هر شرایطی بهترین کارایی و نتیجه را به دنبال دارند.
و در اینجا هم ما باید سعی کنیم ذهنمان را برای حرف زدن تربیت و تقویت کنیم و این کار را آن قدر انجام دهیم که حتی بدون فکر کردن به جمله یا اسم خاصی بتوانیم به خوبی اسم ها و حرف هایی را که در آن لحظه می بایست بیان کنیم را بدون هیچ دغدغه ای بر زبان جاری کنیم.


راه حل – موقع حرف زدن کلمات یادم میره

اصلی ترین دلایلی که برای مسئله ی، موقع حرف زدن کلمات یادم میره را با هم بررسی کردیم و یکی از این موارد آماده نبودن ذهن ما برای صحبت کردن بود.
به عبارت دیگر اگر ما بتوانیم ذهنمان را برای حرف زدن تقویت و تربیت کنیم می توانیم از پسِ بیشتر شرایطی که خدمتتان بیان کردن بربیاییم.


– تند صحبت کردن

یک تمرین بسیار قدرتمند برای اینکه موقع حرف زدن کلمات یادمان نرود و بتوانیم جمله ها را به خوبی پشت سر هم بچینیم این است که تند صحبت کنیم.
دقت کنید که این کار فقط برای زمان تمرین است، و زمانی که در حال حرف زدن با دیگران هستید می بایست سرعت صحبت کردنتان را کنترل کنید.

حتما به این رادیو بیان گوش کنید: سرعت صحبت کردن

حالا این تمرین چطور انجام می شود؟
از شما می خواهم برای اینکه مسئله ی ، موقع حرف زدن کلمات یادم میره را حل کنید روزی دو مرتبه حداقل یک دقیقه موضوعی را برای خودتان در نظر بگیرید و در مورد آن شروع کنید به سریع صحبت کردن.
در روزهای اول انجام این تمرین اصلا مهم نیست که چه چیزی را بیان می کنید، فقط هر چیزی را که به ذهنتان می رسد را بر زبان خود جاری کنید.
این تمرین را از یک دقیقه شروع کنید و به مرور و هفته های بعدی به سه تا پنج دقیقه افزایش دهید.
این تمرین دقیقا مثل دمبل برای تقویت ذهن ما در صحبت کردن عمل می کند.
قطعا شخصی که عضلات پولادین دارد آن را یک شبه، یک ماهه و حتی چندماهه به دست نیاورده و این عضلات در طی زمان به دست آمده است.
در نتیجه وقتی این تمرین را یا تمرینات مشابهی که برای تقویت فن بیان ، صحبت کردن یا سخنرانی انجام می دهید انتظار نداشته باشید که با انجام چند مرتبه ی آن بتوانید خیلی عالی مسئله خودتان را حل کنید.

حتما این مقاله را مطالعه کنید: فن بیان قوی

پس مداومت در انجام این تمرینات حرف اول را می زند.
حداقل به مدت یک ماه (روزی دو مرتبه) این تمرین را انجام دهید، لطفا صحبت های خودتان را ضبط کنید و بعد بشنوید.


جمع بندی

در این مقاله با عنوان موقع حرف زدن کلمات یادم میره در مورد دلایل فراموشی کلمات و راه حل آن صحبت کردیم.
یک راه حل بسیار ساده و کاربردی تمرین تند گویی است.
ما با این تمرین می توانیم ذهن خودمان را برای حرف زدن تربیت کنیم و در خیلی از شرایط بدون اینکه کلمه ای را فراموش کنیم و یا جملات را پس و پیش کنیم به خوبی صحبت کنیم.

برایتان بهترین ها را آرزو دارم
روزگارتان زیبا و در پناه خدا باشید
امیر مصطفی

دانلود PDF مقاله “موقع حرف زدن سرخ میشم”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
 • یعلی ۳۰ مرداد ۱۳۹۹

  ممنونم این مسئله خیلی برام سخته که درستش کنم
  حتما با تمرین این مهارت رو بدست میارم

 • محمد آموزگار ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

  سلان ووقت بخیر
  من مطالعه زیاد زیاد دارم گ، خوب هم نی فهمم و برداشت میکنم ولی مشکلم این است که به صندوق واژه های ذهنی ام دسترسی ندارم وکمتر به چنگ می آید چون میدانم اگر تعداد زیادی واژه که در ذهن دارم بتوانم استفاده کنم در بیان جملات راحت ترم اما بیشار مواقع واژه ها فرا جنگم هستند و فراموششان می کنم. لطفا راهنمایم کنید/ با سپاس از شما

  • امیر مصطفی ۱۳ فروردین ۱۴۰۰

   درود بر شما محمد عزیز
   شما باید ذهنت رو برای صحبت کردن تقویت کنی.
   دوره افزایش دایره لغات رو هم بهت پیشنهاد می‌کنم.
   https://amirmostafa.com/product/vocabs

   همچنین پیشنهاد می‌کنم از مطالب اینستاگرام هم استفاده کنی.
   instagram.com/amirmostafacom

 • محمد آموزگار ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

  سلان ووقت بخیر
  من مطالعه زیاد دارم ومطلب را هم خوب می فهمم و برداشت میکنم ولی مشکلم این است که به صندوق واژه های ذهنی ام دسترسی ندارم وکمتر به چنگ می آید چون میدانم اگر تعداد زیادی واژه که در ذهن دارم از آنها بتوانم استفاده کنم در بیان جملات راحت ترم اما بیشتر مواقع واژه ها فرا جنگم هستند و فراموششان می کنم. لطفا راهنمایم کنید/ با سپاس از شما

  • امیر مصطفی ۱۳ فروردین ۱۴۰۰

   سلام بر شما محمد عزیزم
   شما باید ذهنت رو برای صحبت کردن قوی کنی.
   لطفا از مطالب اینستاگرام هم استفاده کن.
   instagram.com/amirmostafacom

 • الناز ۸ خرداد ۱۴۰۰

  سلام وقتتون بخیر
  متاسفانه من خیلی کم حرفم، مثلا تو دورهمی ها اعتماد به نفس حرف زدن ندارم، اصلا حرفی به ذهنم نمیاد ک بخوام شروع کننده ی بحث باشم، تاکسی ازم سوالی نپرسه یا حرفی باهام نزنه چیزی نمیگم، یا بیشتر مواقع در حین صحبت حرفامو یادم میره و یهو به مِن مِن کردن می افتم، واقعا سخته برام خیلی اذیت میشم و به بقیه خانوما ک خوب حرف میزنن حسودیم میشه، لطفا بهم کمک کنید ممنون

  • فرشته جهانی ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

   درود و وقت بخیر
   چندتا تمرین ساده برای اینکه مشکلتو حل کنی وجود داره
   اولین مورد اینکه تو خلوت خودت یسری پرسش و پاسخ تو ذهن خودت ایجاد کنی
   تمرین دوم اینکه جواب دوستانتو با جملات کوتاه بدی
   الناز عزیز بهت پیشنهاد میکنم این مقالاتو مطالعه کنی
   تصورات ذهنی اشتباه برای کم رویی و خجالت
   https://amirmostafa.com/mental-imagery/
   رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی
   https://amirmostafa.com/
   استرس در صحبت کردن
   https://amirmostafa.com/stress/
   و در اخر این دوره اموزشی هم میتونه برات خیلی مفید باشه
   دوره کم حرفی و خجالت
   https://amirmostafa.com/product/shy-dl/

 • جاويد ۱۸ مهر ۱۴۰۱

  سلام ، وقت تان بخیر
  من در همرای حافظه مشکل دارم فراموش واژه های در حرف زدن و هم در حفظ کردن واژه و خیلی به سختی میتوانم یک متن خیلی خورد به خیلی سختی حفظ کنم در حال که در خواب مشکل نه دارم و هم در زنده گی روزانه هم مشکل نه دارم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *