0

بالا بردن تمرکز در هنگام صحبت کردن

بالا بردن تمرکز در هنگام صحبت کردن

یکی از کلیدی‌ترین نکات برای مجذوب کردن دیگران در هنگام حرف زدن تمرکز بالا است، که این تمرکز از طریق تمرین‌های متعدد پدیدار می‌شود و هر فردی می‌تواند با انجام دادن تمرین‌های متنوع به بالا بردن تمرکز در هنگام صحبت کردن کمک کند و این تمرکز را با پشتکار و تلاش به دست آورد.

بالا بردن تمرکز در هنگام صحبت کردن از راه‌ها و روش‌های متعدد و تکنیک‌های خاصی کسب می‌شود، که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

قبل از اینکه بخواهیم به سراغ مطالب برویم و به بالا بردن تمرکز در هنگام صحبت کردن بپردازیم به سراغ تمرکز کردن ذهن می‌رویم و با این مقوله آشنا می‌شویم.


تمرکز

همیشه عواملی مانند افکار، عواطف، احساسات گوناگون و همچنین خیلی از صداهای مزاحم یا مسئله‌های روزانه وجود دارد که باعث عدم تمرکز ما می‌شود.

اگر دوست دارید که در کارهای خود موفق شوید و بهترین باشید، حتما باید بر روی آن تمرکز کنید تا در کنار تلاش به موفقیت برسید.

تمرکز یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای موفقیت افراد است.

تمرکز، عملکرد اجرایی مغز و ذهن و توانایی اصلی است که کلیه توانایی‌های ذهنی دیگر را کنترل می‌کند.

همیشه باید در حال ایجاد تمرکز بیشتر و بهبود تمرکز خود باشید تا بیشترین تاثیر را بر عملکرد ذهنی شما بگذارد.


قدرت تمرکز شما چقدر است؟

افراد باید بر قدرت ذهن خود تسلط کافی داشته باشند و اگر از قدرت تمرکز پایینی برخوردار باشند، بی‌دقت و به‌ سختی می‌توانند فکر خود را روی یک موضوع واحد نگاه دارند.

وقتی  افراد پس از چند دقیقه حواسشان پرت می‌شود، دیگر آن کار را انجام نخواهند داد و در واقع از انجام دادن آن فعالیت خسته می‌شوند. یعنی تمرکز خوبی ندارند.

در هنگام تمرکز تنها یک موضوع ذهن فرد را اشغال می‌کند و تمام انرژی ذهن بر همین موضوع و فکر واحد متمرکز می‌شود.

در نظر داشته باشید که تمرکز یعنی اینکه فرد بتواند توجه و اراده‌اش را هم‌سو کند و کنترل ذهن خود را در اختیار داشته باشد.

تمرکز کردن بر روی یک موضوع مثل نگاه کردن به یک تصویر می‌باشد.

هنگامی‌که بر روی یک تصویر متمرکز می‌شوید آن تصویر را واضح‌تر می‌بینید و برای تمرکز در هنگام صحبت کردن نیز به همین صورت شما می‌توانید مغز خود را بر روی همه‌ی جنبه‌های آن موضوع صحبت متمرکز کنید.

تمرین‌های متعددی برای تمرکز کردن وجود دارد که ما به‌اختصار چند نمونه از این تمرینات را برای شما بیان کرده ایم.


تمرینات برای بالا بردن تمرکز ذهن

تمرین اول

یک صفحه از کتاب را انتخاب کنید و تعداد کلمه‌های پاراگراف را بشمارید و یک‌بار دیگر بشمارید تا مطمئن شوید که درست شمرده باشید.

بالا بردن تمرکز در هنگام صحبت کردن
بالا بردن تمرکز در هنگام صحبت کردن

با تکرار این تمرین ذهن خودتان را تقویت می‌کنید که حتی با حرکت چشم‌هایتان می‌توانید شمارش آن کلمه‌ها را در یک یا دو پاراگراف انجام دهید.

تمرین دوم

روی یک صندلی به‌صورت راحت بنشینید و به مدت ۵ دقیقه تکان نخورید و این را در نظر داشته باشید که این فعالیت  خیلی هم راحت نیست و مراقب باشید که هیچ یک از ماهیچه‌های بدنتان حرکت نکند.

در ابتدا ممکن است که سخت باشد ولی با تمرین مکرر می‌توانید تمرکز خود را بالا ببرید و حتی می‌توانید بر روی صندلی تا ۱۵ دقیقه در روز هم برسید.

تمرین سوم

در طی روز آرامش خود را حفظ کنید که دچار استرس نشوید، دوری از استرس و کاهش دادن آن به افزایش تمرکز حافظه شما کمک می‌کند. برای این امر می‌توانید مدیتیشن کنید.

تمرین چهارم

یک میوه مثل سیب را بردارید و به همه جهات آن نگاه کنید و به غیر از سیب به چیز دیگری فکر نکنید، آن را ببوئید و سیب را خوب لمس کنید.

شما باید تمرکز خیلی بالایی داشته باشید و بتوانید غیر از سیب به چیز دیگری فکر نکنید و حواس خود را جمع کنید که عوامل خارجی و صداهای مزاحم، تمرکز شما را بر هم نزند و همه جهات سیب و زاویه‌های مختلف آن را بررسی و کنکاش کنید.


چگونه تمرکز خود را در هنگام صحبت کردند بالا ببریم

۱ـ   آگاهی از واژه‌ها و کلمات

آگاه بودن نسبت به کلمات لازمه یک فن بیان خوب است، شما باید از واژه‌ها آشنایی کافی داشته باشید و به مفهوم آن کلمه آگاه باشید و مترادف‌ها و متضادهای آن کلمه را بدانید و همچنین از واژه‌ها درک مناسبی داشته باشید تا بتوانید در مکان‌های مناسب از آن کلمات استفاده کنید.

دایره لغات خود را افزایش دهید و کلمات منفعل ذهن خود را به فعل تبدیل کنید.

این آگاهی از کلمات باعث می‌شود که شما در هنگام صحبت کردن یا سخنرانی کردن از واژه‌های متعدد استفاده کنید و روی کلمات متنوع مانور دهید و این امر باعث می‌شود که تمرکز شما در هنگام صحبت یا سخنرانی بالا برود.

بالا بردن تمرکز در هنگام صحبت کردن
بالا بردن تمرکز در هنگام صحبت کردن

 ۲ـ  قرار دادن خود در موقعیت‌های اجتماعی مختلف

از مکان و جمع‌هایی که افراد ناشناس و غریبه در آن حضور دارند دوری نکنید، شما باید در موقعیت‌های اجتماعی مختلف قرار بگیرید تا استرس خود را کنترل و مهار کنید.

با قراردادن خود در موقعیت‌های اجتماعی گوناگون، مدل‌های مختلف صحبت کردن قرار می‌گیرید و با این کار تمرکز خود را در حرف زدن و موقعیت‌های متفاوت تقویت می‌کنید و دیگر نگران سخن گفتن در این موقعیت نخواهید بود.

۳ـ  مهار کردن استرس و بالا بردن اعتماد به نفس

با دوری کردن از استرس، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

 

حتما این مقاله را بخوانید: استرس در صحبت کردن

 

زمانی می‌توانید روی صحبت کردن خود تمرکز خوبی داشته باشید که از اعتماد به نفس خوبی بهره ببرید و استرس را از خود دور کرده باشید یا آن را مهار کرده باشید.

شما نباید در هنگام سخن گفتن ترس داشته باشید یا استرس شما را فرا بگیرد که حتی ممکن است به تپش قلب نیز ختم شود.

 

حتما این مقاله را بخوانید: ترس از صحبت کردن

 

هنگامی که استرس به سراغتان می‌آید چند دقیقه نفس عمیق بکشید.

آیا در هنگام صحبت کردن یا سخنرانی می‌توانید همچنین فرایندی را انجام دهید؟

مسلما خیر چون دیگران پی به عدم تمرکز شما در صحبت کردن خواهند برد و این عدم اعتماد به نفس برای شما نقطه‌ضعف به حساب می‌آید.

۴ـ  مطالعه و بالا بردن دانش

هنگامی که مطالعه می‌کنید و بر روی یک کتاب تمرکز دارید، به تقویت ذهن خود کمک می‌کنید که بتوانید خیلی راحت بر روی یک موضوع خاص تمرکز کنید و با مطالعه و بالا بردن دانش می‌توانید با آگاهی کامل، خوب به صحبت یا سخنرانی خود بپردازید.

برای بالا بردن دانش راه‌های دیگر غیر از مطالعه نیز وجود دارد:

اگر در محیط کار با همکاران خود ارتباط خوبی دارید و از لحاظ دانش و آگاهی نسبت به شما فن بیان بهتری دارند و به روز تر هستند حتما با او معاشرت داشته باشید تا از معلومات او بهره ببرید.

۵ـ  صحبت کردن در میان جمعیت

برای پیشرفت، خود را در موقعیت‌های گوناگون قرار دهید و تا جایی که امکان دارد در میان آن جمعیت به سخن بپردازید که این ایجاد ارتباط مناسب با دیگران، می‌تواند تا حدود زیادی از استرس شما در زندگی کم کند و تمرکز شما را بیشتر کند و شما را نسبت به صحبت کردن در جمع‌های مختلف آماده می‌سازد.

در تعاملات با دیگران، اعتماد به نفس کسب کنید و به مهارت‌های ارتباطی خوب و موثر دست پیدا کرده و شانس روابط موفقیت‌آمیز را افزایش دهید و همچنین می‌توانید تمرکز خود را در صحبت کردن در میان اقشار مختلف بالا ببرید.

 

حتما این مقاله را بخوانید: بالا بردن اعتماد به نفس در صحبت کردن

 

۶ـ  خوب استراحت کردن و تغذیه مناسب داشتن

اگر به دنبال تمرکز بالا در هنگام حرف زدن هستید به چند نوع تغذیه دقت داشته باشید.

غذا سوختی است که انرژی و ذهنیت شما را منظم می‌کند که هر دو می‌توانند به طور قابل توجهی بر روی تمرکز شما تاثیر مثبت بگذارند.

نوع تغذیه به صورت باور نکردنی بر شفافیت ذهنی، حافظه و توانایی تمرکز، تاثیر دارد.

بنابراین اگر شما به دنبال افزایش تمرکز خود هستید، می‌توانید از تغذیه خود شروع کنید.

آب کافی مصرف کنید چون وقتی مایعات بدن شما به اندازه کافی بالا می‌رود، به صورت ویژه‌ای بر روی مغز اثر مثبت می‌گذارد که باعث می‌شود:

سریع‌تر فکر کنید، بیشتر تمرکز کنید و خلاقیت بیشتری را در فعالیت‌های روزانه داشته باشید و درنهایت سالم‌تر و سر حال تر باشید.

خوردن شکلات تلخ خیلی مفید است، شکلات تلخ حاوی کافئین (افزایش هوشیاری روانی) و حاوی منیزیم (بهبود مدیریت استرس)می‌باشد.

بالا بردن تمرکز در هنگام صحبت کردن
بالا بردن تمرکز در هنگام صحبت کردن

حتما آجیل بخورید تا مغز شما پیر نشود و همچنین از سبزیجات با برگ سبز استفاده کنید.

 به عنوان مثال: اسفناج، کلم، برگ چغندر و سبزی خوردن و…

بنابراین با تغذیه مناسب به تمرکز بالایی می‌رسید.

خاطرتان باشد که در کنار تغذیه باید استراحت مناسبی داشته باشید، خوب استراحت کنید تا مغزتان به آرامش کافی دست پیدا کند و از تمرکز بالایی برخوردار شود.

برای بهبود عملکرد مغز خود در کنار تغذیه مناسب، از استراحت خوبی بهره ببرید تا توانایی مغز خود را افزایش دهید.

زمانی که تمرکز شما بالا برود در هنگام حرف زدن نیز با آرامش خاصی صحبت می‌کنید.

۷ـ  گوش دادن فعالانه

یک راهکار برای بالا بردن تمرکز، خوب گوش کردن است. خوب گوش دهید تا تمرکز خوبی برای صحبت کردن داشته باشید.

گوش دادن فعالانه باعث می‌شود که شما برای سخن گفتن بیشتر تمرکز کنید و اگر سوالی از شما پرسیده شود، پاسخی مناسب‌تر ارائه دهید.

۸ـ آمادگی قبل از سخنرانی

یکی دیگر از راه‌های مناسب برای بالا بردن تمرکز مخصوصا زمان سخنرانی این است که متن سخنرانی خود را آماده کنید و آن را چندین بار بخوانید و بداهه گویی خوبی از متن و سخنرانی خود داشته باشید.

موقعیت محل سخنرانی را در ذهن خود تجسم کنید و بر روی آن تمرکز کنید.

دانش خود را بالا ببرید و افکار خود را مثبت کنید و خیلی روی موضوع سخنرانی خود تمرکز کنید.

در هنگام صحبت کردن از لحن مناسب استفاده کنید.

تمرکز خود را طوری بالا ببرید که در هنگام راه رفتن یا نشستن تمرکز داشته باشید، تمرکز خوب تمرکزی است که در زمان نشستن و راه رفتن از بین نرود.

درجاهایی که شلوغ هست حضور پیدا کنید یا محلی که تلویزیون دارد و سکوت است صدای تلویزیون را زیاد کنید و روی یک موضوع یا یک‌ صدا خاص تمرکز کنید، زمانی که بتوانید در بین آن شلوغی فقط یک صدا را بشنوید و به آن دقت کنید یعنی از تمرکز بالایی برخوردارید.

مثال:

در مکان‌های شلوغ به یک نفر زنگ بزنید و فقط روی صدای مخاطب خود تمرکز کنید.

زمانی که شلوغی آن جمع روی تمرکز شما تاثیر بگذارد و ذهن شما را منحرف کند یعنی اینکه از تمرکز کافی برای مکالمه و صحبت کردن برخوردار نیستید اما اگر بتوانید روی صدای آن شخص تمرکز کنید و ذهن شما منحرف نشود از تمرکز خوبی برخوردار هستید.

با بالا بردن تمرکز در هنگام صحبت کردن مخاطبین خود را مجذوب کنید.

تمرکز خود را بالا ببرید تا در موقع صحبت کردن استرس نداشته باشید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و از آگاهی زیادی برخوردار باشید تا دیگران متوجه تمرکز بالای شما در هنگام صحبت کردن بشوند.

 نکته

روی چیزهایی که می‌خواهید به دست آورید تمرکز کنید و مطمئن باشید آن چیز را به دست می‌آورید.

روزگارتان زیبا و در پناه خدا باشید

موسی فخیره

دانلود PDF مقاله “بالا بردن تمرکز در هنگام صحبت کردن” [member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *