09100776969
0

چگونه تخفیف بگیریم

چگونه تخفیف بگیریم ؟

تخفیف گرفتن یا چانه زنی بر سر قیمت ، یکی از روزمره ترین مذاکراتی است که ما با اون سر و کار داریم. مذاکره بر سر قیمت یک کالا یا خدمات برای اینکه از فروشنده و ارائه دهنده اون کالا یا خدمات امتیازی به نفع خودمان بگیریم.

چند سال پیش با خانواده ام برای تفریح به شمال رفته بودیم و همینطور که داشتیم توی ساحل قدم می زدیم دو پسر نوجوان با اسب به طرف ما می اومدند، وقتی به ما رسیدند گفتند “آقا هر دوتا اسب اجاره ای برای دو ساعت 15.000 تومن”

خدایی قیمتش خیلی خوب بود واسه دوتا اسب و اونم برای دو ساعت.

خلاصه اسب و رو ازشون گرفتیم و من و پدرم سوار اسب شدیم تا یکم گشت بزنیم. وقتی چند دقیقه گذشت به پدرم گفتم “ای وای انقدر قیمتش خوب بود که اصلا یادم رفت ازش تخفیف بگیرم”

پدرم گفت “خودت داری میگی قیمتش خوب بود بعد بازم میخای چونه بزنی”

به پدرم گفتم “من الان به خودم می گم اگه اون طرف راضی شده که دوتا اسب ها رو برای دو ساعت 15.000 تومن بده، پس با 10.000 یا 12.000 تومن هم قبول می کرد و اون دو نفر هم به خودشون می گن، اگه اینا با 15.000 تومن انقدر راحت قبول کردند پس می شد 20.000 تومن هم ازشون گرفت.

الان، هم من ناراحت هستم هم صاحب اسب ها. اما اگه چونه میزدم و تخفیف می گرفتم هم اون راضی بود هم من.


خودمان را لارج نشان دهیم یا خیر؟

برای اینکه بخواهیم خودمون رو خیلی دسته بالا بگیریمو بگیم اصلا پول برای ما اهمیت نداره و یا اینکه ما از نظر مالی مشکلی نداریم، باعث می شه که فروشنده بتونه با خیال راحت اجناسش رو به ما با قیمت های کمی نامنصفانه تر بفروشه!!

البته اینجا منظورم این نیست که شخصیتمون رو خرد کنیم و بگیم که ما بدبخت و بیچاره ایم تو رو خدا به ما تخفیف بده، اما اینکه بخواهیم خودمون رو خیلی لارج نشون بدیم برای اینکه بخواهیم تخفیف بگیریم اصلا خوب نیست، ما می تونیم خیلی معمولی رفتار کنیم، اینجوری نه به شخصیتمون لطمه وارد میشه نه فروشنده تصور می کنه که می تونه اجناسش رو خیلی راحت به ما بفروشه.


مبلغی که در ذهنمان برای خرید هست را پایین بگوییم

شاید فروشنده از ما بپرسه که تا چه مبلغی مد نظرتون هست؟

ما در اینجور مواقع مثلا اگر بخواهیم 100.000 تومن هزینه کنیم، بهتره که این مبلغ رو نگیم و مثلا بگیم حداکثر 60.000 تومن.

یا مثلا زمانی که از کالایی خوشمون اومده و قیمتش 100.000 تومن هست، بهتره که برای ابتدا قیمت یک کالای پایین تر رو بپرسیم، یا حالا اگر هم قیمتش رو روش زده بودند در مورد کیفیت و موارد دیگه اش سوال کنیم.

در این جور مواقع قیمت مرجع دستِ فروشنده میاد و اگه بخوایم یک کالای 90.000 تومانی رو بخریم احتمالش خیلی کمه که به ما تخفیف بده.


خودمان را خیلی مشتاق نشان ندهیم

در زمانی که قصد داریم از فروشنده تخفیف بگیریم بهتره که خودمون رو خیلی مشتاق نشون ندیم، اگر اینطور باشه احتمال اینکه فروشنده بخاد به ما تخفیف بده خیلی کمتر هست.

خوبه که خودمون رو خیلی معمولی نشون بدیم تا بتونیم از فروشنده تخفیف بگیریم.

معمولا فروشنده ها تا می بیننده که کسی از چیزی خوشش اومده دیگه روی اون کالا تخفیف نمی دهند.


لحنی دوستانه داشته باشیم

خب بدیهیه که اگه ما لحنی خشن و زننده داشته باشیم و از فروشنده درخواست کنیم که به ما امتیازی بده، به احتمال زیاد فروشنده این کار رو انجام نمی ده.

حتی خوده ما هم اگر کسی با این لحن چیزی رو بخاد به احتمال زیاد بهش نمی دیم.

[quote]پیشنهاد می کنم به این رادیو بیان گوش دهید: لحن صحبت کردن[/quote]

اطلاع از قیمت های رقبا

خوبه قبل از اینکه خریدمون رو نهایی کنیم از قیمت اون کالا و یا کالاهای مشابه اطلاع داشته باشیم و زمانی که می خواهیم تخفیف بگیریم و فروشنده به سختی تخفیف می داد بهش بگیم که دقیقا این کالا رو از مغازه فلان قیمت داریم فلان قیمت.

در اینجور موارد اکثر فروشنده ها وقتی متوجه میشند که ما قیمت رقبای اونها رو داریم حاضر میشند که تخفیف بدند. اما اگه ما قیمت رقبای دیگه رو نداشته باشیم و از قیمت پایه اون کالا خبر نداشته باشیم فروشنده می تونه به ما هر قیمتی رو بده.


قیمت های غیر رند برای تخفیف است

حواسمون به قیمت های غیر رندی که در فروشگاه می بینیم باشه، این قیمت های غیر رند معمولا برای اینه که به خریدار قیمت غیررند رو تخفیف بدهند.

اینجور مواقع حواستون باشه که مثلا اگه قیمت کالایی 86.000 تومن است، فروشنده اون 6.000 تومن رو برای تخفیف گذاشته، اما شما مبلغ تخفیف رو بیشتر بگید، مثلا بگید من 50.000 تومن بیشتر برای این کالا نمیدم، و فروشنده کم کم مبلغ رو بالا میبره و شما هم چونه میزنید تا به ی قیمتی که دو طرف راضی هستید برسید.


خرید از مغازه های کوچیک

خیلی از فروشگاه های بزرگ قیمت هایش مقطوع هست و امکان چانه زنی برای خریدار وجود نداره.

اما در مغازه های کوچیک چون معمولا صاحب مغازه بعنوان فروشنده هست یا از طرف صاحب مغازه اجازه داره تا حدودی تخفیف بده، میشه تخفیف گرفت و معمولا فروشنده ها برای اینکه مشتریشون رو از دست ندهند معمولا تخفیف میدهند.  اما در فروشگاه های بزرگ این حرف ها نیست.


به جای تخفیف ریالی یک کالا یا خدمت دیگر بگیریم

خیلی از مواقع وقتی نمی تونیم از فروشنده تخفیف بگیریم می تونیم یک تکنیک دیگه به کار ببریم و به جای گرفتن تخفیف ریالی از فروشنده بخایم که یک کالا یا خدمات دیگه بهمون بده.

مثلا وقتی من موفق نمی شم که از فروشنده موبایل 20.000 تومن تخفیف بگیرم ازش میخام به جای تخفیف یک قاب که مبلغش 50.000 تومن هست بهم بده که در بیشتر مواقع قبول می کنند، البته فروشنده به نفعش بود که همون 20.000 تومن رو بهم تخفیف میداد تا اینکه یک قاب 50.000 تومانی رو بهم بده (شاید هم اون قاب برای خودش 10.000 تومن تموم شده، اما برای ما 50.000 تومن به نفعمون شد)


کلا از خرید منصرف شیم

اگر واقعا میخواهید که تخفیف بگیرید باید پی همه چیزو به تنتون بمالید، حتی اگه شده از خرید اون کالا منصرف بشید و واقعا بخواهد از مغازه بزنید بیرون این کار رو انجام بدید.

در خیلی از مواقع فروشنده قانع یا شاید هم مجبور میشه که با این رفتار به ما تخفیف بده تا مشتری اش نپره.


بازی و تمرین کنید

و اما اگر تا به حال تخفیف نگرفتید و یا خجالت می کشید که از فروشنده درخواست تخفیف کنید حتما قبلش باید تمرین داشته باشید.

برای تمرین کردن هم می تونید تمام مواردی که در این مقاله گفته شد رو برای خودتون شبیه سازی کنید، می تونید روی کاغذ بنویسید که چه چیزی میخاهید بگید و فروشنده چی به شما میگه و یک سناریو از تخفیف گرفتنتون بنویسید و مثل یک نمایشنامه شروع به بازی کردنش در منزل کنید و یا می تونید این رو به یک بازی در بیارید و با دوستانتون تمرینش کنید. اگر بتونید صداتون رو موقع تمرین کردن ضبط کنید یا از خودتون فیلم بگیرید و بعد ببینید که فوق العاده می شه.

وقتی صدای خودتون رو میشنوید یا تصویر خودتون رو در هنگام تخفیف گرفتن می بینید راحتر می تونید نقاط ضعف و قوت خودتون رو متوجه بشید و باید این کار رو انقدر تمرین کنید که وقتی صدای خودتون رو میشنوید یا تصویرتون رو می بینید براتون راضی کننده باشه.

برای شروع تخفیف گرفتن به صورت واقعی هم لازم نیست که یکهو یک تخفیف زیاد بگیرید.

مثلا می تونید برای یک کالای 60.000 تومنی درخواست کنید که بهتون 2.000 تومن تخفیف بده.

از تخفیف های کم که فروشنده راحتر بهتون تخیف میده شروع کنید تا کم کم بتونید بر سر قیمت راحت مذاکره کنید و چانه بزنید.


اگر به نوشته ها و آموزش های این سایت علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم در خبرنامه سایت ثبت نام نمایید تا از انتشار مقالات و مطالب آموزشی آن در ایمیلِ خود مطلع شوید.
و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

 
دانلود PDF چگونه تخفیف بگیریم ؟”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
 • مريم زينلي 22 مه 2017

  مقاله چانه زني رامطالعه كردم جالب بودوراهكارخوبي ارايه داده بوديدولي بنظرم اين ديدگاه چانه زني وكلنجاررفتن با فروشنده يك ديدگاه سنتي وقديمي است كه ريشه در روحيه چندوجهي بودن ايرانيان درطول دههاسال قبل دارد!والان در قرن ٢١و دوران خريدهاي انلاين كاربردش كم باشد/موفق باشيد

  • امیر مصطفی 22 مه 2017

   درود بر شما سرکارخانم زینلی ارجمند
   بله دقیقا همینطور است
   ما کم کم در حال رفتن به سمت فروشگاه های اینترنتی و مال ها هستیم.
   اما خب به هر حال هنوز هم فروشگاه هایی به سبک سنتی در شهر وجود دارند که تعدادشون هم کم نیست
   مرسی بابت دیدگاه متفاوتتون ☺

   شاد و پیروز باشید

 • تخفیف 29 دسامبر 2018

  قسمت از خرید منصرف شوید جواب نمیده ، من شده که من رفتم برای خرید منصرف شدم اومدم از مغازه بیرون اما فروشنده راضی نشد

  • امیر مصطفی 30 دسامبر 2018

   رفتارهای انسانی قابل پیش‌بینی نیستند.
   به تعداد آدم‌های روی زمین می‌توان یک رفتار جداگانه تعریف کرد.
   از طرفی هم نحوه بیان و رفتار شما هم می تونه بر این موضوع تاثیر داشته باشه.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *