09100776969
0

داشتن صدای بم و کلفت و از بین بردن صدای نازک زنانه آقایان

چگونه صدای بم و کلفت داشته باشیم و از بین بردن صدای نازک زنانه آقایان

سال ها پیش در یک کنفرانس بین المللی به عنوان سخنران دعوت شده بودم، همینطور که در حال صحبت بودم آقایی دستش را بالا برد که یک سوال بپرسد، وقتی ایشان از روی صندلی بلند شدند قد و قامت بسیار درشتی داشتند، هیکلشون چیزی شبیه به هالک (Hulk) شخصیت سینمای هالیودی بود، من و افرادی که ایشان را دیدیم واقعا از هیبت هیکل ایشون حیرت کرده بودیم، اما تا اولین جمله رو گفتند همه زدند زیر خنده و به این آقا خندیدند.

این صحنه اصلا برای اون شخص جالب نبود، چرا که مورد تمسخر واقع شدن واقعا خیلی سخته.

چون ایشان علی رغم هیکل مردانه ای که داشتند، صداشون فوق العاده نازک و زنانه بود و از ایشون توقع می رفت که صدای خیلی مردانه و بم داشته باشند.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: نحوه رفتار با افراد مسخره کننده

همونطور که می دونید داشتن صدای نازک و زنانه برای مردان اصلا خوشایند نیست، چرا که وقتی یک آقا، صدای زنانه داشته باشه، ممکنه که مشکلات زیادی براش بوجود بیاد.


بد نیست مسائلی که برای مردانی که صدای نازک ، زیر و زنانه دارند رو با هم بررسی کنیم:

مورد تمسخر واقع شدن:

همونطور که در خاطره ای که براتون تعریف کردم، داشتن صدای زنانه برای یک مرد باعث می شه که یکسری از افراد مورد تمسخر قرارشون بدند، درسته که تمسخر کردن افراد اصلا خوب نیست، اما به هر حال باید این رو قبول کنیم که متاسفانه افرادی هستند که به راحتی هر شخصی رو مورد تمسخر قرار می دهند.


جدی گرفته نشدن:

به احتمال خیلی زیاد در جمع های غریبه افرادی که صدای زیر و زنانه دارند جدی گرفته نخواهند شد و همین موضوع باعث می شه که این افراد از حضور در اجتماع خودداری کنند و افرادی منظوی و یا خجالتی بشوند.

پیشنهاد ویژه: دوره غیرحضوری رفع کم حرفی و خجالت


صبحت با تلفن:

مردانی که صدای نازک و زنانه دارند، معمولا سعی می کنند با افراد غریبه بصورت تلفنی صحبت نکنند، چونکه افراد غریبه به احتمال زیاد فکر می کنند که یک خانم پشت تلفن در حال صحبت است.

چند وقت پیش آقا یا شاید هم خانمی به تلفن همراه من زنگ زد و گفت برای امور خیره و تکمیل جهیزیه در حال جمع کردن مبلغ هستم، از اونجا که صداشون چیزی بین صدای مرد و زن بود به خودم اجازه ندادم که بهشون بگم، “سرکار خانم میشه فامیلی شریفتون رو بفرمایید؟” چون اگر ایشون آقا بودند و من بهشون لقب سرکار خانم می دادم به احتمال زیاد ناراحت می شدند، بنابراین چون شک داشتم شخصی که در پشت تلفن هست، آقاست یا خانم، فقط ازشون پرسیدم “می تونم نام و فامیلی شریفتون رو بدونم؟”

وقتی که خودشون رو معرفی کردند متوجه شدم که ایشون آقا هستند و به خودم گفتم که خدا رو شکر که بهشون نگفتم سرکار خانم… ، چون به احتمال زیاد وقتی یک آقا رو خانم خطاب می کنیم باعث ناراحتیش میشیم.


کم شدن اعتماد به نفس:

و کم شدن اعتماد به نفس برای مردانی که صدای زیر و زنانه دارند یکی از مسائل مهم این افراد هست.

دوستی داشتم که بخاطر داشتن صدای زنانه و زیر ، به کلی اعتماد به نفسش رو از دست داده بود و نمی توانست که هیچ کاری رو درست انجام بده.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: اعتماد به نفس چیست و اعتماد به نفس در سخنوری

پیشنهاد می کنم به این رادیو بیان گوش دهید: چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم

اما به هر حال این مسائل برای مردانی که صدای زیر و زنانه داشته باشند بصورت کم یا زیاد وجود داره.

ولی خبر خوب اینکه ما می توانیم با یکسری از تمرینات می توانیم صدایی بم و کلفت داشته باشیم.


چه صدایی خوب است؟ صدای بم و کلفت یا صدای زیر و نازک؟

جواب دادن به این سوال که صدای خوب، صدایی بم و کلفت هست یا صدای زیر و نازک، اصلا درست نیست، من در پاسخ به این سوال خدمتتون عرض می کنم که اصلا صدای خوب یا صدای بد وجود ندارد، این صدای مناسبِ هر شخص است که مهم است و اهمیت دارد.

دقیقا مثل خاطره ای که ابتدای این مقاله خدمتتون عرض کردم. صدای زیر و نازک اصلا مناسب یک آقا با اون هیبت و هیکل نیست و یا برعکس، داشتن یک صدای کلفت و مردانه برای یک خانم ظریف اصلا مناسب نیست.

بنابراین صدایی خوب است که متناسب با اون فرد باشه و خوبه که هر شخصی بهترین صدای متناسب با خودش را داشته باشد.

در ادامه راهکارها و تکنیک هایی رو خدخمتتون عرض می کنم که می تونید با تمرین کردن، صدای نازک و زیر خودتون رو به صدایی کلفت و بم تبدیل کنید، البته بدیهی هست که این تمرینات مختص به آقایان است، اما اگر خانمی صدای خیلی زیر و نازکی دارد هم می تواند این تمرینات را انجام دهد تا صدایش از حد خیلی نازک به یک صدای متعادل زنانه ای برسد.


گام اول برای داشتن صدای بم و کلفت : تقویت گوش ها و موثر گوش دادن است

به احتمال زیاد این جمله رو از موسیقی دان ها و افرادی که در مسابقات خوانندگی بعنوان هیئت ژوری هستند شنیدید که می گویند:

شما گوشتون ضعیفه یا شما گوش موسیقیایی ندارید

این دقیقا به این معنیه که این افراد نمی توانند یکسری نُت ها و آکوردها رو شناسایی کنند و همینطور نمی توانند که زیر یا بم بودن صدایی رو به خوبی متوجه بشند.

البته داشتن یک گوش تربیت شده برای موسیقی کاری نیست که یکی دو ماهه انجام بشه و حقیقتش اینه که ما هم برای اینکه صدای بم و کلفتی داشته باشیم نیاز به داشتن یک همچین گوشی نداریم.

برای تقویت گوش هامون و موثر گوش دادن فقط کافیه که به نُت های موسیقی یا صداهایی که می شنویم دقیق تر بشیم، این دقتِ ما و متوجه شدنِ ریتم و زیر و بمی هر صدایی در طی زمان باعث تقویت گوش ما میشه.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: گوش دادن موثر

حالا چرا باید گوشمون رو تقویت کنیم تا صدای خوبی داشته باشیم؟ اصلا این دوتا چه ربطی به هم دارند؟

قبل از اینکه صدای ما از طریق حنجره ما تولید بشه، این مغز ما هست که صدای ما رو تولید می کنه. و تُن صدای ما هم در جایی به نام حافظه صدایی ذخیره میشه.

بنابراین گام اول برای اینکه صدایی کلفت و بم داشته باشیم این هست که گوشِ خودمون رو تقویت کنیم تا صداهایی که می شنویم رو بتونیم از هم دیگه تمیز بدیم تا بتونیم این صداها رو در حافظه صدایی خودمون ذخیره کنیم.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله داشته باشید: درمان گرفتگی صدا

اگه بخام حافظه صدایی رو با یک مثال توضیح بدم می تونم خدمتتون عرض کنم که، به احتمال زیاد براتون پیش اومده که به شدت سرما خورده بودید و سرماخوردگی شما مدتی هست که خوب شده، اما با وجود اینکه سرما خوردگی شما خوب شده باز هم صداتون گرفته، این دقیقا همون حافظه صدایی هست.

چون مغز ما حدود یکی دو هفته صدای ما رو بصورت گرفته شنیده و در حافظه صدایی خودش ذخیره کرده و هر وقت که می خواهیم صحبت کنیم به ما میگه که صدای تو این صدا هست و باید با این صدای گرفته و سرماخورده صحبت کنی.


گام دوم برای داشتن صدای بم و کلفت : تقویت حنجره و تارهای صوتی است

یک دلیل عمده برای نداشتن صدای بم و کلفت در آقایان این است که حنجره شان تقویت نشده است.

چون این افراد بخاطر اینکه صدای نازک و زنانه ای دارند ترحیج می دهند که کمتر با افراد دیگه معاشرت و صحبت کنند و به همین خاطره حنجره و تارهای صوتی این اشخاص تنبل شده و اون قدرتی که می بایست داشته باشند رو ندارند.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: چگونه صدای قدرتمندی داشته باشیم

یک تمرین فوق العاده برای تقویت حنجره و تارهای صوتی این است که “تمرین بلند خوانی” را انجام دهیم.

این تمرین دقیقا مثل روخوانی از کتاب در دوران مدرسه است. اگر خاطرتان باشد در دوران مدرسه معمولا افرادی که صدای بلندی داشتند برای این کار انتخاب می شدند.

البته زمانی که این تمرین را انجام می دهید باید دقت داشته باشید که زیادی به حنجره خودتون فشار وارد نکیند تا آسیب ببینه.

پیشنهاد می کنم به این رادیو بیان گوش دهید: راه های تقویت فن بیان

مراقب باشید که به جای بلند خوانی فریاد نزنید. همونطور که خدمتتون عرض کردم این تمرین دقیقا باید مثل روخوانی از کتاب در دوران مدرسه باشه.

در روز سعی کنید که یک یا دو صفحه (حداقل 3 و حداکثر 7 دقیقه) از کتابی رو به این صورت بخوانید (اگر کتاب خاصی سراغ ندارید و یا دم دستتون کتابی نیست می تونید قسمتی از کتاب “شیک” رو دانلود کنید و از روی آن بلندخوانی کنید)

نکته ای که باید برای این تمرینات دقت کنید این است که هیچکدام از این تمرینات با چند بار انجام دادن اثر بخش نخواهند بود. زمانی این تمرینات اثر بخش هستند که بصورت مستمر انجام شوند. سعی کنید که برای انجام دادن این تمرینات برنامه ریزی کنید، مثلا دو بار در روز این تمرینات رو سر ساعت 17 و سر ساعت 21 انجام دهید، برای این کار می تونید ساعت موبایلتون رو تنظیم کنید تا به شما یادآوری کنه.


گام سوم برای داشتن صدای بم و کلفت : انجام تمرینات صداسازی است

این تمرینات بصورت کاملا علمی و عملی بوده و برای اینکه صدای بم و کلفت داشته باشیم و صدای زنانه و نازک خود را از بین ببریم بسیار موثر خواهند بود.

به شما پیشنهاد می‌کنم برای انجام این تمرینات، دوره جامع صداسازی را تهیه کنید.

پیشنهاد ویژه: دوره جامع صداسازی


اگر به نوشته ها و آموزش های این سایت علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم در خبرنامه سایت ثبت نام نمایید تا از انتشار مقالات و مطالب آموزشی آن در ایمیلِ خود مطلع شوید.

و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

دانلود PDF چگونه صدای بم و کلفت داشته باشیم و از بین بردن صدای نازک زنانه آقایان”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
 • مرتضی 18 مه 2017

  سلام و خدا قوت خدمت شما .
  جناب امیر مصطفی عزیز ، من امروز ارائه و کنفرانس دانشجویی داشتم وبه طور خیلی واضح بگم که داخل این کنفرانس تمام اشتباهات رو انجام دادم ، همون اول به استاد و دانشجو ها گفتم من استرس دارم و از همون موقع تیکه های دانشجو های دیگه شروع شد و مسخره کردن .
  من یک دوره از یک استاد دیگه خریداری کردم از مهارت کنفرانس دانشجویی و داخل اون گفت که اصلا متن برای خودتون اماده نکنید بلکه تیتر و موضوع رو مشخص کنید و برید کنفرانس بدید با توجه به همین موضوع و تیتر آن .
  اما من نزدیک به 10 بار برای خودم این کنفرانس رو تمرین کردم و کاملا مسلط بودم اما زمانی که رفتم اون بالا اصلا جملات یادم نمی یومد ، زمانی که ارتباط چشمی میخواستم بگیرم کل حرف هام یادم می رفت جوری بود که استاد هم بهم کمک کرد که زود کنفرانس رو تموم کنم که دیگه ادامه ندم .
  خب من طبق صحبت های اون استاد سخنرانی پیش رفتم اینطوری شد !
  به نظر شما اگر من سعی کنم تکاملی این مسیر رو برم خوبه یا نه ؟
  یعنی بخوام که اول یه متن رو کامل بنویسم و برم جلوی جمع و کلاس اون رو بخونم مثل دانشجو های دیگه ، چند بار برای کنفرانس ها این کار رو انجام بدم و بعد کم کم سعی کنم این متن رو کم کنم و بعد کم کم به جای اینکه سرم توی برگه باشه بخوام با بقیه ارتباط چشمی برقرار کنم و همینطور به پیش برم تا بتونم طبق اون چیزی که یک سخنران باید عمل کنه ، عمل بکنم !
  اینطور خوبه آیا ؟
  جدای از این مسئله به نظر شما جواب یک نفر رو که مسخره میکنه حرف های من رو و یا تیکه میندازه در کنفرانس و اینکه من جوابی درستی برای اون ندارم مثلاً من رو استاد صدا بزنه برای مسخره کردن چطور میتونم جواب قانع کننده به اون بدم که اون رو ساکت کنم و جلوی مسخره کردن های اون رو بگیرم .اومدم خونه وتمام تیکه هایی که انداخته بود رو شناسایی کردم و جوابی قانع کننده بعد از چند دقیقه برای اون یدا کردم اما من میخوام هر حرفی رو که میزنن در همون موقع جواب بدم و بداهه باشه اما چطور ؟
  لطفا کمکم کنید متشکرم !

  • امیر مصطفی 18 مه 2017

   درود بر شما جناب آقای مرتضی عزیز و ارجمند
   1- برای فراموش نکردن متن سخنرانی پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید:
   https://amirmostafa.com/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%AA%D9%86-%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B4-%D9%86%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85/

   2- برای نوشتن و تهیه متن سخنرانی پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید
   https://amirmostafa.com/lecture-notes/

   3- برای تمرین سخنرانی پیشنهاد می کنم به این رادیو بیان گوش کنید:
   https://amirmostafa.com/practice-speech/

   4- معمولا دانشجوها واسه شوخی و مسخره بازی این حرف ها رو میزنن، به دل نگیر خودت هم باهاشون بخند 🙂
   برای برخورد با افراد مسخره کننده هم پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید:
   https://amirmostafa.com/make-fun-of-others/

   5- برای اینکه ارتباط چشمیتون موقع ارائه بهتر بشه پیشنهاد می کنم عکسهایی رو از مجلات یا پوستر ها برش بدی و موقع تمرین کردن سخنرانی اونها رو روی دیوار بچسبونید یا روبروی خودتون بزارید و باهاشون ارتباط چشمی برقرار کنید. انقدر این کار رو انجام بدید تا بتونید به راحتی با همه عکس ها ارتباط چشمی بگیرید.
   در صحبت های روزانه هم اگر در جمعی صحبت می کنی با همه افراد اون جمع ارتباط چشمی برقرار کن و در روز این کار رو تمرین کن.
   پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله داشته باشید:
   https://amirmostafa.com/%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%AB%D8%B1/

   6- برای فراموش نکردن متن سخنرانی و همینطور حاضر جواب بودن باید قسمتی از مغزتون به نام super creative fast brain را تقویت کنید تا بتونید بصورت بداهه و خیلی سریع صحبت کنید و یا جوابی برای گفتن داشته باشید.
   مثلا یک تمرین برای تقویت super creative fast brain ، تمرین جمله سازی است. به این صورت که از یک کلمه شروع به جمله سازی می کنیم، سپس از یک کلمه از جمله اول یک جمله مرتبط می سازیم و به همین ترتیب از یک کلمه از جمله دوم یک جمله جدید مرتبط میسازیم.
   مثلا “موبایل”: موبایل یکی از ابزارهای ارتباطی دست بشر است که می تواند برقراری ارتباط را انجام دهد. این برقراری ارتباط در گذشته نه چندان دور کار بسیار سختی بود. سختی اش هم به خاطر این بود که مجبور بودند برای رساندن یک پیام از نامه یا تلگراف استفاده کنند…
   همینطور جمله جدید می سازیم. و این کار رو حداکثر تا 5 دقیقه انجام میدهیم.
   پیشنهاد می کنم اگر میخواهید قسمت super creative fast brain مغزتون رو تقویت کنید در دوره غیرحضوری رفع کم حرفی و خجالت شرکت کنید تا با تمرینات منظم و علمی که انجام میدهید مغز و زبانتان را برای صحبت کردن و جواب داشتن آماده کنید.
   https://amirmostafa.com/product/shy/
   بزرگی میگه که: آماده نشده برای چیزی، آماده شدن برای شکست است.
   پس لطفا خودت رو برای کارهایی که قراره انجام بدی آماده کن.

   7- در مورد تکامل در ارائه هم خدمتت عرض بکنم که، میتونی این راه رو امتحان کنی، اما خب این راه خیلی طولانی هست برای این کار. از یک طرف شما مگه در یک ترم چند بار کنفرانس دانشجویی داری که میخای تکاملش بدی؟ تا بیایی به خودت بیایی ترم تموم شده و نهایتا دو تا کنفرانس دادی و توی این دوتا هم تا بخای خودتو پیدا کنی با برای ترم بعد بر میگری به خونه اول.
   پیشنهاد می کنم به جای این کار، اون قسمت از مغزت رو که برای صحبت کردن هست تقویت کن + موارد دیگه ای که خدمتت عرض کردم رو انجام بده.

   8- پیش بینی کن.
   پیش بینی کن در موقعیتی که قراره توش حضور داشته باشی چه مواردی قراره که پیش بیاد، براش برنامه ریزی کن و خودت رو آماده کن.

   • مرتضی 20 مه 2017

    سلام آقای مصطفی .چه توضیحات عالی و خوبی بود .
    خیلی ، خیلی ممنونم . سپاس

    • امیر مصطفی 20 مه 2017

     خواهش می کنم. بزرگوارید آقا مرتضی عزیز 🙂

  • آیدین 19 مه 2019

   وقتی بهت میگه استاد،بگو گویا شما کور رنگی دارید،استاد اون ور نشسته،نگاه کن عموجان…اون استاده.

 • حسابی 8 آگوست 2017

  با سلام
  من چهارده سال دارم و تا چند سال پیش صدای خوبی داشتم و همیشه توی گروه سرود مدرسه حضور داشتم
  ولی حدود سن چهارده سالگی صدام به صورت بسیار عجیبی نازک شد و خش های درون صدام بسیار افزایش پیدا کرد
  الان هم شدن سوژه ی همه ی بچه ها و همه منو مسخره میکنند
  دیگه ازین وضع خسته شدم به صورتی که حتی نمی تونم به صورت درست یه جمله رو به بقیه بگم و با بقیه ارتباط برقرار کنم
  خیلی ممنون میشم اگه کمکم کنید
  اگه نیازه برم به دکتری لطفا بگید پیش کدوم دکتر برم
  ممنون از سایت فوق العادتون*_*

  • امیر مصطفی 26 اکتبر 2017

   درود بر شما “حسابی” عزیز و گرامی
   سن شما در زمان بلوغ است. خیلی از افراد مخصوصا پسر ها در این سن صداشون دو رگه میشه و بم تر میشه.
   تمریناتی که در این مقاله وجود دارد می تواند شما رو به صاف تر کردن صدای بم شما و تراش دادنش کمک کنه.
   در حال حاضر دارم در استودیو دوره غیرحضوری مربوط به داشتن صدای خوب را ضبط می کنم تا با استفاده از تمرینات مربوطه اش هر شخصی بتونه صدای خوبی برای سخنرانی، صحبت در جمع، خوانندگی یا مداحی داشته باشه.
   این دوره حدودا تا اواخر آذرماه رو نمایی میشه.
   به هر حال جای نگرانی نیست و هیچ نیازی هم نیست که به دکتر مراجعه کنید.
   براتون بهترین ها رو آرزو دارم.
   اگر سوالی بود در همینجا می تونید بفرمایید.

 • علیرضا گراوند 19 سپتامبر 2017

  سلام اقای مصطفی,مت ده روز هست دارم تمرین صدا سازی رو انجام میدم اما تغییری حس نمیکنم?
  میشه لطفا یه توضیح بدین?

  • امیر مصطفی 24 سپتامبر 2017

   درود بر شما جناب آقای علیرضا گراوند عزیز و ارجمند
   لطفا به تمرینات ادامه دهید و ممنون میشم یک نمونه از تمریناتی که انجام میدهید را برای بنده ارسال کنید تا من هم بشنوم که چگونه انجامش میدهید، برای ارسال فایل تمرین میتوانید به ایمیل بنده ارسال کنید info@amirmostafa.com
   صدای معمولیتون رو هم برای بنده ارسال کنید تا بشنوم.
   متشکرم

   • علیرضا گراوند 13 مارس 2018

    سلام اقای مصطفی,
    لطفا میشه بگین مناسبترین متن برای تمرین بلند خوانی برای کلفت شدن صدا چیه?لطفا یه متن مناسب به من معرفی کنید و طریقه ی خوندن متن رو هم به من بگین??
    با تشکر از شما.

    • امیر مصطفی 13 مارس 2018

     سلام بر شما علیرضا گراوند ارجمند
     شما از هر متنی میتونید استفاده کنید، متن شما میتونه یک خبر باشه یا هر چیز دیگه.
     نحوه خوندنش هم دقیقا مثل زمانیکه در مدرسه از روی کتاب میخواندیم هست.

 • م 26 سپتامبر 2017

  با سلام خدمت استاد بزرگ
  من ۲۲ سالمه و حس میکنم از زمانی که به سن بلوغ رسیدم تا الان صدام همون‌جوری مونده
  مثل صدای ی پسر بچه ۱۵-۱۶ساله
  تا جایی که میبینم دوستام همه صداهای کلفت و یا مردانه ای دارند اما صدای من بیشتر تو دماغی و شبیه پسر بچه های
  از همین جهت ترس قرار گرفتن در جلسه های سخنرانی و همچنین بلند صحبت کردن در بین دوستان رو دارم.
  اعتماد به نفسم در مواردی خوب و در این موارد از جمله سخنرانی ، آواز خوانی ، مداحی بسیار ضعیف است
  ی راهکاری پیش رو بزارید لااقل بتونم صدای دو دونگ و خام رو به شش دانگ تبدیل کنم
  باتشکر

 • م 27 سپتامبر 2017

  در ادامه موارد بالا
  مشکل شنیدن صدای خودم را دارم ، یعنی اینکه اون صدایی که ضبط میکنم با صدایی که خودم موقع صحبت کردن می‌شنوم کلی تفاوت دارد،
  دوست دارم صدایی تماما از حنجره و صدایی شبیه مداحان بزرگ داشته باشم
  ولی متاسفانه صدای نوجوانانه و تو دماغی دارم وار این موضوع بسیار شاکی بوده و هیچ کاری از دستم بر نمیاد.
  چون که میخواهم حرفه ی مداحی را دنبال کنم و همچنین مداحی نیازمند صدای شش دانگ است درنتیجه میخواهم صدایی مردانه و کلفت و مشابه مداحان داشته باشم،
  خوشحال میشم از راهنمایی شما

  • امیر مصطفی 2 اکتبر 2017

   درود بر شما “م” ارجمند
   وقتتان بخیر باشد.
   پیشنهاد می کنم برای رفع صدای نازکتان، تمریناتی که در همین مقاله بیان کردم را انجام بدید، انتظار بازده سریع نداشته باشید، چون قرار نیست با انجام چند بار این تمرین معجزه ای رخ بده.
   بنابراین با تمرین، صبر و پشتکار این تمرین رو انجام بده.
   برای داشتن صدای (به قول شما شش دانگ) یکسری تمرینات وجود داره که باعث میشه صدای میانی مان را پیدا کنیم.
   در ماه های آینده دوره غیرحضوری را منتشر می کنم که می توانید در آن شرکت کنید و با استفاده از تمرینات و توضیحاتی که بیان می کنم به صدای دلخواهتان برسید.
   پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقالات بیاندازید:
   1- درمان گرفتگی صدا

   2- چگونه صدای خوب و قدرتمندی داشته باشیم

   و در آخر ازتون میخام برای رسیدن به هدفتون صبر و مداومت داشته باشید تا بهش برسید.
   بهترین ها رو براتون آرزو دارم
   در پناه خدا باشید

 • محمد 14 اکتبر 2017

  سلام . ببخشید من صدام مشکلی بزرگ داره . من از بچگی تا کلاس دهم خیلی بلند و رسا حرف میزدم و می خوندم . اما وسطای سال صدام به مرور زمان خش دار شد . و الان هر وقت می خوام حرف بزنم ، صدام آنقدر خش دار است که هیچ کس قادر به شنیدن صدای من نیست و متوجه ی حرف من نمی شوند . صدام هم خیلی خوبه و اصلا زنانه نیست. فقط صدام خیلی خیلی خش دار هست .
  به یک دکتر حنجره متخصص مراجعه کردم و گفت که ((حنجره ی شما هیچ مشکلی نداره و صداتون مردانه هست . همچنین گفت که علل مشکل شما استفاده نکردن از صدای بم است. ))
  ولی من صدام هیچ مشکلی نداره و بلدم چی جوری حرف بزنم . تنها مشکل من خش دار بودن صدای من است .وقتی دبیر اسم من را صدا میزند که متنی را بخوانم ، با ناراحتی می گویم نمی توانم ! درس زبان هم که گفتاری هست ، من نمی توانم حرفی بزنم . نمره اش را هم که نمی گیرم .
  دارو گیاهی هم مصرف کردم . هیچ فایده ای نداشت .
  لطفا کمکم کنید . این مشکل رو 1 ساله که دارم !!
  ممنون

 • ا 21 اکتبر 2017

  سلام من 16 سالمه صدام سه سالی هست که خیلی زنونه شده واقعا به مشکل برخوردم .از یه طرف میتونم کلفت هم حرف بزنم بدون اینکه حنجره ام خراب بشه یه حالتی انگار دو تا صدا دارم یکی نازک یکی کلفت صدای کلفت فوق العاده خشن هست و باعث شده که ترجیح بدم با همون صدای زنونه حرف بزنم الان این تمرین رو واسه کدوم اجرا کنم؟! رو صدای زنانه یا خیلی کلفت ؟

  درمورد تفاوتشون هم بگم که خیلی ها بهم میگم این صدای نازک صدای اصلیت نیس و اون خشنه صدای اصلیته ولی چون از بچگی به اون صدا عادت کردی و ازش استفاده کردی الانم داری اونجوری صبحت میکنی و اگه با صدای کلفتت صحبت کنی بعد از مدتی خوب میشه.

  یه مشکلی که دارم حالا اگه با صدای کلفت صحبت کنم تغییر یه دفعه ای صدا هم تو فامیل و هم تو مدرسه میتونی عجیب باشه و همین باعث شده که نتونم از اون صدای کلفت استفاده کنم.

  لطفا کمکم کنید

  باتشکر از سایت خوبتون

  • ا 25 اکتبر 2017

   چرا جواب نمیدید؟!

  • امیر مصطفی 25 اکتبر 2017

   درود بر شما دوست عزیز و گرامی
   از تاخیر در پاسخ پوزش میطلبم.
   شما الان در سن بلوغ هستید، صدای بچگی شما که یک صدای زیر و نازک هست تبدیل شده به یک صدای بم تر.
   از این به بعد بهتر هست که از صدای بم خودتان استفاده کنید.
   تغییر در صدای شما در بین دوستان و فامیل هم کاملا مشخص خواهد بود. اصلا جای هیچ نگرانی نیست. از همان صدای بم خودتان استفاده کنید تا در طی زمان این صدا کم کم بشینه روی حنجره تان.
   اگر تمایل داشتید می تونید صدای خودتون رو به آدرس ایمیل بنده ارسال کنید و نظرم را خدمتتان عرض کنم.
   آدرس ایمیل: info@amirmostafa.com
   تمریناتی که در این مقاله وجود دارد می تواند شما رو به صاف تر کردن صدای بم شما و تراش دادنش کمک کنه.
   در حال حاضر دارم در استودیو دوره غیرحضوری مربوط به داشتن صدای خوب را ضبط می کنم تا با استفاده از تمرینات مربوطه اش هر شخصی بتونه صدای خوبی برای سخنرانی، صحبت در جمع، خوانندگی یا مداحی داشته باشه.
   این دوره حدودا تا اواخر آذرماه رو نمایی میشه.
   براتون بهترین ها رو آرزو دارم.
   اگر سوالی بود در همینجا می تونید بفرمایید.

   • ا 3 نوامبر 2017

    ممنون از پاسختان .

    من شاید بزرگترین مشکلم این هست که اگه از یه زمانی با صدای کلفت شروع کنم به حرف زدن این باعث تعجب خانواده و فامیل میشه و به خصوص دوستان و معلمانم در مدرسه.

    خودتون رو جای من بزارید فرض کنید که به یک دفعه با یه صدای دیگه صحبت کنید . این خیلی عجیبه.شاید بزرگترین ترسم اینه که بهم بگن چرا تا حالا ازش استفاده نکردی

    میخاستم بدونم تقریبا چه مدت تمرین کنم به یه صدای کلفت بدون خش میرسم یه ماه دو ماه شش ماه یه سال؟!

    مرسی از راهنمایی هاتون

    • ا 10 نوامبر 2017

     اگه میشه پاسخ بدید

   • امیر مصطفی 10 نوامبر 2017

    درود بر شما دوست عزیز.
    به شما پیشنهاد می کنم که با صدای جدیدتون شروع به صحبت کنید.
    مهم نیست که بقیه چه فکری می کنند و چه چیزی بیان می کنند.
    دقیقا با همون صدایی که دارید شروع به صحبت کنید.
    قرار نیست خودتون رو به خاطر صحبت دیگران اذیت کنید، اگر اینجوری باشه هر روز باید به یک سازی برقصیم.
    در مورد مدت زمان هم در مقاله خدمتتون عرض کردم که این تمرین نیاز به زمان داره و مدت زمانی که معمولا جواب میده بین 40 تا 50 روز است.
    البته تمرینات دیگه ای هم وجود داره که میشه انجام داد.
    در یک یا دو ماه آینده از محصول غیرحضوری رونمایی می کنم که می تونه روی بهبود و کیفیت صدای هر شخصی تأثیرات مثبتی بذاره.

 • Ali 29 اکتبر 2017

  با سلام و خسته باشید من ۱۷ سالمه حدود سه ساله صدام بسیار نازک شده و حالت خفه داره یعنی تو یه جای شلوغ صدامو اطرافیانم به سختی میشنوند ولی میتونم صدامو کلفت کنم که صدای کلفتم بسیار بم وخشن هست ولی عادت دارم با صدای نازکم حرف بزنم یعنی در کل دوتا صدا دارم و تا قبل از سه سال پیش یک صدای واضح و معمولی داشتم که خیلی بهتر بود لطفا زود تر جواب بدید با تشکر

  • امیر مصطفی 31 اکتبر 2017

   درود بر شما علی عزیز.
   شما الان در سن بلوغ هستی و این تغییر صدا یک امر طبیعی هست.
   در حال حاضر دارم روی دوره غیرحضوری کار میکنم که تمریناتش میتونه فوق العاده روی بهبود صدای شما تاثیر داشته باشه.
   این دوره در حال ضبط شدن در استودیو هست و تصور میکنم تا اواخر ماه آینده رونمایی بشه.

   • Ali 6 فوریه 2018

    سلام و درود بر شما ببخشید من الان با کدام صدام حرف بزنم بهتر است ؟ لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 • Ali 31 اکتبر 2017

  من منتظر جوابتون هستم لطفا جواب بدید

  • امیر مصطفی 2 نوامبر 2017

   در کامنت بالا جواب سوالتان را بیان کردم 🙂

 • روح الله احمدی 2 نوامبر 2017

  باسلام ،،استادعزیزبنده ازبچگی صدای س و ز رو نوک زبون میگم الان سی ونه سالمه ،مداحی هم میکنم ولی خیلی اذیت میشم لطف کنیدبگیدراهی برای اصلاح بیانم هست یانه ممنون میشم جوابم روبه جیمیلم بفرستین ممنون

  • امیر مصطفی 2 نوامبر 2017

   درود بر شما جناب آقای روح الله احمدی بزرگوار
   چون یکسری کارهای عملی وجود داره که می بایست حضوری انجام شه، پیشنهاد می کنم که در نزدیکی محل زندگی خودتان به یک گفتاردرمانگر مراجعه بفرمایید، قطعا این مسئله شما با تمرین و پشتکارتان مرتفع خواهد شد.
   براتون بهترین ها رو آرزو دارم.
   در پناه خدا باشید. 🙂

 • بنیامین 4 نوامبر 2017

  سللام من مونث هستم و این تمرینات صدای منم کلفت و مردونه میکنه؟

  • امیر مصطفی 18 نوامبر 2017

   درود بر شما بنیامین عزیز
   بله. هیچ فرقی نمیکنه.
   البته این بستگی داره که صدای شما به چه مقدار زیر باشه.
   در ماه های آینده در یک دوره غیرحضوری تمرینات تکمیلی تری ارائه خواهم داد که می توانید ازش استفاده کنید.

 • امیرحسین 16 نوامبر 2017

  سلام خدمت شما من الان ۱۸سالمه و ۲صدا دارم که یکی نازک هست و دیگری بسیار کلفت این حالت ۴سالی هست اتفاق افتاده و من با صدای نازک حرف میزنم منم ترسم از اینه تو فامل و مدرسه چجوری با اون صدا حرف بزنم یهو بگن تا قبل این داشتی مسخره بازی در می اوردی به نظر شما چیکار کنم تازه اعتماد به نفسم که شدیدا افت کرده نمیدونم صبر کنم خوب میشه یا باید خودم تمرین کنم که خوب شه لطفا اگه میشه راهنمایی بفرمایید باتشکر.

  • امیر مصطفی 18 نوامبر 2017

   درود بر شما امیر حسین عزیز
   بهتره که با صدای کلفت خودتون شروع به صحبت کنید و از این نگران نباشید که دیگران حرفی بزنند.
   به هر حال شما در سن بلوغ هستید و هر پسری این تجربه رو خواهد داشت.
   با تمرین هم میشه صدای بهتر و بهتری داشت.
   به هر حال شما به جای صدای نازکتون سعی کنید که از صدای کلفت خودتون استفاده کنید.

   • امیرحسین 25 ژانویه 2018

    سلام آقای مصطفی امیدوارم که حالتون خوب باشه.
    من طبق فرمایشات شما یک هفته هست دارم کلفت صحبت میکنم،میخواستم بدونم تا کی طول میکشه تا این صدا رو اون صدا بشینه؟
    درضمن اگر راهنمایی های شما نبود من هیچ وقت کلفت حرف نمیزدم از شما خیلی ممنونم.

    • امیر مصطفی 25 ژانویه 2018

     سلام بر شما امیر حسین عزیز و گرامی
     به تمریناتتون حدود 40 تا 50 روز ادامه بدید.
     علاوه بر اون تمرینات سعی کنید که تقلید صداهایی مثل کارکتر “نمکی” که نقشش را آقای مهدی فخیم زاده بازی کرده اند در آوردید.
     این تقلید صدا کمک می کند که تارهای صوتی شما جای مناسب خودش را پیدا کند و با استفاده از حافظه صدایی، صدای بم خود را بهبود ببخشید.