0

قاطع صحبت کردن

قاطع صحبت کردن

چرا نمی توانید قاطع صحبت کنید؟ قاطع صحبت نکردن چه مشکلاتی را در زندگی شما به جا می گذارد؟ چقدر خوب اند کسانی که قاطع صحبت می کنند و نیم بیشتری از مشکلاتشان حل می شود. در این مقاله در مورد قاطع صحبت کردن و راهکارهای آن می خواهیم صحبت کنیم.

سعی کنید قاطع صحبت کنید چون وقتی نمی توانید قاطع صحبت کنید ممکن است مشکلاتی زیادی برایتان به وجود می آورد.

وقتی قاطع صحبت کنید به راحتی می توانید درباره طرز زندگی خود تصمیم بگیرید و راه را خودتان انتخاب کنید. قاطعانه جواب نه می دهید و می توانید از زندگی خودتان دفاع کنید و اجازه دخالت را به کسی نمی دهید که بر همین اساس قاطع صحبت نکردن خیلی از افراد، در زندگی شخصی تا زندگی اجتماعی را مختل کرده. رفتار قاطعانه یعنی رفتاری که مستقیم صادقانه و مناسب با عقاید و احساسات باشد.

کسی که توانایی ابراز وجود و بیان احساسات خود را دارد به راحتی می تواند در مورد طرز زندگی خود تصمیم بگیرد و مسیر درست زندگی اش را انتخاب کند و قاطعانه جواب نه بدهد. خیلی از افراد هستند که وقتی قاطع صحبت نمی کنند خودخوری می کنند که اگر این مشکل همچنان ادامه پیدا کنند از لحاظ روحی و روانی به مشکل بر می خورند، چون آن طوری که خود می خواهند زندگی نمی کنند و رفتار دیگران را تحمل می کنند و باعث می شود آثار روحی و روانی فرد را بهم بزند و حتی باعث می شود مسیر زندگیشان تغییر کند.

شاید اغلب افراد فکر می کنند که اگر  قاطعانه نه بگویند آثار منفی بر زندگی شان می گذارد.

درخواست ها می توانند مثبت یا منفی باشند، معقول یا غیرمعقول باشند ولی باید همیشه تصمیم درست و قاطعانه گرفته شود.

سعی کنید از حقوق فردی خود آگاه شوید تا بتوانید راحت تصمیم بگیرید و قاطعانه حرف بزنید.

 

حتما این مقاله را بخوانید: چگونه قاطعانه صحبت کنیم

 

پافشاری و سماجت لازمه قاطعیت است چون در بعضی از کارهای روزمرگی ،سماجت و قاطعیت باعث می شود که خیلی از کارهایتان مسرت بخش شود اما اگر آن ها را رها کنیم و قاطعیت در کار نداشته باشیم ممکن است آن راه که در دو روز انجام می شود، بیش یک ماه هم طول بکشد.

اما اگر کارهایتان را رها نکنید و در کار و زندگی تان قاطعیت داشته باشید حتما کاری با پیگیری قاطعانه شما در زمان کمتری انجام می شود .


توانایی نه گفتن از مهارت قاطعیت شما می باشد

باید توانایی قاطعیت در صحبت کردن را افزایش داده، به عنوان مثال اگر دوست تان شما را به یک سینما دعوت کند و شما همان روز و ساعت جای دیگری قرار داشته باشید و نمی توانید با قاطعیت نه بگویید و خود را از لحاظ روحی در فشار گذاشته که چه کاری انجام دهید، با قاطع صحبت کردن می توانید بگویید من امروز از قبل جای دیگری قرار گذاشتم و هماهنگ کردم. قرارمون باهماهنگی قبلی باشه برای یک روز آتی. خیلی راحت می توانید مشکلاتتان را با همین قاطعیت انجام بدهید.

طرز رفتار شما، طرز صحبت شما، طرز ایستادن شما بیانگر توانایی و قاطعیت شما می باشد. نه گفتن به شکل شک دار به شکل إإإإ اٌاٌاٌ یا بعد از کمی معطلی جواب طرف مقابل را دادن باعث می شود که مخاطب به جای شما تصمیم بگیرد و چون قاطع صحبت نکردید شما را به کاری که شاید انجام دادن آن را دوست ندارید وا دار می کند، درنتیجه شما می توانید با اینکه بگویید ببخشید من امروز کمی کار دارم و نمی توانم با شما بیایم. وقتی با صدا و لحن قاطعانه صحبت می کنید جواب طرف مقابل را محترمانه دادید و با آرامش به کار خود ادامه می دهید.

یا اینکه وقتی قاطعانه و محکم بایستید در هر جا و مکانی که هستید، طرف مقابل به خود اجازه نمی دهد تا بخواهد هر چیز را با شما بازگو کند. قاطعانه رفتار کردن و ایستادن چقدر در زندگی شما موثر می باشد؟؟

بعضی از افراد قاطعانه رفتار می کنند و بعضی افراد رفتار منفعل دارند. افرادی که قاطعانه صحبت می کنند، و رفتارشان مشخص است، یعنی شخصی هستند که زندگی اجتماعی خودشان را دوست دارند و برای آن راهکار پیدا می کنند و رفتار بسیار مناسبی دارند.

اما کسانی که رفتار قاطعانه ندارند، افراد منفعل هستند. یعنی کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند و نمی توانند از حق خود دفاع کنند و رفتار خود را کنترل کنند.

کسانی که رفتار قاطعانه دارند در زندگی خود موفق هستند و انگیزه برای انجام کارهایشان دارند و احساس منفی نسبت به بیان و خواسته های خود ندارند و اهل سوال و پرس وجو هستند و به کسی بی احترامی نمی کنند و اجازه هم نمی دهند که دیگران به آن ها بی احترامی کنند، خودخواه نیستند و برای خواسته های دیگران هم ارزش قائل هستند.


سعی کنید افکار خود را بشناسید

افکار منفی خود را دور کنید و با افکار مثبت به راه خود ادامه دهید و با قاطعیت صحبت کنید وقتی افکار منفی سراغتان می آید انرژی شما کاهش پیدا می کند و نمی توانید تصمیم بگیرید و راحت سخن بگویید و باعث می شود سردرگم شوید چون در ذهن خود درگیر هستید که چرا اینجا قاطعانه صحبت نکردید و احساس ناراحتی و خستگی می کنید این رفتار نه تنها شما را آرام نمی کند بلکه افکار پرخاشگرانه پیدا می کنید و آرامش و خوشی خود را به راحتی از دست می دهید و سعی می کنید دیگر در جمعی حضور پیدا نکنید. ولی کسی که قاطعانه صحبت و رفتار می کند همیشه سرحال و پرانرژی است چون از حق خودش دفاع کرده و با آرامش به زندگی خود ادامه می دهد.

قاطع صحبت کردن
قاطع صحبت کردن

سعی کنید افکار منفی را کنار بگذارید چون واقعا اختلال در زندگی تان پیدا می کنید.

رفتار و افکار منفی را یادداشت و تمرین کنید تا آن را کنترل کنید و رفتار مثبت را جایگزین کنید.


منطقی مخالفت کنید

اگر جایی را دوست ندارید یا راهی باب میل شما نیست با منطق و قاطعانه صحبت کنید دلیل محترمانه بیاورید که نمی توانید آن کار را انجام دهید حتما برای کارهای که می خواهید انجام بدهید یا نمی خواهید دلیل منطقی داشته باشید.


چند راهکار برای قاطع صحبت کردن

 • سعی کنید قاطعانه صحبت کردن را در خود پرورش دهید تا بتوانید به هدف های بزرگ زندگی تان برسید چون با افکار منفعل هیچ وقت به آن خواسته نمی رسید و فقط خود را اذیت کرده و آرامش خود را برهم زده اید .
 • سعی کنید ریلکس و با آرامش و با قاطعیت صحبت کنید.
 • لحن و رفتار شما در قاطع، در صحبت کردن موثر است و لحن شما بیانگر قاطع بودن رفتار شما می باشد.
 • سعی کنید از متهم کردن و ملامت کردن رفتار خود بپرهیزید و با تمرکز بر مشکلات راه حل مناسبی برای آن ها بیابید.
 • بجای محکوم کردن تشویق کنید، راه درست خود را ادامه دهید.
 • قاطعانه نه بگویید اگر مایل بودید علت را مختصر توضیح دهید ولی زیاده گویی نکنید چون بیش از حد توضیح دادن بهانه تراشی و عذرخواهی بیش از حد و بی مورد، از اقتدار شما می کاهد.
 • سعی کنید زمانی که کسی در حال صحبت کردن با شما است سر تکان دهید که تایید حرف مقابل باشد تظاهر به توافق کنید.
 • سعی کنید افکار و احساسات خود را روشن و مشخص و صریح مطرح سازید.
 • از عقاید و حقوق خود دفاع کنید حتی اگر دیگران با شما هم عقیده نباشند، شما قاطعانه حرف خود را بیان کنید و اجازه ندهید تا دیگران اعتقاد خودشان را بر شما تحمیل کنند.
 • درخواستی که نا به جا و غیرمنطقی است را صراحتا رد کنید.
 • به دیگران برای عقیده هایشان احترام بگذارید اما صحبت های خود را هم قاطعانه بیان کنید.
 • سعی کنید از رفتار دیگران انتقاد کنید نه از خودشان .
 • هراس نداشته باشید که دیگران در مورد شما چگونه فکر می کنند، به خاطر حرف مردم افکار خود را بر هم نزنید.
 • سعی کنید اگر می دانید افکار خودتان درست است با قاطعیت سخن بگویید و اصلا به حرف دیگران توجه نکنید برای خودتان زندگی کنید که قاطع صحبت کردن خیلی از مشکلات روزمرگی شما را کاهش می دهد.
 • اجاره ندهید کسی بر افکار شما غلبه کند و محترمانه از حق خود دفاع کنید .
 • هیچ وقت با لحن تند صحبت نکنید با ملایمت و قاطعانه و با احترام صحبت کنید.
 • شخصیت خود را فراتر از آنچه که هستید بدانید و با قاطعیت و اعتماد به نفس بالا صحبت کنید تا دیگران افکار خود را بر شما تحمیل نکنند.
 • سعی کنید تمرین کنید که در چه جایگاهی هستید و می خواهید به چه جایگاهی برسید و اجازه مداخله را به افراد ندهید تا زندگی با آرامشی داشته باشید.

برای قاطع صحبت کردن تمرین کنید

تمرین کنید که قدرت نه گفتن را، به افکار غلط و تحمیل کننده اطرافیانتان را داشته باشید فقط با تمرین کردن است که می توانید قاطعانه صحبت کنید.

قاطع صحبت کردن
قاطع صحبت کردن

خیلی افراد هستند به خاطر درگیری های ذهنی که دارند نمی توانند از افکار ذهنشان استفاده کنند و قاطعانه تصمیم بگیرند.

سعی کنید مدیریت داشته باشید که در هر حالی که هستید قاطعانه صحبت کنید تصمیم بگیرید و هیچ چیزی بر رفتار شما تاثیر گذار نباشد.

قاطعانه صحبت کردن تاثیرات زیادی بر زندگی شخصی و اجتماعی شما می گذارد پس تمرین کنید تا قاطعانه سخن بگویید و از هیچ چیزی نهراسید.

به یاد داشته باشید اگر طبق میل دیگران هم زندگی کنید مردم باز با افکار خودشان تصمیم می گیرند و شما را هر جور که بخواهند قضاوت می کنند. زندگی خود را آنگونه که هست ادامه دهید و قاطعانه سخن بگویید.

سعی کنید اول به خود احترام بگذارید تا دیگران به شما احترام بزارند.

سعی کنید از همین امروز برای قاطع کردن تمرین کنید و در نتیجه متوجه می شوید چقدر در آرامش زندگی تان تاثیر گذار است.

 

موفق و پاینده باشید 

میترا مهدی پور

 

دانلود PDF مقاله “قاطع صحبت کردن” [member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *