0

اجایل یا چابک چیست

اجایل Agile یا چابک چیست؟

این نوشته یک توضیح ساده از متدولوژی اجایل Agile یا چابک است.

سیستم اجایل یا چابک جهت نرم افزارهایی که برنامه نویسان برای مشتریان خود طراحی می کرده اند به وجود آمد.

در این فرآیند یک نرم افزار اولیه، بصورتی که کامل باشد و نیازهای استفاده کننده از برنامه را برآورده کند طراحی میشد و کم کم و در طی زمان اون نرم افزار توسعه پیدا می کرد و با توجه به اشکالاتی که در کار برخورد می شد، نرم افزار ارتقاء پیدا می کرد.


اما سیستم اجایل به چه درد ما میخوره؟

ما از این سیستم در کارهای کوچیکی که می خواهیم انجام بدیم و یا حتی پروژه های بزرگی که در حال انجامش هستیم می توانیم به خوبی استفاده کنیم و ازش بهره ببریم.

متأسفانه خیلی از افراد بخاطر کمال گرایی یا کامل گرایی که دارند هیچوقت موفق نمی شوند که کاری رو دست به انجامش بزنند و به اتمام برسوننش.

معمولا این افراد انقدر روی بی عیب و نقص بودن اون کار وسواس به خرج می دهند که اصلا اون کار شروع نمیشه، چه برسه به این که بخواد تمام بشه.

پس یکی از فواید استفاده از سیستم اجایل اینه که ما می توانیم بدون داشتن وسواس در کاری اون رو انجام بدیم.

[quote]پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: چگونه با تنبلی مبارزه کنیم[/quote]

بنابراین خوبه که در یکسری از کارهامون از سیستم اجایل یا چابک استفاده کنیم، به این صورت که اگر قراره کاری رو انجام بدیم بعد از بررسی های اولیه سریعا دست به انجام اون کار بزنیم و در کوتاه ترین زمان ممکن انجامش بدیم و تکمیلش کنیم.


چند قانون مهم در سیستم اجایل:

  • در انجام کارها زمان بالاترین اولیت هست
  • بعد از انجام کار دائما در حال بازخورد گرفتن باشیم
  • در هر مرحله ای از کار از تغییر کردن استقبال کنیم
  • پروژه ای که در اولین اجایل تهیه کردیم باید قابلیت اجرایی داشته باشد
  • بعد از اینکه پروژه در کمترین زمان و بصورت اجایل تمام شد در مراحل بعدی باید روی بهتر انجام شدنش وقت بذاریم تا به یک چیز ایده آل تبدیل شه

یک مثال از سیستم اجایل:

فرض کنید قصد دارید که یک کلیپ آموزشی تصویری سه دقیقه ای ضبط کنیم.

ما اگر بخواهیم از سیستم اجایل یا چابک استفاده کنیم به این صورت میشه:

بعد از اینکه مواردی که قرار است در این کلیپ بیان کنیم را جمع آوری و جمع بندی کردیم آن را در یک محل مناسب با پشت زمینه مناسب شروع به ضبط کردنش می کنیم.

وسایلی که برای ضبط استفاده می کنیم هم اصلا نیاز نیست وسایل حرفه ای باشند، ما می توانیم از موبایلمون به همراه یک وویس ریکورد (ضبط کننده صدا) استفاده کنیم.

بعد از ضبط این فیلم یک ادیت قابل قبول هم روی اون کلیپ انجام میدیم.

در این مرحله ما باید سعی کنیم که کارها رو در کمترین زمان ممکن انجامشون بدیم.

و در نهایت کاری که با این روش به سرانجام میرسه می بایست یک کلیپ قابل قبول (نه خیلی حرفه ای) باشه، یعنی نور، صدا، تصویر و ادیتی که انجام دادیم باید حداقلِ استانداردها رو داشته باشه.

در مرحله بعدیش هم اگر نیاز بود همون کلیپ را دوباره شروع به ضبط کردنش می کنیم، اما با این شرایط که ما در مرحله قبلی همه کار را از صفر تا صد یکبار تجربه کردیم و الان می توانیم اون کار رو خیلی بهتر انجامش بدیم.

و این پشرفت و روند همینطور ادامه پیدا می کنه بصورتی که هر کار جدیدی که انجام میدیم از کار قبلی بهتر شده و با کیفیت بالاتری اون کار رو انجام میدیم.


یک مثال دیگر:

فرض کنید یک شرکت نرم افزاری سفارش طراحی یک سیستم حسابداری را قبول کرده است.

در اولین مرحله می بایست تمام اطلاعات مربوطه را جمع آوری کند و با استفاده از این اطلاعات، یک نرم افزاری که قابلیت اجرایی داشته باشد را در کمترین زمان تحویل دهد.

و در مرحله بعدی هم میبایست بر روی هر چه بهتر و کاربردی تر شدنِ اون نرم افزار تلاش کنه و همیشه آماده تغییر باشه.


کلام آخر:

به هر حال فرقی نمی کنه که ما در حال انجام چه کاری هستیم، قراره که یک سیستم نرم افزاری طراحی کنیم و یا اینکه میخواهیم یک فیلم آموزشی چند دقیقه ای بسازیم.

ما می توانیم با استفاده از سیستم اجایل کارها رو با سرعت و کیفیت قابل قبولی شروع کنیم و یک نمونه اولیه که قابلیت اجرایی داشته باشه درست کنیم و بعد در طول زمان روی بهتر شدن و کاربردی تر شدنش زمان بزاریم و به یک کار عالی تبدیلش کنیم.

بنابراین اگر قصد انجام کاری را دارید با استفاده از سیستم اجایل اون کار رو شروع کنید و به سرانجام برسونیدش.

براتون بهترین ها رو آرزو دارم 🙂


اگر به نوشته ها و آموزش های این سایت علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم در خبرنامه سایت ثبت نام نمایید تا از انتشار مقالات و مطالب آموزشی آن در ایمیلِ خود مطلع شوید.

و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

 
دانلود PDF مقاله “اجایل یا چابک چیست؟”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *