0

چگونه درخواست افزایش حقوق دهیم ؟

چگونه درخواست افزایش حقوق دهیم ؟

چگونه درخواست افزایش حقوق دهیم ؟ فن بیان من در هنگام درخواست افزایش حقوق باید چگونه باشه؟ افزایش حقوق چه دردسرهایی داره؟ من باید چه ویژگی هایی داشته باشم تا بتونم به رییس یا مدیرم درخواست افزایش حقوق بدهم؟ و سوال ها و مواردی از قبیل که ذهن هر کسی رو موقع درخواست افزایش حقوق به خودش درگیر می کنه.

الان تقریبا ً اواخر سال هست و کسانیکه کارمند و یا کارگر هستند دغدغه بستن قرارداد رو برای سال جدید دارن. دغدغه این رو دارن که آیا اصلاً قراردادشون برای سال آینده تمدید میشه یا نه، یا اینکه چطور برای سال جدید درخواست اضافه حقوق کنن.

تا چند وقت پیش این موضوع هم برای من یک مسئله بسیار بزرگ و حل نشدنی بود. اینکه بخام درخواست اضافه حقوق کنم خیلی سخت بود، اما از طرفی هم برام قابل قبول نبود که قرارداد رو با همون مبلغ قبلی تمدید کنم و مجبور باشم با حقوقی که اصلاً راضی نبودم و شرایطی که کارفرما برام مشخص کرده بود یک سال دیگه کار کنم.

آیا مدیرم قبول میکنه مبلغی رو که مد نظرم هست به حقوق سال آینده ام اضافه کنه یا نه!

چگونه درخواست افزایش حقوق دهیم ؟

آیا اصلاً من سرِ حقوقم به توافق میرسم؟ اگه نتونیم توافق کنیم چی میشه؟

نکنه جوری بشه که بحث و اختلاف بینمون پیش بیاد و اصلاً قرارداد رو هم نتونم ببندم، اگه اینجوری بشه که باز دوباره روز از نو و روزی از نو. بازم باید در به در دنبال کار بگردم. تا بخام تو جای جدید جا بیوفتم هم کلی زمان میبره. این یعنی کلی داستان و دردسر… وای نه!


گام صفرم : چگونه درخواست افزایش حقوق دهیم ؟

قبل از اینکه بخواهیم درخواست اضافه حقوق بدیم اول از خودمون بپرسیم:

 • کارِ من دقیقاً چیه؟
 • آیا کاری که انجام میدم، سرعت و کیفیت قابل قبولی داره؟ و یا حتی با کیفیت عالی انجامش میدم یا نه؟
 • آیا کاری که من انجام میدم، شخصِ دیگه‌ای میتونه با همین حقوق و یا حتی حقوق کمتر انجامش بده یا نه؟
 • آیا من ویژگی منحصر به فردی دارم که کارفرما مایل باشه برای اینکه من رو نگه داره و به اصطلاح روی من سرمایه گذاری کنه یا نه!

گام اول : چگونه درخواست افزاش حقوق دهیم ؟

اما اگر ویژگی‌های زیر رو داریم بهتره که درخواست افزاش حقوق نکنیم و یک تجدید نظری روی رفتارها و کارهای خود.ون داشته باشیم:

 • من یک فردی هستم که همش کارهای روتین و تکراری رو بدون هیچ خلاقیتی و همونجوری که بهم دیکته شده انجام میدم.
 • شخصی هستم که هیچ تجربه خاصی ندارم.
 • اگر توی شرکت باشم یا نباشم هیچ فرقی نمیکنه و هر کس دیگه‌ای میتونه از پسِ کارِ من و با همون کیفیتی که من انجامش میدم بر بیاد.
 • فقط میرم سره کار که وقتم رو بگذرونم.
 • شخصی هستم که هیچ هدفی ندارم.
 • من یک فرد کاملاً معمولی هستم و برای به دست آوردن یک مبلغ مشخص کار میکنم، (که بیشتر اوقات این مبلغ پایه حقوق وزارت کاریِ) آخه خودمم تا مدت‌ها همیجوری بودم. فکر میکردم که بیشتر از کفِ حقوق وزارت کاری نمیتونم جایی حقوق بگیرم و میگفتم مگه حقوق بیشتر از وزارت کاری هم داریم؟ هر جا هم برای مصاحبه میرفتم حقوقم رو طبق وزارت کار ثبت میکردم.

نیروی انسانی یا همون منابع انسانیِ خوب، کار بلد و متعهد جزو سرمایه‌های اصلی هر شرکت و مجموعه به حساب می‌آیند.

چگونه درخواست افزایش حقوق دهیم ؟


گام دوم : چگونه درخواست افزایش حقوق دهیم ؟

داشتن شناخت کافی از خود و شرکت

اشتباه اکثر کارمندها و یا کارگرها اینه که، هنوز از خودشون و توانایی‌هایی خودشون شناخت درستی ندارند. اکثراً فکر میکنن، اگر من از این شرکت برم شرکت میخوابه، هیچ شخصِ دیگه‌ای نمیتونه از پسِ کارهایی که من انجام میدم بر بیاد، و خودشون رو خیلی سطح بالا میگیرن. البته اگر اینجور که از خودشون تعریف میکنن باشند، من واقعاً بهشون تبریک میگم، اما اگر نه … .


گام سوم : فن بیان درخواست افزایش حقوق

در هر حال برای شروع، اگر فکر میکنیم، کیفیت کاری که در حال حاضر در هر سِمَت و هر شغلی که هستیم بسیار عالی هست و روز به روز میتونیم کارمون رو بهتر و با خلاقیت بیشتری ادامه بدیم، پس به احتمال خیلی زیاد میتونیم با راهکارها و نکته‌هایی که در ادامه بیان میشه حقوق دریافتی سال آینده خودمون را افزایش بدیم:

۱- صادق باشید: بهترین راه ممکن برای درخواست افزایش حقوق اینه که خیلی صادقانه این موضوع رو مطرح کنیم.

۲- خودمون رو با هیچکس مقایسه نکینم: زمانیکه داریم در این مورد صحبت میکنید به هیچ وجه، به هیچ وجه خودمون رو با شخص هم رده‌ی خودمون و یا هر کس دیگه ای مقایسه نکنیم و بدتر از اون، برای مقایسه کردن از هیچ شخصی اسم نبریم، چون زمانیکه از شخصِ خاصی اسم میبریم و مثلاً میگیم چرا حقوق آقای رضایی و یا خانم کاتبی از من بیشتره… و یا چرا به فلانی وام تعلق گرفت ولی با درخواست وام من موافقت نشده، کارفرما نسبت به ما جپهه میگره و با صدها دلیل منطقی میخواد این قضیه رو اثبات کنه که اگه حقوق فلانی از شما بیشتر یا اگه به فلانی وام دادیم بخاطر اینه که … ، و ممکنه این موضوع باعث تنش بین دو طرف بشه و یا به کلی مسیر صحبت عوض شه، بنابراین به هیچ وجه خودمون رو با شخصِ دیگه‌ای مقایسه نکنیم.

به نظرِ من، تنها کسی که ما مجاز هستیم خومون رو باهاش مقایسه کنیم: “خودِ دیروزمون با خودِ امروزمون، هست.

۳- تمرکزمون روی تخصص و مهارت‌هامون باشه: پیشنهاد میکنم از توانایی‌هایی که داریم و شمارو از دیگران متمایز میکنه صحبت کنیم و محور صحبت‌هامون تخصص و کیفیت کاری‌مون باشه، اما اونقدر هم شورش رو در نیاریم که آدم خودخواه و مغروری به نظر برسیم. بهتره که از قبل یک لیست تهیه کنیم و تمام این موارد رو بنویسیم.

۴- خلاقیت‌هامون رو بگوییم: فن بیان ما هنگام درخواست افزایش حقوق و درحین صحبت‌هاتون اگر پیشنهاد و یا خلاقیتی برای بهتر انجام شدنِ کار داریم ارائه بدیم، به احتمال زیاد مدیرمون خوشش میاد.

۵- پله پله حقوقمان را افزایش دهیم: بهترِ افزایش حقوق مان را پله پله و در طی سال‌ها به صورت منطقی افزایش دهیم، مثلا ً یکهو درخواست دو برابر شدن حقوقمان را نکنیم، در این‌صورت احتمال اینکه درخواست‌مون مورد قبول واقع نشه خیلی زیادِ.

Blog 02 - 03 - HR

۶- از مشکلات‌مان بگوییم: اگر مدیرمان گوشی شنوا دارد و برای مشکلاتِ ما احترام قائل است بصورت خیلی کلی سفره دلمون رو باز کنیم و از مشکلات زندگی‌مون بگیم و جوری منطقی تفسیر کنیم که دخل‌مون با خرج‌مون نمیخونه.

۷- آماده باشیم: پیشنهاد میکنم قبل از اینکه بخواهیم سر میزه مذاکره بنشینیم چندین بار این موضوع رو تمرین کنیم، سوالات و صحبت‌هایی که در حین مذاکره پیش میاد رو پیش‌بینی کنیم و جواب‌های عالی برایش پیدا کنیم، صدای خودمان را ضبط کنیم، بارها و بارها صدایمان را بشنویم و اصلاحش کنیم.

چگونه درخواست افزایش حقوق دهیم ؟اگه دوست داشتید میتونید برای دانلود عکس بالا، روی آن کلیک کنید 🙂

 امیدوارم در تمامی مراحل زندگی‌تون موفق و سرشار از انرژی و شادمانی باشید.

میخام ازتون خواهش کنم اگر تجربه مشابهی در این رابطه دارید، حالا چه موفق و چه ناموفق، برای من و دیگر دوستان بازدید کننده وب سایت مهارتهای ارتباطی و فن بیان در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید و یا میتونید با استفاده از موارد بالا و مواردی که خودتون به ذهنتون میاد یک شبیه سازی انجام بدید و ما رو هم از افکارِ زیبا و پر از خلاقیتِ خودتون با خبر کنید.

 

دانلود PDF مقاله “چگونه درخواست افزایش حقوق دهیم ؟”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
 • R.H ۲۹ بهمن ۱۳۹۴

  سلام امیرجان دوست عزیز و گرامی
  از فن جالب وزیبا ویقینا کاری وقوی که درارتباط با نحوه تعیین دستمزد در این سایت به نگارش در اروردین سپاس گذارم خیلی عالی بود ممنون

  • امیر مصطفی ۲۹ بهمن ۱۳۹۴

   سلام و درود خدمت شما دوست بزرگورام
   تشکر میکنم از لطفی که به بنده دارید.
   همینطور خوشحال میشم اگر تجربیات مشابهی دارید در این رابطه بنویسید تا بنده و دیگران دوستان هم از آن استفاده کنیم. 🙂

 • ساناز ۳۰ بهمن ۱۳۹۴

  با سلام و ضمن تشکر از مطلب زیبایی که گذاشتین
  راستش بنظرمن به نکته ی مهمی اشاره کردین, ابتدا باید یه شخص ببینه چه نکته ای و چه برتری ای در شخص وجود داره که اون رو متمایز میکنه و مدیر حاضر هست برای اینکه اون شخص رو نگه داره هزینه کنه,و این مهم به دست نمیاد مگر با تلاش و کوشش و انگیزه داشتن و هدفمند بودن انسان, ولی یه مسئله ای که باید بهش اجاره کرد اینه که انسان تلاش کنه که خودش صاحب کسب و کار خودش باشه ,تا اینکه بخاد از شخصی دیگه درخواست اضافه حقوق بکنه,
  نکته دیگه ای که باید اشاره کنم اینه که درآمد زیر ۳ میلیون , زیر خط فقر هست بقول یکی از استادامون درآمد اگه زیر ۱۰میلیون باشه, نمیشه بهش گفت درآمد,اونوقت اگه یه نفر طبق اداره ی کار حقوق بگیره برفرضم ۳۰۰ ت اضاف حقوق بگیره بازم فایده نداره. واسه همین اگه خودمون سعی نکنیم کسب و کار برای خودمون ایجاد کنیم اگر درخواست اضافه حقوقمون هم پذیرفته بشه بازهم فایده چندانی نداره

  • امیر مصطفی ۳۰ بهمن ۱۳۹۴

   ساناز خانم عزیز، صددرصد با نظرتون موافقم. تا زمانیکه کسب و کار برای خوده آدم نباشه هر چقدر هم اونجا کار کنه، زحمت بکشه و هرچقدر هم حقوقش بالا بره بازم هیج فایده و نفعی در آینده نخواهد داشت. تمام نفع اون به سود صاحب کار است. اما از حق هم نگذریم صاحب کسب و کار بودن هم خیلی دردسر داره. اما در هر حال من بیشتر میپسندم و دردسرش رو به جون میخرم. از طرفی هم باید افرادی رو دید که عاشق کارشون هستن و کارمندی رو دوست دارند.

   • ساناز ۸ اسفند ۱۳۹۴

    من واسه همه شغل ها احترام قائلم چه کارمند و چه هر شغل دیگه ای ولی بنظرم کسانیکه کارمند هستند ریسک پذیر نیستند و دنبال امنیت شغلی هستند و دلخوشیشون همون حقوق و أب باریکه هست و بیمه ولی اگه میدونستن که دارن اهرم یه عده ی دیگه میشن تا اونها به درآمد عالی برسن شتید هیچوقت دنبال کارمندی نمیرفتند,درهر صورت بنظرم اگه اطلاعات و آگاهی اقتصادی بالا بره خیلی بهتره…بازم ممنون از مطالب مفیدتون

    • امیر مصطفی ۹ اسفند ۱۳۹۴

     تشکر میکنم از نظرتون. با شما بزرگوار موافقم.

 • شهاب بشیری ۳۰ بهمن ۱۳۹۴

  با سلام خدمت استاد گرانقدر جناب امیر مصطفی گرامی
  به مطالب بسیار خوب و جامعی اشاره نمودید کاملا صحیح است اگر کسب وکار برای خودمان باشه خیلی بهتره اما بهر حال همه نمی توانند کارافرین باشند و در جامعه به همه شغلها نیاز هست و برخی ها هم به کارمندی علاقه دارند و در این زمینه به نظر من ما باید مهارتی را کسب کنیم که ما رو نسبت به دیگران متمایز کنه و در هر صورت نترسیم و بریم پیشنهاد اضلفه حقوق بدیم و دلیلش رو هم بیان کنیم یا پیشنهاد بدیم از این به بعد من این وظایف رو با این کیفیت انجام میدم و از شما درخواست این مبلغ اضافه حقوق می کنم مطمئن باشید اگر مدیر شما بدونه که کار شما در روند پیشرفت شرکت موثر هست چرا که نه، این پیشنهاد را قبول خواهد کرد خیلی از ما بدلیل اینکه برخی از خواسته های خود را بیان نمیکنیم فرصتهای زیادی را از دست می دهیم اما کافیه یه موضوع رو چند بار امتحان کنیم جواب هم نداد اشکالی نداره یا همون موضوع رو مجدد تکرار کرده یا موضوع جدیدی را امتحان میکنیم من مطمئن هستم اگر فردی مهارتی داشته باشه و بخوبی پیگیری کنه مدیر ان بخش، درخواست اضافه حقوقش رو قبول میکنه فقط باید برای خودش و کارش ارزش و احترام قایل باشه خودش رو لایق اضافه حقوق و درامد بیشتر بدونه و وقتی این خواسته در فرد درونی بشه براحتی در بیرون ظاهر میشه و حقوق این فرد نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
  با تشکر از استاد گرامی برای این مطالب ارزشمند و مفیدشان

  • امیر مصطفی ۵ اسفند ۱۳۹۴

   سپاسگزام استاد بشیری عزیز
   من همیشه او مطالب ارزشمندتون توی زندگی روزمره ام استفاده می کنم.
   به دیگر دوستان هم پیشنهاد میکنم سری به سایت جناب استاد بشیری بزنند.
   http://www.milyarderha.com

 • ziba ۵ اسفند ۱۳۹۴

  سلام و عرض ادب
  این مقاله بسیار جالب و به موقع (با توجه به روزهای پایانی سال) بود. از راهنمایی ها و مطالب مفیدتان استفاده بردم . حتما به کار میبرم.
  تشکر بیکران زیبا

  • امیر مصطفی ۵ اسفند ۱۳۹۴

   سرکار خانم زیبا گرامی
   ممنونم از لطفی که به بنده دارید.
   امیدوارم در تمام مراحل زندگی موفق باشید

 • بهمن دهقانی ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

  سلام بر استاد گرامی و دوست عزیز
  مقاله تان بسیار خوب و کاربردی بود و انگشت روی موضوع مهم و جالبی گذاشته اید جای نقد نداشت و منتظر ادامه مقالات شما در این زمینه هستم

  • امیر مصطفی ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

   سلام و درود خدمت جناب آقای بهمن دهقانی بزرگوار
   ممنون از لطف شما.
   ما با شما دلگرم خواهیم بود و مقالات و آموزشهای دیگری را با حمایت شما رقم خواهیم زد. 🙂

 • صادق عباسی ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

  سلام استاد مصطفی عزیز
  مطالب بسیار کاربردی رو مطرح کردید
  سعی می کنم تمام نکاتی رو که گفتین بکار ببندم. امیدوارم نتایج خوبی رو بگیرم.
  ممنونم از شما

  • امیر مصطفی ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

   سلام و درود خدمت شما
   امیدوارم که در تمام مراحل زندگیتون نتایج فوق العاده ای بگیرید

 • نگار رضوی ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

  بسیار مشخص و دقیق موارد ذکر شد ممنون از مقاله عالی و قابل استفاده و مطالب مفیدتون.

  • امیر مصطفی ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

   درود بر شما سرکارخانم رضوی
   و ممنون از انرژی مثبت شما 🙂

 • ابوالفضل قراخانلو ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

  استاد عزیز ممنون از مطالب مفیدتون.
  بیشتر افراد مشکلشون همینه که نمی تونند درخواستشون را واضح بیان کنند و به همین دلیل, نمی تونند قابلیت هاشون را به مدیرشون بفهموند.

  • امیر مصطفی ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

   درورد بر شما جناب آقای قراخانلو بزرگوار
   شما کاملا درست میفرمایید، وضوح صحبت و بیان کلمات مناسب و طرز ادا و بیان آن موضوعی است که در ارتباطات بسیار مهم است

 • محسن محمدی ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

  بسیار عالی. چراکه به مسئله‌ای اشاره کردید که دغدغه‌ی بسیاری از افراده و خیلی می‌تونه راهگشا باشه.

  • امیر مصطفی ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

   سلام و درود خدمت جناب آقای محمدی گرانقدر
   مرسی از حضورتون و انرژی فوق العاده ای که انعکاس میدهید

 • hossein moradi ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

  افزایش حقوق یکی از دغدغه های بزرگ نه یک فرد بلکه اقشار جامعه است و هر فردی که به نوعی زیر مجموعه سازمان و اداره و یا حتی کارگاهی کوچ است تمایل دارد که راهی بیاموزد که به واسطه آن حقوق بیشتری از رییس خود طلب کند و چقدر خوبه که افرادی چون شما استاد بزرگوار این نیازها را تشخیص می دهند و برای رفع آن تلاش می کنند

  ممنون از تلاش شما استاد امیر مصطفی

  • امیر مصطفی ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

   سپاسگزارم از شما جناب آقای حسین مرادی بزرگوار 🙂

  • امیر مصطفی ۱۲ خرداد ۱۳۹۵

   سپاسگزارم جناب آقای مرادی، شما لطف دارید

  • امیر مصطفی ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

   درود بر شما جناب آقای عادلی بزرگوار
   همواره شاد و پرانرژی باشید

  • امیر مصطفی ۱۲ خرداد ۱۳۹۵

   خیلی خوشحالم که این مقاله براتون مفید بود. امیدوارم بتونید نتایج عالی بگیرید. و ممنون میشم تجربیات خودتون رو در این باره با ما هم در میان بگذارید

 • محمدرضا ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

  ممنون بخاطر مقاله خوب و کاربردى شما.
  به شما تبریک میگم که انقدر ساده و روان مهارت هاى ارتباطى و فن بیان رو به افراد آموزش میدید.

  • امیر مصطفی ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

   سپاسگزارم دوست خوبم آقای محمدرضا

 • سلطانی ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

  ممنون از موارد بسیار کاربردی که مطرح کردید . مقالتون رو به همکاران مجموعه خودم نیز معرفی کردم تا با مطالعه کامل آن به نتایج خوبی دست پیدا کنند

  • امیر مصطفی ۱۲ خرداد ۱۳۹۵

   درود بر شما و سپاسگزارم دوست عزیز

 • پوریا ۱۱ خرداد ۱۳۹۵

  سپاسگزارم به خاطر مقاله جالب و عکسنوشته زیبای شما

  • امیر مصطفی ۱۲ خرداد ۱۳۹۵

   درود بر شما پوریا خان
   ممنون از حضور شما و انرژی مثبت فراوانتون

 • davari ۱۱ خرداد ۱۳۹۵

  کاش زود تر می دونستم
  ولی اشکال نداره برای دفعه بعد از همین روند استفاده می کنم

 • اميد روشنگر ۱۱ خرداد ۱۳۹۵

  سلام
  از نکات ذکر شده در مقاله لذت بردم.
  موشکافانه و دقیق بود.
  مرسی

  • امیر مصطفی ۱۲ خرداد ۱۳۹۵

   سپاسگزارم جناب آقای روشنگر گرانقدر

 • حسنی زاده ۱۲ خرداد ۱۳۹۵

  امان از رئیس نامرد!
  هر ترفند موثری رو امتحان کردم نگرفت 🙁

  • امیر مصطفی ۱۲ خرداد ۱۳۹۵

   سلام و درود خدمت شما
   درسته که نتیجه ای نگرفتید اما به جاش یک تجربه خوب به دست آوردید. 🙂

 • سید علی باقرپور ۱۴ خرداد ۱۳۹۵

  دست روی دغدغه بسیار مهمی گذاشتید
  ازمطالبتون استفاده کردم
  ممنون از مطالب عالی و کاربردی شما استاد عزیز

 • ممنون
  مطلب بسیار خوب و مفیدی بود
  کمتر مطلبی در زمینه درخواست افزایش حقوق دیده بودم
  موفق باشید

  • امیر مصطفی ۲۲ مهر ۱۳۹۵

   سلام و وقت بخیر
   سپاسگزارم از شما.
   امیدوارم مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشه.

 • Mahshid ۵ آذر ۱۳۹۵

  خوب بود ممنون

  • امیر مصطفی ۵ آذر ۱۳۹۵

   درود بر شما دوست بزرگوارم Mahshid
   ممنونم از شما.
   آدینه بخیر و شادی

   • مسعود ۱۳ دی ۱۳۹۵

    با سلام استاد عزیز وقت بخیر ، از مقاله مثبت و نوشتار روانتون لذت بردیم .درود برشما، مسعود

    • امیر مصطفی ۱۳ دی ۱۳۹۵

     سلام و درود خدمت جناب آقای مسعود بزرگوار
     مشتکرم از شما.
     شاد و موفق باشید 🙂

 • ماساژ در منزل ۱۲ بهمن ۱۳۹۶

  بسیار کاربردی و مفید.
  به شما تبریک میگم که انقدر ساده و روان مهارت هاى ارتباطى و فن بیان رو به افراد آموزش میدید.

  • امیر مصطفی ۱۲ بهمن ۱۳۹۶

   تشکر محبت دارید ??

 • جواد ۱۴ بهمن ۱۳۹۷

  سلام , وقتی از پله ها صحبت کردید منظور چند درصد افزایش حقوق بود و در چه فاصله زمانی از هم

  • امیر مصطفی ۱۵ بهمن ۱۳۹۷

   سلام بر شما جواد عزیز
   به نظر من ۳۰ تا ۴۰ درصد عدد معقولی است برای شش ماه.
   بعد از این مدت اگر واقعا ارزش افزوده‌ای که برای مجموعه دارید همین درصد را پیشنهاد کنید.

 • امیر ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

  موفق باشید

  • امیر مصطفی ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

   سپاسگزارم 🙂

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *