09100776969
0

چگونه با تلفن مکالمه خوبی داشته باشیم

چگونه با تلفن مکالمه خوبی داشته باشیم

در چندین سال گذشته که شبکه های تلفنی و مخابراتی رشد چشمگیری داشته اند، استفاده از تلفن و موبایل برای برقراری ارتباط خیلی بیشتر شده، اما شاید کمتر کسی به این موضوع پرداخته باشه که چگونه با تلفن مکالمه خوبی داشته باشیم.

با وجود این رشد چشمگیر و استفاده روزافزون ما از تلفن، دانستن آداب مکالمه با تلفن نیز احساس می شود.

اگر ما ندانیم با شخصی که پای تلفن هست چگونه صحبت کنیم و یکسری آداب مکالمه با تلفن رو رعایت نکنیم مطمئناً نمی تونیم مکالمه تلفنی خوب و اثر بخشی داشته باشیم.

فرقی نمی کنه که ما پشت تلفن با چه کسی در حال صحبت هستیم، اگر بتونیم با تلفن مکالمه خوبی داشته باشیم و تأثیر گذاری و یا اثربخشی خوبی با مکالمه پشت تلفن داشته باشیم خیلی در بهتر شدنِ روابط ما با دیگران می تونه کمک کنه.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیندازید: چگونه خوب صحبت کنیم

شخصی که پشت تلفن هست می تونه، مشتری ما باشه، همسر ما باشه، فرزند ما باشه و … بنابراین اگر بتونیم با تلفن مکالمه خوبی داشته باشیم و آداب مکالمه با تلفن رو خوب به کار بگیریم می تونه در موثر بودن ارتباطات ما نقش چشمگیری رو ایفا کنه.


مکالمه با تلفن : قبل از مکالمه فکر کنیم

خیلی بهترِ که قبل از اینکه گوشی تلفن رو برداریم و شروع به صحبت کردن کنیم کمی فکر کنیم، مخصوصاً برای مکالمات تلفنی مهم، در مورد این فکر کنیم که:

چی قرارِ بگم؟

چی ممکنه بشنوم؟

نتیجه صحبت های من چی قرارِ باشه؟

اگر فلان سوال رو پرسید چی بگم؟

و … .

 چگونه با تلفن مکالمه خوبی داشته باشیم

به قول پروفسور مَت مَک گری تی: آماده نشدن برای چیزی، آماده شدن برای شکست است.

پس بهترِ صحبت هامون رو از قبل برنامه ریزی کنیم و کمی روی چیزی که قرارِ بگیم فکر کنیم.

تک تک جملاتی و کلماتی که بیان می کنیم می تونه روی مخاطبِ ما اثر بزاره.

می تونه حسِ مخاطب و روابطِ ما رو به عرش ببره یا به فرش بیاره.


مکالمه با تلفن : داشتن لحنی دوستانه

از اونجا که فرد پشت تلفن نمی تونه تصویر مارو ببینه و بنابراین نمی تونه درک درستی از احساسات، زبان بدن و حالات چهره ما داشته باشه.

داشتن لحنی دوستانه در مکالمات تلفنی یکی از فاکتورهای داشتن مکالمه خوب با تلفن هست که می تونه اثر فوق العاده ای داشته باشه.

باز هم فرقی نمی کنه که پشت تلفن چه شخصی باشه، البته این واضح هست که ما با مشتری مون مثل همسرمون صحبت نمی کنیم.

داشتن لحن دوستانه یعنی اینکه به شخصِ پشتِ تلفن حسِ دوستی و آرامش بدیم نه اینکه با لحنی پرخاشگرانه و عصبانی باهاش صحبت کنیم.

خیلی خوبه لحنِ دوستانه ی ما از همون ابتدای مکالمه مشهود باشه و حس دوستی و مهربانی رو به شخص پشت تلفن القاء کنه.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیندازید: چگونه خوب صحبت کنیم و فن بیان قوی داشته باشیم

فرض کنید با شرکتی تماس گرفتید و می خواهید خدماتی دریافت کنید. شخصی که تلفن رو بر می داره:

با لحنی پرخاشگرانه می گه: سلام بله بفـــــرمایید… ??

شما با شنیدنِ همین سه کلمه چه حسی بهتون منتقل می شه؟

شاید اصلاً دیگه رقبتی هم به گرفتن خدمات از این شرکت نداشته باشید.

بنابراین در مکالمات تلفنی که انجام میدیم با لحنی دوستانه صحبت کنیم. 🙂


مکالمه با تلفن : لبخند زدن 🙂

لبخند زدن، یکی از فاکتورهای تکراری در همه جا. 😐

لبخند زدن یکی از توصیه هایی هست که هر روز و همه جا بهش بر می خوریم، از تبلیغات تلوزیون گرفته تا پُست هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر میشند، همه اینها به ما میگند که لبخند بزنید. اما این مورد انقدر برامون تکراری شده که ی جورایی ذهنِ ما فیلترش می کنه و مثل خیلی از چیزهایی که در اطرافمون میگذره ازش رد می شیم.

چگونه با تلفن مکالمه خوبی داشته باشیم

اما هر چقدر هم این فاکتور تکراری باشه، باز هم یکی از اثر بخش ترین مواردی هست که ما می تونیم ازش در برقراری یک ارتباط موثر و خوب استفاده کنیم، فرقی هم نمی کنه بخاد پشت تلفن باشیم یا رو در روی کسی.

وقتی لبخند میزنیم شخص مقابل انرژیِ مثبتِ ما رو دریافت می کنه، حتی لحنِ مون هم دوستانه تر میشه.

بنابراین پیشنهاد می کنم زمانی که میخواهید با تلفن صحبت کنید، حتی به زور هم که شده لبخند رو به لبانتون بیارید. 🙂


مکالمه با تلفن : معرفی کردن خودمان

خیلی حرفه ای ترِ وقتی برای دفعات اول با شخصی تماس می گیریم اسم یا فامیلمون رو بگیم، شاید اون طرف شماره مارو در گوشی اش ذخیره نکرده باشه.

برای خودم بارها پیش اومده که شخصی برای اولین بار به موبایلم زنگ میزنه و انتظار داره که من با شنیدن صداش بفهمم کیه، یا فکر می کنه که من متوجه شدم چه کسی پشت خط هست و همینجوری شروع می کنه به صحبت کردن. 😐

متاسفانه شاید این موضوع در مورد تماس با شرکت ها زیاد صادق نباشه، مثلاً بارها با شرکت ها و یا موسساتی تماس گرفته ام و خودم رو معرفی کردم، درخواستم رو گفتم و منشی یا اپراتور دوباره از من می پرسه، ببخشید شما !!!؟ 😐


مکالمه با تلفن : صبورانه گوش دادن

همیشه از نظر سخنگو، افرادی که خیلی خوب گوش می دهند، افرادی دوست داشتنی و جذابی هستند.

از اونجا که در صحبت های تلفنی تصویر شخص مقابل رو نداریم، صبورانه گوش دادن به صحبت های طرف مقابل اهمیت بیشتری پیدا می کند.

قطعاً ما نمی خواهیم که فردی خودخواه به نظر برسیم.

بنابراین بهترِ، زمانی که در حال صحبت پشت تلفن هستیم، صبورانه به صحبت های طرف مقابلمون گوش بدیم و در میان صحبت های اون طرف نپریم.

در صحبت های رو در رو هم، پریدن وسط صحبت های کسی اصلاً خوب نیست و حسِ خوبی رو به سخنگو القاء نمی کنه. شاید اگر پریدن وسطِ صحبتِ کسی از سمتِ ما زیاد بشه اون طرف دیگه تمایلی نداشته باشه با ما صحبت کنه و فقط به یک سلام و علیکِ خشک و خالی بسنده کنه و ی جورایی از دست ما در میره.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیندازید: چگونه فعالانه گوش دهیم

پس بهترِ ما صبورانه به صحبت های طرفِ مقابلمون گوش کنیم و اجازه بدیم حرفش کاملاً تموم شه و بعد ما شروع به صحبت کردن کنیم. اینجوری یک تعامل دو طرفه شکل می گیره، شاید این موضوع رو بشه مثل بازی تنیس یا پینگ پنگ تشبیه کرد.


مکالمه با تلفن : یادداشت برداری

یک خودکار و کاغذ می تونه در مکالمات تلفنیِ ما معجزه کنه.

اگر اون منشی که در مثال قبل گفتم، یک خودکار و کاغذ دَمِ دستش بود، ازم دوباره یا سه باره اطلاعاتی که بهش دادم رو نمی پرسید.

برای شما تا حالا چند بار پیش اومده که جایی زنگ بزنید و مجبور باشید چندین بار اطلاعات تون رو بازگو کنید؟

پس زمانی که داریم با شخصی صحبت می کنیم بهتره که یک خودکار و ورق دَمِ دستمون باشه و مواردی از صحبت که لازم هست رو یادداشت کنیم تا بتونیم در هنگام مکالمه یا بعد از اون بهش ارجاع کنیم.

چگونه با تلفن مکالمه خوبی داشته باشیم

البته در شرکت هایی که از سیستم های CRM استفاده می کنند این موضوع تا حد خیلی زیادی رعایت می شه و به احتمال خیلی زیاد مشتریان از صحبت با اون شخص لذت می برند، چراکه به مشتری این حس دست میده که: تماس گیرنده این شرکت تمام اطلاعات و سلایق من رو که یک بار براشون توضیح دادم به یادش هست، پس من شخص مهمی هستم.


مکالمه با تلفن : بیانِ نام

سعی کنیم در یک مکالمه تلفنی حتماً چندین بار اسم طرفِ مقابل رو بیاریم، بیانِ نام هر شخص می تونه حسِ خیلی خوبی رو به طرفِ مقابل بده.

وقتی در صحبت هامون از نام کسی استفاده می کنیم، حسِ خاص بودنِ اون مکالمه فقط برای اون شخص معنی پیدا می کنه.

نام اشخاص جزو اولین چیزهایی هست که در زندگی کسب می کنه. نام هر شخص برای خودش خیلی مهمه و خیلی از اشخاص روی تلفض یا املاء نامشون بسیار حساس هستند.

پس بهترِ املاء و تلفظ صحیح نامِ افراد رو هم بدونیم.

برای این کار می تونیم از خودِ اون شخص سوال کنیم که املاء و تلفظ صحیح اسم و فامیل تون به چه صورت هست.

چون نام هر شخص برای خودش مهمه بنابراین با کمال میل و با حوصله به سوالمون پاسخ میده، حتی می تونیم از افراد معنی فامیلی شون رو هم بپرسیم که خیلی بهتر می تونه باعث بشه اون فامیلی در ذهن ما بمونه.


مکالمه با تلفن : پشت خطی

فرض کنید در حال صحبت با شخصی هستید و صحبت های خیلی مهمی هم با اون شخص دارید، یکهو در وسط مکالمه بوغ پشت خطی برای تلفن طرف مقابلتون به صدا میاد و اون شخص به ما میگه که لطفا چند دقیقه پشت خط منتظر بمونید L

چه حسی بهتون دست میده.

شاید شما هم مثل خیلی های دیگه فکر کنید که حتماً اون شخصی که پشت خط بوده مهم تر از ماست. 🙁

پیشنهاد می کنم سیستم پشت خطی (Call Waiting) تلفن یا موبایلتون رو غیر فعال کنید تا حداقل شما این حسِ بد رو برای طرفِ مقابلتون به وجود نیارید.


مکالمه با تلفن : تعداد زنگ

تصور کنید به شخصی زنگ زدید و اون شخص در زنگ هشتم یا نهم به تلفن پاسخ میده، خُب قطعاً حسِ خوبی پیدا نمی کنیم 🙁

فکری که خیلی از ماها در اولین لحظه به ذهن مون میرسه اینه که اون طرف اصلاً به تلفنِ ما و یا به ما اهمیت نمیده. 🙁

بهترِ که وقتی تلفنمون زنگ میخوره حداکثر تا بوق سوم یا چهارم گوشی رو برداریم و یا اگر هم خودمون جایی تماس می گیریم اگر کسی پاسخگو نبود هِی پشت سرِ هم شماره رو نگیریم، اگر کسی صدای زنگ رو بشنونه و شرایط صحبت در اون لحظه رو داشته باشه دلیلی نداره که به تلفن پاسخ نده و با وجود سیستم نمایش شماره (Caller ID) دیگه نیازی نیست که پشت سر هم شماره طرف مقابل رو بگیریم، مگر در کارهای ضروری.

نشان دادن علائم حیاتی در زمان گوش دادن

شاید برای شما هم پیش اومده که در حال صحبت پشت تلفن هستید، اما هیچ صدای از اون وَرِ خط دریافت نمی کنید که متوجه بشید آیا اون شخص الان داره به صحبت های ما گوش میده یا اصلاً تلفن قطع شده.

پس بهترِ زمانی که در حال گوش دادن هستیم علائم حیاتی از خودمون بروز بدیم که به سخنگو بگیم: من در حال گوش دادنِ به صحبت های شما هستم.

این علائم حیاتی می تونه این موارد باشه:

آهان

بله

درسته

همینطوره

اِ چه خوب

چه جالب

بله دقیقاَ

واااای چه جالب

اوه، نه بابا

و …


مکالمه با تلفن : خوردن و آشامیدن

مَلَچ مولوچ

مَلَچ مولوچ

😐

وقتی در زمان حرف زدن با تلفن در حال خورد و یا آشامیدن باشیم صدایی که شنونده پشت تلفن می شنوه ده برابر قدرتمندتر از صدایی هست که خودِ ما می شنویم.

به گفته ی خیلی از افراد این صدا در هنگام حرف زدن با تلفن بسیار زننده و آزار دهنده است.چگونه با تلفن مکالمه خوبی داشته باشیم

البته فراموش نکینم صدای جویدن آدامس هم در پشت تلفن بسیار زننده است.

بنابراین بهترِ در هنگام حرف زدن با تلفن خوردن، آشامیدن و جویدن آدامس رو کلاً تعطیل کنیم.


مکالمه با تلفن : وقت شناسی

در زمان تماس گرفتن با تلفن خروس بی محل نباشیم. اول صبح یا اواخر شب اصلاً زمان مناسبی برای یک تماس تلفنی نیست مگر برای کارهای کاملاً ضروری.


مکالمه با تلفن : تن صدا

آرام صحبت کردن یا خیلی بلند صحبت کردن اصلاً تُن مناسبی برای صحبت کردن با تلفن نیست. بهترِ که تن صدای مناسبی داشته باشیم تا شخصی که در پشت تلفن هست صدای ما رو واضح بشنوه و یا اطرافیانِ ما اگر صدایمان بلند است از صدای ما اذیت نشوند.


آداب مکالمات تلفنی

در قسمت آداب مکالمات تلفنی به چندین نکته اشاره می شه که توصیه می شه برای داشتن مکالمه خوب با تلفن استفاده بشه.

 • به جای صحبت در مکان های شلوغ و داد زدن، به جای خلوت تر بریم و با آرامش صحبت کنیم
 • اگر موبایلمان آنتن نمی دهد داد نزنیم یا جایمان را عوض کنیم یا مجدد تماس بگیریم
 • اگر احتمال میدهیم که صحبت های ما در پای تلفن به دعوا ختم شود بهتر است که در جایی در بسته و خلوت داد و بیداد کنیم (البته به نظر من اگر بلد باشیم که چطور خوب صحبت کنیم نیازی به داد و بیداد و دعوا نیست)

چگونه با تلفن مکالمه خوبی داشته باشیم

  • در زمان های مناسب از شبانه روز با افراد ارتباط تلفنی برقرار کنیم، همونطور که خدمتتون عرض کردم، خروس بی محل نباشیم
  • برای مسائل و یا صحبت های کاری با تلفن منزل اشخاص تماس نگیریم، مگر با هماهنگی با طرف مقابل
  • در زمان مکالمات تلفنی خودن و آشامیدن ممنوع
  • خوب حواسمان را در هنگام گوش دادن جمع کنیم
  • از صحبت ها یادداشت برداری کنیم
  • در هنگام رانندگی از موبایل استفاده نکینم
  • از زنگخور های مناسب و با صدای کم استفاده کنیم
  • در مکان هایی مثل: کتابخانه، کلاس، سینما و … موبایل خود را در حالت بی صدا (Silent) قرار دهیم
  • اگر با شخصی رو در رو در حال صحبت هستیم و تلفنمان زنگ میخورد بصورت اتوماتیک به تلفن جواب ندهیم. (یکسری افراد وقتی داریم باهاشون صحبت می کنیم و تلفنشون زنگ میخوره بدون نشان دادنِ هیچ حرکت و اجازه ای یکهو به تلفنشون جواب میدن، انگار ما داریم با دیوار صحبت مکنیم 😐 )
  • صحبت های خودمون بیرون از تاکسی، اتوبوس یا مترو انجام بدیم، مطمئن باشید که صحبت های شخصی یا کاریِ ما برای اشخاص دیگه هیچ جذابیتی ندارد.

اگر موارد دیگه هم به نظر شما میرسه و یا تجربه خاصی داشتید لطفا با من و دیگر دوستان در قسمت نظرات بنویسید.

و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

همچنین اگر به نوشته ها و آموزش های این سایت علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام نمایید تا از مطالب آن مطلع شوید.

 
دانلود PDF مقاله “چگونه با تلفن مکالمه خوبی داشته باشیم”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
 • سایه 25 نوامبر 2016

  با سلام و درود خدمت استاد مصطفی؛ مقالتون مثل هميشه عالی و پر کاربرد، باسپاس از زحمات شما

  • امیر مصطفی 27 نوامبر 2016

   سلام و متشکرم از شما 🙂

 • مرتضی 7 مارس 2017

  سلام و خداقوت خدمت شما !
  این مقاله هم مثل مقاله های دیگه عالی و بی نظیر بود .
  فقط مشکل من توی استرس صحبت کردن با تلفن هست . یعنی رو در رو هیچ مشکلی ندارم واسه صحبت کردن ولی زمانی که میخوام با یکی تماس تلفنی بگیرم یا یکی با من تماس میگیره استرسه شروع میشه !
  یعنی یکی از اهنگ های مورد علاقه خودم رو هم گذاشتم روزنگ گوشی تا حس بهتری به من بده ولی طوری شده که از همون اهنگ هم متنفر شدم .
  با اینکه 90 درصد تلفن ها رو هم به خوبی جواب میدم ولی نمیدونم این استرس از کجا میاد.
  اینم بگم که در زمان صحبت با تلفن هرگز مهارت هایی مثل تعریف کردن از شخص مقابل ، لبخند زدن ، پرسیدن حال و روزش و … رو رعایت نمیکنم.چون از بس استرس دارم یه راست بعد از احوال و پرسی میرم سراغ مسئله اصلی خب اینم یکم باعث میشه رابطه سردتر بشه.
  کار من هم بیشتر ارتباط با مشتریه ولی همین موضوع باعث شده که بیشترشون رو از دست بدم .
  چون به خاطر همون استرس گاهی اوقات تلفن رو جواب نمیدم و با پیامک واسه شخص مقابلم چیزی که میخواد رو تهیه میکنم.
  برای شما آرزوی موفقیت دارم . امیدوارم که وب سایت شما با جستجو در گوگل اولین وب سایتی باشه که بالا میاد چون واقعا مطالبش بی نظیره.برای محصول جدیدی هم که تولید کرین بهتون تبریک میگم.
  شاد باشید

  • امیر مصطفی 7 مارس 2017

   درود بر شما مرتضی عزیز
   ازت میخام که برای صحبتهای خودت یک یا چند چهارچوب در بیاری. برای خودت تمرین کنی و در صحبت هات از این قالب ها استفاده کنی.
   میتونی صدای خودتو ضبط کنی و بشنوی.

   • مرتضی 7 مارس 2017

    سلام و خداقوت.
    ممنونم بابت راهنمایی عالیتون.
    فقط چند سئوال !!
    منظور شما از چهارچوب چند نوع قالب خاص (چند نوع و مدل) صحبت کردنه؟
    و تمرین کردن به چه شکله ؟ یعنی با هر تماس تلفنی با شخصی من باید این تمرینات رو انجام بدم ؟ یا نه کلا واسه خودم صحبت کنم و …
    و مشکل من بیشتر در رابطه با همون استرسی بود که در سئوال اصلی ذکر کردم !اگه در این مورد هم منو راهنمایی کنید متشکر میشم.
    شاد باشید

    • امیر مصطفی 7 مارس 2017

     درود بر شما مرتضی عزیز
     عارضم به حضورتون که:
     1- برای خیلی از صحبت ها می تونی چهارچوبی تعریف کنی، مثلا زمانی که مشتری به شما زنگ میزنه اکثرا یک سوال خاص میپرسند، یا مثلا مشتری تماس میگیره، *شما خودتو و مجموعه ات رو معرفی میکنی >> اسم طرفت رو میپرسی و جایی یادداشت میکنی >> درخواستی که از شما داره رو میپرسی >> و بعد بهش جواب میدی >> وقتی براش توضیح دادی و طرف نیازش و مشکلش برطرف شد ازش سوال میکنی که مورد دیگه ای هم هست >> و بعد بابت تماسی که با شما داشتند تشکر میکنی و خداحافظی میکنی
     این شد یک چهارچوب در صحبت ها یا یک نمونه آماده (نمونه پیش بینی شده)
     شما هم با توجه به تجربیاتی که با صحبت تلفن داشتید نمونه های اینچنینی رو واسه خودتون مشخص کنید و بنویسید
     2- بعد از اینکه این کار رو انجام دادید برای خودتون تمرینش کنید و صدای خودتون رو ضبط کنید و بشنوید
     3- صدای خودتون هنگام صحبت با تلفن ضبط کنید (گوشی های هوشمند این امکان رو به سادگی براتون محیا می کنند) و بعد بشنوید و صحبت های خودتون رو تجزیه و تحلیل کنید
     4- استرستون هم کمکم با این تمریناتی که انجام میدید و مسلط مشید رفع میشه

     اگر باز جایی نیاز به توضیح داره بفدمایید 🙂

     • مرتضی 7 مارس 2017

      ممنون از وقتی که گذاشتید .
      سپاس

     • محیا 31 مه 2020

      سلام و خسته نباشید.
      مُهَیّا با “ه” هست که به معنای تدارک دیدن، فراهم شدن و آماده کردن هست. کلمه ای که شما نوشتید مَحیا هست که بعنوان اسم شخص استفاده میشه و از ریشه لغت عربی “حی” میاد که به معنای زنده، سرزندگی و نشاط هست.
      موفق باشید ^^

      • امیر مصطفی 2 ژوئن 2020

       سلام بر شما.
       ممنون از نکته‌سنجی شما 🙂

    • امیر مصطفی 7 مارس 2017

     خواهش میکنم
     بزرگوارید

 • الهه 3 جولای 2017

  سلام. به فرد مهمی میخواهیم زنگ بزنیم. شمارشو از کسی دیگه گرفتیم و اون مشاره مارو نداره. اکثرمون ترجیح میدیم قبل از تماس پایمک بفرستیم و خودمون رو معرفی کنیم. اما من هیچ وقت از متن پیامکی که میزنم راضی نیستم. چطور بهش بگیم ممکنه باهام صحبت کنی؟ آیا مساعد هستی کمی بعد بهت زنگ بزنم؟ ببینین الان من اینو تنظیم کردم اما ازش راضی نیستم:
  سلام. الهه …هستم ….(معرفی)در خصوص تعیین حقوق و مزایا در همکاری با شرکت های خارجی سوالی دارم و اگر مساعد باشین چند دقیقه بعد تماس میگیرم خدمتتون.
  این پیامک بالا یک جورهایی دستوری نیست؟ شما اینجور مواقع چی مینویسین؟

  • امیر مصطفی 7 جولای 2017

   درود بر شما الهه ارجمند
   وقتتون بخیر باشه.
   از بابت تأخیری که در پاسخ داشتم عذرخواهی می کنم. تو این مدت سرم کمی بخاطر کارگاه فن بیان شلوغ است و از اونجا که فعلا دست تنها هستم بیشتر کارها را خودم باید انجام بدم.
   پیامکی که من میزنم این هست:
   جناب آقای/خانم … گرانقدر
   سلام
   امیر مصطفی هستم، مسئول قراردادهای خارجی شرکت … .
   از آنجا که میدانم سرتان شلوغ است، ممنون میشم هر زمان که مساعد بود با بنده تماس بگیرید و یا یک پیامک به بنده بدهید تا با شما تماس بگیرم تا در مورد قرارداد خارجی … باهم صحبت کنیم.
   سپاسگزارم از شما
   در پناه خدا باشید
   ————————————————-
   اما خب اگر قضیه کاری هست پیشنهاد می کنم به جای پیامک زدن، مستقیما تماس بگیرید بهش بگید “آیا الان زمان مناسبی هست برای صحبت کردن؟” یا “آیا الان چند دقیقه زمان دارید باهم در مورد قرارداد خارجی … صحبت کنیم؟”

   • الهه 9 جولای 2017

    ممنونات فراوان از وقتى كه گذاشتين وجواب دادين. سرافراز باشين

    • امیر مصطفی 9 جولای 2017

     خواهش می کنم سرکارخانم الهه ارجمند
     در پناه خدا باشید

 • سارا 31 اکتبر 2017

  سلام ودرود برشما و تشکر بابت سایت خوبتون
  به تازگی دریک اموزشگاه خصوصی مشغول به کار منشی گری شدم مشکلم دربیان کلمات و جملات درمکالمه تلفنی جهت کنسل شدن ویا تغییر ساعت کلاسها با اولیا هست
  مدیر اموزشگاه هم از نحوه بیان من راضی نیست لطفا راهنماییم کنید که چطور صحبت کنم
  ممنون

  • امیر مصطفی 31 اکتبر 2017

   درود بر شما سارا ارجمند
   خوشحالم که برای رفع مسئله تون دنبال راه حل هستید.
   لطفا میفرمایید چه جملاتی در موقعیتهای مختلف میفرمایید.

 • masuod 1 مارس 2018

  سلام و درود
  واقعا عالی بودن مطالب
  فقط یه سوال داشتم:اصولا تو مکالمه های تلفنی باید از ضمیر جمع استفاده کنیم
  مزایا و علت این کار چیه؟

  • امیر مصطفی 1 مارس 2018

   سلام بر شما.
   دلیلش احترامی هست که به طرف مقابل می گذاریم 🙂

 • مهسا 4 مارس 2018

  سلام ممنون
  اطلاعات خیلی خوبی بود یه نظر و ایده هم بذارین واسه شروع صحبت با طرف مقابل چجوری صحبت شروع کنیم و بعد بریم سر اصل مطلب.

  • امیر مصطفی 4 مارس 2018

   سلام بر شما مهسا ارجمند

   ممنونم از محبتتون

   متشکرم 🙂 ایده خوبی بود برای مقالات بعدی

 • مهسا 4 مارس 2018

  سلام ممنون
  اطلاعات خیلی خوبی بود یه نظر و ایده هم بذارین واسه شروع صحبت با طرف مقابل چجوری صحبت شروع کنیم و بعد بریم سر اصل مطلب.

 • مهناز 5 آوریل 2018

  با عرض سلام و ادب
  سفره آراییتان من باب مکالمه تلفنی بسیار هنرمندانه بود.
  سپاسگزارم

  • امیر مصطفی 5 آوریل 2018

   درود بر شما سرکارخانم مهناز ارجمند
   بنده هم از شما بابت نوشتن دیدگاه پرانرژیتون متشکرم 🙂
   خوشحال می‌شوم میزبان شما در این سایت باشم
   در پناه خدا باشید

 • پارسا 13 آوریل 2018

  درود بر شما
  برای من یک مسئله پیش اومده اگه لطف کنید به راهنمایی شما احتیاج دارم ، یکی از همکاران بنده دخترخانمی رو برای ازدواج بهم معرفی کرده ولی از من خواسته اسمی از خودش نبرم ، شماره تماس این خانوم رو به من داده تا باهاش صحبت کنم . حالا من موندم به این خانوم چی بگم ؟؟ چطوری سر صحبت رو باهاش باز کنم ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  با تشکر .

  • امیر مصطفی 13 آوریل 2018

   سلام بر شما پارسا عزیز
   دو پیشنهاد:
   1- این کار رو به یک نفر سوم بسپارید که براتون انجام بده.
   یعنی این شخص با اون دخترخانم تماس بگیرند و ازشون دعوت کنند که یک ملاقات داشته باشید. البته بهتره که اون نفر سوم هم حضور داشته باشند تا موضوع رسمی تر بشه

   2- خودتون تماس بگیرید و خودتون رو معرفی کنید و به ایشون بگید شما رو یک شخصی برای ازداواج پیشنهاد دادند، ممنون میشم تو یک زمان مناسب یک قرار ملاقات بزاریم.

   به هر حال پیشنهاد من گزینه 1 هست

   • پارسا 13 آوریل 2018

    ممنون از راهنمایی تون ، با آرزوی موفقیت روز افزون
    متشکرم

    • امیر مصطفی 13 آوریل 2018

     متشکرم 🙂
     روز خوبی داشته باشید.

 • کورش 30 مه 2018

  در آخر مکالمه که قصد داریم خداحافظی کنیم چه جمله ای رو بکار ببریم بهتر است؟

  • امیر مصطفی 30 مه 2018

   درود بر شما کورش عزیز
   می‌توانید این جملات را استفاده کنید:
   – خیلی خوشحال شدم باهاتون صحبت کردم، خدانگهدارتون.
   – مرسی از اینکه برای من وقت گذاشتید، خداحافظتون.

   بستگی به موقعیت و شخص مقابل‌تون هم داره.
   مثلا اگه طرف مقابل همسرتون باشه می‌تونید از جملات مهربانانه تر هم استفاده کنید.
   – مرسی عزیز، مواظب خودت باش
   – عزیزم کاری نداری؟ می‌بینمت.

 • ستاره 21 ژوئن 2018

  سلام خسته نباشیدمن تازگی ها درشرکتی مشغول کارم که مشاوره فروشم ولی حالا تماسام منجربه فروش نشده درصورتی که حس میکنم خوب صحبت میکنم میشه راهنماییم کنیدکه چیکارکنم تماسام موفق به فروش بشه

  • امیر مصطفی 24 ژوئن 2018

   درود بر شما ستاره گرامی
   ممنون میشم در مورد محصولتون و نحوه معرفی محصول خودتون بیشتر توضیح بدید.
   پیشنهاد می‌کنم صدای خودتون رو به ایمیل بنده ارسال کنید تا بشنوم.
   info@amirmostafa.com

 • سمانه 24 ژوئن 2018

  با سلام
  من به تازگی در یک دبستان به عنوان معاون اجرایی مشغول به کار شدم،ولی استرس و ترس و حضور در یک محیط جدید باعث میشه که در پاسخ به تلفن ها ،صحبت و جذب خانواده ها دچار مشکل بشم و درست توانایی های خودم رو نشون ندم لطفا کمکم کنید چطور با اولیا صحبت کنم و ترسم رو از بین ببرم تا توی کارم موفق بشم.

  • امیر مصطفی 25 ژوئن 2018

   درود بر شما سمانه ارجمند
   به شما پیشنهاد می‌کنم که به همکارانتون نزدیک‌تر بشید، تصور کنید افرادی که بعنوان مراجعه کننده حضور پیدا می‌کنند از دوستان شما هستند و هر روز این راحتی را برای خودتان بیشتر و بیشتر کنید (البته این راحتی باید یک حس درونی باشد)
   در هنگام صحبت با تلفن هم تصور کنید که شخص پشت تلفن دوست شما است و می‌خواهید به دوستتان اطلاعات دهید.
   علاوه بر این موارد بهتر است که چندین مرتبه برای خودتان صحبت با تلفن را شبیه سازی کنید و تمرین کنید تا زمانی‌که می‌خواهید واقعا با تلفن صحبت کنید راحت‌تر باشید.
   همچنین به شما پیشنهاد می‌کنم در دوره رایگان “چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم” شرکت کنید.
   چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم

 • ماهان 24 جولای 2018

  سپاس از شما بابت این مقاله
  آقای مصطفی من 18 سالمه دوتا مشکل دارم:
  1- نمیتونم جلوی خانوادم با تلفن صحبت کنم چون خجالت میکشم ازشون (شایدم میترسم بخندن به صحبت کردنم)
  2-بعضی وقتا میدونم چی میخوام بگم ولی نمیدونم حرفامو تو چه قالب کلماتی بکار ببرم بنابرین بعضی وقتا خراب میکنم (پیشنهادتون برای اینکه در زمینه دایره جملات و لغات کاربردی قوی تر بشم چیه)
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • امیر مصطفی 24 جولای 2018

   سلام بر شما ماهان عزیز
   1- پیشنهاد می کنم که در تنهایی خودت با تلفن تمرین کن (مثلا انگار داری با شخصی صحبت می‌کنی.)
   یک سناریو برای خودت بچین و در مورد اون موضوع صحبت کن انقدر این کار رو انجام بده که برات عادی بشه)
   یک راه دیگه هم که می‌تونم پیشنهاد کنم این است که به شماره هایی که برای استخدام در روزنامه هست تماس بگیرید و سعی کنید که باهاشون صحبت کنید و ازشون سوال بپرسید تا صحبت با تلفن برایتان عادی شود.

   2- اگر که نمی‌تونی ذهنت رو در قالب کلمات بیان کنی مشکلی در رابطه با دایره لغات ندارید.
   این موضوع بخاطر قسمتی از مغز ما برای صحبت کردن است که باید تقویت بشه.
   دقیقا مثل عضلات بدن ما.
   بهت پیشنهاد می‌کنم اگر برات مقدور هست در کلاس‌‌های حضوری شرکت کنی تا بتونی خیلی با اعتماد به نفس و عالی در هر جایی و در هر جمعی صحبت کنی.
   https://amirmostafa.com/product/workshop/

   و پیشنهاد می‌کنم اگر نمی‌توانی در کلاس‌های حضوری شرکت کنی در دوره رفع کم حرفی شرکت کنی. با توجه به تمارین و مواردی که در این دوره بیان کردم شما می‌توانید آن قسمت از مغزتان که مربوط به صحبت کردن هست را تقویت کنید و آن چیزی که در ذهن داری بیان کنی.
   https://amirmostafa.com/product/shy/

   اگر سوال یا موردی داشتی می‌تونی از همین طریق بپرسید
   روزگارت زیبا 🙂

   • ماهان 12 آگوست 2018

    متشکرم 🙂

    • امیر مصطفی 12 آگوست 2018

     خواهش می‌کنم 🙂
     متشکر از انرژی مثبت شما دوست گرامی

 • حدیث 29 آگوست 2018

  سلام خسته نباشید من یک مشکل جدی دارم موقع صحبت کردن با طرف مقابلم جملات از ذهنم محو میشنود موقع صحبت کردن خیلی به کلمات و جملاتی که به کار میبرم فکر میکنم واین باعث میشه ادامه جمله از یاد بره و نتونم جملم رو کامل کنم و یا کلمات رو نتونم به درستی تلفظ کنم از این بابت خیلی ناراحتم و خیلی از خودم عصبانی میشم و خودم رو سرزنش میکنم لطفا راهنماییم کنید

  • امیر مصطفی 29 آگوست 2018

   سرکارخانم حدیث گرامی سلام و وقت‌بخیر
   پیشنهاد می‌کنم برای رفع این مورد هر دفعه یک موضوع را در نظر بگیرید و در مورد ‌آن حدود سه دقیقه صحبت کنید.
   صدای خودتان را ضبط کنید و سعی کنید که هر دفعه آن را بهتر و بهتر کنید.
   با این کار مغز شما برای صحبت کردن خیلی قوی‌تر خواهد شد و شما می‌توانید خیلی راحت‌تر در صحبت‌های روزمره و تلفنی خود ظاهر شوید.
   به شما پیشنهاد می‌کنم برای رفع کامل این موضوع دوره رفع کم حرفی را تهیه کنید
   اطلاعات بیشتر این دوره:
   https://amirmostafa.com/product/shy/

   این دوره با توجه به تمرینات و مطالبی که ارائه کرده‌ام می‌تواند به صورت عملی مسئله شما را در صحبت کردن حل کند.

 • نیلوفر 18 مارس 2019

  عالی بود ممنون

  • امیر مصطفی 24 مارس 2019

   ممنونم 🙂

 • مهیلا کلانتری 19 مه 2019

  سلام جناب مصطفی ممنونم بابت مطالبی که به اشتراک گذاشتید.
  من پرسنل آسایشگاه خیریه کهریزک هستم آسایشگاه ما خیریه هست و کمکهاشو از طریق کمکهای مردمی جمع آوری میکنه وظیفه ما ارتباط تلفنی با شرکتهاست البته قبلش نامه درخواست براشون فاکس میشه میخواستم اگه براتون ممکنه یه متن برام تدوین کنید که ریز مکالمه تلفنی لحاظ بشه تا ارتباطم تاثیر بیشتری روی مخاطبم بذاره من دقیقا نمیدونم از چه کلماتی باید استفاده کنم که بتونم برای مددجو های موسسه که 90 درصدشون بزرگسالان و کودکان بی بضاعت معلول و بیماران ام اس هستند کمک جمع آوری کنم تا زندگی بهتری داشته باشند.ممنون میشم هنرتون را در اختیارم بگذارید.سپاس فراوان

  • امیر مصطفی 21 مه 2019

   سلام بر شما.
   وقتتون بخیر.
   ترجیح میدهم که متنی رو دیکته نکنم. چون واقعا در بطن کار نیستم و تجربه خاصی در این زمینه نباشم.
   اما به جای اینکه ماهی به شما بدهم، ماهیگری را به شما می‌آموزم.
   در وحله اول پیشنهاد می‌کنم نام یا فامیل یا هر دوی آن را از طرف مقابلتان بپرسید.
   اسم طرف مقابل را ببرید، سپس توضیحاتی کوتاه در مورد فعالیتتان بدهید.
   و بعد ازش درخواست کنید.
   لطفا این صفحه را مطالعه کنید:
   https://amirmostafa.com/request/

   لطفا چند سناریو را برای خودتان بنویسید و بگویید.
   برای سوالات احتمالی که ممکن است از شما پرسیده شود هم آماده باشید.

   روزگارت زیبا و در پناه خدا باشید.

 • الیاس کاظمی 24 ژوئن 2019

  یه سوال دارم….اواخر تماس کی باید بپرسه کار نداری؟؟
  اونی که زنگ زده؟؟؟ یا اونی که تماسو دریافت کرده؟

  • امیر مصطفی 27 ژوئن 2019

   الیاس عزیز
   سلام و وقت‌بخیر
   ترجیحا اونی که زنگ زده.
   چون اگر شخصی که تماس رو دریافت کرده این جمله رو بگه انگار که شخص تماس گیرنده مزاحمش بوده.

 • samye 9 فوریه 2020

  سلام . وقتی کسی داره زنگ میزنه و گوشی رو جواب میدیم بهتره با چه کلمه ای جواب بدیم ؟ لطفا همه اون کلماتی که میشه واسه جواب دادن به کار برد رو بگین ممنون میشم . و بگین که هر کدوم از کلمات واسه چه شخصی که پشت خطه مناسبتر هستن؟

  • امیر مصطفی 10 فوریه 2020

   سلام و وقت بخیر
   به طور کلی اگر بخواهم افراد را از هم جدا کنم،
   افراد صمیمی و افراد رسمی
   یا موقعیت‌های صمیمی یا رسمی

   در موقعیت های رسمی:
   سلام قربان بفرمایید
   سلام وقت‌بخیر محمدی هستم
   محمدی هستم، چه خدمتی از من ساخته است؟
   جناب آقای مظفری سلام

   صمیمی:
   نادر جان سلام
   چاکرم نادر جان
   به به ببین چه گلپرسی، خوبی. سلام
   سلام عزیزم
   سلام نازنین جان
   سلام خانمی

 • امیر 28 مارس 2020

  تشکر بابت مطالب زیباتون …ببخشید اگر کسی باما تماس گرفت و جواب ندادیم (حالا به هر دلیلی)بعد که وقتمون آزاد شد و خودمون به اون زنگ زدیم باید صبر کنیم خودش پایان مکالمه(مثلا گفتن جمله مزاحمتون نمیشم و..)رو اعلام کنه یا من باید بگم

  • امیر مصطفی 13 مه 2020

   معمولا وقتی ما تماس می‌گیریم باید از این جمله استفاده کنیم.
   اما به جای این جمله بهت پیشنهاد می‌کنم از جمله:
   ممنون از اینکه برام وقت گذاشتی.
   یا جمله‌های شبیه به این استفاده کنی.

 • bahar 6 مه 2020

  سلام، خسته نباشید مقاله اتون واقعا عالی و کاربردی بود اول از همه میخواستم تشکر کنم واینکه یک سوال از حضورتون داشتم اونم اینکه اگر شخصی این اصول رو رعایت نکرد و باعث اذیت طرف مقابل شد در اون صورت با این فرد چطور باید رفتار کنیم تا متوجه رفتار زشت خودش بشه ممنون میشم اگه به سوالم جواب بدین.

 • سمیرا 25 جولای 2020

  ممنون از مطالب خوبتون
  مشکل من تو وصل کردن تلفنه
  چطور بگم ک منتظر بمونن وصل کنم مدیریت؟محترمانه باشه

 • مریم 24 دسامبر 2020

  بسیار فوق العاده، حرفه ای و کارآمد بود، ممنون از شما

  • موسی فخیره 26 دسامبر 2020

   سلام
   وقتتون بخیر و شادی
   خواهش میکنم
   خیلی ممنون از محبت و لطف شما

 • غزل 10 ژانویه 2021

  سلام ببخشید آخر تماس که میگن کاری نداری چه جوابی باید بدیم ؟

  • موسی فخیره 12 ژانویه 2021

   سلام
   وقتتون بخیر
   بهتره جواب بدهیم که نه خیلی ممنون و خوشحال شدم از اینکه با شما صحبت کردم.
   در جواب اینکه بگن امری ندارید باید بهشون بگیم خیر عرضی ندارم و باعث مباهات و افتخار بنده بود که هم کلام شما شدم و با شما صحبت میکنم.

 • سلام 20 نوامبر 2021

  سلام
  ممنون از مطالب مفید
  من با افراد نزديك مثل خاله و مادربزرگ و… که زنگ میزنم نمي دونم چجوری باهاشون صحبت کنم از بعد کرونا هم که کمتر دیدمشون از دلتنگی گریه ام میگیره
  و راستش نمی دونم چی بپرسم همه مکالمه میشه صرف فعل خوب بودن، 😂😂😑 خوبم خوبی خوبه سلامت باشین بزرگوارین همینا
  چی باید بگم
  راستش تعارفای معمول هم فقط از شنیدن صدات خوشحال شدم، روبلدم😥
  میشه نمونه مکالمه برام بذارین 🙏

  • محدثه مظلوم 21 نوامبر 2021

   شما میتونید در مکالماتتون از خاطره های قدیمی کارهای روز مره و هم چنین از وضعیت کنونی فرد حرف بزنید و سوال بپرسید و سعی کنید برای طولانی تر شدن مکالماتتون از سوالات باز استفاده کنید.

 • سید 26 نوامبر 2021

  سلام عرض ادب دارم خدمت شما من یک سوال دارم سوالم این است که بر یک نفر کاری ضروری داشتم از طریق تلفون اول برما خودش زنگ زد و گفت من حتمن برشما زنگ میزنم امروز ساعت ۷ اما ساعت ۷:۳۰ دقیقه شد برمازنگ نزد مجبور شدم من خودم ۶بار زنگ زدم مسیح ارسال کردم دیگه جواب نداد و هر روز هم یک بار ‌دو بار من خودم زنگ میزنم و مسیح روان میکنم متسفانه چند روز میشود هنوز هم جواب نمیته مشکل از کجا است بنظر شما ‌من چی کار کنم با احترام سید.

  • محدثه مظلوم 28 نوامبر 2021

   سلام اینطور مواقع من به شما پیشنهاد میکنم که پیگیری نکنید.اگه کار واجبی داشته باشه خودش تماس میگیره.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *