09100776969
0

رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی

رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی

رفع خجالتی بودن و کم حرفی و کم رویی یکی از مواردی هست که اکثر افراد با اون مواجهه هستند و در بیشتر موارد نمی توانند که یک ارتباط موثر و خوب با اطرافینشان برقرار کنند.

خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی دقیقا نقطه مقابل پُر رویی و پُر حرفی است.

خیلی وقت ها نیاز هست ما در جمعی صحبت کنیم، اما به خاطر خجالتی بودن و کم حرف بودنمان نمی توانیم مواردی رو که باید مطرح کنیم و فرصت های خیلی زیادی رو از دست می دهیم.

در مورد رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی مشاوره هایی داشتم که واقعاً خاطرات تلخی رو می شنویدم.

رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی

برای مثال، شخصی بود که در یک شرکت بین المللی مشغول به کار بود، کارش را حرفه ای انجام می داد، اما نمی توانست با دیگر همکارانش ارتباط موثری برقرار کند و این موضوع باعث شده بود که همکارانش او را بعنوان فردی منزوی و کج خلق بشناسند.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: نحوه رفتار با همکاران در محیط کار

شخصی دیگر که در مجموعه ای مشغول به کار بود و فوق العاده فرد خجالتی ، کم رو و کم حرفی بود، هر زمان جلسه ای با مدیران خود داشت و می خواست از طرح های فوق العاده ای که در ذهنش دارد صحبت کند نمی توانست و مثل یک چوب خشک میومد داخل جلسات و بر می گشت. بعد از مدتی هم مدیران تصور کرده اند که آن فرد اصلاً خلاقیتی ندارد و بهتر است که اون را از شرکت اخراج کنند.

یا فرد دیگر که بعد از گذشت یک سال از زندگی مشترک، همسرش او را بخاطر اینکه به او می گوید تو مرد نیستی، وقتی نمی تونی حقت رو از کسی بگیری، تو عرضه جواب دادن رو به کسی که بهت توهین کرده نداری، تو عرضه نداری خیلی از جاها حرفت رو بزنی و حقت رو بگیری لیاقت من رو نداری و مرد زندگی من نیستی.

و یا داستان هایی دیگر که اگر خودمان با موضوع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی روبرو هستیم بهتر می توانیم این موضوع را درک کنیم.

متاسفانه در خانواده، مدرسه و اجتماع افراد خجالتی کم رو و کم حرف رو بیشتر تشویق می کنند که به این کارشان ادامه دهند و معمولاً به این افراد “با ادب” می گویند.

قطعاً خجالتی بودن کم رو بودن و کم حرف بودن فرق بسیار زیادی با “با ادب بودن” داره.


درونگرایی

خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی را بیشتر در افراد درونگرا شاهدش هستیم. افراد درونگرا ترجیج می دهند که در تنهایی خودشان باشند، به عبارتی افراد درونگرا از تنهایی با خودشان انرژی می گیرند و بالعکس، افراد برونگرا وقتی با افراد دیگه تعامل دارند انرژی می گیرند و این افراد تمایل دارند که بیشتر در جمع باشند.

نمی شه بیان کرد که آیا درونگرایی بهتر است یا برونگرایی. در شرایط مختلف هر کدام مزایایی دارند.

نکته ای که در مورد درونگرا و برونگرایی باید بدانیم این است که، میزان درنگرا و برنگرا بودن ما بصورت صفر و یک نیست. یعنی ما نمی توانیم بگوییم که فردی کاملاً درونگرا است یا فردی کاملاً برونگراست.

درجه درونگرا و برونگرایی هر فرد به یک سمت متمایل است.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: درون گرایی چیست و درون گرا کیست


چرا کم حرف می زنیم؟

کم حرفی می تونه دلایل خیلی زیادی داشته باشه، اما در ادامه مهمترین آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

نمی دونم چی بگم!!؟

خیلی مواقع از افردای که کم حرف می زنند می پرسند که چرا شما کم حرف هستید جوابشان این است که می گویند:

نمی دونم چی بگم!!؟

نمی دونم چی بگم، یعنی من حرفی برای گفتن ندارم و چیزی در ذهنم ندارم که بخوام صحبت کنم، در صورتی که این طرز فکر کاملاً اشتباه است، خالقِ ما خداوند یکتا قدرت و طراحی ذهن ما انسان ها را به یک شکل آفریده است (البته در اینجا افراد استثنایی و افراد با ضریب هوشی بالا منظورمان نیست)

رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی

به هر حال هر انسانی به اندازه کافی زندگی کرده، مشاهداتی داشته و تجربیاتی کسب کرده که بتواند در موقعیت های مختلف حرفی برای گفتن داشته باشد، فقط مشکل اینجاست که ما ذهنمان را برای صحبت کردن تربیت نکرده ایم و یا به عبارتی عضلات ذهن و زبان خود را برای موقعیت های این چنینی تقویت نکرده ایم.


اعتماد به نفس پایین

یکی دیگر از مواردی که باعث می شه ما در جمع ها صحبت نکنیم و یا خیلی کم حرف باشیم این است که اعتماد به نفس پایین داریم.

به عبارتی ما با صحبت نکردن در جمع صورت مسئله را پاک می کنیم و با این کارمان ضعف در اعتماد به نفسمان را با لاکِ غلط گیر می پوشانیمش.

پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: اعتماد به نفس چیست و اعتماد به نفس در سخنرانی

بنابراین داشتن اعتماد به نفس بالا می تونه باعث بشه که در جمع بهتر و راحتر صحبت کنیم و ترسی از از صحبت کردن هم نداشته باشیم.


ترس از قضاوت شدن

همیشه برای اکثرمون نظر دیگران نسبت به ما بسیار مهم بوده و خیلی از مواقع هم کارهایی که می کنیم بخاطر این است که دیگران را خوشحال کنیم و یا نظرشان را نسبت به خودمان جلب کنیم.

و به همین دلیل هم در بیشتر مواقع بخاطر اینکه از قضاوت شدن می ترسیم سعی می کنیم کمتر صحبت کنیم.

ترس از قضاوت شدن همیشه دلیلی منطقی برای ما بوده که کمتر صحبت کنیم البته این دلیل زمانی صادق است که ما در مورد مطلبی هیچ اطلاعات درستی نداریم و در این جور مواقع بهتر است که کمتر صحبت کنیم.

به قول مارک تواین که میگه:

بهتر است دهانت را ببندی و احمق به نظر برسی، تا اینکه دهانت را باز کنی و همه بفهمند که به راستی احمقی

برای مثال اگر ما 70% مطمئن هستیم که صحبت هایی که می خواهیم در مورد موضوعی بزنیم درست است، بهتره که بیانشون کنیم.


رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی

برای رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی مواردی رو خدمتتون عرض می کنم که می تونید اینها رو در زندگی روزمره خودتون ازشون استفاده کنید.

کمک به دیگران

هر زمان که کسی نیاز به کمک داشت منتظر نشوید که از شما کمک بخواهند. سعی کنید تیز حسی خودتان را قوی کنید و تا قبل از اینکه کسی از شما کمک بخواهد شما به آنها پیشنهاد کمک رساندن کنید.

با این کار هم حس خوبی نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد و هم سعی کردید با این کار با افراد غریبه یا هر شخص دیگر سر صحبت را باز کنید و یک قدم برای رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی برداشته اید.

فرقی هم نمی کند که آن فرد کیست، آن فرد می تواند فرد سالمندی که می خواهد از خیابان رد شود باشد، یا یکی از همسایه هایمان که از خرید با دستی پر در حال برگشت به خانه است باشد و یا یکی از افراد فامیل که مثلا در گوشی همراه خود به مشکل خورده است.


برای رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرف زودتر از همه به مهمانی ها برویم

حتما براتون پیش اومده که به یک مهمانی دعوت شده اید که در آن بیشتر افراد فامیل و یا کسانی که آنها را نمی شناسید رفته اید. در این مواقع چه احساسی داشتید؟

به احتمال زیاد در هنگام ورود، فضای خیلی سنگینی باهاش روبرو شده بودید و همین جو سنگین برای شما تا ساعت ها و یا تا آخر مهمانی طول می کشیده است.

همچنین اگر به نوشته ها و آموزش های این سایت علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام نمایید تا از انتشار مطالب آن مطلع شوید.

پیشنهاد می کنم در مهمانی هایی که می دانید با خیلی از افراد رو در بایستی خواهید داشت زودتر از همه در آن مهمانی حاضر شوید. با این کار کوچیک می تونید این جو سنگین رو مدیریت کنید و راحتر بهش غلبه کنید.

وقتی ما زودتر از همه مهمان ها به مهمانی می رویم، کمتر احساس خجالتی بودن خواهیم داشت.

همین که مهمان ها تک تک میرسند می توانیم با آنها حال و احوال کنیم، کمی سر صحبت را باز کنیم تا یخمان آب شود.

این یک ترفند بسیار ساده ولی قدرتمند است.

بنابراین یکی از مواردی که برای رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی می تونیم ازش استفاده کنیم همین است که زودتر از همه به مهمانی ها برویم و کم کم با افراد سر صحبت را باز کنیم.

باز کردنِ سر صحبت هم نیاز نیست حاوی مواردی پیچیده باشه، مثلاً می توانیم :

 • حال و احوال کنیم
 • از اوضاع تحصیلشان سوال کنیم که دانشگاه به چه صورت است
 • یا اگر طرف بازاری است در مورد اوضاع کسب و کارش بپرسیم
 • و یا سوالاتی از این قبیل…

بیشترِ افراد دوست دارند که در مورد خودشان صحبت  کنند، بنابراین از سوال پرسیدن در مورد افراد نترسید.


برای رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی، برقراری ارتباط چشمی فراموش نشود

همینطور که با دیگران در حال ارتباط گرفتن هستیم بهتره که ارتباط چشمی رو فراموش نکنیم، سعی کنیم خجالتی بودنمان را کنار بگذاریم و دقیقاً به چشم های طرف مقابل نگاه کنیم.

پیشنهاد می کنم  نگاهی به این مقاله بیاندازید: ارتباط چشمی موثر

افراد خجالتی و کم رو معمولاً نگاه های خودشان را از دیگران می دزدند و سعی می کنند که ارتباط چشمی برقرار نکنند.


برای رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی، در کارهای گروهی مشارکت داشته باشیم

اگر در مهمانی، در کلاس یا در جمعی هستیم سعی کنیم در کارهای گروهی آنها مشارکت داشته باشیم.

انجام کارهای گروهی باعث می شه که کم کم خجالت و کم روییمان بریزد و از طرفی هم باعث می شه که بیشتر صحبت کنیم.

رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی

بنابراین برای رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی بهتره که در کارهای گروهی مشارکت کنیم.

اگر شما فرد درونگرایی هستید نگران نباشید. کم کم در جمع ها حضور پیدا کنید و هر دفعه هم سعی کنید که حضورتان را پر رنگ تر کنید تا درجه درونگرایی شما بیشتر به سمت برونگرایی پیش برود.

شاید نشود درونگرا بودن خود را کاملاً از بین ببریم اما می توانیم آن را مدیریت کنیم و با شرکت در کارهای گروهی درجه آن را به سمت برونگرایی هدایت کنیم.


لیست کردن مواردی که ما در آن خجالتی و کم رو هستیم

یک لیست از مواردی که ما در آن خجالتی و کم رو هستیم را آماده کنیم و سپس ترتیب آن را نسبت به اینکه در کدامشان بیشتر خجالتی و کم رو هستیم مشخص کنیم.

در طبیعت یک قانون وجود دارد و آن این است:

از هر چیز که می ترسی به سمتش حمله کن، بهش هجوم ببر، قطعا تو برنده ای.

ما تا زمانی که به دلِ چیزی که ازش می ترسیم نریم نمی تونیم به اون ترس غلبه کنیم.

 • اگر از آب می ترسیم باید در آن شیرجه بزنیم
 • اگر از سخنرانی می ترسیم باید شروعش کنیم
 • اگر از بودن در جمع های غریبه می ترسیم باید به جمع گروه ها بپیوندیم
 • اگر از گرفتن یک غذای اضافی در هواپیما خجالت می کشیم باید انجامش بدیم
 • اگر از گرفتن تخفیف از فروشنده خجالت می کشیم و کم رو هستیم در خرید بعدیمون، از فروشنده تخفیف بگیریم حتی شده 1000 تومان (البته مثلا واسه یک محصول 80،000 تومانی، نه محصولی که 2000 تومان بیشتر ارزش ندارد)
 • اگر بعد از تمام شدنِ کلاس وقتی دیگر دانشجویان دور استاد جمع می شوند و خجالت می کشیم که از استاد سوال کنیم، در کلاس بعدی و در همین موقعیت، دل رو به دریا بزنیم و سوال کنیم.
 • اگر سر کلاس موضوعی رو متوجه نشدیم و خجالت می کشیم که از استاد بخواهیم دوباره برایمان توضیح دهد، این کار را انجام دهیم.
 • و اگر هایی دیگر…

پیشنهاد می کنم مواردی رو که برای رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی بیان شد را در کارهای روزانه خود قرار بدید و کم کم به سمت اجتماعی شدن و در جمع بودن پیش بروید. شما بهتر خودتان را می شناسید. شاید لازم باشد کاری رو کم کم بهش برسید و یا شاید هم باید در آن کار شیرجه بزنید. تصمیم با شماست.


اگر موارد دیگه هم به نظر شما میرسه و یا تجربه خاصی داشتید لطفا با من و دیگر دوستان در قسمت نظرات بنویسید.

همچنین اگر به نوشته ها و آموزش های این سایت علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام نمایید تا از انتشار مطالب آن مطلع شوید.

و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

دانلود PDF مقاله “رفع خجالتی بودن کم رویی و کم حرفی”

[member]

دانلود PDF این مقاله

[/member]

 

دیدگاه کاربران
 • سروش مراتی 12 دسامبر 2016

  خیلی ممنون
  بهره بردم

  • امیر مصطفی 13 دسامبر 2016

   درود بر شما جناب آقای سروش مراتی ارجمند
   سپاسگزارم از شما 🙂

   • pari 7 ژوئن 2019

    من خودم تا چند سال پیش خیلی کم حرف بودم و با افراد ارتباطی خوبی نمیتونستم داشته باشم و چون خانواده دیگه منو به عنوان یه فرد آروم و کم حرف شناخته بودن نمیتونستم این کم حرفی رو درمان کنم میگفتم اگه یه چیزی بگم میگن چه عجب و زبون دراوردی از این حرفها ولی با جلسات مشاوره ای بهتر شدم

  • Reyhaneh 29 ژوئن 2020

   سلام آقای دکتر من خیلی خجالتی ام توی جمع اصلا نمیتونم صحبت کنم و باعث میشه من از خودم بدم میاد بعدشم من دانش آموزم و نمیتونم توی کلاس یه درسیرو کنفرانس بدم و نمره ای هم نمیگیرم و خیلیم ناراحتم من اعتماد به نفسم خیلی پایبنه و همش به خودم میگم تو این کارو نمیتونی انجام بدی و این جور حرفا یا به خودم میگم که خیلی زشتم من کلاس زبان میرم و میخوای توی دوره های تی تی سی شرکت کنم ولی بازم بخاطر اعتماد به نفس پایینم به خودم میگم تو نمیتونی و بازم مردد میشم که برم توی این کلاسا یا ن معلم زبانم میگه توی این دوره های تی تی سی باید خلاقیقت داشنه باشین و منم اصلا خلاقیت تدارم و بازم میترسم که نمیتونم جلوی همه ی هم کلاسیام بهشون درس بدم واقعا برام عداب آوره اگه میشه شما کمکم کنین ممنون🙂

   • امیر مصطفی 2 آوریل 2021

    درود بر شما دوست خوبم.
    پیشنهاد اکید می‌کنم در دوره “رفع کم حرفی و خجالت” شرکت کنی.
    https://amirmostafa.com/product/shy-dl

    پیشنهاد می‌کنم از مطالب اینستاگرام هم استفاده کنی.
    instagram.com/amirmostafacom

 • مهسا 13 دسامبر 2016

  عالی بود استاد.تشکر

  • امیر مصطفی 13 دسامبر 2016

   درود بر شما سرکار خانم مهسا
   سپاسگزارم 🙂

 • ساناز 24 دسامبر 2016

  سلام مرسی خیلی عالی بود

  مخصوصا قسمت تقویت و تربیت ذهن بود که عالی بود و تصمیم کرفتم با نوشتن ذهنم و قوی کنم

  • امیر مصطفی 28 دسامبر 2016

   سلام و متشکرم سرکار خانم ساناز
   به تصمیتون آفرین میگم
   موفق باشید 🙂

 • زينلي 28 دسامبر 2016

  سلام استاداميرمصطفي/مقاله جالب ونسبتاجامعي بود /فقط مايلم براي بهترشدن ارايه تون/عرض كنم كه مقاله بطورجدي نيازبه ويرايش داشت/موفق باشيد

  • امیر مصطفی 28 دسامبر 2016

   سلام و درود خدمت جناب آقای زینلی بزرگوار
   ممنونم از شما و متشکرم
   در مورد ویرایش اگر منظورتون عامیانه بودن متن مقاله است، سبک نوشتاری بنده اینجوری هست.
   اما اگر مورد دیگه ای هست که نیاز به تصحیح داره ممنون میشم بفرمایید تا اصلاح بشه 🙂

 • مرتضی 28 فوریه 2017

  سلام آقای امیرمصطفی عزیز.ممنونم از مقاله خوبتون واقعا عالی و کاربردی بود.
  ولی درمورد قسمتی که در مورد نداشتن حرف توضیح دادید باید بگم من خاطره زیاد دارم و کلا میتونم یه داستان چند ساعته واسه چند نفر همینطور شرح بدم!
  ولی خدا نکنه یه نفر از من یه سئوال بپرسه اونجاست که دیگه واقعا نمی دونم چی بگم.
  برای اینکه بهتر باز کنم مسئله رو به عنوان مثال یه رابطه ی ساده ی دوستی که حرف های با اهمیتی هم در اون گفته نمیشه وقتی به وسط صحبت می رسیم و به عنوان مثال دوستم در حال توضیح داستان خودشه یهو یه نظر از من میخواد در مورد داستانش یعنی هنگ میکنم.اصلا ذهنم قفل میکنه و نمی دونم چی بگم.
  میدونم شاید غیر منطقی به نظر بیاد ولی متاسفانه این مسئله دامن گیر من شده و خودم هم بعد از چند بار دقت کردن متوجه اون شدم.یک محصول در مورد کاریزمای کلمات هم از یکی از اساتید دیگه هم خریداری کردم ولی کمکی به من نکرد .ممنون میشم کمک کنید.
  مشکل بعدی من این هست که میترسم به صحبتم توجه نشه چون بارها وقتی خواستم یه صحبت رو شروع کنم دیدم که با یه نفر صحبت میکنم یا سرش رو میکنه توگوشیش ویا توجه نمیکنه .بلند حرف زدم ، با کنایه بهش چیزی گفتم ولی بازم کارساز نبود وبعد صحبت های درونیم شروع میشه که میگه همین الان باید حرفتو بزنی، ببین فلانی چه خوب ارتباط برقرار میکنه تو هم باید مثل همون باشی و هرگز هم مثل اون نمیشم و فقط روی عزت نفسم تاثیر بسیار منفی گذاشته.
  و یا اگه توی یک جمع باشم و دو یا سه نفر که دارن با هم حرف میزنن مدام تو دلم میگم منم باید تو جمع شرکت کنم ولی واقعیتش اینه که اصلا نمیتونم خودم رو با موضوع مورد بحث جمع وفق بدم و صحبت های راجع به اون موضوع هرگز به ذهنم نمیاد.
  میدونم به تضاد برخورد کردم و مشکل واقعیم رو شناختم ولی واقعا سخته ازش بیام بیرون.
  ممنون میشم اگه کمک کنید.چون راهکار شما در مقاله ارتباط چشمی موثر تونست به من خیلی کمک کنه .متشکرم.
  و واقعا به شما خدا قوت میگم بابت پیگیری بسیار خوبی که در مورد مشکلات و نظرات کاربران وب سایت خودتون دارید.من د ر وب سایت های روانشناسی بسیاری عضو هستم و در بعضی از اون ها بابت محصولاتشون واقعا مبلغ گزافی رو پرداخت کردم ولی اگه یه مشکل پیش بیاد با این که افراد بسیار زیادی در دفتر اون شخص روانشناس کار میکنن ولی هیچ کدوم پاسخ گو نیستند.از این بابت هم از شما سپاس گذارم

  • امیر مصطفی 1 مارس 2017

   درود بر شما مرتضی عزیز و گرانقدر
   وقتت بخیر باشه.
   ممنونم از محبتی که به بنده دارید.
   1- در مورد سوال اولتون که فرمودید: وقتی کسی از شما سوال میپرسه و یا مثلا داره داستانی تعریف می کنه و از شما سوال میپرسه شما نمی دونید چی بگید…
   – خیلی عالیه که شما می تونید یک داستان رو ساعت ها تعریف کنید، این نشون میده که قسمتی از مغز شما به نام supper creative fast brain تا مقداری تقویت شده و شما می تونید به راحتی داستانی رو تعریف کنید. اما در زمانی که از شما سوال میپرسن و نمی تونید جواب بدید می تونه چند تا مورد داشته باشه:
   یک) شما به خوبی به صحبت های طرف مقابلت گوش نمی کنی
   دو) شاید در هنگام صحبت کردنِ اون طرف اصلا حواست جای دیگه است
   سه) قسمت supper creative fast brain شما باز هم نیاز به تقویت داره
   *** برای تقویت supper creative fast brain یک تمرین بهتون میگم، لطفا روزانه انجامش بدید و برای شروع از یک دقیقه شروع کنید و به مرور تایم و سرعت صحبت کردنتون رو اضافه کنید، این تمرین به این صورته که ما باید در مورد موضوعی یک جمله بسازیم و با مجدد با یکی از کلمه از جمله قبلی جمله جدید و مرتبط بسازیم، مثلا میخام این تمرین رو در مورد “تلفن همراه” انجام بدم که به این صورت میشه: از وقتی که تلفن همراه در زندگی ما وارد شده فاصله بین افراد نزدیک شده، حالا درسته که فاصله ها به هم نزدیک شده اما دل های افراد از هم دور شده، همین دوریه دل ها باعث افسردگی میشه ، و این افسردگی هم باعث میشه یکسری افراد به دوستای مجازی دل ببندند، دوستای مجازی هم خوب از اسمشون پیداست مجازی هستند … و همینطور ادامه میدیم.

   2- در مورد سوال دومتون خدمتتون عرض می کنم که،
   یک) این که همه چیز رو از سمتِ خودمون ببینیم و صددرصد مسئولیت رو به دوش خودمون بگیریم خیلی خوبه اما، در ارتباطات همه چیز باید دوطرفه باشه. از کجا معلوم که طرف مقابل شما کلا آدم کم توجهی نباشه، یا شاید هم این کم توجهیش فقط نصبت به شما، اگه واقعا فقط واسه شما کم توجهه بهتره که یک تجدید نظر روی این افراد داشته باشید، شاید اگر لازم باشه دوستیتون رو باهاش کمرنگ کنید، به نظر من آدم هایی که باعث دلخوری میشند یا حالا موارد این چنینی پیش میآرند جایی تو زندگی من ندارند
   دو) لطفا هیچ توجهی به صحبت های درونی ات نکن، بزار هر کدوم از وجدانات واسه خودشون انقدر حرف بزنن تا خسته بشند، شما کار درست رو انجام بده
   سه) مورد بعدی اینه که شاید شما در زمان درستی با طرف مقابل شروع به صحبت نمی کنی، من خودم همیشه وقتی میبنم کسی سرش تو موبایل یا کامپیوتره یا سرش جایی مشغوله بهش میگم: هر وقت کارت تموم شده بهم بگو میخام باهم صحبت کنیم، یا میگم: فکر میکنم الان سرت شلوغ باشه …

   3- و در مورد سوال بعدیت که فرمودید خدمتتون عارضم که،
   یک) پیشنهاد می کنم در جمع هایی حضور داشته باش که با هدف شما یکسان باشه و افراد دیگه اون گروه یک کار و هدف مشترکی رو داشته باشید، همین موضوع باعث میشه که حرف های هم دیگه رو متوجه بشید، موضوعاتتون شبیه به هم باشه و خیلی از موارد دیگه.
   دو) خیلی خوبه که اگر ما در مورد موضوعی تخصصی نداریم و یا ازش اطلاعی نداریم در موردش صحبت نکنیم، مارک تواین میگه، بهتر است دهانت را ببندی و احمق به نظر برسی، تا اینکه دهانت را باز کنی و همه بفهمند که به راستی احمقی، البته بلا نصبت شما عرض کردم،
   آقا مرتضی عزیز، مطمئنم که شما انسان فهمیده و عاقلی هستید که به دنبال ارتقاء خودتون هستید، پس لطفا به خودتون موارد منفی وارد نکنید و کاری هم با صحبت های درونی منفی تون نداشته باشید.
   سه) با تمرین جمله سازی و با تقویت قسمت supper creative fast brain می تونید در جمع ها و موضوعاتی که از اون اطلاع دارید به خوبی صحبت کنید.

   مرتضی عزیز براتون آرزوی شادی و بهروزی دارم – اگر هم جایی نیاز به توضیح بیشتر داره یا سوال دیگه ای دارید در خدمتم.

   • مرتضی 1 مارس 2017

    بسیار متشکرم بابت زمانی که برای پاسخ دادن به سئوال من صرف کردید.
    شما عالی هستید !

    • امیر مصطفی 1 مارس 2017

     بزرگوارید، خواهش می کنم.
     شاد و پیروز باشید و در پناه خدا

 • مهزیار 3 مارس 2017

  سلام.من زمانی که دارم باکسی صحبت می کنم احساس می کنم که طرف مقابلم به من بی توجهی میکنه ! و به صحبت هام بی محلی میکنه .
  همین هم باعث میشه که کمتر حرف بزنم .
  لطفا اگه راه حلی هست به من بگید تا از این وضعیت بیرون بیام.سپاس

  • امیر مصطفی 4 مارس 2017

   درود بر شما دوست بزرگوارم مهزیار عزیز
   در جواب سوالی که مطرح کردید خدمتتون عرض می کنم،
   لطفا قبل از اینکه با شخصی بخواهی شروع به صحبت کنی، قبلش ببین آیا طرفِ مقابلت مشغول به کاری نیست، یا اینکه طرف سرش شلوغ نیست، با گوشیش ور میره یا نه.
   لطفا به این موارد توجه کن، اگر دیدی که سرش شلوغه می تونی بگی، فکر کنم الان سرت شلوغ باشه میخواستم باهات حرف بزنم، حالا کارت تموم شد میام پیشت، یا اگه هم در حال انجام کارِ خاصی نیست ازش بپرسید، الان می تونم چند دقیقه باهات صحبت کنم، آیا الان موقعیت مناسبی هست که باهات صحبت کنم.
   علاوه بر این موارد به موضوعاتی مثل تُن صدا و نحوه بیانت هم باید توجه کنی که به چه صورت میگی.
   لطفا در سایت جستجو کن، “چگونه صدای قدرتمندی داشته باشیم” و مقاله مربوطه اش رو مطالعه کن.
   اما اگر این موارد رو رعایت کردی و باز دیدی که طرف مقابلت باز هم به صحبت های شما بی توجه هست، شاید طرف مقابلت کلا به همه به این شکل رفتار میکنه یا شاید هم شما شخصی هستی که تمایل نداره با شما صحبت کنه و قصد پیچوندن شما رو داره.
   اگر مورد دوم صحت داشت بهتره که یک تجدید نظر در رابطه ات با طرف مقابلت داشته باشی.
   مهزیار عزیز، برات آرزوی موفقیت می کنم.
   اگر سوال دیگه داشتی میتونی با من در میون بزاری.
   در پناه خدا

 • مرتضی 13 مارس 2017

  سلام و خدا قوت .
  توی بخش کم حرفی شما این متن رو آرودید ”
  ” فقط مشکل اینجاست که ما ذهنمان را برای صحبت کردن تربیت نکرده ایم و یا به عبارتی عضلات ذهن و زبان خود را برای موقعیت های این چنینی تقویت نکرده ایم . ”
  ولی گفته نشده چطور ذهن رو برای صحبت کردن تربیت کنیم ویا عضلات ذهن وزبان خودمون رو برای موقعیت ها اماده کنیم !
  لطفا اگر میشه تو این زمینه منو راهنمایی کنید
  متشکرم .

  • امیر مصطفی 14 مارس 2017

   درود بر شما مرتضی ارجمند و عزیز
   وقتت بخیر باشه.
   برای تقویت ذهن و زبان خودمون باید تمرین کنیم، صدای خودمون رو ضبط کنیم و بعد باز هم تمرینِ صحبت کردن کنیم.
   پیشنهاد می کنم رادیو بیان 5: راه های تقویت فن بیان رو گوش کنید
   https://amirmostafa.com/ways-to-strengthen-rhetoric/

   مرتضی عزیز 🙂 پیروز و موفق باشی

 • سامان 26 مارس 2017

  سلام آقای امیر مصطفی .
  من به تازگی به این پی بردم که خیلی ترس از قضاوت شدن دارم وخیلی جاها حرف نمی زنم چون مثلا میگم با خودم که ممکنه اون حرف رو بر علیه من استفاده کنند و به من بخندند و یا اینکه شاید این حرف رو که بزنم مایه آبرو ریزی خودم بشه و … دائما از همین موارد توی ذهنم هست و وقتی هم که کسی با من حرف میزنه نمی تونم خوب جوابشو بدم به خاطر همین ترس ها !
  باور کنید زندگی روزانه من مختل شده واسه همین ترس ! هرروز از بین شاید 20 تا 30 کانال انگیزشی و موفقیت واسه خودم نزدیک 40 تا متن انگیزشی گرفتم برای اینکه دیدگاه دیگران تو زندگی من تاثیر گذار نیست و حتی دوره هایی رو هم خریدم ودارم استفاده میکنم که بازم برام تاثیر گذاری نداره ! از بس هم که تو این راه پول خرج کردم خسته شدم از دوره های مختلف گرفته تا کتاب و … ولی نتونستم این ترس از قضاوت رو کنار بزارم .
  من راهکار ذهنی نمیخوام ! تو همه ی این دوره ها وکتاب ها گفته شده که برای دیدگاه دیگران زیاد ارزش نزارید و… ولی نگفته چطور وبا چه روش عملی ؟ شما لطفا کمک کنید
  یه راهکار بدید که بتونم به وسیله اون خودم رو از اون وضعیت نجات بدم .
  الان خیلی از جوانان رو می بینم که شاد هستند و با انرژی ولی من با این مسئله مدام دست و پنجه نرم میکنم و نمی تونم اونطور که باید تو اجتماع حضور پیدا کنم .
  ممنونم

  • امیر مصطفی 26 مارس 2017

   درود بر شما سامان عزیز
   به شما تبریک میگم که برای رشد و پیشرفت خودت اولین قدم که آموزش هست رو برداشتی. خیلی از افراد حتی به خودشون زحمت نمیدن که قدم از قدم بردارند.
   به شما فقط یک تمرین عرض می کنم. لطفا انجامش بدید و نتیجه اش رو بعد از چند هفته مشاهده کنید.

   تشریف ببرید در یک خیابان شلوغ و کفش های لنگه به لنگه بپوشید. و چند دقیقه
   با این کفش ها راه برید.
   ببینید بعد از چند دقیقه چه اتفاقی رخ میده؟
   من جواب این سوال رو خدمتتون عرض می کنم. در واقعه هیچ اتفاقی رخ نمیده و هیچ
   چیزی پیش نمیاد.
   چون اصلا کسی توجه نمی کنه.
   فرض کنید که اصلا کسی هم توجه کنه و متوجه لنگه به لنگه بودن کفش شما بشه.
   اصلا مهم نیست…
   یا کارهای عجیب و غریبی که فکر می کنید اگه انجام بدید همه به شما توجه می کنند و ممکنه که شما رو مسخره کنند در خیابون انجام بدید. مثلا در یک خیابان نسبتا شلوغ عقب عقب راه برید. یا مثلا یقه پیراهنتون رو بدید بالا. یا کت یا کاپشنتون رو از پشت بپوشید (یعنی پشت کاپشن بیاد جلوتون)
   این کارها رو به مدت چند هفته انجام بدید.
   بد نیست در هفته سه چهار بار این کارها رو به مدت 10 یا 15 دقیقه انجام بدید.
   با این کار ترس شما از حرف های دیگران و قضاوت هاشون بسیار بسیار پایین میاد و بدون اینکه به ندای درونتون توجه کنید به کارهایی که باید رسیدگی می کنید و انجامشون میدید.
   راستی پیشنهاد می کنم سری هم به این صفحه از دوره غیرحضوری رفع کم حرفی و خجالت بزنید، به احتمال زیاد این دوره میتونه به تمرین ها و کارهایی که انجام میدید نظم ببخشه و همینطور یک عامل انگیزشی برای انجام تمریناتش باشه.
   https://amirmostafa.com/product/shy

   براتون آرزوی پیروزی و بهروزی دارم.

 • سمیرا 6 مه 2017

  سلام من خیلی زیا ب حد خجالتیم حتی یه دوست هم ندارم نمیدونم چیکار کنم؟حتی سر کلاس نمیرم چون میترسم کسی مسخرم کنه ..وقتی کسی میخنده فک میکنم با منه..هزارتا کتاب و مقاله در مورد خجالتی بودن خوندم فایده نداشته اصلن نمیتونم ارتباط چشمی برقرار کنم

 • سمیرا 6 مه 2017

  وقتی میرم بیرون همش نگران قیافمم..ک خوبه یانه..همش باید جلوی اینه باشم..هیچ وقت تو جمع شرکت نمی کنم..زیاد به حد نگران ظاهرمم..وقتی هم میخام با تلفن صحبت کنم هزاربار تمرین میکنم..همه فک میکنن مغرورم ..تورو خدا یه راه حل خوب بگین..حتی یه دوست تو دانشگاه ندارم همش تنهام و بدبخت

  • امیر مصطفی 6 مه 2017

   درود بر شما سرکار خانم سمیرا ارجمند
   وقتتون بخیر باشه
   1- برای برقراری ارتباط چشمی بهتون پیشنهاد می کنم که از مجلات یا پوستر ها استفاده کنید و عکس های آنها را در بیارید و جلوی روی خودتون بذاری و باهاشون شروع به صحبت کردن و برقراری ارتباط چشمی کنید. فکر کنید که واقعا یک آدم روبروی شما نشسته.

   2- از تکنیک تخیل و ذهنتون کمک بگیرید و تمرینات ذهنی انجام بدید، یعنی تصور کنید که مثلا رفتید توی دانشگاه و دارید با همه یا تک تک افراد صحبت می کنید و خیلی خوب باهاشون ارتباط می گیرید و ارتباط چشمی برقرار می کنید. چشمهاتون رو ببندید و با تمام جزییاتش این موارد رو مجسم کنید. سعی کنید زمانی که این تمرین رو انجام می دید در یک جای ساکت و آرام باشید. این تمرین رو روزی دو بار انجام بدید خیلی میتونه براتون موثر باشه.

   3- بعد از اینکه تمرین 1 و 2 رو مدتی انجام دادید کم کم شروع کنید که با اطرافیانتون ارتباط برقراری کنید. اول با سلام و احوالپرسی شروع کنید بعد برید سراغ سوالات معمولی.

   4- کم کم هم سعی کن با افراد ارتباط چشمی برقرار کنی
   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه کنی:
   https://amirmostafa.com/%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%AB%D8%B1/

   5- پیشنهاد می کنم در این دوره غیرحضوری شرکت کنی:
   https://amirmostafa.com/product/shy/

   6- اگر در تهران تشریف دارید پیشنهاد می کنم در کلاس هایم حضور داشته باشید، کلاس های من همیشه پر جنب و چوش بوده و حتی خجالتی ترین افراد رو هم به تکاپو در میآره. (دوره نیمه خصوصی فن بیان _ به زودی)

   7- زیاد به حرف اطرافیانت توجه نکن. اگه اونا حتی به شما هم می خندند شما هم با اونها بخند. اصلا مهم نیست.

   8- کم کم دوست پیدا کن و باهاشون در ارتباط باش.

   9- پیشنهاد می کنم به این رادیو بیان گوش دهید: چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم
   https://amirmostafa.com/how-confident-talk/

   اگر موضوع دیگه ای هست بفرمایید.
   ازتون میخام این تمرینات رو انجام بدید، حتی شما می تونید گزارشی از تمریناتتون رو همه با من در میون بزارید تا بهتر این کار ها رو انجام بدید.
   شما می تونید از طریق تلگرام با من در میون باشید. برای عضویت در کانال تلگرام بنده لطفا روی آیکون تلگرام که در بالای صفحه وجود داره کلیک کنید، آی دی شخصی بنده در قسمت بیو تلگرام موجود هست.

   سرکار خانم سمیرا براتون بهترین ها رو آرزو دارم.
   در پناه خدا باشید.

   • سمیرا 9 مه 2017

    سلام ای کاش میشد اصفهان هم کلاس فن بیان برگزار میکردید..

    • امیر مصطفی 9 مه 2017

     درود بر شما سرکارخانم سمیرا ارجمند
     با یاری خدا در اواسط یا اواخر امسال هم به شهرهای دیگر ایران عزیز هم خواهم آمد
     براتون بهترین ها رو آرزو دارم سرکارخانم سمیرا
     شاد و پر انرژی باشید

    • مرضیه 12 مه 2017

     سلام عزیزم میشه ایمیلتوداشته باشم؟

 • y....n 13 مه 2017

  با سلام و خسته نباشید واقعا از شما ممنونم به خاطر سایت خوب تون
  من یه پسر 18 ساله و دانشجوم
  ادم کم رویی هستم و در کل خیلی کم حرف میزنم و خیلیم گوشه گیرم
  من یه ترس به خصوصی از کارهای اداری دارم یعنی شدید ازش میترسم تو جمع هم همین طور
  مثلا امروز واسه کارت ملی رفته بودم دفترپیشخوان دولت ا ونجا یه خانمی بود که جلوش واقعا به سختی حرف میزدم و خیلی برام سخت بود
  ولی جالب اینجاست با دخترای جون می تونم خوب ارتباط برقرار کنم
  من واقعا از این کم رویی و خجالتی خسته شدم
  اینم بگم همیشه تو جمع با جاهایی که برا اولین بار میرم یه استرش شدید میگیرم طوری که ضربان قلب 2 یا 3 برابر میشه
  تو روخدا راهنمایی کنید
  خیلی ممنون با تشکر فراوان

  • امیر مصطفی 13 مه 2017

   درود بر شما دوست خوبم y….n ارجمند
   راه حل هایی برای مسائلی که فرمودید خدمتتون عرض می کنم، این راه حل ها زمانی اثر بخش خواهد بود که به خوبی به اونها انجام بدید، بسیار خب بریم سراغ این راه حل ها:
   1- برای رفع کم حرفی: یک تمرین فوق العاده خدمتتون عرض می کنم، اسم این تمرین “توصیف شرایط ” یا توصیف چیزهایی که می بینیم هست. یعنی مثلا الان داری توی پارک قدم میزنی، هر چیزی رو که می بینی رو با کوچکترین جزییاتش توضیح میدی. یا توی خونه هستی هم همینطور. لطفا صدات رو ضبط کن و بعدا بشنو. این تمرین رو برای شروع از یک دقیقه استارت بزن و بعد از یک هفته برسون به دو دقیقه و تا پنج دقیقه برو.

   2- برای رفع کم حرفی: یک تمرین فوق العاده دیگه، اسم این تمرین “جمله سازی” است.
   برای انجام دادن این تمرین یک موضوع رو انتخا می کنیم، مثلا “کتاب” و به این صورت باهاش جمله می سازی.
   کتاب دوست خوب ماست – این دوست خو به ما کمک می کنه که بتونیم چیزهای زیادی یاد بگیریم – یاد گرفتن چیزهای زیاد از افراد موفق خیلی برای ما با ارزش هست – شاید نشه ارزش این چیزها رو قیمت گذاشت – این قیمت شاید به اندازه عمر یک آدم باشه …
   و همینطور این تمرین جمله سازی رو انجام میدیم. در این تمرین جمله اول رو که می سازیم از همون جمله اول یک کلمه بر می داریم و جمله جدید و مرتبط دیگه ای می سازیم و به همین صورت پیش می ریم، یعنی از جمله قبلی یک کلمه بر می داریم و جمله جدیدمون رو میسازیم. این تمرین رو هم از یک دقیقه شروع به انجامش کنید، و هر هفته یک دقیقه بهش اضافه کنید تابه پنج دقیقه برسه.

   تمام این تمرینات زمانی اثر گذار خواهند بود که مستمر انجام بشند.

   3 – برای رفع کم رویی مثلا اداره جات: سعی که یکم پُر رو باشی، اصلا به هیچی فکر نکنی و خیلی راحت بری جلو و درخواستت رو بگی تا برات انجام بدند، دو سه مرتبه که این کار رو انجام بدی دیگه این ترس میریزه.
   4 – بعد از اینکه مسئله کم حرفیت رفع شد و تونستی که خوب صحبت کنی، سعی کن توی مهمونی ها و یا جاهایی که افراد غریبه هستند شرکت کنی و کم کم باهاشون سر صحبت رو باز کنی.
   حتی شده برای ابتدا فقط سلام کنی هم خوبه. کم کم ارتباطاتت رو بیشتر کن.

   5- پیشنهاد می کنم محصول “رفع کم حرفی و خجالت” رو تهیه کنی تا گام به گام این موارد رو پیش بری – از روی لینک زیر می تونی به صفحه رفع کم حرفی و خجالت بری تا اطلاعات تکمیلی اش رو ببینی
   https://amirmostafa.com/product/shy/

   6- توی دانشگاه فرصت خیلی خوبی داری که بتونی با اساتید و دانشجوهای غریبه ارتباط برقرار کنی. پس این فرصت رو ازش استفاده کن.

   7- اگر برای کارهای اداری میخای بری، دقیقا درخواستی که داری رو روش فکر کن چندین مرتبه برای خودت تکرار و تمرین کن تا وقتی میری پای بادجه بتونی به خوبی بیانش کنی.

   جناب آقای y….n برات آرزوی بهترین ها رو دارم
   با احترام – امیر مصطفی

 • نگار 25 مه 2017

  با سلام خدمت شما دوست عزیز بخاطر توصیه ها ی خیلی خوبتون ،راستش من خیلی ادم کم حرفی هستم خیلی سعی کردم باهاش مقابله کنم خیلی سعی کردم توی جمع های دوستانه خودم رو ادم پر حرفی نشون بدم اما بعد این همه سعی و تلاش اطرافیان نظرشون این بود که خیلی ساکت هستم و حتی قیافه ام برای اونها ساکت و خجالتی و کم حرفه حتی برای کسی که تا حالا ارتباطی باهاش نداشتم و این خیلی نا امیدم میکنه خیلی ممنون میشم اگه کمکم کنید

  • امیر مصطفی 25 مه 2017

   درود بر شما سرکار خانم نگار ارجمند
   وقتتون بخیر باشه.
   خیلی خوبه که دارید تلاش می کنید تا بتونید مسئله کم حرفی و خجالتتون رو حل کنید و واقعا بهتون بابت این موضوع تبریک عرض می کنم.
   بهتون پیشنهاد می کنم همین رویه رو ادامه بدید. البته باید سعی کنید بصورت اصولی و علمی پیش برید وگرنه در یک سطح باقی خواهید موند. دقیقا مثل الان که با کلی تلاش برای مقابله با کم حرفی، اطرافیانتون به شما میگند که کم حرف هستید.
   پیشنهاد می کنم دوره غیرحضوری رفع کم حرفی و خجالت رو از لینک زیر تهیه بفرمایید:
   https://amirmostafa.com/product/shy/

   و یا در “کارگاه نیمه خصوصی فن بیان” شرکت کنید تا بصورت حضوری تمرینات مربوط به کم حرفی و فن بیان رو انجام بدید.
   لطفا نگاهی به اطلاعات این کارگاه داشته باشید:
   https://amirmostafa.com/product/rhetorical/

   پرانرژی باشید و در پناه خدا

 • نوید 3 ژوئن 2017

  با عرض سلام و خسته نباشید اگه میشه این مبحث رو بیشتر توضیح بدید .
  با تشکر
  نمی دونم چی بگم!!؟
  خیلی مواقع از افردای که کم حرف می زنند می پرسند که چرا شما کم حرف هستید جوابشان این است که می گویند:

  نمی دونم چی بگم!!؟

  نمی دونم چی بگم، یعنی من حرفی برای گفتن ندارم و چیزی در ذهنم ندارم که بخوام صحبت کنم،

  • امیر مصطفی 5 ژوئن 2017

   درود بر شما نوید ارجمند
   نمی دونم چی بگم…
   معمولا خیلی از افراد وقتی در جمعی قرار می گیرند هیچ صحبتی برای گفتن ندارند و خیلی ساکت به گوشه ای میرند و سرشون رو با موبایل گرم می کنند یا به صحبت های دیگران گوش میدهند، این افراد واقعا هیچ چیزی در ذهنشون برای گفتن و بیان کردند ندارند.
   دلیلش هم این است که قسمتی از مغز به نام super creative fast brain این افراد که قسمت خلاق و سریع مغز برای صحبت کردن و پیدا کردن واژگان و جملات است تقویت نشده است.
   در دوره غیرحضوری رفع کم حرفی و خجالت راهکارها و تمرینات علمی برای تقویت این قسمت از مغز و از بین بردن کم حرفی، بیان کردم که همراه با یک دستورالعمل 31 روزه می باشد.
   پیشنهاد می کنم نگاهی به این دوره غیرحضوری داشته باشید: https://amirmostafa.com/product/shy/

   اگر احیانا مورد خاصی هست که نیاز به توضیح دارد می توانید در هیمنجا بفرمایید 🙂
   با آرزوی بهترین ها برای شما

 • میلاد 9 ژوئن 2017

  سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد عزیز.
  من تو بعضی جمع های دوستانه و همچنین در گروه های فضای مجازی بدون هیچ خجالتی صحبت میکنم شوخی میکنم ابراز علاقه میکنم و… اما در واقعیت در بیشتر جمع ها خجالت مبکشم و تا سوالی ازم نپرسن حرف نمیزنم و پس از جواب دادن به سوال هم حرف زدن من تموم میشه ، نمیتونم شوخی بکنم و خیلی کار های دیگه در حالی که خیلی ایده ها تو ذهنم دارم . در واقع اینطوری بگم که با افراد غریبه که شخصیت خجالتی من رو ندیدم خیلی راحت ترم با فامیل ها و افراد نزدیکم که سال هاست میدونم من خجالتیم و احساس میکنم همین باعث شده نتونم تو مهمونیا در جمع راحت صحبت کنم فوقش با بغل دستیم اروم صحبت کنم . لطفا راهنماییم کنید که چطور این معضل رو برطرف کنم که همینطوری که در فضای مجازی راحتم در واقعیت هم خجالت نکشم؟ جدیدن تصمیم گرفتم عضو یک شرکت بازاریابی اینترنتی بشم و به مشتریام زنگ بزنم و باهاشون صحبت کنم همچنین با چن تا از دوستام میخوام به یک باشگاه ورزشی برم . نمیدونم واقعا چقد میتونه بهم کمک بکنه به خاطر همین میخوام راهنماییم کنید که چیکار کنم؟ چون من سال بعد میخوام برم دانشگاه «احتمالا دندان پزشکی» و نمیخوام اونجا هم خجالتم ادامه داشته باشه . خجالتی بودن تمام رویا های منو به باد میده . خواهشا راهنماییم کنید که چیکار کنم؟

  • امیر مصطفی 9 ژوئن 2017

   درود بر شما جناب آقای میلاد عزیز
   وقت بخیر
   خیلی خوبه که یکسری اقدامات مثل باشگاه و بازاریابی تلفنی برای رفع خجالتتون انجام دادید، همینطور ادامه بدید.
   1- برای رفع خجالت در مهمونی های خانوادگی پیشنهاد می کنم که اگر قرار هست در مهمونی حاضر شید که بیشتر فامیل در اونجا حضور دارند، شما زودتر از بقیه در جمعه حضور پیدا کنید و از همون ابتدا سعی کنید که با بیشتر افراد ارتباط برقرار کنید، شاد باشید و خوشوبش کنید، ازشون سوال کنید و در موقعیت مناسب از شوخی استفاده کنید.
   کم کم این کار باعث میشه که با بیشتر فامیل احساس راحتی پیدا کنید و دیگه خجالت نکشید.
   2- سعی کنید که زیاد روی اینکه خجالتی هستید تمرکز نداشته باشید. هرچقدر بیشتر بهش فکر کنید بیشتر اذیت می شید و به خودتون تلقین می کنید که خجالتی هستید.
   به خودتون بگید که خجالتی نیستم و خیلی خوب می تونم با همه ارتباط برقرار کنم.
   3- خب توی فضای مجازی خیلی از افراد خجالت نمیکشند. برای اینکه خجالتتون رو با افراد دیگه کمتر کنید باید بیشتر در موقعیت های واقعی حضور پیدا کنید تا براتون عادی بشه.
   4- دانشگاه هم خودش میتونه جای فوق العاده ای برای از بین بردن خجالت باشه. سعی کن تو دانشگاه خودتو نشون بدی. اگه بتونی مسئولیتی قبول کنی که با دانشجو ها بیشتر در ارتباط باشی عالیه.
   5- پیشنهاد می کنم که از محتویات محصول “دوره غیرحضوری رفع خجالت و کم حرفی” استفاده کنی و این دوره رو تهیه کنی.
   https://amirmostafa.com/product/shy/

   6- رفع خجالت مداومت میخاد. احتمال میدم که شما شخص درونگرایی باشی و تغییر و مدیریت درونگرایی و برونگرایی نیاز به پشتکار، صبر، همت و انگیزه میخاد که فکر می کنم شما همه اینها رو دارید.
   7- پیشنهاد می کنم در کارگاه نیمه خصوصی فن بیان شرکت کنید:
   https://amirmostafa.com/product/rhetorical/

   8- اگر سوالی بود در خدمت هستم.

   برات بهترین ها رو آرزو دارم
   شاد، سلامت و پرانرژی باشی. 🙂

   • چطور بازیش 10 ژوئن 2017

    سلام جنابه استاد امیر من کم حرف درست ولی وقتی با یه نفر از دوستم هستم خیلی حرف میزنم بعد وقتی سه تا یا چهارتا میشه همین جوری جمعمون بیشتر میشه دیگه حرف نمیزنیم ولی وقتی حرف میزنم بلد نیستم جواب شوخی های دورهمرو بدم فقط میخندم چیزی نمیگم دلیلش چیه لطفا راهنمایی کنید

    • امیر مصطفی 10 ژوئن 2017

     درود بر شما دوست بزرگوارم
     از شما میخام بیشتر در جمع های غریبه حضور داشته باشید و سعی کنید که با افراد غریبه بیشتر رفت و آمد و ارتباط بگیرید.
     احتمالا وقتی در جمع ها قرار دارید احساس خجالت می کنید و همین خجالت باعث میشه که شما نتونید صحبت کنید.
     روی رفتار و صحبت هاتون در زمانی که با دوستانتون هستید بیشتر دقت کنید و ریز بین باشید که چیکار می کنید.
     مثلا در زمان شوخی ها چطور جواب دوستتون رو میدید.
     و بعد هم وقتی در جمع های غریبه قرار گرفتید از همون ترفتندها و کارها استفاده کنید.

     براتون بهترین ها رو آرزو دارم
     در پناه خدا باشید

 • Setayesh 21 ژوئن 2017

  سلام. من ۱۶ سالمه و حدود ۲ ساله که مهاجرت کردیم. سال اول و حتی بعضی وقتها هنوز به سختی میتونم ارتباط برقرار کنم. تمام قواعد و حتی تلفظ های زبان رو به خوبی بلدم ولی واقعا ارتباط برقرار کردن و صحبت کردن واسم مشکله. در واقع فقط خجالت میکشم ک حرف بزنم.
  در ضمن ذاتا درون گرا هستم

  • امیر مصطفی 22 ژوئن 2017

   درود بر شما سرکارSetayesh ارجمند
   وقتتون بخیر باشه.
   به شما پیشنهاد اکید دارم که محصول “دوره غیرحضوری رفع کم حرفی و خجالت” رو تهیه بفرمایید.
   https://amirmostafa.com/product/shy/

   ارتباط برقرار کردن با اروپایی ها و آمریکایی بسیار بسیار راحتر هست. چون این افراد از همون بچگی با مهارتهای ارتباط موثر و آداب معاشرت آشنا هستند و ما می تونیم خیلی راحت باهاشون سر صحبت رو باز کنیم.
   شاید در ایران این موضوع یکم سخت باشه. البته در ایران خودم این موضوع رو امتحان کردم، یعنی در یک جایی که هیچکس من رو نمیشناخت میرفتم ، سلام میکردم و سر صحبت رو مثلا با پرسیدن آدرس، ساعت و موارد اینچنینی باز میکردم و چند دقیقه ای با یک نفر صحبت می کردم. چون من سالها با اشخاص خارجی ارتباط دارم میدونم که باز کردن سر صحبت با این افراد خیلی راحتره.
   پس شک نکنید و این کار رو انجام بدید.
   در هر جایی هم در این مورد به مشکل خوردید میتونید سوالتون رو مطرح بفرمایید
   با آرزوی بهترین ها برای شما

   • ...ف... 28 نوامبر 2021

    سلام یه دختر ۱۷ سالم و از الان استرس این رو دارم که چطور توی دانشگاه توی جمع چه دختر چه پسر صحبت کنم.
    وای توی خیابون که نگو اصلا وقتی کسی از کنارم رد میشه کلا منو ایترس مبگیره حتی توی راه رفتنم اثر میزاره حالت چهرم رو نمیتونم درست نگه دارم 😑
    خیلی وعضم خرابه
    توی مدرسه هم هر وقت کنفرانس دارم از هفته های پیشش استرس میگیرم. صدام میلرزه و صدای قلبمو میشنوم که تا ۱۰۰۰۰۰تا میزنه
    و اینکه وقتی کسی ازم انتقاد نیکنه یا مسخره میکنه اصلا نمیتونم جوابشو بدم درصورتی ک توی خونه اصلاااا اوینجوری نیستم و اونجا باز کسی نمیتونه جواب منو بده از بس که حاضر جوابم
    و اینکه نزدیک یه سالی میشه که بطرز عجیبی کم حرف شدم جوری که حوصله سربرمو خودمم میفهمم و از خودم بدم میاد و دیگه مثل قبل جذاب نیستم. اونجوری که توی مقاله هاتون درباره درون گراها نوشته بودید درون گرا شدم ینی قبلا کمتر بودم.
    توروخدا کمکم کنین اصلا از خودم راضی نیستم و خیلی اذیت میشم. کلا خجالتی بودن و خوب صحبت نکردن توی خونوادمون ارثی هست واسه همین واسم یکم سخته خودمو درست کنم دوباره
    لطفا کمکم کنید

    • محدثه مظلوم 29 نوامبر 2021

     سلام دوست عزیز در محصول رفع کم حرفی و خجالت برای این مشکل شما راهکارو تمرین دادیم شما درصورت تمایل میتونید این محصول رو از سایت خریداری کرده واستفاده کنید.

 • ابراهیم 1 جولای 2017

  با سلام و تشکر از شما برای آموزش ها و بسته رفع خجولی
  انشاالله همیشه تندرست و موفق باشید

  • امیر مصطفی 1 جولای 2017

   درود بر شما ابراهیم ارجمند
   سپاسگزارم از لطف و محبت جنابعالی
   با آرزوی خوبی ها برای شما

 • عباس 2 جولای 2017

  با سلام خدمت استاد گرام … بنده تو زندگیم به خاطر همین کم حرفی و خجالتی بودنم فرصت های زیادی رو از دست دادم .. بیشتر دلم میخواد تنها باشم و توی تنهایی خودم غوطه ور بشم با اینکه متاهلم اما باز تنهایی رو بیشتر دویت دارم و این باعث شده تعاملم با دیگران و رفت و آمدم با خانواده خودم و همسرم کمرنگ وحتی به صفر برسه … سرکلاس اگر بخوام یه سوال بپرسم تمام وجودم سرد میشه و فشارم می افته … تو یه جمع مهمونی غریبه به جز حال و احوال هیچ حرفی برا گفتن ندارم و تنها گوشه ای کز میکنم و فقط یه شنونده ام …توی جمع های دوستانه نیز اکثر اوقات شنونده ام … همیشه خودخوری میکنم و یخاطر این کم حرفی و خجالتی بودنم خودم رو سرزنش میکنم ..دارم داغون میشم ..وضعیت مالی مناسبی هم برای رفتن به روانشناس و روانپزشک و … ندارم
  لطفا اگه مقدورتون هست بنده رو کمی راهنمایی کنید که چطوری از این تنهایی خودم بیرون بیام وبتونم خودم رو با اجتماع وفق بدم … وضعبت من در خجالتی بودن اینقدر خرابه که حتی با یه کودک هم نمیتونم ارتباط برقرار کنم و خجالت میکشم چیزی بهش بگم .. شاید با نوشتن این حرفها کمی تمسخر بشم اما حداقل کمی آروم شدم چون داشتم داغون میشدم و بازدن این حرفها آتش ردونم کمی آرامتر شد
  استاد اگه میتوانید با حرفهاتون کمکم کنید لطفا دریغ نکنید ..خیلی حالم خرابه ..دیگه خسته شدم از اینهمه تنهایی و انزوا …!!!!

  • امیر مصطفی 7 جولای 2017

   درود بر شما عباس عزیز و ارجمند
   وقتتان بخیر باشد
   قبل از هر چیز، از بابت تاخیر در پاسخم پوزش می طلبم، در این مدت درگیر کارگاه فن بیان بودم.
   در این مقاله چندین تمرین برای رفع خجالتی بودن وجود داشت. لطفا این تمرینات رو جدی بگیرید و انجامش دهید.
   و یا برای شروع پیشنهاد می کنم که مدتی در خیابان دست فروشی کنید (کاری که خودم برای رفع خجالتی بودنم انجام دادم) این کار را انجام دهید، فوق العاده می تونه روی خجالتی بودن شما تأثیر گذار باشه.

   براتون لحظات شادی رو آرزو دارم
   با احترام – امیر مصطفی

 • نازنین 16 سپتامبر 2017

  سلام . من خیلی خیلی خجالتیم دیگه کلافه شدم . همیشه برای بار اول که وارد جمعی میشم یه مقدار اجتماعی تر هستم با بقیه بهتر ارتباط برقرار میکنم اما رفته رفته منزوی تر میشم و کم کم از جمع فاصله میگیرم و انگتر ترد میشم ‌. و یه مسیله دیگه اینکه وقتی کسی تو خانواده شوهرم مثل جاری ها یا مادر شوهر و خواهرشوهرم بهم متلک میگن یا حرف منظور داری میزنن یا حتی مستقیم یه حرفی رو بهم میگن بلد نیستم جواب بدم و حق خودمو بگیرم ولی بعدش که میام خونه میگم چرا تو جوابش اینو نگفتم چرا اونو نگفتم . لطفا کمکم کنید

 • امیر مصطفی 24 سپتامبر 2017

  درود بر شما سرکارخانم نازنین ارجمند
  وقتتان بخیر باشد
  پیشنهاد می کنم به رادیو بیان های زیر گوش دهید: (روی لینک کلیک نمایید)
  1- چرا صحبتمان را فراموش می کنیم

  2- چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم

  3- چگونه خوب صحبت کنیم

  دلیل اینکه نمی توانید در همان لحظه جواب خوب و قانع کننده ای بدهید این است که قسمتی از ذهن شما که برای صحبت کردن است تقویت نشده است.
  پیشنهاد می کنم برای تقویت این قسمت از ذهنتان از “دوره غیرحضوری رفع کم حرفی و خجالت” استفاده نمایید تا با تمرینات منظم بتوانید به راحتی و در هر زمانی پاسخ خوب به دیگران بدهید
  https://amirmostafa.com/product/shy/

  اگر سوال دیگه ای داشتید میتوانید در همینجا بفرمایید.
  براتون بهترین لحظارت رو آرزو دارم
  در پناه خدا باشید

 • امید 6 اکتبر 2017

  سلام استاد، ممنون از مقاله خوبتون من هم مثل بعضی از دوستان سوال هایی دارم اول اینکه من خیلی کم حرفم و در واقع در بیشتر مواقع نمیدونم باید چی بگم و وقتی هم که کسی باهام صحبت میکنه یا سوالی ازم می پرسه نمیتونم جوابی براش بیارم و در بیشتر مواقع اصلا اقدامی به صحبت کردن نمیکنم، به شدت از گروه هایی که نمی شناسم دوری میکنم برای مثال اگر مجبور باشم به سوالات معلمم به صورت شفاهی پاسخ دهم به شدت غرق میکنم و صورتم سرخ میشه و دستام شروع به لرزیدن میکنن و چیزی رو که میخوام بگم فراموش میکنم، اصلا به هیچ عنوان و با هیچ کسی نمیتونم سر صحبتو باز کنم فرقی هم نمی کنه پسر باشه یا دختر و همیشه بابت این مسائل فکر میکنم و عذاب می کشم تا جایی که فکر میکنم دارم دیوونه میشم و فکرم همیشه مشغوله و جدیدا بدون انجام دادن هیچ کاری همش خسته ام و میخوام بخوابم، یعنی ساعت خوابم زیاد شده و بسیار افسرده شدم، همیشه فکر میکنم چرا بقیه دورو برسون شلوغه اما هیچکس سمت من نمیاد، شاید من مشکلی دارم. و این رو هم متوجه شدم که بعضی افراد فکر میکنن که من مغرور هستم اما اینطور نیست و من خیلی مهربونم، و خیلی مشکلات دیگه که نمیشه همرو اینجا گفت، آیا شما راه حلی برای من دارید؟
  خیلی ممنون

  • امیر مصطفی 25 اکتبر 2017

   درود بر شما امید ارجمند
   امیدوارم که سالم و تندرست باشی.
   1- قسمتی از مغز ما انسان ها وجود داره که کارش ساختن کلمات و جملات هست، اگر این قسمت از ما تقویت نشده باشه ما در صحبت کردنهای روزمره و یا سخنرانی ها هم کم میاریم. مثلا، خیلی تپق میزنیم، عه یا چیز در صحبت هامون زیاد میگیم، حرف هامون یادمون میره، جمله و کلمه کم میاریم و یا حتی به کلی نمی دونیم که چی بگیم.
   پیشنهاد می کنم این قسمت از مغزت رو با این تمرین تقویت کنی:
   در مورد چیزهایی که دوروبرت میبینی شروع به صحبت کردن کن، مثلا روزی دو مرتبه به مدت یک دقیقه در مورد کتاب / لپ تاپ صحبت کن. کم کم سعی کن که مدت زمانت رو بیشتر کنی و سریعتر صحبت کنی.
   این تمرین دقیقا مثل یک دمبل برای ذهن ما می مونه.

   2- الان پاییز هست و معمولا وقتی از فصلی به فصل دیگه میریم خوابمون بهم میخوره، مخصوصا با عقب و جلو کردن ساعت ها این موضوع پر رنگ تر میشه. احتمال داره که خونت هم غلیظ شده باشه، بد نیست هر سه ماه یا شش ماه یکبار خون اهداء کنیم، البته اگر موردی برای بدنمون پیش نمیآد. لطفا امتحانش کن.

   3- جواب دادن به معلم و استاد بصورت شفاهی هم با تقویت اون قسمت از مغز میتونه خیلی راحتر باشه. البته زمانی که تمرین می کنید پیشنهاد می کنم صدای خودتون رو ضبط کنید و بعد بشنوید هر دفعه سعی کنید یک موضوع رو چندین بار ضبط کنید و بعد بشنوید و هر بار هم بهتر و بهتر بیانش کنید.
   سعی کنید کم کم در جمع صحبت کردن رو امتحان کنید تا ترستون از صحبت در جمع بریزه. و یا می تونید در کلاس فن بیان شرکت کنید تا بصورت کاملا عملی این مهارت ها رو فرا بگیرید

   4- پیشنهاد می کنم برای شروع این مسیر “دوره صوتی و غیرحضوری رفع کم حرفی و خجالت” رو تهیه کنید و گام به گام با دستورالعملش پیش بری.

   5- پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید: درونگرایی چیست

 • پری 14 اکتبر 2017

  سلام ممنون از مقاله ی خوبتون . همونقدر که من ادم راحت و اجتماعی هستم اما شریکم خیلی خیلی کم حرف و تو لاک خودشه. خودش میگه خجالتی!!!! من راه های زیادی برای غلبه به این احساسش پیشنهاد دادم اما اون نه پیش نزدیکانش اما پیش بقیه خیلی سرده و سرش پایینه .متوجه ام که خودش هم از این وضعیت در عذابه!! دلش تغییر میخواد ولی نمیتونه.. من دیگه نمیدونم چه کمکی میتونم بهش بکنم.. چون خودشم اصلا از این شرایط راضی نیست.

  • امیر مصطفی 25 اکتبر 2017

   درود بر شما سرکارخانم پری ارجمند
   به شما پیشنهاد می کنم تا ایشون رو در کلاسهایی مثل، کلاس فن بیان یا کلاسهای تفریحی نام نویسی کنید. البته قبلش هم حتما با ایشون مشورت می کنید.
   ایشون می بایست در شرایط قرار بگیرند تا کم کم از لاک خودشون خارج بشند و بتوانند با دیگران راحتر ارتباط بگیرند.
   من تصور می کنم که شریکتان یک فرد درونگرا باشد.
   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید: درونگرایی چیست
   برای خیلی از افراد درونگرا، کشیده شدن به سمت برونگرایی بسیار سخت، دشوار و انرژی بر هست، اما اگر واقعا کسی قصد این کار را داشته باشد می تواند انجام دهد. نمونه اش خودم که از بچگی خیلی ساکت، گوشه گیر و خیلی خجالتی بودم. اما به مرور زمان تونستم خودم رو به سمت برونگرایی سوق بدم، البته ذات درونگرایی من هنوز هست، هنوزم بعضی وقت ها ترجیج میدم که از تنهایی خودم و در خانه ماندن انرژی بگیرم. ولی به هر حال توانستم و اگر کسی الان من و رفتارم را ببیند فکر میکنه که یک شخص برونگرای صرف هستم.

 • جعفر 18 اکتبر 2017

  سلام . من اگر بخوام راجع به موضوع خاصی صحبت کنم و یا یک کار رسمی رو انجام بدم مشکل زیادی ندارم . امّا در مورد روابط غیررسمی و دوستانه کار خیلی برام سخت میشه . مثلاً میتونم راجع به تاریخ ، فلسفه و غیره صحبت کنم ، امّا در یک وقت استراحت با افرادی که حتی تو یک جمع و یک کلاس هستیم ، نمی دونم چه کار بکنم ( البته چیزهایی از مقاله یادگرفتم ). بخصوص در مورد افراد جدید ، کسانی که باهاشون تا حدی رودربایستی دارم و نمی خوام مزاحمشون بشم وبه طور ویژه در برخورد با خانم ها مثل بچه ها یا افراد کند ذهن نمی دونم چه طوری شروع کنم که ضمن اینکه حس بدی نسبت به من ایجاد نشه ، بتونم فضا رو مدیریت کنم . گاهی از خجالتی بودن خودم خجالت می کشم ، با اینکه 30 سالم هست و دانشجوی فوق لیسانس ، به اندازه یک جوان 17،18 ساله توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران را ندارم. این مسأله حتی روی پیشرفت شغلی ام هم تأثیر منفی گذاشته .

  • امیر مصطفی 25 اکتبر 2017

   درود بر شما جعفر عزیز و ارجمند
   خوشحالم که در پی کسب موفقیت هستی و موفقیت با آموزش همیشه یکی از امن ترین راه هاست.
   برات آرزوی بهترین رویدادها رو دارم.
   بنده خدمتتان پیشنهاد می کنم:
   1- برای ارتباط گرفتن با خانم ها از همون دانشگاه شروع کنی، جزوه بدی، جزوه بگیری 🙂 یکی از راهکارهای قدیمی برای آشنا شدن با خانم ها در دانشگاه هست – به هر حال هر طور که شده سعی کن با جنس مخالفت ارتباط برقرار کنی. شاید لازم باشه که خارج از دانشگاه به مغازه هایی که خانم متصدی فروشش هستند بری و مثلا که میخای در مورد اون محصول اطلاعاتی کسب کنی، سوال کنی. سعی نکن که به یکی دوتا سوال بسنده کنی. حداقل شش هفتا سوال دم دستت داشته باش و همش بخواه که بیشتر برات توضیح بده. مثلا از شرایط گرانتی – نحوه خرید – نحوه استفاده و … فقط سعی کن که ارتباط بگیری

   2- سعی کن برای ابتدا و در جمع پسرا کم کم شوخی کنی و از اون حالت جدی بیایی بیرون. خونه که هستید دو سه تا جک رو تمرین کن و وقتی که در جمع دوستا قرار گرفتی یکی دوتا جک دم دستت باشه تا بیان کنی.

   3- برای اینکه میخای سر صبحت رو هم باز کنی می تونی در مورد افراد سوال کنی، مردم معمولا دوست دارند که در مورد خودشون صحبت کنند، مثلا می تونی بپرسی، شغلت چیه؟ رشته ات چیه؟ به چه کاری علاقه داری؟ استاد فلان درستون کیه و …
   یا حتی برو توی خیابون و از مردم غریبه و حتی خانم ها آدرس بپرس و بپرس که چجوری می تونی بری به اون آدرس

   4- پیشنهاد می کنم که “دوره صوتی و غیرحضوری رفع کم حرفی و خجالت” رو تهیه کنید و گام به گام با دستورالعملش پیش بری.

   جعفر عزیز، برات همه خوبی رو از خدا میخام.
   در پناه خدا باشی.

 • محمد اصغری 6 نوامبر 2017

  سلام ..
  از کم رویی وخجالتی بودن وروحیه ضعیف میخواستم معلومات بگیرم من معمولا ادم کم رو وکم روحیه هستم هرحا میرم یا در اجتماع بین دوستام نمیتونم اصلا راحت حرف بزنم نمیدونم چکار کنم لطفا بفرمایید برای تقویت کم روی وروحیه خودم چکار کنم ازتون خیلی متشکرم ممنون…!

  • امیر مصطفی 11 نوامبر 2017

   درود بر شما جناب آقای محمد اصغری ارجمند
   1- پیشنهاد می کنم ورزش کنید، مخصوصا ورزشهای گروهی می تونه روی بهبود روحیه شما و در جمع بودن تأثیرات بسیار خوبی رو بذاره.
   2- همین جمعه یعنی تاریخ 96/8/26 ساعت 10 تا 12 یک سمینار رایگان در مورد رفع کم حرفی و خجالت در تهران برگزار می کنم. اگر بتونید تشریف بیارید خوشحال میشم. در این سمینار یکسری تکنیک ها رو باهم بررسی می کنیم و به صورت عملی هم انجامشون میدیم.
   3- پیشنهاد می کنم که دوره غیرحضوری رفع کم حرفی و خجالت رو تهیه بفرمایید و با توجه به تمرینات و دستورالعملی که در آن وجود داره پیش برید، قطعا با تلاش و پشتکارتون میتونید به بهترین درجات برسید.

 • زهرا 1 دسامبر 2017

  سلام خسته نباشید?من 17 سالمه فکر کنم سن مهم باشه نه??اول که تشکر کنم از مطالب خووب اما حالا مشکلم?من اصلا کم رو خجالتی نیستم در واقع پرو هم هستم اما مشکلم اینه که تو جمعایی مثله فامیل نمیتونم حرف بزنم ولی تو جمعه دوستام همش منم حرف میزنم و با خانواده هم حرف میزنم اینقدر که کلافشون میکنم?البته تو فامیل هم یه مقداری داره با یک نفر دونفر حرف میزنم تو بحث شرکت میکنم اما اگه اون دونفر بشه چهار نفر و بیشتر دیگه میگم اروم?و این خیلییی ناراحتم میکنه و عصبی میشم.هی به خودم میگم حرف بزن حرف بزن ولی هیچچچچ به ذهنم نمیرسه که بخوام بگم بعد که میرم خونه میگم عهه میتونستم اینا بگم و یا تو جمع به بغلیم میگم نظرمو بعد طرف میگه خوب همینو بلند بگو?یه بار سعی کردم حرفو نظرمو بگم اما اینقدر صدام کم بودو نمیرسید که مامانم بغلم نشسته بود گفت منم نشنیدم چه برسه به بقیه.خلاصه که هم خودمو هم اطرافیانمو دیونه کردم?کمککک

   • زهرا 5 دسامبر 2017

    ??مرسی
    پس اعتماد به نفسو قضاوت دیگران چی??

 • عاطفه 8 دسامبر 2017

  سلام استاد عزیز .منم به شدت کمرو هستم و از صحبت در جمع میترسم.مخصوصا جمع های فامیلی .به خاطر همین ترسم اصلا صحبت نمیکنم چون میترسم کسی بپره وسط حرفم یا به حرفم بی توجهی کنه . چند وقت پیش یکی از فامیلامون بهم گفت مرده متحرک ، که خیلی ناراحت شدم .دوستمم یه دفعه بهم گفت چرا تو اصلا حرف نمیزنی.امسال دانشگاه رشته پرستاری قبول شدم و از دانشگاه و برخورد با ادمای جدید میترسم .مخصوصا از کنفرانس دادن هم میترسم .تورو خدا یه راه حلی بگید که لااقل وقتی میخوام برم دانشگاه رفتارام عوض شده باشه . مرسی

  • امیر مصطفی 8 دسامبر 2017

   درود بر شما عاطفه ارجمند
   رفع این موارد با یکی دوتا توصیه بنده قابل رفع نیست.
   بهترین پیشنهادی که میتونم به شما بدم این هست که در کارگاه آمورشی فن بیان شرکت کنید تا در عرض یک ماه بتونید به اون چیزی که فکر میکنید برسید و بدون ترس و استرس در جمع ها صحبت کنید.
   این کارگاه در تاریخ ۱۳۹۶/۹/۲۴ جمعه شروع میشود.
   اما به هر حال با مطالبی که در سایت هست میتونید خودتون رو تا حد قابل قبولی رشد بدید.

 • عاطفه 8 دسامبر 2017

  راستی من خودمو خیلی دست کم میگیرم و پایین تر از بقیه میبینم.

 • عاطفه 9 دسامبر 2017

  استاد عزیز .این کلاس در کدام شهر برگزار میشه؟

  • امیر مصطفی 9 دسامبر 2017

   سلام بر شما
   در تهران برگزار میشود
   برای مشاهده اطلاعات بیشتر روی لینک زیر میتونید کلیک کنید:
   http://AmirMostafa.com/product/workshop

 • نازنین 9 دسامبر 2017

  با سلام
  من 27سالمه و الان شاغل هستم-همیشه یه چیزی آزارم میداد- خیلی با خودم کلنجار رفتم تا فهویدم که بزرگترین مشکلم خجالتی بودنم هست-اینو نمیدونستم چون همیشه همه به من میگن اصلا خجالتی نیستی اما کاملا بر عکس و اعتماد به نفسم هم به همین موضوع مربوط میشه-وقتی برای اولین با وارد جمعی میشم یا حتی با فردی آشنا میشم اصلا نمیدونم چی باید بگم با وجودی که دامنه ی لغاتم بالاس اما هیچی به ذهنم نمیرسه که شروع کننده باشم یا ادامه دهنده- از قضاوت شدن اشتباه کردن و اینکه مسخره شم خیلی میترسم تا جایی که اگه یه کلمرو کم و زیاد بگم بعدش تا مدتها خودمو سرزنش میکنم-این ترس از روبرو شدن با آدمای جدید و نداشتن حرفی برای گفتن و اینکه خجالت همه ی تواناییامو تحت شعاع قرار میده واقعا ازارم میده-
  البته اگر تنها باشن این حس بیشتر به من غلبه میکنه تا زمانی که دوستم مثلا با من وارد جمعی بشه- ممنون میشم راهنماییم کنین

  • امیر مصطفی 9 دسامبر 2017

   درود بر شما نازنین
   جواب و راحل تمام این مواردی که فرمودید در دوره غیرحضوری رفع کم حرفی و خجالت وجود داره
   اگر خیلی چیزها در ذهنتون هست و چیزی بدای گفتن ندارید باید ذهنتون رو تربیت و تقویت کنید برای صحبت کردن…
   برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این دوره میتونید روی لینک زیر کلیک نمایید:
   http://AmirMostafa.com/product/shy

   اگر سوالی داشتید از طریق دیدگاه هایی که در زیر هر نوشته هست میتونید سوال بفرمایید

 • عاطفه 9 دسامبر 2017

  سلام .استاد من اصفهان هستم و متاسفانه نمیتونم در کلاس ها تون شرکت کنم . به نظرتون dvd غیر حضوری رفع خجالتو تهیه کنم .به اندازه کلاس هاتون تاثیر گذاره؟

 • امیر مصطفی 9 دسامبر 2017

  معمولا و در بیشتر موارد شرکت کردن در کلاس ها تاثیر بیشتری داره.
  اما از آنجا که دوره غیرحضوری رفع کم حرفی وخجالت حاوی ۳۱ روز تمرین هست که گام به گام باهم پیش میریم، میتونید تاثیرات خوبی رو بعد از تمرینات مشاهده کنید.
  پیشنهاد میکنم که این محصول رو تهیه بفرمایید، و اگر هم در حین دوره سوالی داشتید میتونید با بنده در میان بگذارید.

 • دبیرستانی ...دوره اول 19 دسامبر 2017

  سلام آقای مصطفی من کلاس هفتمی هستم تیز خوشان قبول شدم ۴ ماه از سال گذشته والان دی است و هیچ کس با من دوست نیست بااینکه من همیشه باشون مهربونم بودم اونا حاضر نیستن برام هیچ کاری بکنن ولی در کلاس درس پروهستم میشه یه راحتی حل بدهید خواهش می کنم دارم جوش میارم چیکار کنم؟؟

  • امیر مصطفی 19 دسامبر 2017

   سلام بر شما
   پیشنهاد میکنم کتاب آیین دوستیابی دیل کارنگی را مطالعه بفرمایید
   اما به نظر من نیاز نیست خیلی سخت بگیری که باهات دوست شن.

 • دبیرستانی ...دوره اول 19 دسامبر 2017

  ببخشید پس سر کلاس چیکار کنم بله؟

  • دبیرستانی ...دوره اول 19 دسامبر 2017

   آقای مصطفی لطفاً بگید پس در زنگ تفریح سر کلاس بنشینم راستش بله من دوستانی دارم اما طوری نیست که خیلی آنها با من حرف بزنن آقای دکتر لطفاً جواب بدهید ?

   • امیر مصطفی 19 دسامبر 2017

    راستی بنده دکتر نیستم، به اسم یا فامیل صدام کنید راحترم.
    زنگ تفریح میتونی توی حیاط قدم بزنی، کتابهای غیر درسی مطالعه کنی،
    راستش داشتن دوست اونقدرها هم مهم نیست، سعی کن خودت ارتش یکنفره باشی.
    به خودت متکی کن و برو بالا
    صدرصد مسئولیت کارتو به عهده بگیر و برو بالا
    شما از پسش بر میآیی

  • امیر مصطفی 19 دسامبر 2017

   اول چرایی این موضوع رو مشخص کن که چرا میخواهی با بقیه همکلاسیات دوست شی.
   دلیلش رو برای خودت بنویس.
   بعد ببین آیا میتونی خودت دلیل چرایی رو برای خودت محیا کنی یا نه.
   مثلا میخای باهاشون دوست شی که ازشون جزوه بگیری…
   یا میخای مثلا برای این دوست میشی که باهم درس کار کنی

   اگه خودت میتونی تمام این موارد رو برای خودت محیا کنی پس نیاز به دوستی نیست.

   کاری کن که بقیه بخان با شما دوست بشن.

 • مینا 12 ژانویه 2018

  سلام.ببخشید من آدم خیلی کم حرفی هستم و محل زندگیم از خانوادم دوره…
  میخوام با همسایه ها رفت و آمد کنم ولی نمیدونم چجوری…!
  اگه راه حلی داره ممنون میشم

  • امیر مصطفی 12 ژانویه 2018

   درود بر شما مینا ارجمند
   پیشنعاد میکنم زملنی که غذا درست میکنید یک بشقاب هم به همسایتون بدید و از این طریق باهاشون آشنا بشید و ارتباط برقرار کنید. ☺ ?

 • Mostafa 21 ژانویه 2018

  سلام جناب استاد عزیز…
  من ۱۷ سالمه و خیلی آدم کم حرف و کم رویی هستم و خیلی ببخشید ها در کل از خجالتی با آدم جنس مخالف اصلا نمیتونم صحبت کنم یا متلک بندازم (خیلی ببخشید فقط برای بیان منظورم گفتم) و با پسرها اصلا حس خجالتی ندارم ولی کم حرفم و بهم میگن چی ساکتی
  من نظرات دوستان و پاسخ شما به اونها رو خوندم و روش هارو هم خوندم ولی یکسری از روش ها برام سخته بازم و یکسری از روش هارو هم تو متن ها که زیاده یادم رفته اگه میشه لطف کنید روش مخصوصی که بدرد من بخوره رو به من بگید لطفا چون ممکنه روشی که دیگران برای مبارزه با کم حرفی و خجالتی برن شاید برای من سخت باشه ولی ازتون میخوام یه روشی برای من بگید

  • امیر مصطفی 21 ژانویه 2018

   سلام بر شما مصطفی عزیز و ارجمند
   در طبیعت یک قانون وجود داره و اون هم‌اینه:
   از هر چیزی میترسی بهش حمله ور شو، قطعا تو برنده ای.

   پیشنهاد میکنم با افراد جنس مخالف خودت بیشتر ارتباط برقرار کن.

   • Mostafa 22 ژانویه 2018

    ممنون ⚘

 • محمد 24 ژانویه 2018

  با سلام و وقت بخیر خدمت حضرت عالی
  حقیقتا من در دانشگاه تعدادی دوست دارم وهم صحبت می شم باهاشون اما یک مشکلی که هست اینه که من مثل بقیه رابطه ی خارج از دانشگاه و همچنین گشت وگذاری ندارم و این موضوع برای من رو اندکی آزرده خاطر کرده
  لطف بفرمایین راهکاری مناسب بدید بلکه این وضع من بهتر بشود
  باتشکر

  • امیر مصطفی 25 ژانویه 2018

   درود بر شما محمد عزیز.
   معمولا در ترم دوم به بعد دانشجویان دوستان و گروه خودشان را می شناسند و باهم جوین می شوند.
   شما ببینید با کدوم گروه از دانشجویان بیشتر حال می کنید و برید سراغ اونها. توی جمعشون باشید و کم کم سعی کنید که با اونها ارتباط بگیرید.
   اگر قرار بیرون رفتن داشتن بگید که “میشه منم بیام؟” یا جمله ای شبیه به این.
   و همینطور سعی کنید که ارتباطاتتون رو با این افراد بیشتر کنید.

 • R 14 فوریه 2018

  سلام خسته نباشید …. من گاهی وقتا که توی یه جمع بزرگ قرار میگیرم انگار که تمام هوش و حواسم به اطراف از بین میره.. ینی این مدتی که توی این جمع هستم اصلا نمیدونم که چجوری میگذره …. نمیتونم به حرکات و حرف های بقیه دقت کنم و بهش واکنشی نشون میدم و همش به زمین خیره میشم .. یه مشکلی دیگه ای ام که دارم اینه که موقع گفت و گو با طرفم وقتی که اون یه سرزنشی.. یا یه توهین کوچیکی که به من میکنه خیلی سریع باعث ناراحتیم میشه!.. حتی این ناراحتیه از حال صورتم هم معلوم میشه که وقتی نگاه های بقیه رو خودم میبینم واقا اذیتم میشم ..

  • امیر مصطفی 21 فوریه 2018

   سلام بر شما دوست عزیز
   ممنون بابت در میان گذاشتن تجربیات خود.
   پیشنهاد می کنم در دوره غیرحضوری رفع کم حرفی و خجالت شرکت کنید. 🙂
   اطلاعات این دوره :
   https://amirmostafa.com/product/shy/

 • امیرحسین 18 فوریه 2018

  سلام جناب امیر مصطفی عزیز
  من در کل ادم اروم و خجالتی هستم و وقتی کسی باهام حرف میزنه خیلی اروم و یا اصلا جوابشو نمیدم بعدا جواب هم که میدم یکم صدام میلرزه و مورد مسخره دیگران قرار میگیرم مخصوصا در مدرسه مثلا معلم میگه چیزی بخون و همه توجه شون به من میشه من اصلا از خجالت نمیدونم چیکار کنم و یا میگم نمیتونم بخونم یا میخونمم بنظر خودم کاملا با صدایی لرزیده و با ترس از اینکه مسخره شم و یا … فقط در نوشتن خوب میتونم احساساتمو بیان کنم حتی روانشناس هم رفتم جلو ایشون هم خجالت کشیدم راهنمایی کنید و راهکاری برای حل این مشکل بفرمایید ممنون میشم

 • مهدی 26 مارس 2018

  سلام و درود
  من جوانی ۱۹ ساله هستم و بسیار خجالتیم و این واقعا منو داره اذیت می کنه
  لطفا راهنماییم کنم که چطور از شر این موضوع خلاص شم

  • امیر مصطفی 26 مارس 2018

   درود بر شما مهدی عزیز و ارجمند
   سعی کن از مطالب این سایت و همین نوشته استفاده کنی و وارد زندگیت کنی.
   علاوه بر این هم می تونید دوره رفع کم حرفی و خجالت را تهیه بفرمایید
   اطلاعات این دوره در لینک زیر موجود می باشد:
   https://amirmostafa.com/product/shy/

   اگر سوالی هم داشتید می تونید از هر کدام از قسمت های کامنت سایت بپرسید 🙂

 • یلدا 31 مارس 2018

  سلام،واقعا مطالب عالی بود…بهره زیادی بردم?
  متشکرم?

  • امیر مصطفی 31 مارس 2018

   سلام بر شما یلدا گرامی
   خوشحالم که مطالب مورد توجهتون قرار گرفت و مرسی از انرژی که ارسال می کنید 🙂

 • سعید 16 آوریل 2018

  سلام خسته نباشید.
  من 21 سالمه . از کودکی تا الان خیلی تنها و خجالتی و کم حرف هستم
  یکی از فامیلامون روان پزشک بود. رفتم پیشیش گفتم مشکل من چیه تو تنهایی و کم حرفی و خجالتی
  پرسید ازم گفت چه روزی به دنیا اومدی ؟ گفتم 31 مرداد
  رفت تویه سایتی و یه متنی نشونم داد که تمام خصوصیات هایی که 31 مرداد داشت با هام یکی بود و تعجب کردم

  و اینم متنش : 31 مرداد خصوصیات: سی و یکم مرداد:این فرد هم قدبلند است! . باچشمانی زیبا!معمولا مقامات مهم ولی بدون مسئولیت دارندطبیعتا سخت گیر نیستند ولی گاهی اوقات رفتارشان عصبی است.به طور کلی انسانی خوشبخت محسوب میشود.در زندگی خانوادگی هم به سعادت میرسند.نسبت به دیگران وفادار وایثارگرند.گاه احساس تنهائی شدیدی دارند چون روابط اجتماعیشان محدود وشمار دوستانشان کم است.نه اهل بحث وجدالند و نه احساساتی.باهوش وجذاب ودر لباس پوشیدن خوش سلیقه اند.فعال.باتحمل.پر انرزیند.راه وروش دانند واتکای به خود دارند.

  حالا واسم سوال شده که این متن واقعا تاثیر میزاره روی کم حرفی و خجالتی به نظر شما ؟

  • امیر مصطفی 16 آوریل 2018

   سلام و وقت بخیر
   این خصوصیات برای هر شخصی ممکنه که باشه.
   اما اگه باور داشته باشید که با خواندن این موارد شماهم به آن دست خواهید یافت حتما این طور می‌شود
   هنری فورد می‌گه:
   چه فکر کنی که می‌توانی و چه فکر کنی که نمی‌توانی در هر صورت درست فکر کرده ای.

   یکی از دلایل اصلی کم حرفی این است که ذهن ما برای صحبت کردن تقویت و تربیت نشده است، معمولا افرادی که با تعداد کمی رفت‌وآمد دارند چون کم حرف میزنند این قسمت از مغزشون نمی‌تونه صحبت کردن‌ها رو مدیریت کنه و معمولا نمی‌دانند که چی بگویند.
   بنابراین شما می‌توانید با استفاده از تقویت ذهن خودتان برای صحبت کردن به کم حرفی غلبه کنید.
   برای خجالتی بودن هم پیشنهاد می‌کنم سعی کنید با افراد جدید آشنا شوید و باهاشون ارتباط بگیرید حتی شده یک سلام و علیک داشته باشید کافیه.

 • reza 5 مه 2018

  سلام
  من از کودکی خجالتی بودم و خیلی هم برام سخت و ناراحت کننده بود و در جمع مهمونا حاضر نمیشدم.
  بعد چند سال تونستم توی جمع باشم ولی بدون هیچ حرفی. فقط سلام علیک و خدانگهدار!
  چند تا مقاله هم راجب این موضوع خوندم ولی بی تاثیر بوده. توی نوشتن مشکلی ندارم و مثلا
  اگه بخوام به کسی ایمیل بزنم توی اون ایمیل راحت حرفم رو مینویسم و اصلا خجالتی نیستم.
  ولی توی دنیای بیرون به مشکل برمیخورم. با اینکه ازم سوال میپرسن میتونم نسبتا خوب جواب بدم
  ولی کمتر موقعی شده بحثی رو شروع کنم!
  واقعا خسته شدم از خجالتی بودن. ممنون میشم راهنماییم کنید

  • امیر مصطفی 5 مه 2018

   سلام و وقت‌بخیر reza ارجمند
   من خودم در زمان کودکی و نوجوانی با این موضوع دست‌و‌پنجه نرم کردم و کاملا میدانم که چه می‌گویید.
   برای اینکه به کم حرفی و خجالت خودتون غلبه کنید می‌بایست یکسری کارها را انجام بدید تا بتوانید به خوبی در جمع و بین افراد دیگه صحبت کنید و ارتباط برقرار کنید.
   یکی از اصلی ترین عواملی که باعث میشه ما آدم کم حرفی باشیم این هست که ذهن ما برای صحبت کردن تربیت نشده و ذهن خودمون رو برای موقعیت‌های این‌چنینی آماده نکردیم و زمانی‌که در بین جمع قرار می‌گیریم نمی‌توانیم به خوبی صحبت کنیم.
   یک تمرین فوق العاده برای این مورد این هست که در زمان خلوت خودمان شروع کنیم در مورد یکسری موضوعات صحبت کنیم و هر روز این کار رو انجام بدیم و سعی کنیم که این کار رو روز به روز بهتر و بهتر انجامش بدیم.
   تمرینات عالی و علمی خوبی در این رابطه وجود داره که می تونیم ذهن خودمون رو برای صحبت کردن تقویت کنیم.
   پس برای شروع می‌تونید این تمرینی که خدمتتون عرض کردم انجام بدید.
   اگر تا الان در دوره رایگان “چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم” شرکت نکردید همین الان روی لینک زیر کلیک کنید تا بتوانید درس‌های این دوره را داشته باشید:
   چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم

   این دوره می‌تونه شروع خوبی باشه برای ارتقاء صحبت کردن و فن بیان شما.
   از طرفی هم پیشنهاد می‌کنم در دوره “رفع کم حرفی و خجالت” شرکت نمایید تا علاوه بر رفع کم حرفی بتونید با استفاده از مواردی که در این دوره بیان کردم بتونید به خجالت خودتون هم غلبه کنید.
   نقطه قوت این دوره این هست که دارای یک دستورالعمل گام به گام 31 روزه هست و کم کم باهم پیش به جلو می‌رویم.
   برای دیدن اطلاعات بیشتر این دوره لطفا روی لینک زیر کلیک نمایید:
   رفع کم حرفی و خجالت

   در ادامه هم اگر سوالی داشتید می‌تونید از همین طریق بپرسید
   براتون بهترین‌ها رو آرزو دارم
   دوست شما – امیر مصطفی

 • isa 7 مه 2018

  سلام
  والا ما هر چقدر تلاش کردیم این خجالتی بودن رو زمین بزنیم متاسفانه شکست خوردیم و با هر بار شکست خوردن وضع روحیمون بدتر شد
  الان اعتماد به نفسم صفره شاید زیر صفره!!!
  این مشکل باعث شده که افسردگی حاد پیدا کنم
  من الان از هیچ چیز لذت نمی برم
  هر چیزی که لذت بخشه برا من عذابه
  در واقع یه طوری شده که زنده موندن برام عذابه
  بهش گفتم که وقتی یک مشکل مشکل نیست چقدر می تونه زندگیتو به هم بزنه
  نتونستم کنترلش کنم در واقع کم حرف بودن و اینکه نتونی حقتو بگیری بزرگترین ناراحتی من شده
  اوایل اصلا خجالتی نبودم
  ولی کم کم شروع شد
  همون اوایل که داشتم کنترلش می کردم خوب بود
  هر جور شده بود حرفمو میزدم و احساسی که داشتم بروز داده نمیشد
  در واقع اتفاقات زندگی هم بی تاثیر نیست
  اینکه آخرین فرزند باشی و پدر و برادرت و …. از هر لحاظی محدودت کنن
  یادمه کودکی ترجیح می دادیم تو جمع پیش دوستامون باشیم ولی پدر بزرگوارمون تو مهمونیا و کلا بیرون ، ما رو نمی ذاشت از پیشش جم بخوریم و اگر غیر این بود حسابمونو می ذاشت کف دستمون!
  دوره دانشگاه رو با بدبختی تموم کردم چون افسردگیم به اوج رسیده بود
  هیچ چیزی از اینکه من به مرگ فکر نکنم مانع من نمیشه
  و اینجا بود که عازم خدمت شدیم
  توی نظام یه فرد کم رو و افسرده نمی تونه دووم بیاره و اگر دووم آورد میگم که شاهکار کرده!!!
  و تو خدمت فهمیدم که دیگر واقعا برای زندگی ساخته نشدم
  خدمت رو با هزرا بدبختی تو یه شهر غریب تموم کردم
  فکر می کردم خدمت می تونه زندگی دوباره ای به من بده ولی متاسفانه اشتباه فکر می کردم یا اینکه کلا من تخریب شده بودم و نتونستم ازش خوب استفاده کنم
  دگر بماند که می خواستیم با ژ3 کارمونو تموم کنیم ولی گفتیم نه تسلیم نمیشیم
  باور اینکه جدی جدی داره زندگیتو نابود می کنه برام سخت بود
  نظرات روانشانسان و روانپزشک قبلنا برام مهم بود
  ولی الان دیگه نه
  گوشم پره از حرفاشون که به جایی نمی رسه
  بیست و پنج ساله دارم میشم
  انگار یکی هست که منو کنترل می کنه
  من پیش بینی کرده بودم که وضع من به حدی بد میشه که حتی نمی تونم صحبت کنم حتی با خودم
  و ما از کی گله و شکایت داشته باشیم؟
  از پدر و مادر؟
  از افریدگار؟
  و یا از خودم؟
  بار ها به این فکر کرده بودم که واقعا مرگ به حالت طبیعی واقعا می تونه یه نعمت باشه که شاید اونم اون بالایی ازم گرفته باشه
  این روز ها دیگر اصلا حالم خوب نیست
  مثل مرغ سر بریده دارم تو دنیای خودم دست و پا میزنم ولی نمی میرم
  دیگر از نگاه رمز آلود اطرافیان خسته شدم و نمی دانم
  که اینکه بمانم یا برم
  و واقعا نفهمیدم مقصر کیست!
  لعنت به این زندگی
  خداحافظ

 • علی 19 آگوست 2018

  سلام و درود بر اقای مصطفی عزیز!

  مشکلی که دارم اینه که قبل از صحبت کردن با شخصی میتونم تو ذهنم قشنگ تصور کنم که دارم به خوبی صحبت میکنم و کلی جمله مناسب با حالت خوب هم دارم میگم! اما وقتی در واقعیت با اون فرد روبرو میشم اصلا ب خوبی اون حالت تصوری ک دارم پیش نمیره!
  از وقفه افتادن در کلامم بشدت استرس دارم! منظورم نه وقفه طولانی ها!
  در حد متعارف چند ثانیه ای ک همه این وقفه رو دارن! اینکه در حین وقفه بین کلامم سکوتی حاکم میشه و فرد مقابل منتظره ادامه ی کلامه باعث میشه کلییی استرس بگیرم!
  واقعا نمیدونم چیکار کنم!
  قبلا و قلبا از لطف شما سپاس گزارم?

  • امیر مصطفی 22 آگوست 2018

   سلام و وقت‌بخیر علی عزیز.
   این مسئله‌ای است که خیلی از افراد با آن دچار هستند.
   معمولا چیزی که در ذهن دارند نمی‌توانند به خوبی بیان کنند.
   دلیل این موضوع این است که ذهن ما برای صحبت کردن تربیت نشده است.
   برای این کار می‌توانید یک موضوع را برای خودتان در نظر بگیرید و هر روز در مورد آن صحبت کنید. صدای خودتان را ضبط کنید و بشنوید.
   البته پیشنهاد من این است که دوره رفع کم حرفی و خجالت را تهیه کنید و با توجه به تکنیک‌هایی که در آن بیان کرده‌ام کارهای خودتان را پیش ببرید و با توجه به تمریناتی ک در آن وجود دارد شما می‌توانید به خوبی در همه موقعیت‌ها صحبت کنید و آنچه که در ذهن‌تان است را بیان کنید.
   لینک این دوره:
   https://amirmostafa.com/product/shy

 • کیان 18 مارس 2019

  ممنون از مطالب عالی شما تشکر نوار لاستیکیhttps://parsconveyorbelt.com/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87-pvc/

 • My 4 مه 2019

  سلام.من از بچگی کم حرف و خجالتی بودم دلیل این کم حرفی و خجالتی بودنم س تا دلیل داره یکیش قدم ک تقریبا۱۶۳.دومیش لکنت زبانه. سومیش درونگرایی .الان ۲۱سالمه حتی نمتونم از خونه بیرون برم احساس میکنم عمرم داره ب فنامیره.

  • امیر مصطفی 4 مه 2019

   سلام و وقت‌بخیر
   این مواردی که فرمودید قابل رفع هست.
   پیشنهاد می‌کنم چند جلسه مشاوره حضوری با من داشته باشید.
   در مورد لکنت شاگردانی داشتم که 30 سال داشتند، از بچگی لکنت داشتند و در این چند سال پیش دکتر‌های زیادی رفتند اما نتیجه نگرفتند و با چند جلسه با من توانستند به خوبی لکنت خودشان را رفع کنند.
   02188886969

 • رضا 3 سپتامبر 2019

  سلام

  من با تمرین سولفژ شما دارم صدای خودمو دارم تقویت میکنم، خیلی خوب شده الان.

  فقط تو بعضی موقعیت ها با غریبه ها صدام میلرزه و صدای بمی که روش کلی کار کردم خراب میشه.

  تو دوره غیر حضوری فن بیان و رفع کم رویی هم شرکت کردم و با این که روز دوم تمرینم خیلی ارتباطاتم بهتر شده.

  اما نمیدونم این تمرینات میتونه تو بلند مدت لرزش صدامو رو درست کنه یا نه.

  • امیر مصطفی 4 سپتامبر 2019

   سلام بر شما رضا عزیز
   بله قطعا اگر در انجام تمرینات نظم داشته باشید و آن‌ها را طبق گفته بنده در فایل دوره انجام داده باشید به نتیجه دلخواهتان خواهید رسید.

   • رضا 5 سپتامبر 2019

    همین اوایلم هم دارم نتایجش رو میبینم.

    برای شهر کرج برنامه ای ندارید؟

    • امیر مصطفی 5 سپتامبر 2019

     بسیار عالی.
     با پشتکاری که در این کار از خودتان نشان می‌دهید مطمئن هستم به زودی شاهد تغییرات شگرفی از خودتان خواهید بود.
     براتون بهترین ها رو آرزو دارم.

 • مهرگان 13 مه 2020

  سلام وخداقوت، ممنون بابت مطالب خوبتون. من ی مشکل جدی دارم ک باعث شده زندگی شخصی موفقی نداشته باشم. من درهرجمعی خصوصا جمع خونوادگی ودوستانه قراربگیرم نمیتونم صحبت کنم وفقط ناظرم اصلا نمیتونم ی جمله رو راحت بگم گاهی وقتا توجمع باخودم میگم ک منم این مطلب رو الان براشون تعریف میکنم ک یهو تپش قلب میگیرم و دستام یخ میکنه و منصرف میشم، این مشکل حتی تو جمع خونوادگی اتفاق میفته، من حدود2ساله ازدواج کردم ولی هنوز رابطه صمیمی باخونواده همسرم ندارم وهروقت صحبت میکنم تپق میزنم وموجب تمسخر اونا بصورت غیرمستقیم قرارمیگیرم والان بجایی رسیدم ک تو جمعشون فقط لبخند وسکوت وگاهی تک کلمه ای جواب میدم درعوض ی جاری دارم خیلی خوش سر زبون واهل معاشرت ورابطش با خونواده شوهرعالی هرموقع تو جمع قرارداره میدونه چجوری صحبت کنه، بارهاخاستم عین اون باشم ولی نشدخیلی تمرین کردم ولی وقتی توجمعشون قرارگرفتم دوباره ترجیح دادم سکوت کنم.همین مشکل باعث شد بقیه ازرفتارم سواستفاده کنن ومنو ب جلوه بدن چون میدونن آدم خجالتی ومظلومی هستم ونمیتونم صحبت کنم.لطفا راهنماییم کنید تابتونم تو زندگیم موفق باشم. ممنون ک گوش کردین

 • مهرگان 13 مه 2020

  مطلب دیگه که جامونده اینه حتی زمانیکه تلفنی میخام صحبت کنم صدام میلرزه ویاحتی ب من تلفن کنندمخصوصا اگر ازاقوام باشه اصلا نمیتونم صحبت کنم نفس نفس میزنم وتیکه تیکه حرف میزنم جوری ک طرف متوجه میشه. سریع میخام تلفن تموم بشه وقتی قطع میکنم دست وپام سردواصلا یادم نمیاد چ حرفی زدم. لطفا دراین موردم راهنمایی کنید.

  • امیر مصطفی 13 مه 2020

   درود بر شما مهرگان گرامی
   وقتتون بخیر.
   با توجه به مسائلی که فرمودید من یکسراست و بدون مقدمه شما را راهنمایی می‌کنم برای شرکت در این دوره‌ها:

   1- چگونه واضح و شمرده صحبت کنیم
   https://amirmostafa.com/product/clear/

   2- رفع کم حرفی و خجالت
   https://amirmostafa.com/product/shy/

   این دو دوره می‌تواند شما را تا حد خیلی زیادی مهارتهای کلامی شما را ارتقاء دهد و برایتان سودمند باشد.

   با احترام – امیر مصطفی

 • Hamid 15 جولای 2020

  سلام

  من توی حرف زدنم یه مشکلی که دارم اینه ناخودآگاه مکث دارم تو گفتن کلمات یا یه سری حرف ها رو تو کلمات اشتباه میگم

  و یکم منو ناراحت کرده و اعتماد به نفسمو پایین اورده

  واسه حل این موضوع چه راهکاری رو پیشنهاد میدین

  • امیر مصطفی 2 آوریل 2021

   درود بر شما حمید عزیز
   شما باید ذهنت رو برای صحبت کردن تقویت کنی.
   پیشنهاد اکید دارم برای دیدن دوره رفع کم حرفی و خجالت و همچنین دوره افزایش دایره لغات
   https://amirmostafa.com/product/vocabs
   https://amirmostafa.com/product/shy-dl

   همچنین پیشنهاد می‌کنم از مطالب اینستاگرام هم بهره ببری.
   instagram.com/amirmostafacom

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *